201 ΣΧΟΛΙΑ

Τα έκανε όλα εύκολα ο μέγας Μάρκο

Ο Λιβάγια καθάρισε την «μπουγάδα» με δύο γκολάρες (39’ – 49’) και απελευθέρωσε την ΑΕΚ, που έκανε ένα από τα καλύτερα ημίχρονα της και μπορούσε να φτάσει σε σκορ μαμούθ – 3-0 τον Πλατανιά και ΚΟΡΥΦΗ η Ένωση, με τον Μπακασέτα να διαμορφώνει το τελικό σκορ (63’) και τον Κονέ να έχει δοκάρι

ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚΑ 12η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΑΕΚ – ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ 3-0

ΓΗΠΕΔΟ: ΟΑΚΑ

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γιώργος Τζοβάρας

«Καθάρισε» με σούπερ Λιβάγια τον Πλατανιά και απολαμβάνει την μοναξιά της κορυφής! Με τον Κροάτη παικταρά να είναι όλα τα λεφτά πετυχαίνοντας δύο υπέροχα γκολ, η ΑΕΚ επικράτησε 3-0 των Κρητικών, εμφανίζοντας προβλήματα μόνο στο πρώτο μισάωρο. Εκεί, στο κακό της διάστημα, η ομάδα βρήκε… λύση χάρη στην τεράστια κλάση του Μάρκο, ο οποίος στο 39’ «τρύπησε» το τείχος της αντίπαλης άμυνας, δείχνοντας πόσο σημαντικός είναι για την ομάδα και τη διαφορά κάνει. Στην επανάληψη τα πράγματα απλοποιήθηκαν για την ΑΕΚ, η οποία κυριάρχησε, έπαιξε όμορφο ποδόσφαιρο και γρήγορα-γρήγορα πέτυχε δεύτερο γκολ, με ποιον άλλον, τον σούπερ Μάρκο που «εκτέλεσε» τον Κοκκαλά με σουτ-κεραυνό γνωρίζοντας την αποθέωση από όλο το ΟΑΚΑ. Το τρίτο τέρμα ήρθε από τον πολύ κινητικό, στο δεύτερο ημίχρονο, Μπακασέτα από σέντρα-ξυραφιά του Λόπες, ενώ η ομάδα από εκεί και πέρα έχασε σωρεία ευκαιριών για να φτάσει σε μεγάλο σκορ σε ένα από τα καλύτερα ημίχρονα της. Μπήκε και έδειξε και σήμερα την ετοιμότητα του ο Κονέ που είχε δοκάρι, τα... καθάρισε όλα πίσω ο ανίκητος Βράνιες.

Με στόχο να βρει ένα γρήγορο γκολ, αντιμετωπίζοντας έναν αντίπαλο που από το πρώτο λεπτό έκανε άμυνα στο μισό γήπεδο, μπήκε στον αγωνιστικό χώρο η ΑΕΚ. Η Ένωση, προσπάθησε να κυκλοφορήσει την μπάλα και να βρει διαδρόμους προς την εστία του Κοκκαλά, ωστόσο δεν είχε την τελική πάσα και τον τρόπο να «τρυπήσει» το τείχος του Πλατανιά και να πατήσει περιοχή. Αποτέλεσμα ήταν η ομάδα να απειλεί στο πρώτο διάστημα μόνο με κάποια μακρινά -φαρμακερά- σουτ του Γκάλο, ενώ η σπουδαιότερη ευκαιρία χάθηκε στο 23’ με την κεφαλιά του Λάζαρου, όπου ο αντίπαλος γκολκίπερ είχε απάντηση. Στα μέσα του ημιχρόνου, η ΑΕΚ άλλαξε τη διάταξη της, γύρισε ουσιαστικά σε ένα 3-5-2, ένα σύστημα το οποίο τη βοήθησε στην κυκλοφορία της μπάλας, αλλά δεν της έφερε την παραγωγικότητα των φάσεων που περίμενε, αντιμετωπίζοντας βεβαίως πάντα έναν Πλατανιά που αμυνόταν μαζικά. Ο Λιβάγια με τον Λάζαρο και τον Γαλανόπουλο ήταν οι τρεις ποδοσφαιριστές που ζητούσαν περισσότερο μπάλα και έπαιρναν πρωτοβουλίες για να δημιουργήσουν, πράγμα που φάνηκε και στην φάση του γκολ στο 39’. Ο Γαλανό ήταν αυτός που πάσαρε κάθετα προς τον Μάρκο και ο Κροάτης με μια κίνηση δείγμα της ποιότητας του, απέφυγε τον αντίπαλο και με άψογο τελείωμα έγραψε το 1-0, σημειώνοντας ένα σεντρεφορίσιο γκολ. Αυτό μάλιστα, ήταν το τρίτο συνεχόμενο τέρμα του Λιβάγια στο πρωτάθλημα, γνωρίζοντας την αποθέωση από τον κόσμο…

