567 ΣΧΟΛΙΑ

Πώς να σηκώσει κεφάλι αυτή η ομάδα!

Η ΑΕΚ κυριάρχησε στο παιχνίδι της Κέρκυρας, προηγήθηκε, έχασε μεγάλες ευκαιρίες για να κάνει το 2-0 και δέχτηκε την ισοφάριση (1-1) στην μοναδική ευκαιρία της αντπάλου που προήρθε από το μοναδικό λάθος της αμυντικής γραμμής και συγκεκριμένα του Ντίντακ - Ηρωας ο γκολκίπερ της Κέρκυρας Κουτζαβασίλης - Στο τέλος έλειψε το καθαρό μυαλό – Το aek365 σας ενημέρωσε με παραλειπόμενα και LIVE την αναμέτρηση

ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΚΕΡΚΥΡΑ - ΑΕΚ LIVE ΑΠΟ ΤΟ ΑΕΚ365 ΠΑΤΩΝΤΑΣ ΕΔΩ

Με απίστευτο τρόπο και κόντρα στη ροή του αγώνα η ΑΕΚ έχασε πάλι δύο βαθμούς στην Κέρκυρα σε ένα ματς που βάσει απόδοσης και ευκαιριών θα μπορούσε να το έχει καθαρίσει από το πρώτο ημίχρονο. Η ομάδα του Μοράις εφαρμόζοντας άριστα το 4-4-2 με διάταξη ρόμβου στο κέντρο κατάφερε από την αρχή να επιβάλει το παιχνίδι της και να προηγηθεί στο 14 με γκολ πάλι από στημένη φάση με κεφαλιά του Λαμπρόπουλου. Η ομάδα πήρε μπροστά και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου μπορούσε να έχει καθαρίσει το παιχνίδι αν πετύχαινε έστω ένα γκολ στις 3-4 πολύ καλές ευκαιρίες που είχε. Ο Κουτζοβασίλης έπιασε τα πάντα και κράτησε την ομάδα του στο παιχνίδι και σίγουρα είναι αυτός στον οποίο πιστώνεται η νέα επιτυχία της Κέρκυρας. Εκτός από τις σωτήριες επεμβάσεις πριν το 1-1 ήταν αυτός που κατάφερε να αποτρέψει και το 2-1 αποκρούοντας εκπληκτικά σουτ κεραυνό του Σιμόες. Η ΑΕΚ πλήρωσε το μοναδικό της λάθος στην άμυνα, πλήρωσε το ότι δεν έβαλε δεύτερο γκολ, λίγο πριν το 1-1 ο Γιόχανσον σούταρε άουτ από πολύ καλή θέση, και το ερώτημα είναι πως θα σηκώσει κεφάλι όταν ένα παιχνίδι που είναι για ένα εύκολο 2 ή 3-0 δεν καταφέρνει να το κερδίσει. Αν δεν υπήρχε τόσο μεγάλη βαθμολογική απόσταση από τον πρώτο σίγουρα θα ήταν αποδεκτή μια απώλεια βαθμών με την ομάδα να έχει παίξει τόσο καλά όχι όμως τώρα. Το μόνο σημείο της ομάδας που προβλημάτισε ήταν ότι η ΑΕΚ δεν είχε το καθαρό μυαλό να κυνηγήσει πιο οργανωμένα το δεύτερο γκολ αφού δεν μπόρεσε να ξεπεράσει το σοκ της ισοφάρισης. Παρά τις απουσίες η ΑΕΚ έδειξε πολύ καλά στοιχεία όμως αυτό που μετράει στην παρούσα φάση είναι το αποτέλεσμα.

Το ματς

Περίπου 10 λεπτά χρειάστηκαν στους ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ για να βρουν τα πατήματά τους στο νέο σύστημα που δοκίμασαν φέτος, προκειμένου να αρχίσουν να δημιουργούν φάσεις στην εστία του Κουτζαβασίλη. Με καλή κυκλοφορία της μπάλας και υπομονή στο παιχνίδι, έψαχναν ορθολογικούς τρόπους να πατήσουν την αντίπαλη περιοχή, απέναντι σε μία ομάδα που κράτησε για 4 διαδοχικά παιχνίδια το μηδέν στην άμυνα, μεταξύ αυτών και με τον Ολυμπιακό στο Καραϊσκάκη. Και στο 14’, από εκτέλεση κόρνερ του Μάνταλου ήρθε και το γκολ, με γυριστή κεφαλιά του Λαμπρόπουλου στο πρώτο δοκάρι.

Έχοντας πετύχει τον βασικό στόχο, ένα γρήγορο γκολ, η ΑΕΚ έδωσε χώρο στην Κέρκυρα και πίεζε στη μεσαία γραμμή. Με καλή ανασταλτική λειτουργία, η μπάλα δεν έμπαινε στην περιοχή του Μπάρκα, παρά μόνο με κάποια γεμίσματα, που καθάριζε εύκολα η άμυνα και ο τερματοφύλακας της Ένωσης. Μάλιστα, όταν ο Αραβίδης άρχισε να προσαρμόζεται στον νέο ρόλο του, αυτού του περιφερειακού επιθετικού, η ΑΕΚ άρχισε να γίνεται ουσιαστικά απειλητική και να ψάχνει και το δεύτερο γκολ. Και έφτασε δύο φορές πολύ κοντά με τον ίδιο για πρωταγωνιστή.
Πρώτα στο 28’ το σουτ του σταμάτησε στα χέρια του Κουτζαβασίλη, που χρειάστηκε την βοήθεια του δοκαριού του για να μην περάσει τη γραμμή, ενώ στη συνέχεια Γιόχανσον και Μάνταλος δεν μπόρεσαν να σπρώξουν τη μπάλα στα δίχτυα, ενώ στο 30’ το εν κινήσει σουτ που έπιασε από το ύψος του πέναλτι, έφυγε λίγο άουτ.

