341 ΣΧΟΛΙΑ

Ανέβηκε στην κορυφή και θα μείνει εκεί η ΑΕΚάρα!

Με γκολάρα του Λιβάγια και ολοκληρωτικό ποδόσφαιρο στο πρώτο ημίχρονο η Ένωση νίκησε 1-0 τον Πανιώνιο και έβαψε ΚΙΤΡΙΝΗ την κορυφή – Συγκλονιστική η παρουσία 20.000 Ενωσιτών, που έδωσαν τεράστια ώθηση στα παιδιά του Χιμένεθ ειδικά προς το τέλος όταν βγήκε άγχος και κούραση, με το «νάτοι, νάτοι οι πρωταθλητές» να δονεί το ΟΑΚΑ!

SUPERLEAGUE– 24η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΑΕΚ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 1-0

ΓΗΠΕΔΟ: ΟΑΚΑ

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αλέξανδρος Αρετόπουλος (Τρικάλων)

Εκεί που ανήκει, στην κορυφή, στη δική της κορυφή! Κάνοντας ένα εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο με ολοκληρωτικό ποδόσφαιρο και ένα μέτριο δεύτερο με διαχείριση αλλά και πολύ άγχος, η ΑΕΚάρα επέστρεψε στην πρώτη θέση και δεν χάνει με τίποτα το πρωτάθλημα. Το γκολ που έκρινε το παιχνίδι και που χάρισε το χρυσό τρίποντο στην Ένωση το πέτυχε ο σούπερ Μάρκο Λιβάγια, που στο πρώτο ημίχρονο με τους Αραούχο και Λάζαρο έκαναν άνω κάτω την αντίπαλη άμυνα δημιουργώντας σωρεία ευκαιριών, με το 1-0 της ανάπαυλας να μοιάζει φτωχό. Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε, η ΑΕΚ δεν είχε τα ίδια τρεξίματα πράγμα λογικό αν αναλογιστούμε το πρόγραμμα βουνό που έχει περάσει η ομάδα και το μεσοβδόμαδο ματς στην Λάρισα, ωστόσο κάπου εκεί στα δύσκολα, οι 20.000 ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟΙ ΕΝΩΣΙΤΕΣ έβαλαν φωνή, ψυχή και έπαιξαν αυτοί… ποδόσφαιρο από την εξέδρα, με την ΑΕΚ να κρατά ένα πολύτιμο τρίποντο που την φέρνει πρώτη μετά την ήττα του ΠΑΟΚ. Κατάθεση ψυχής από όλους τους παίκτες, με το ΟΑΚΑ να δονείται στο φινάλε από το σύνθημα «ΝΑΤΟΙ, ΝΑΤΟΙ ΟΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ»!

Μονόλογος της ΑΕΚ, με ολοκληρωτικό ποδόσφαιρο από τους παίκτες του Χιμένεθ, ήταν το πρώτο ημίχρονο στο ΟΑΚΑ. Η Ένωση παίζοντας με 4-4-1-1, τους Μπακασέτα – Λάζαρο στα άκρα και τους Λιβάγια – Αραούχο στην επίθεση, κατάφερε να κυριαρχήσει πλήρως στον αγωνιστικό χώρο με αδιάκοπο πρέσινγκ και καλό ποδόσφαιρο, δημιουργώντας σωρεία ευκαιριών απέναντι στον ταμπουρωμένο Πανιώνιο. Η ΑΕΚ με όπλο την σωστή κυκλοφορία, την ένταση στο παιχνίδι της και την διαρκή κίνηση των παικτών, βρήκε από νωρίς-νωρίς φάσεις, με κύριους εκφραστές τους Λιβάγια – Αραούχο οι οποίοι είχαν εξαιρετική συνεργασία και αξιοποιούσαν κάθε σωστά οργανωμένη επίθεση που έβγαινε είτε από τα άκρα με τους Γκάλο – Λάζαρο, Μπακασέτα – Λόπες, είτε από τον άξονα, με τους Κονέ – Γαλανόπουλο να προωθούν σωστά το παιχνίδι. Η ολική υπεροχή της ΑΕΚ, κι ενώ ο Κότνικ έχει σώσει σε τουλάχιστον τρεις περιπτώσεις τον Πανιώνιο, αποφέρει καρπούς τελικά στο 21’ με την ομάδα να κάνει passinggame, τον Γκάλο να σεντράρει και τον Λιβάγια να κεφαλιά να γράφει το 1-0! Λίγα λεπτά αργότερα η Ένωση αγγίζει και δεύτερο γκολ, με τον Λιβάγια αυτή την φορά να πασάρει εξαιρετικά κάθετα στον Αραούχο αλλά αυτός νικήθηκε αρχικά από τον Κότνικ και εν συνεχεία από τον Βλάχο, που πάνω στην γραμμή απομάκρυνε το ψαλίδι του Απάτσι. Η κυκλοφορία και η πίεση της ΑΕΚ στο μισό γήπεδο ήταν κάτι στο οποίο ο Πανιώνιος δεν μπορούσε να ανταπεξέλθει, με αποτέλεσμα αφενός να βρίσκεται συνεχώς σε θέση άμυνας και αφετέρου να δέχεται συνεχώς φάσεις. Στο 34’ η Ένωση απείλησε εις διπλούν με σουτ Λιβάγια (το έβγαλε ο Κότνικ) και Γκάλο, ενώ στο 38’ από ακόμα έναν όμορφο συνδυασμό ο Μπακασέτας δοκίμασε τα πόδια του αλλά αστόχησε. Εν κατακλείδι, στο πρώτο μέρος η μοναδική ομάδα που υπήρχε στο γήπεδο ήταν η ΑΕΚ που επέβαλε πλήρως το παιχνίδι της -με 12 τελικές-, κατά διαστήματα έκρυψε την μπάλα και το 1-0 με το οποίο πήγε στην ανάπαυλα έμοιαζε φτωχό!

