262 ΣΧΟΛΙΑ

Μεγάλοι… αλήτες Λιβάγια κι Αραούχο

Εξαφάνισαν την μπάλα στο πρώτο γκολ που έβαλε ο Κροάτης, ο Αργεντίνος κάρφωσε το δεύτερο που ξεκίνησε από μπαλιά 80 μέτρων του σούπερ Τσιντώτα (!) - Μεγάλη μπάλα και εύκολη νίκη κορυφής για την ΑΕΚ (0-2 τον Λεβαδειακό) που μπορούσε και πέντε και έξι γκολ - Έχασε τα λεφτά από τα εισιτήρια, έχασε και τα αυγά και τα… πασχάλια ο Κομπότης, ρεσιτάλ ο λαός της ΑΕΚ στις… γύρω ταράτσες, προστατεύτηκε άψογα η ομάδα από όσους πήγαν στη Λιβαδειά

SUPERLEAGUE– 13η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ – ΑΕΚ 0-2

ΓΗΠΕΔΟ: Λιβαδειάς

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γιώργος Κομίνης

Περίπατο στη Λιβαδειά και κορυφή η ΑΕΚάρα! Με τους Σέρχιο Αραούχο και Μάρκο Λιβάγια να κάνουν… μάγια, η ομάδα κατάφερε να μετατρέψει σε παράσταση για έναν ρόλο την αναμέτρηση με τον Λεβαδειακό, επικρατώντας με 0-2. Η Ένωση ήταν αφεντικό από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό και βρήκε τα γκολ που έψαχνε στο ξεκίνημα της επανάληψης χάρη στην τεράστια κλάση των Λιβάγια - Αραούχο οι οποίοι στο 0-1 ειδικά έκρυψαν την μπάλα μέχρι να την εμφανίσει ο Κροάτης παικταράς με μαγικό τσίμπημα -πάνω από τον Επασί- στα δίχτυα. Το δεύτερο «χτύπημα» ήρθε από τον Απάτσι, ωστόσο όλα τα λεφτά ήταν το τρομερό βολέ του Τσιντώτα, ο οποίος με περισσή αυτοπεποίθηση βρήκε τον Λιβάγια στην κόντρα και από εκεί και πέρα όλα ήταν… ιστορία και το 0-2 γεγονός από το τελείωμα του Αραούχο. Η ΑΕΚ θα μπορούσε να φτάσει σε ακόμα μεγαλύτερο σκορ, αφενός αν έκανε γκολ τις πολλές ευκαιρίες που έχασε και αφετέρου αν δεν κατέβαζε κάπως ρυθμούς στο τελευταίο 20λεπτο, αφού προφανώς στο μυαλό όλων υπάρχει και το κρίσιμο ματς της Πέμπτης με την Αούστρια. Σούπερ ο Τσιντώτας, ξεκούραστα και άνετα έβγαλε το ματς η τριάδα της άμυνας (Τσιγκρίνσκι-Βράνιες-Μπακάκης), καλό ματς με ανεβάσματα οι Γκάλο – Λόπες, κυριάρχησαν στα χαφ Σιμόες – Γαλανόπουλος, δημιούργησε πολλά προβλήματα ο Λάζαρος, ΜΑΓΕΙΑ οι Αραούχο – Λιβάγια, οι οποίοι διέλυσαν τον Λεβαδειακό. Δοκάρι στο τέλος ο Μπακασέτας, στο… 87’ το πρώτο σουτ του Λεβαδειακού στο ματς, που είχε δοκάρι και εκείνος στο φινάλε, όταν η ΑΕΚ σκεφόταν την Αούστρια.

