90+6'

Μεγάλη επέμβαση του Ροτσέτ σε σουτ του Μπουκαρί

Ο Μάξι Γκόμες έκανε το συρτό σουτ από μακριά και ο Ζιγκί είπε όχι

90+2'

Τελείωσε το ματς της Κορέας. Δύο γκολ στα 6 λεπτά που μένουν θέλουν οι Ουρουγουανοί

87'

Κίτρινη στον Κόατες

82'

Ο Κουντούς έκανε το σουτ έξω από την περιοχή αλλά ο Ροτσέτ είπε όχι εντυπωσιακά

80'

Έξω Νούνιες και Ντε Αρασκαέτα. Μέσα οι Γκόμες και Κανόμπιο

79'

ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΦΑΣΗ: Ο Σεμενιο πάτησε περιοχή από αριστερά κι έκανε το διαγώνιο σουτ αλλά η μπάλα έφυγε μόλις έξω

72'

Μέσα οι Σεμένιο και Κιερέ. Έξω Ουίλιαμς και Σαμέντ

70'

Ο Βαλβέρδε έπιασε φοβερό σουτ από 25 μέτρα αλλά ο Ζιγκί έβγαλε εντυπωσιακά

66'

Σουάρες και Πελίστρι. Ντε λα Κρους και Καβάνι μέσα

65'

Ο Πελίστρι έκανε το σουτ από το ύψος του πέναλτι με την μπάλα να ξύνει τα δοκάρια της Γκάνας

60'

Στον Σουάρες

Δεν το έδωσε..... Κατά την άποψή μας ήταν πεντακάθαρο πέναλτι

ΠΑΜΕ ΣΕ VAR. Δεν έχει βρει μπάλα ο αμυντικός της Γκάνας και πάει να το δει ο ρέφερι

57'

Για πέναλτι φωνάζει ο Νούνιες. Δεν το παίρνει

46'

ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ: Ο Μπουκαρί έκανε το διαγώνιο σουτ από δεξιά με την μπάλα να περνά λίγο έξω και δίπλα από τον Κουντούς που είχε κάνει κίνηση

46'

Σουλεμανά και Μπουκαρί μέσα. Έξω τα αδέρφια Αγιου

46'

ΣΕΝΤΡΑ ΣΤΗΝ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ

Η Γκάνα έχασε πέναλτι, ο Ντε Αρασκέτα κάνει τοματς της ζωής του και η Ουρουγουάη αγκαλιά με την πρόκριση

ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΜΕΡΟΥΣ

45+5'

Αρκετά πάνω από τα δοκάρια του Ζιγκί η κεφαλιά του Χιμένες

34'

Πλήγμα για την Ουρουγουάη. Έξω ο Μπεντανκούρ, μέσα ο Βεσίνο

Ο Σουάρες σήκωσε όμορφα για τον Ντε Αρασκαέτα που με γυριστό σουτ στην κίνηση από αριστερά έγραψε το 0-2

32'

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: 0-2 η Ουρουγουάη!!! ΠΑΛΙ ο Ντε Αρασκαέτα

Η ΒΑΘΟΛΟΓΙΑ ΤΩΡΑ

26'

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: 1-0 η Ουρουγουάη. Ο Νούνιες σέντραρε από δεξιά, τα στόπερ της Γκάνας έχασαν την μπάλα και ο Σουάρες κοντρόλαρε στην περιοχή. Ο πολύπειρος φορ έκανε τις προσποιήσεις και το σουτ, ο Ζιγκί είπε όχι αλλά ο Ντε Αρασκαέτα με κεφαλιά σε κενό τέρμα, έγραψε το 0-1

23'

ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΦΑΣΗ: Ο Ντε Αρασκαέτα έβγαλε κάθετα στον Νούνιες που πλάσαρε όμορφα τον Ζιγκί αλλά ο Σαλισού έσωσε πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή

21'

ΤΟ ΕΠΙΑΣΕ Ο ΡΟΤΣΕΤ!!! Έπεσε σωστά ήταν και κακή η εκτέλεση

Ο Αντρέ Αγιού στην μπάλα

20'

Έντονες διαμαρτυρίες των Ουρουγουανών Κίτρινη στον Ντάρβιν Νούνιες

18'

ΠΕΝΑΛΛΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΚΑΝΑ

ΠΑΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙ Ο ΡΕΦΕΡΙ

ΤΟ ΚΟΙΤΑZΟΥΝ ΣΤΟ VAR

15'

Ο Τζόρνταν Αγιού έκανε το σουτ έξω από την περιοχή αλλά ο Ροτσέτ έπεσε και απομάκρυνε. Στην εξέλιξη της φάσης ο Κουντούς πήγε στην μπάλα και διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι αλλά έχει σηκωθεί σημαιάκι

10'

Χωρίς κάτι το σπουδαίο αυτό το πρώτο δεκάλεπτο

1'