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ δεν μπήκε με την ίδια ένταση, σε ένα ματς που στα πρώτα έλειψε ο γρήγορος ρυθμός και κυριάρχησαν οι μάχες στην μεσαία γραμμή, με τον Αρετόπουλο να σφυρίζει με το παραμικρό φάουλ υπέρ του Πανιωνίου. Παρ’ ότι το παιχνίδι δεν είχε ρυθμό, η Ένωση ήλεγχε απόλυτα την κατάσταση, την ώρα που ο αντίπαλος ναι μεν έδειχνε πιο ζωηρός σε σχέση με το α’ μέρος, αλλά έκανε πάντα άμυνα στο μισό γήπεδο. Η πρώτη ευκαιρία που δημιούργησε η ΑΕΚ ήρθε στο 58’ όταν ο Αραούχο μπήκε από τα αριστερά αφήνοντας πίσω τον Μπανανά, ωστόσο στο επικίνδυνο παράλληλο γύρισμα που έκανε δεν βρέθηκε κάποιος συμπαίκτης του να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα. Λίγο μετά την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα ο Μανόλο επέλεξε να φρεσκάρει την ομάδα, βάζοντας τον Μασούντ αντί του Λάζαρου που έτρεξε πολύ και τα έδωσε όλα, δημιουργώντας πολλά ρήγματα στα πλευρά του αντιπάλου. Ο Ιρανός πήγε στα δεξιά, εκεί που αγωνιζόταν ο Χριστοδουλόπουλος, ενώ στο 68’ πέρασε στο ματς και ο Μπακάκης αντί του Λιβάγια, με τον Μασούντ να μετατοπίζεται πίσω από τον Αραούχο και τον Γκάλο να πηγαίνει δεξί χαφ. Σε εκείνο το διάστημα ήταν φανερό πως ο Χιμένεθ ήθελε να φρεσκάρει όσο το δυνατόν καλύτερα την ομάδα, που έδειξε μια νευρικότητα και μια κούραση. Αποτέλεσμα ήταν να λείψει το καθαρό μυαλό, με το τελευταίο τέταρτο να κυλά με αρκετό άγχος αλλά κάπου εκεί μίλησαν οι 20.000 Ενωσίτες που με συγκλονιστική φωνή έδωσαν τρομερή ώθηση στην ομάδα που ανέβηκε και στο 85’ άγγιξε το δεύτερο γκολ με φάουλ του Μπακασέτα και σουτ του Κονέ, όπου ο Κότνικ με διπλή επέμβαση έσωσε την ομάδα του.

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Γκάλο, Βράνιες, Λαμπρόπουλος, Λόπες, Γαλανόπουλος (88’ Αϊντάρεβιτς), Κονέ, Χριστοδουλόπουλος (64’ Μασούντ), Λιβάγια (68’ Μπακάκης), Μπακασέτας, Αραούχο.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Κότνικ, Σταυρόπουλος, Παπαγεωργίου (65’ Μπραχίμι), Μπανανά, Βλάχος, Κόρμπος, Πινιώτης (72’ Γεσίλ), Σαββίδης, Σαραμαντάς, Σπιριντόνοβιτς, Μασούρας (82’ Βουκελάτος).