Ο Ολυμπιακός δεν αντιμετώπισε καμία αντίσταση και επικράτησε εύκολα με 4-0

ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚΑ 28η αγωνιστική

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΞΑΝΘΗ: 4-0

ΓΗΠΕΔΟ: Γεώργιος Καραϊσκάκης

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σ.Κουμπαράκης

Χωρίς να... ιδρώσει ο Ολυμπιακός πήρε μια εύκολη νίκη απέναντι στην Ξάνθη επικρατώντας με 4-0.

Η πρώτη φάση ανήκε στους φιλοξενούμενους όταν στο 6ο λεπτό ο Κοβάτσεβιτς έπιασε την κεφαλιά έστειλε την μπάλα παράλληλα με την εστία. Πέντε λεπτά μετά όμως ο Ολυμπιακός έκανε το 1-0. Ο Φορτούνης εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά και ο Γκιλιέρμε με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 16' ήρθε το 2-0 με σκόρερ πάλι τον Βραζιλιάνο μέσο που αυτή τη φορά πλάσαρε από κοντά. Η Ξάνθη δεν υπήρχε στο γήπεδο και στο 19' ο Φορτούνης βγήκε τετ α τετ με τον Ζίφκοβιτς αλλά δεν κατάφερε να τον πλασάρει. Από εκεί και πέρα ο ρυθμός έπεσε δραματικά με την εικόνα του ματς να δείχνει ότι όλα έχουν κριθεί. Στο 40' ο Ελαμπντελαουί βρέθηκε σε ιδανική θέση αλλά σούταρε άουτ όμως τέσσερα λεπτά μετά σκόραρε. Ο Καμαρά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και στην επαναφορά ο αμυντικός του ΟΣΦΠ έκανε το 3-0.

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός απείλησε νωρίς (50') με σουτ του Καμαρά και στο 57' έκανε το 4-0 με συρτό σουτ του Φορτούνη. Δέκα λεπτά μετά ο Ελαμπντελαουί δεν κατάφερε να νικήσει τον Ζίφκοβιτς. Στο 81' ο Μασούρας σκόραρε αλλά ο επόπτης είχε σηκώσει τη σημαία.

ΟΣΦΠ: Σα, Τσιμίκας, Σισέ, Μεριά (70'Α.Παπαδόπουλος), Ελαμπντελαουί, Καμαρά, Γκιλιέρμε, Ντίας, Ποντένσε (58'Μασούρας), Φορτούνης (74'Χασάν), Σολδάνο

ΞΑΝΘΗ: Ζίφκοβιτς, Ντε Αμορίμ, Κασάδο (46'Χατζητερζόγλου), Καμαρά, Κοβάτσεβιτς, Ντίρεσταμ, Μελιόπουλος, Μπρίτο (73'Φακκής), Σαρπόνγκ (66'Θυμιάνης), Μπαξεβανίδης, Σιλά.