ΣΕΝΤΡΑ ΣΤΟ ΜΑΤΣ

Στον αγωνιστικό χώρο οι ομάδες

Οι αναπληρωματικοί της Γκάνας: Ισαχακού Φαταβού, Σεμένιο, Μενσά, Οβούσου, Αφρίγιε, Μπουκαρί, Ντζικού, Ντάνλαντ, Αϊντού, Λάμπτεϊ, Οντόι, Νουρεντίν, Σοβά, Σουλεμανά, Κιερέ

ΓΚΑΝΑ (Ότο Άντο): Ζιγκί, Σεϊντού, Μπαμπά, Αμαρτέι, Σαλισού, Σαλίς, Παρτέι, Κουντούς, Τζ.Αγιού Α.Αγιού, Ουίλιαμς

ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ (Ντιέγκο Αλόνσο): Ροτσέτ, Βαρέλα, Κόατες, Χιμένες, Ολιβέρα, Μπεντανκούρ, Βαλβέρδε, Ντε Αρασκαέτα, Πελίστρι, Νούνιες, Σουάρες

Οι αναπληρωματικοί της Ουρουγουάης: Μουσλέρα, Σόσα, Κάσερες, Γοδίν, Βίνια Ροντρίγκες, Ουγκάρτε, Τορέιρα, Κανόμπιο, Βεσίνο, Ντε Λα Κρους, Τόρες, Μάξι Γκόμες, Καβάνι

Διαιτητής: Ντάνιελ Ζίμπερτ. Βοηθοί: Γιαν Ζάιντελ, Ράφαελ Φολτίν (ΓΕΡ). 4η: Γιοσίμι Γιαμασίτα (ΙΑΠ)

Σε έντεκα αναμετρήσεις υπό την καθοδήγηση του Ντιέγκο Αλόνσο η Ουρουγουάη «τρέχει» ρεκόρ 7-2-2. Πέρα από την ήττα από την Πορτογαλία την περασμένη Δευτέρα, είχε χάσει και τον Σεπτέμβριο από το Ιράν (0-1) σε φιλικό παιχνίδι σε αυστριακό έδαφος.

Γκολ στα επτά τελευταία παιχνίδια Παγκοσμίου Κυπέλλου έχει σημειώσει η Γκάνα. Κυνηγάει το ρεκόρ της Νιγηρίας (8) από το διάστημα 1994 – 1998.

Η Ουρουγουάη δεν έχει ηττηθεί από αφρικανική ομάδα (2-2-0): 2-2 με τη Σενεγάλη το 2002, 3-0 με τη Νότια Αφρική το 2010, 1-1 με την Γκάνα το 2010 και 1-0 με την Αίγυπτο το 2018.

Δύο οι προηγούμενοι αγώνες με νοτιοαμερικανικές ομάδες για την Γκάνα, ήττα με 3-0 από τη Βραζιλία το 2006 και ισοπαλία με 1-1 κόντρα στην Ουρουγουάη το 2010 στον περίφημο αγώνα νοκ άουτ όπου ο Λουίς Σουάρες έδιωξε την μπάλα πάνω στη γραμμή με το χέρι. Η Γκάνα έχασε την πρόκριση στα πέναλτι.

Η σελέστε θέλει οπωσδήποτε νίκη κόντρα στην Γκάνα και μάλιστα θα χρειαστεί... γκολ, καθώς η νίκη με διαφορά ένα γκολ ενδέχεται να μην τις φτάσει. Την ίδια στιγμή θα ήθελε να μην κερδίσει η Νότια Κορέα την Πορτογαλία. Αν οι Ασιάτες το πετύχουν και νικήσει και η Ουρουγουάη τότε την πρόκριση θα πάρει η ομάδα που έχει την καλύτερη διαφορά τερμάτων (η Νότια Κορέα έχει -1 και η Ουρουγουάη -2). Η Νότια Κορέα έχει καλύτερη επίθεση (δύο γκολ έναντι κανενός έως τώρα της Ουρουγουάης), οπότε σε περίπτωση που κερδίσουν με την ίδια διαφορά θα προκριθεί η Νότια Κορέα.

Η Γκάνα σε περίπτωση νίκης επί της Ουρουγουάης προκρίνεται στην επόμενη φάση. Αν έρθει ισοπαλία τότε δεν θέλει νίκη της Νότιας Κορέας. Σε περίπτωση ισοβαθμίας των δυο στους τέσσερις βαθμούς (με ισοπαλία Ουρουγουάης και νίκη Νότιας Κορέας), η Γκάνα θα έχει διαφορά τερμάτων 0. Αν η Νότια Κορέα κερδίσει την Πορτογαλία τουλάχιστον με δύο γκολ, υπερτερεί εκείνη στην ισοβαθμία και προκρίνεται. Σε περίπτωση που κερδίσει με ένα γκολ διαφορά το πιθανότερο είναι ότι η Γκάνα θα υπερτερεί στην καλύτερη επίθεση, μιας και έχει πέντε γκολ έναντι δύο της Νότιας Κορέας. Αν ηττηθεί από την Ουρουγουάη μένει εκτός.