Πρόκριση για την Κολομβία (VIDEO)

Οι Κολομβιανοί ζορίστηκαν αρκετά από το Κατάρ, αλλά ένα γκολ του Ζαπάτα, 1-0, στα τελευταία λεπτά τούς έστειλε στην επόμενη φάση του Κόπα Αμέρικα

ΚΟΠΑ ΑΜΕΡΙΚΑ- Β' ΟΜΙΛΟΣ

Κολομβία-Κατάρ 1-0

Με δυο νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια, η Κολομβία προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κόπα Αμέρικα, μετά και τη δύσκολη νίκη, 1-0, επί του Κατάρ.

Στο Σάο Πάουλο, οι Κολομβιανοί κέρδισαν πέναλτι στο 6ο λεπτό, αλλά ο διαιτητής πήρε πίσω την απόφασή του, μετά από χρήση του VAR. Όλο το πρώτο ημίχρονο η Κολομβία είχε τον έλεγχο, αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει με το 0-0 να παραμένει ως το τέλος. Στο δεύτερο και πάλι οι Λατινοαμερικάνοι ήταν καλύτεροι αλλά ο τερματοφύλακας του Κατάρ έπιανε τα πάντα κρατώντας το μηδέν, ως το 86'. Στο λεπτό αυτό ο Χάμες έβγαλε μια μαγική μπαλιά με το εξωτερικό, ο Ζαπάτα έπιασε την κεφαλιά με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα κάνοντας το 1-0 μέσα σε αποθέωση.