112 ΣΧΟΛΙΑ

Στους «4» με μπαλάρα και φουλ για κούπα η ΑΕΚΑΡΑ!

Ξεπουπούλιασε το συνονθύλευμα των θρασύτατων Σπανού και Κάναντι, που γλύτωσε την εξάρα χάρη πάλι στα δοκάρια! Άδικο για την Ένωση το τελικό 3-0, δυο γκολ ο Μάνταλος, το πρώτο ο Πόνσε και άλλα τρία δοκάρια που κάνουν τον Ατρόμητο να φεύγει ικανοποιημένος

Κύπελλο Ελλάδος – Προημιτελικά (επαναληπτικός)

ΑΕΚ – ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ 3-0

ΓΗΠΕΔΟ: ΟΑΚΑ

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τάσος Παπαπέτρου (Αθήνας)

Ισοπεδωτική, απολαυστική, μαγευτική! Η ψυχωμένη ΑΕΚΑΡΑ, έκανε ότι ήθελε το συνονθύλευμα του Ατρομήτου των θρασύτατων Σπανού και Κάναντι, και μετέτρεψε σε παράσταση για έναν ρόλο την ρεβάνς του ΟΑΚΑ. Στήνοντας πάρτι εντός αγωνιστικού χώρου με τρία γκολ και τρία δοκάρια (μεταξύ άλλων) και σφραγίζοντας πανηγυρικά την πρόκριση της στα ημιτελικά του Κυπέλλου με δύο νίκες. Με το τελικό 3-0 στο Μαρούσι, να μοιάζει φτωχό και να μην αντικατοπτρίζει την εικόνα ενός αγώνας που οι παίκτες του Μανόλο Χιμένεθ έβγαλαν ένταση από το 1 μέχρι το 90, ψυχή και μεγάλη αποφασιστικότητα. Αποφασιστικότητα, να καθαρίσουν τον Ατρόμητο και να πάρουν την πρόκριση για να βρεθούν ένα βήμα πιο κοντά στον στόχο του Κυπέλλου. MVP του αγώνα ο Πέτρος Μάνταλος με μεγάλο ματς, δύο γκολ και ορισμένες μαγικές συνεργασίες με Λιβάγια – Πόνσε, συγκλονιστικός (και) ο Έκι, που άνοιξε το δρόμο προς τη νίκη και ισοπέδωσε τα αντίπαλα στόπερ. Γκάλο, Λιβάγια και Μάνταλος είχαν τα τρία δοκάρια για την πρωταθλήτρια, που θα μπορούσε να φτάσει το σκορ σε μυθικές διαστάσεις. Κανείς δεν υστέρησε από τα παιδιά του Μανόλο Χιμένεθ, τρομερός και ο κόσμος (όσοι έδωσαν το παρών) στο ΟΑΚΑ με φωνή, τραγούδι και παλμό, σπρώχνοντας την ομάδα προς την πρόκριση!

Ένα εκρηκτικό πρώτο μέρος, με την ΑΕΚ να βγάζει ένταση, πάθος και να επιβάλει το παιχνίδι της,σημειώνοντας ένα γκολ, έχοντας δύο δοκάρια και άλλες δύο-τρεις σημαντικές στιγμές, είδαμε στο ΟΑΚΑ. Οι παίκτες του Μανόλο Χιμένεθ, ήταν φανερό πως μπήκαν με την σωστή νοοτροπία στο ματς και ουσιαστικά απειλήθηκαν από τον αντίπαλο μόνο από δύο στημένα. Από ένα μακρινό φάουλ του Ουάρντα στο ξεκίνημα, όπου ο Μπάρκας είχε σωστή αντίδραση και έβγαλε δύσκολα και μια κεφαλιά του Χατζηισαΐα, όπου και πάλι ο γκολκίπερ της Ένωσης ήταν εκεί! Κατά τ’ άλλα, η ΑΕΚ ήταν η ομάδα που επέβαλε πλήρως τον ρυθμό της στο πρώτο μέρος παίζοντας με 3-5-2, τον Μπακασέτα σε ρόλο αριστερού μπακ και τον Μάνταλο πίσω από τους Λιβάγια – Πόνσε. Με τον τελευταίο, να είναι συγκλονιστικός για ακόμα ένα παιχνίδι, κάνοντας άνω-κάτω την αντίπαλη άμυνα και βρίσκοντας το δρόμο προς τα δίχτυα στο 11’ από τρομερό δεξί σουτ με εξωτερικό φάλτσο. Τρία λεπτά νωρίτερα, η ΑΕΚ είχε προειδοποιήσει με το πρώτο δοκάρι σε εκτέλεση φάουλ του Ροντρίγκο Γκάλο, ενώ το δεύτερο, ήταν αυτό του Μάρκο Λιβάγια στο 44’: Ο Γκάλο έκανε τρομερή κίνηση και πλαγιοκόπηση από δεξιά, άδειασε τον αντίπαλο του, γύρισε προς τα έξω, αλλά στο δυνατό σουτ του Κροάτη, η μπάλα σταμάτησε στη δεξιά δοκό του Θεοδωράκη. Πέρα από τα δύο δοκάρια και το γκολ, η ΑΕΚ απειλεί σε ακόμα δύο-τρεις περιπτώσεις την άμυνα του Ατρόμητου, έχοντας πάντοτε αιχμή του δόρατος τον ασταμάτητο Έκι Πόνσε. Ο οποίος στο 23’ έφυγε ταχύτατα στην κόντρα (από την εξαιρετική κάθετη του Μάνταλου), άδειασε τον Μπρούνο ιδανικά, αλλά στο σουτ που επιχείρησε ο Θεοωδράκης επενέβη σωτήρια για την ομάδα του…

