2
ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
1

Δύο γκολ στα 6 λεπτά που μένουν θέλουν οι Ουρουγουανοί

Η Κορέα κέρδισε με 2-1 και αυτή τη στιγμή είναι με το ενάμισι πόδι και παραπάνω στους 16

ΤΕΛΟΟΟΟΣ

90+1'

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: 2-1 η Κορέα. μετά από κόρνερ της Πορτογαλίας ο Σον έφυγε στην κόντρα, πέρασε την κατάλληλη στιγμή στον Χουάνγκ Χι κι εκείνος από κοντά πλάσαρε για το 2-1

81'

Ο Ουί Τζο αντί του Λι Κανγκ Ιν και  ο Καρβάλιο αντί του Βιτίνια. Και ο Σον Τζουν αντί του Κιμ Γιουνγκ. Μέσα και ο Μπερνάρντο Σίλβα αντί του Ζοάο Μάριο

70'

Ο Σον έπιασε το σουτ στην κίνηση από πλάγια δεξιά αλλά η μπάλα σταμάτησε στο σώμα του Κανσέλο

67'

Ο Ιν Μπόμ έπιασε δυνατό σουτ έξω από την περιοχή αλλά ο Κόστα έσωσε

65'

Ο Χουάνγκ Χι αντί του Λι Τζάε

65'

Μέσα Παλίνια, Αντρέ Σίλβα και Λεάο. Έξω Ρονάλντο, Νέβες και Νούνες

56'

Κόντρα του Αντόνιο Σίλβα στο σουτ του Σον και κόρνερ

52'

ο Κανσέλο σήκωσε για τον Ρονάλντο που έκανε κακό γύρισμα από κοντά

Η Κορέα με νίκη περνά στην επόμενη φάση όπως είναι τώρα το άλλο ματς

46'

ΣΕΝΤΡΑ ΣΤΗΝ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ

Επιστρέφουν οι ομάδες

Η Πορτογαλία πέτυχε το γρήγορο γκολ και στη συνέχεια έμεινε πίσω και το πλήρωσε

ΗΜΙΧΡΟΝΟ

44'

Μπλόκαρε ο Κορεάτης μετά από γύρισμα του Όρτα. Πάλι το γύρισμα από δεξιά ο Νταλότ που είναι ο κορυφαίος του γηπέδου

42'

Ο Κιμ απέκρουσε το σουτ του Βιτίνια και ο Κριστιάνο αστόχησε από κοντά με κεφαλιά ψαράκι

40'

ο Σον έκανε το σουτ έξω από την περιοχή αλλά ο Κόστα μπλόκαρε

36'

Στον Λι Κανγκ Ιν

35'

Ο Νταλότ έκανε το σουτ έξω από την περιοχή αλλά ο Κιμ έπεσε και απομάκρυνε

30'

Ο Κριστιάνο νικήθηκε από τον Κιμ σε μοναδικό τετ α τετ αλλά ήταν κι εκτεθειμένος

Η ΒΑΘΟΛΟΓΙΑ ΤΩΡΑ

27'

ΓΚΟΟΟΛ: 1-1 η Κορέα. Μετά από εκτέλεση κόρνερ η άμυνα της Πορτογαλίας απέτυχε να απομακρύνει και ο Κιμ Γιουνγκ από κοντά με σουτ έγραψε το 1-1

23'

Έδιωξαν οι Κορεάτες προ του Κριστιάνο

Ο Σον σέντραρε από αριστερά, ο Τσο πήρε την κεφαλιά και ο Κόστα έσωσε, με τον Κιμ Τζιν να σκοράρει εξ επαφής αλλά από θέση οφσάιντ κι έτσι το γκολ ακυρώθηκε

17'

ΑΚΥΡΩΘΕΝ ΓΚΟΛ

15'

Ο Κανσέλο έκανε πανέμορφη ενέργεια και σουτ από πλάγια αριστερά αλλά ο Κιμ Σεούνγκ έσωσε

Δύσκολα τα πράγματα από το 5ο κιόλας λεπτό για την Κορέα

5'

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: 1-0 η Πορτογαλία. Ο Νταλότ πάτησε περιοχή από δεξιά και ο Ρικάρντο Όρτα με πλασέ από το πέναλτι έγραψε το 0-1

1'

ΣΕΝΤΡΑ ΣΤΟ ΜΑΤΣ

Στον αγωνιστικό χώρο οι ομάδες

Οι αναπληρωματικοί της Ν.Κορέας: Κιμ Μιν, Κουόν Τσανγκ, Γιουν Τζονγκ, Σον Γιουν, Χονγκ, Τζεόνγκ Γου, Χουάνγκ Ουί Τζο, Τζο, Σονγκ Μπουμ, Πάικ, Χουάνγκ Χι, Σονγκ Μιν, Κιμ Τάε, Να, Τσο Γου

Οι αναπληρωματικοί της Πορτογαλίας: Γκονσάλο Ράμος, Αντρέ Σίλβα, Ζοάο Φέλιξ, Ρούμπεν Ντίας, Σα, Μπρούνο Φερνάντες, Πατρίσιο, Καρβάλιο, Γκερέιρο, Μπερνάρντο Σίλβα, Παλίνια, Λεάο