«Φουριόζα» μπήκε στην επανάληψη η ΑΕΚ, παρ’ ότι χρειάστηκε να γίνει μια αναγκαστική αλλαγή, αυτή του Τσόσιτς με τον Λαμπρόπουλο. Η ομάδα έψαξε ένα γρήγορο γκολ για να αποβάλει εντελώς το άγχος και το βρήκε γρήγορα-γρήγορα, με ποιον άλλον, τον Μάρκο Λιβάγια. Ο Κροάτης στο 49’ έγινε κάτοχος της μπάλας στο ύψος της μεγάλης περιοχής και με άπιαστο σουτ εκτέλεσε τον Κοκκαλά για το 2-0. Αυτό ήταν. Η ΑΕΚ πήρε για τα καλά… μπρος από εκεί και πέρα, απλοποιώντας την κατάσταση και δημιουργώντας φάσεις απέναντι σε έναν Πλατανιά που δεν είχε απάντηση. Η ασφυκτική πίεση της ομάδας απέφερε την φάση του 57’ με το διαγώνιο σουτ του Λάζαρου, ενώ λίγο αργότερα από εξαιρετική ανάπτυξη και σέντρα του Γκάλο, ο ίδιος παίκτης με κεφαλιά αστόχησε για λίγο. Η Ένωση είχε επιβάλει πλήρως τον ρυθμό της σε εκείνο το σημείο, έμοιαζε πλήρως απελευθερωμένη και το τρίτο γκολ δεν άργησε να έρθει. Στο 63’ ο Λόπες πλαγιοκόπησε από αριστερά, έκανε σέντρα-ξυράφι και ο Μπακασέτας με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Από εκεί και πέρα η ΑΕΚ έριξε ρυθμούς, με τον Μανόλο να βγάζει γρήγορα – γρήγορα Λιβάγια και Μπακασέτα για να τους ξεκουράζει, βάζοντας Κονέ και Γιακουμάκη με στόχο να τεστάρει την ετοιμότητα τους. Η ομάδα δεν έχασε την συνοχή της και το σημαντικό είναι πως οι δύο παραπάνω ποδοσφαιριστές έδειξαν θετικά στοιχεία. Μάλιστα ο Κονέ είχε δοκάρι στο 79’ με κεφαλιά, ενώ υπήρξαν κι άλλες καλές ευκαιρίες για να φτάσουμε σε ένα μεγαλύτερο σκορ…

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Γκάλο, Βράνιες, Τσόσιτς (46’ Λαμπρόπουλος), Μπακάκης, Γαλανόπουλος, Αϊντάρεβιτς, Μπακασέτας (75’ Κονέ), Χριστοδουλόπουλος, Λόπες, Λιβάγια (71’ Γιακουμάκης).

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ: Κοκκαλάς, Στάμου, Καρυπίδης, Ντικαμονά, Ουές, Πατράλης (64’ Παπανικολάου), Δημούτσος, Αγγελόπουλος, Βάντερσον, Ντεβέσα (82’ Στανισάβλιεβιτς), Ενσικουλού (66’ Μπούτνικ).