Κάτι που δεν κατάφερε να κάνει με την έναρξη της επανάληψης. Όπου η ΑΕΚ κάνει εκρηκτική εκκίνηση και… ότι θέλει τον Ατρόμητο! Και βρίσκει δεύτερο γκολ στο 51’ όταν από έξυπνη κεφαλιά-πάσα του Λιβάγια, ο Πέτρος Μάνταλος βγαίνει φάτσα με τον αντίπαλο γκολκίπερ και με έξυπνο σουτ γράφει το 2-0 βάζοντας φωτιά στο ΟΑΚΑ. Ο αρχηγός της ΑΕΚ, δε, ένα λεπτό μετά χάνει σημαντική ευκαιρία σουτάροντας από το ύψος της μεγάλης περιοχής άουτ! Και δεν σταματά εκεί το… σφυροκόπημα της Ένωσης, που έχει τρίτο δοκάρι στο ματς στο 55’. Όταν ο Γκάλο έκανε (νέο) εξαιρετικό γύρισμα από δεξιά, ο Μάνταλος από το ύψος του πέναλτι πλάσαρε στην κίνηση αλλά η μπάλα σταμάτησε στη ρίζα του δοκαριού. Και στην επαναφορά ο Πόνσε δεν κατάφερε να την σπρώξει στα δίχτυα. Όλα αυτά συμβαίνουν στο πρώτο δεκάλεπτο της επανάληψης όπου η ΑΕΚ κυριαρχεί απόλυτα απέναντι στον αντίπαλο που δείχνει ανήμπορος να ακολουθήσει. Παρ’ όλα αυτά, ως συνήθως από ένα φτηνό λάθος (αυτήν την φορά λάθος εκτίμηση και έξοδο του Μπάρκα), η Ένωση κινδυνεύει από το πουθενά. Ευτυχώς, ο Ν’ Σικουλού πλασάρει άουτ, σε άδεια εστία. Πέρα από την συγκεκριμένη φάση, πάντως, Ατρόμητος στο ματς δεν υπήρχε πουθενά. Η ΑΕΚ ήταν η ομάδα που επέβαλε το παιχνίδι της, τον ρυθμό της και με συνεχή κίνηση δεν άφηνε τον αντίπαλο να… αναπνεύσει. Δημιουργώντας σε κάθε κατεβασιά της και μια ευκαιρία, με ωραίο συνδυαστικό παιχνίδι και κυκλοφορία με ταχύτητα. Κρύβοντας την μπάλα σε πολλές περιπτώσεις, όπως σε εκείνη του 61’ όπου συνεργάστηκαν Λιβάγια, Μάνταλος και Σιμόες για να σουτάρει ο τελευταίος, αλλά και σε αυτή του 67’, όπου Μάνταλος – Λιβάγια χάζεψαν την αντίπαλη άμυνα αλλά ο Πόνσε κόπηκε τελευταία στιγμή. Η τρίτη και φαρμακερή, μαζί με το τρίτο γκολ, για την ΑΕΚ ήρθε στο 72’. Με τους παίκτες του Χιμένεθ να κάνουν ότι θέλουν, τον Μάνταλο και τον Λιβάγια να εξαφανίζουν την μπάλα και τον τελευταίο να πλασάρει για το 3-0, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα. Η ΑΕΚ παίζει με το πόδι στο γκάζι μέχρι το τελευταίο λεπτό και στο τελευταίο τέταρτο δημιουργεί ακόμα δύο-τρεις σημαντικές στιγμές για να ανεβάσει ακόμα περισσότερο το δείκτη του σκορ. Με το 3-0, να μην αλλάζει, την ΑΕΚ να πανηγυρίζει την πρόκριση και τον Ατρόμητο να φεύγει ικανοποιημένος από το ΟΑΚΑ…

ΑΕΚ: Μπάρκας, Γκάλο, Τσόσιτς (80’ Σβάρνας), Οικονόμου, Μπακάκης, Σιμόες (75’ Κρίστιτσιτς), Άλεφ, Μάνταλος, Μπακασέτας, Λιβάγια (84’ Μπογέ), Πόνσε.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Θεοδωράκης, Χατζηισαΐας (46’ Κατράνης), Καρασαλίδης, Ρισβάνης, Σάκιτς, Μπρούνο, Μπουσούλαζιτς, Βασιλακάκης, Ν’ Σικουλού, Ουάρντα (75’ Μανούσος), Κουλούρης.

Το aek365 ήταν στο Στάδιο και σας μετέφερε παραλειπόμενα και LIVE τον αγώνα.