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (Φερνάντο Σάντος): Ντιόγκο Κόστα, Πέπε, Κανσέλο, Νταλότ, Αντόνιο Σίλβα, Ζοάο Μάριο, Νέβες, Βιτίνια, Ματέους Νούνες, Ρικάρντο Όρτα, Ρονάλντο

Ν.ΚΟΡΕΑ (Πάουλο Μπέντο): Κιμ Σεούνγκ, Κιμ Γιουνγκ, Κιμ Τζιν, Κουόν, Κιμ Μουν, Τζουνγκ, Λι Γιάε, Χουάνγκ Ιν Μπεόμ, Λι Κανγκ Ιν, Σον, Τσο

Με αλλαγές ο Σάντος αλλά βασικό τον ΚριστιάνΟ

Διαιτητής: Φακούντο Τέγιο. Βοηθοί: Εζεκιέλ Μπραϊλόβσκι, Γκάμπριελ Σαντέ (ΑΡΓ). 4ος: Μαγκέτ Εντιαγέ (ΣΕΝ)

Η Πορτογαλία κέρδισε πέναλτι στους δυο αγώνες ομίλου με Γκάνα και Ουρουγουάη και τα μετέτρεψε σε γκολ. Ποτέ στην ιστορία των Μουντιάλ μια ομάδα δεν κέρδισε πέναλτι και στους τρεις αγώνες.

Η Πορτογαλία δεν ηττήθηκε σε αγώνα Μουντιάλ όταν προηγήθηκε στο σκορ, σε 18 συνολικά αγώνες (15-3-0).

Η Νότια Κορέα πέτυχε πέντε νίκες στις 23 φορές που βρήκε απέναντί της ευρωπαϊκές ομάδες (5-6-12), όλες κόντρα σε διαφορετικές χώρες. Τις δυο φορές που η Πορτογαλία κέρδισε και τους τρεις αγώνες του ομίλου έφτασε στα ημιτελικά, 1966 και 2006.

Η ήττα του 2002 από τη Νότια Κορέα ήταν η μοναδική της Πορτογαλίας σε πέντε συναντήσεις με ασιατικές ομάδες (3-1-1).

Τη μοναδική φορά που οι δυο ομάδες συναντήθηκαν σε Μουντιάλ ήταν στη νίκη 1-0 της Νότιας Κορέας ως γηπεδούχος το 2002, που της χάρισε πρόκριση και ταυτόχρονο αποκλεισμό της Πορτογαλίας από όμιλο, καθώς ήθελε ισοπαλία για να περάσει. Φέτος δεν τίθεται θέμα, καθώς η Πορτογαλία έχει ήδη προκριθεί, αλλά κυνηγά την πρώτη θέση, ώστε να αποφύγει τη Βραζιλία.

Η Πορτογαλία με νίκη ή ισοπαλία τερματίζει πρώτη. Ακόμα και με ήττα και μη νίκη της Γκάνας μπορεί να προκριθεί στην επόμενη φάση ως πρώτη. Αν κερδίσει η Γκάνα τότε θα κριθεί αρχικά στη διαφορά τερμάτων. Η Πορτογαλία έχει +3 και η Γκάνα 0, μια διαφορά που δίνει ένα σημαντικό προβάδισμα στους Πορτογάλους σε περίπτωση ισοβαθμίας, το οποίο όμως μπορεί να ανατραπεί.

Κόντρα στην Ουρουγουάη είναι σε καλύτερη μοίρα. Η Νότια Κορέα έχει καλύτερη διαφορά τερμάτων (-1 έναντι -2) και έχει καλύτερη επίθεση (η σελέστε δεν έχει πετύχει κανένα γκολ, η Νότια Κορέα έχει δύο). Πρέπει να έχει είτε καλύτερα διαφορά τερμάτων είτε καλύτερη επίθεση για να προκριθεί, διαφορετικά είναι πιθανό η πρόκριση να κριθεί στο fair play (εφόσον ισοβαθμήσουν στα παραπάνω κριτήρια)

Η Νότια Κορέα οπωσδήποτε θέλει νίκη κόντρα στην Πορτογαλία. Σε περίπτωση που το κάνει δεν θέλει νίκη της Γκάνας γιατί μένει εκτός. Με τα άλλα δύο αποτελέσματα θα έχει ισοβαθμία στους τέσσερις (με την Γκάνα αν έρθει ισοπαλία, με την Ουρουγουάη αν η σελέστε κερδίσει τους Αφρικανούς). Με την Γκάνα η ισοβαθμία αυτή τη στιγμή δεν είναι με το μέρος της. Έχει χειρότερη διαφορά τερμάτων (-1 έναντι 0 των Αφρικανών) και χειρότερη επίθεση (δύο γκολ έναντι πέντε). Θα χρειαστεί νίκη διαφοράς δύο τερμάτων για να υπερτερεί στην ισοβαθμία της Γκάνας