6
ΕΛΒΕΤΙΑ
1

Καλό βράδυ από εμάς. Τα λέμε πάλι από την Παρασκευή

ΤΕΛΟΣ. Απίθανο πάρτι πρόκρισης για την Πορτογαλία που διαλύει με 6-1 τους Ελβετούς

90+2'

ΤΙ ΕΒΑΛΕΕΕΕΕΕΕ. 6-1 ο Λεάο. Ο Λεάο έκανε την κίνηση από αριστερά, έφερε την μπάλα στο δεξί και με πανέμορφο σουτ έγραψε το 6-1

89'

Αντί του Εμπολό ο Τζασάρι

87'

Έξω ο Μπρούνο Φερνάντες, μέσα ο Λεάο

87'

Σωτήριο κόψιμο του Τσέμερτ προ του Κριστιάνο

Πολύ οφσάιντ κιόλας αλλά το κοινό αποδοκιμάζει!

84'

ΣΚΟΡΑΡΕ Ο ΚΡΙΣΤΙΑΝΟ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΟΦΣΑΪΝΤ

81'

Έξω ο Μπερνάρντο μέσα ο Νέβες

80'

Όμορφο ψαλιδάκι του Εμπολό με την μπάλα να βρίσκει στον Νταλότ και να περνά μόλις έξω

74

Τριπλή αλλαγή για την Πορτογαλία! Μπαίνει στο ματς ο Κριστιάνο Ρονάλντο!Μαζί του και οι Βιτίνια και Όρτα. Έξω Φέλιξ, Ράμος και Οτάβιο

70'

Ο Γκερέιρο έκανε με τη μία το γύρισμα από αριστερά αλλά ο Φερνάντες δεν πρόλαβε για λίγο την μπάλα

67'

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: 5-1 με χατ τρικ του Γκονσάλο Ράμος. Ο Ζοάο Φέλιξ άνοιξε πανέμορφα δεξιά στον Ράμος που με πανέμορφο πλασεδάκι έγραψε το 5-1.

66'

Ο Οκαφόρ αντί του Βάργκας

65'

Ένα σουτ του Σακίρι για... blooper

62'

Ιαχές από το πλήθος για να μπει ο Ρονάλντο

59'

Στον Τσέμερτ

58'

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ: 4-1. Μετά από κόρνερ από δεξιά, ο Γκονσάλο Ράμος βρήκε λίγο την μπάλα με το κεφάλι και την έστρωσε στον Ακαντζί που με προβολή στο πίσω δοκάρι μείωσε σε 4-1

55'

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: 4-0. Ο Γκονσάλο Ράμος άνοιξε αριστερά στον Γκερέιρο που πάτησε περιοχή και με σουτ έκανε το 4-0

54'

Έξω Σο και Φρόιλερ. Μέσα Ζακάρια και Σεφέροβιτς

53'

Ο Φέλιξ έκανε το σουτ από αριστερά με την μπάλα να βρίσκει στον Ακάντζι και να περνά έξω

51'

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: Σαν σε προπόνηση το 3-0 για την Πορτογαλία! Ο Νταλότ έβγαλε τη σέντρα από δεξιά και ο Γκονσάλο Ράμος με προβολή στο πρώτο δοκάρι έγραψε το 3-0.

50'

Κάνει προθέρμανση ο Κριστιάνο!

Ο Τσέμερτ αντί του Σερ

46'

ΣΕΝΤΡΑ ΣΤΗΝ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ

Άλμα πρόκρισης έχει κάνει η Πορτογαλία

ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΜΕΡΟΥΣ

43'

Στον Σερ η κάρτα

43'

ΑΠΙΘΑΝΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ: Μετά από κάθετη μπαλιά του Φερνάντες, ο Γκονσάλο Ράμος έφυγε μόνος με τον Ζόμερ και τον πλάσαρε αλλά ο Ελβετός γκολκίπερ πραγματοποίησε τεράστια επέμβαση

38'

ΜΕΓΑΛΗ ΦΑΣΗ: Ο Ντιόγκο Κόστα έδιωξε ασταθώς μετά από γύρισμα του Φερνάντες από δεξιά, ο Φρόιλερ πήρε την κεφαλιά και ο Νταλότ έδωσε στη γραμμή

33'

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: Από το κόρνερ ο Πέπε πήρε την κεφαλιά κι έγραψε το 2-0

32'

Ο Ζοάο Φέλιξ σέντραρε από αριστερά αλλά ο Σερ έβγαλε δύσκολα με το κεφάλι

30'

Ο Τζάκα εκτέλεσε απ' ευθείας ένα φάουλ από μακριά και ο Κόστα έβγαλε εντυπωσιακά χαμηλά στη γωνία του

Η γκολάρα του Ράμος

25'

Πρόβλημα με τον Σερ.