Η ΑΕΚ είχε κυριαρχήσει πλήρως στο πρώτο μέρος, με τους Γαλανόπουλο και Σιμόες να κάνουν εξαιρετικό παιχνίδι, ανασταλτικά και δημιουργικά, η Ένωση γινόταν ολοένα και πιο πιεστική. Στο 38’ ένα καλό σουτ του Γαλανόπουλου μπλόκαρε ο Κουτζαβασίλης, ενώ ο γκολκίπερ της Κέρκυρας, μεγάλος πρωταγωνιστής του ματς, έκανε την επέμβαση της… χρονιάς, σε μονοκόμματο σουτ του Μάνταλου, έξω από την περιοχή, πέφτοντας εντυπωσιακά στη γωνία του και διατηρώντας το 1-0.
Πλήρωσε τη μοναδική αδράνεια
Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ μπήκε με την ίδια σοβαρότητα στο ανασταλτικό της κομμάτι και με την ίδια αφοσίωση στον τρόπο ανάπτυξης. Με σωστό passing game, με κοντινές πάσες για να «τρυπήσει» την άμυνα της Κέρκυρας, αλλά χωρίς κίνηση και φαντασία στην επίθεση. Για αυτό και παρ’ ότι ο Μπάρκας παρέμενε… θεατής, μπροστά ο Μοράις θέλησε να διορθώσει την κατάσταση. Και στο 63’ πέρασε εκτός τον Αραβίδη και τη θέση του πήρε ο Πατίτο, ως δεύτερος επιθετικός.

Την ιδια ώρα όμως και η Κέρκυρα μετέτρεψε το σύστημά της ψάχνοντας το κάτι παραπάνω. Το 4-2-3-1 έγινε 3-5-2 και μόλις προσαρμόστηκαν οι ποδοσφαιριστές της Ένωσης σε αυτή τη νέα κατάσταση, έχοντας μάλιστα στο 70’ μία μεγάλη ευκαιρία με τον Γιόχανσον, από το σημείο του πέναλτι να στέλνει τη μπάλα άουτ, ήρθε η ισοφάριση. Από ένα λάθος που ξεκίνησε από τα αριστερά με τον Ντίντακ να μην μπορεί να διώξει σε μια εύκολη για αυτόν φάση, ο Σπίνουλας έκανε παράλληλη μπαλιά από τα άκρα και ο Τουρέ, τον οποίο έχασαν οι κεντρικοί αμυντικοί αιφνιδιασμένοι ίσως από το λάθος του συμπαίκτη τους και από το ύψος του πέναλτι, έκανε το 1-1. Είναι χαρακτηριστικό ότι αμέσως η Κέρκυρα επέστρεψε στο 4-2-3-1, έχοντας πάρει αυτό που ήθελε.

Η Ένωση προσπάθησε να απαντήσει άμεσα, αλλά εκτός από την καλή αμυντική λειτουργία της Κέρκυρας, έπεσε πάνω και σε έναν εκπληκτικό Κουτζαβασίλη, που στο 78’ κράτησε το 1-1, σε σουτ του Σιμόες έξω από την περιοχή. Στο τελευταίο 10λεπτο (στο 86’ ο Πέκχαρτ πέρασε στη θέση του Αλμέιδα) η ΑΕΚ πίεσε την Κέρκυρα, αλλά δεν είχε καθόλου καθαρό μυαλό, με αποτέλεσμα τα λάθη να διαδέχονται το ένα το άλλο. Είναι χαρακτηριστικό ότι η Κέρκυρα έβγαλε περισσότερο πάθος στα τελευταία λεπτά και αν είχε εκμεταλλευτεί κάποιο από τα πολλά λάθη της ΑΕΚ (με κυριότερο του Σιμόες στις καθυστερήσεις που έχασε τη μπάλα μέσα στην περιοχή), ίσως να κάνει ακόμα χειρότερα τα πράγματα.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:
ΚΕΡΚΥΡΑ: Κουτζαβασίλης, Σπίνουλας, Βενέτης, Ιωάννου, Ζαραδούκας, Σιόντης, Νίκιτς, Κόντος (46’ Γκόμεζ), Ντουαλά (90+1 Ντιμιτρόφ), Επστάιν (46’ Γεωργίου), Τουράμ
ΑΕΚ: Μπάρκας, Γκάλο, Κολοβέτσιος, Λαμπρόπουλος, Ντίντακ, Σιμόες, Γιόχανσον, Γαλανόπουλος, Μάνταλος, Αραβίδης (63’ Πατίτο), Αλμέιδα (87’ Πέκχαρτ)

19.30 Εχουμε ενός λεπτού σιγή για τον τραγικο θάνατο που βρήκαν οι παίκτες της Σαπεκοένσε