Της έλειψε μόνο το γκολ

Με σχήμα 3-5-2 και τους Λιβάγια – Αραούχο – Λάζαρο να αλλάζουν συνεχώς θέσεις στη γραμμή κρούσης, για να διασπάσουν την μαζική άμυνα του Λεβαδειακού, ξεκίνησε η ΑΕΚ στο ματς. Ο αντίπαλος, από το πρώτο λεπτό μέχρι την ανάπαυλα αμυνόταν στο μισό γήπεδο προσπαθώντας να «χαλάσει» το παιχνίδι της Ένωσης και έψαχνε τις κόντρες. Οι ποδοσφαιριστές του Μανόλο, όποτε έβαλαν την μπάλα κάτω και την κυκλοφόρησαν γρήγορα, βρήκαν διαδρόμους προς την εστία του Επασί και απείλησαν, όταν την σήκωναν ψηλά είχαν… θέματα. Αυτό βεβαίως έγινε σε ελάχιστες περιπτώσεις, με την ΑΕΚ να κυριαρχεί, να έχει υψηλό ποσοστό κατοχής και να απειλεί σε δύο – τρεις περιπτώσεις αγγίζοντας το γκολ. Η πρώτη σπουδαία φάση ήρθε με το… καλημέρα, αφού στα 17 δευτερόλεπτα ο Λάζαρος είδε τον Επασί να τον σταματά σε τετ-α-τετ, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 12’ είχε ωραία εκτέλεση φάουλ (λίγο άουτ). Με την συμπλήρωση ενός τετάρτου απείλησε και ο Αραούχο, που βρέθηκε φάτσα με τον αντίπαλο γκολκίπερ αλλά άργησε να εκτελέσει (και τον πρόλαβε ο Τριποτσέρης), ενώ για ένα διάστημα από εκεί και πέρα ο Λεβαδειακός κατάφερε να «παγώσει» κάπως τον ρυθμό, με την ΑΕΚ να χάνει την… ορμή που είχε στο ξεκίνημα. Παρ’ όλα αυτά η ομάδα έψαξε με διάθεση το γκολ, κυκλοφόρησε καλά την μπάλα με παιχνίδι από τον άξονα και τα άκρα και στο 45’ λίγο έλειψε να έρθει το 0-1. Ήταν μια ωραία συνεργασία και κάθετη από τον άξονα, ο Λιβάγια γύρισε, σούταρε αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα έξω…

Ιδανικό ξεκίνημα, σαρωτική ΑΕΚ!

Με τον ιδανικότερο τρόπο ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο για την ΑΕΚ, η οποία μπήκε με διάθεση να πιέσει και να πετύχει ένα γρήγορο γκολ, πράγμα που έκανε! Αφού στο 51’ ο Γαλανόπουλος απείλησε με κοντινή κεφαλιά, ένα λεπτό αργότερα Λιβάγια – Αραούχο έκρυψαν την μπάλα και την εμφάνισαν στα δίχτυα του Λεβαδειακού για το 0-1. Ήταν μια φάση-όνειρο, που ξεκίνησε από τον Κροάτη παικταρά, ο οποίος συνεργάστηκε άψογα με τον συμπαίκτη του και με μαγικό τσίμπημα της μπάλας πάνω από τον Επασί άνοιξε το σκορ. Η ΑΕΚ είχε το μομέντουμ και ψυχολογία σε εκείνο το σημείο, ψάχνοντας και δεύτερο γκολ, αγγίζοντας το τόσο στο 54’ με χαμένο τετ-α-τετ του Αραούχο, όσο και στο 60’ με σουτ του Λιβάγια! Η ομάδα ήταν ξεκάθαρο πως έχοντας πετύχει αυτό που ήθελε κυριαρχούσε στον αγωνιστικό χώρο, έχοντας επιβάλει πλήρως τον ρυθμό της, απέναντι σε έναν Λεβαδειακό που δεν είχε απαντήσεις. Μετά τη συμπλήρωση μια ώρας αγώνα ο Μανόλο άλλαξε το σύστημα σε 4-2-3-1, πράγμα που όχι μόνο δεν επηρέασε την απόδοση της ομάδας αλλά το δεύτερο γκολ ήταν θέμα χρόνου. Ήρθε στο 67’, με την ΑΕΚ να «χτυπά» σαν… κόμπρα, με τον Τσιντώτα να βρίσκει με βολέ πανέξυπνα στην κόντρα ανοργάνωτο τον αντίπαλο, τον Λιβάγια να πλασάρει πάνω στον Επασί, αλλά τον Αραούχο να εκτελεί από κοντά για το 0-2! Η ΑΕΚ συνολικά κυριάρχησε στην επανάληψη και δεν ήταν μόνο τα δύο γκολ αλλά η συνολική εικόνα της που ήταν εξαιρετική. Μάλιστα θα μπορούσε να φτάσει σε ένα μεγαλύτερο σκορ απέναντι σε έναν ανήμπορο να αντιδράσει Λεβαδειακό που απλά παρακολουθούσε την πρωτοπόρο και καλύτερη ομάδα του πρωταθλήματος, με την ΑΕΚ να έχει και δοκάρι (μεταξύ άλλων) στο 90’ με τον Μπακασέτα.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ: Επασί, Τσαμπούρης, Μεντί, Ζαραδούκας (59’ Σουμπίνιο), Λεονάρντο, Τριποτσέρης, Μπελγκαζουανί (87’ Ιωαννίδης), Γιουσούφ, Μητρόπουλος, Ομπιόρα, Νιάσε (55’ Γιακουμάκης).

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Μπακάκης, Γκάλο, Σιμόες (77’ Κονέ), Γαλανόπουλος, Λόπες, Λιβάγια (88’ Αϊντάρεβιτς), Χριστοδουλόπουλος (73’ Μπακασέτας), Αραούχο.