22'

Ο Γκονσάλο Ράμος κατέβασε ιδανικά και πλάσαρε από το ημικύκλιο της περιοχής αλλά ο Ζόμερ ήταν ξανά εκεί

22'

Ο Οτάβιο έπιασε το σκαστό σουτ λίγο έξω από την περιοχή αλλά ο Ζόμερ μπλόκαρε

18'

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: 1-0 η Πορτογαλία. O Γκονσάλο Ράμος γύρισε όμορφα στην περιοχή και με τρομερό σουτ από πλάγια αριστερά, έγραψε το 1-0

17'

Ο Μπερνάρντο Σίλβα μπήκε όμορφα στην περιοχή από αριστερά κι έκανε το γύρισμα αλλά ο Ροντρίγκες έκοψε

6'

Γύρισε και σούταρε ο Εμπολό, στον Πέπε σταματά η μπάλα

4'

Σηκώθηκε ο Εππολό μετά από χτύπημα του Ντίας

1'

ΣΕΝΤΡΑ ΣΤΟ ΜΑΤΣ

Βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Οι αναπληρωματικοί του Γιακίν: Στέφεν, Τζασάρι, Ζακάρια, Τσέμερ, Φράι, Ρίντερ, Φάσναχχτ, Οκαφόρ, Κόμπελ, Ελβέντι, Σεφέροβιτς, Κεν, Ομλέν, Αεμπίσερ.

Οι αναπληρωματικοί του Σάντος: Πατρίσιο, Ρονάλντο, Κανσέλο, Βιτίνια, Ζοάο Μάριο, Παλίνια, Νούνες, Παλίνια, Όρτα, Σα, Αντρέ Σίλβα, Αντόνιο Σίλβα, Νέβες, Λεάο

Έξω και ο Κανσέλο και στη θέση του ο Νταλότ

Ο Σάντος αφήνει στον πάγκο τον Ρονάλντο. Πρωτοφανές

ΕΛΒΕΤΙΑ (Μουράτ Γιακίν): Ζόμερ, Ροντρίγκες, Σερ, Ακαντζί, Τζάκα, Σακίρι, Σο, Φερνάντες, Φρόιλερ, Βάργκας, Εμπολό

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (Φερνάντο Σάντος): Ντιόγκο Κόστα, Γκερέιρο, Ρούμπεν Ντίας, Πέπε, Νταλότ, Καρβάλιο, Μπρούνο Φερνάντες, Οτάβιο, Μπερνάρντο Σίλβα, Ζοάο Φέλιξ, Γκονσάλο Ράμος

ΠΑΜΕ ΣΤΙΣ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ ΟΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΜΕΓΑΛΕΣ ΕΚΠΛΗΞΕΙΣ

Διαιτητής: Σέζαρ Αρτούρο Ράμος Παλαθουέλος. Βοηθοί: Αλμπέρτο Μορίν Μέντεθ, Μιγκέλ Άνχελ Ερνάντεθ Παρέδες (ΜΕΞ). 4ος: Ίστβαν Κόβατς (ΡΟΥ)

Και τα οκτώ γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο σε Μουντιάλ έχουν σημειωθεί στη φάση των ομίλων και κανένα στους έξι αγώνες νοκ άουτ.

Επί 9 σερί αγώνες (από την ήττα με 4-0 από τη Γερμανία το 2014) σκοράρει η Πορτογαλία σε τελική φάση Μουντιάλ, συνολικά 16 γκολ.

Στο 1-2 με τη Νότια Κορέα, η Πορτογαλία έχασε πρώτη φορά σε αγώνα όπου προηγήθηκε (15-3-1) σε τελική φάση.

Σε περίπτωση νίκης, η Ελβετία θα έχει κερδίσει για πρώτη φορά τρεις αγώνες σε τελική φάση. Σε όλες τις προηγούμενες διοργανώσεις σταμάτησε στις δυο νίκες.

Η Ελβετία αποκλείστηκε και τις τέσσερις φορές που πέρασε στη φάση των «16»: 3-0 από την Ισπανία το 1994, στα πέναλτι το 2006 από την Ουκρανία, στην παράταση 1-0 από την Αργεντινή το 2014 και 1-0 από τη Σουηδία το 2018.

Έχουν συναντηθεί συνολικά 25 φορές, και η Ελβετία προηγείται με 11-9 νίκες. Ήδη φέτος έπαιξαν δυο φορές μεταξύ τους, νίκη 4-0 η Πορτογαλία, νίκη 1-0 η Ελβετία στο Nations League. Απόλυτη ισορροπία στους έξι αγώνες του 21ου αιώνα, από τρεις νίκες η καθεμία.