62'

Ο Ασάνο αντί του Μαέντα

55'

Πρωτιά για Ιαπωνία, δεύτερη η Ισπανία κι εκτός η Γερμανία αυτή τη στιγμή

Ο Μιτόμα πρόλαβε οριακά και γύρισε από αριστερά και ο Τανάκα από κοντά έγραψε το 2-1

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: ΜΕΤΡΑ ΤΟ ΓΚΟΟΟΟΛ ΤΟΥ ΤΑΝΑΚΑ.

Ο Μιτόμα γύρισε από αριστερά και είναι οριακό αν έχει βγει ολόκληρη η μπάλα εκτός

51'

ΑΚΥΡΩΘΕΝ ΓΚΟΛ!!! ΑΠΙΘΑΝΟ. Οι Ιάπωνες σκόραραν ξανά αλλά περιμένουμε να δούμε

48'

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: Οι Ισπανοί έκαναν τραγικά λάθη και ο Ντόαν με φοβερό σουτ έγραψε το 1-1

Ο Καρβαχάλ θα περάσει στη θέση του Αθπιλικουέτα

46'

Μιτόμα και Ντοάν στη θέση Ναγκατόμο και Κούμπο.

46'

ΣΕΝΤΡΑ ΣΤΗΝ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ

Η Ισπανία παίρνει αυτό που θέλει και χωρίς να έχει απειληθεί

ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΜΕΡΟΥΣ

45'

Κάρτα και στον Γιοσίντα

44'

Στον Τανιγκούτσι

39'

Στον Ιτακούρα η κάρτα

23'

Ο Μοράτα έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά ο Γκόντα μπλόκαρε.

12'

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: 1-0 η Ισπανία. Ο Αθπιλικουέτα έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Μοράτα με κεφαλιά έγραψε το 0-1

8'

Μετά από διαδοχικά λάθη στην άμυνα των Ισπανών, η μπάλα έφτασε δεξιά στον Ίτο που έκανε το σουτ αλλά η μπάλα σταμάτησε στο πλαϊνό δίχτυ

6'

Αρκετά έξω το σουτ του Μπούσκετς

1'

ΣΕΝΤΡΑ ΣΤΗΝ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗ

Στον αγωνιστικό χώρο οι ομάδες

Οι αναπληρωματικοί της Ισπανίας: Σάντσεθ, Ραγιά, Έρικ Γκαρσία, Γιορέντε, Κόκε, Ασένσιο, Φεράν Τόρες, Πίνο Άλμπα, Γκιγιαμόν, Καρβαχάλ, Σολέρ, Σαράμπια, Λαπόρτ, Φάτι.

ΙΣΠΑΝΙΑ (Λουίς Ενρίκε): Σιμόν, Τόρες, Μπαλντέ, Αθπιλικουέτα, Ρόδρι, Μπούσκετς, Γκάβι, Πέδρι, Νίκο Ουίλιαμς, Μοράτα, Όλμο

Οι αναπληρωματικοί της Ιαπωνίας: Καβασίμα, Σμιντ, Σιμπασάκι, Γιαμάνε, Έντο, Ντόαν, Μιτόμα, Μιναμίνο, Τομιγιάσου, Ασάνο, Σακάι, Ματσίνο, Ουέντα, Σόμα. Χ.Ίτο

ΙΑΠΩΝΙΑ (Χατζίμε Μοριγιάσου): Γκόντα, Ναγκατόμο, Ιτακούρα, Γιοσίντα, Τανιγκούτσι, Καμάντα, Μορίτα, Τανάκα, Κούμπο, Ίτο, Μαέντα.

Διαιτητής: Βίκτορ Γκόμες (ΝΑΦ). Βοηθοί: Ζεκέλε Σιβέλα (ΝΑΦ), Σούρου Πατσοάνε (ΛΕΣ). 4η: Σαλίμα Μουκανσανγκά (ΡΟΥ)

Με εξαίρεση την ισοπαλία με 2-2 κόντρα στο Μαρόκο το 2018, η Ισπανία κέρδισε τους οκτώ τελευταίους αγώνες της του ομίλου.

Η Ισπανία απέφυγε την ήττα στις πέντε προηγούμενες συναντήσεις της με ασιατικές ομάδες (3-2-0), αλλά ποτέ δεν έπαιξε κόντρα στην Ιαπωνία.

Για την Ιαπωνία η νίκη κόντρα στην Ισπανία θα είναι αρκετή. Σε περίπτωση ισοπαλίας, αν Κόστα Ρίκα και Γερμανία αναδειχθούν επίσης ισόπαλες, τότε προκρίνεται. Αν η Ιαπωνία αναδειχθεί ισόπαλη και η Γερμανία νικήσει την Κόστα Ρίκα με ένα γκολ διαφορά, τότε θα μετρήσει η καλύτερη επίθεση στον όμιλο μεταξύ Ιαπωνίας και Γερμανίας (αυτήν τη στιγμή έχουν πετύχει από δύο γκολ). Αν έχουν πετύχει τα ίδια γκολ, τότε προκρίνεται η Ιαπωνία λόγω της νίκης στο μεταξύ τους παιχνίδι στην πρεμιέρα. Σε οποιαδήποτε άλλη νίκη της Γερμανίας ή σε νίκη της Κόστα Ρίκα, ο βαθμός δεν αρκεί στην Ιαπωνία. Αν ηττηθεί δε, θα αποκλειστεί ό,τι κι αν συμβεί στο άλλο ματς.

Για την Ισπανία ένας βαθμός κόντρα στην Ιαπωνία είναι αρκετός. Εναλλακτικά, αν ηττηθεί κι η Κόστα Ρίκα αναδειχθεί ισόπαλη με τη Γερμανία, τότε προκρίνεται ως 2η στον όμιλο. Αν επικρατήσει η Γερμανία, τότε θα ελπίζει η ομάδα του Χάνσι Φλικ να μην καλύψει τη διαφορά τερμάτων (8 γκολ) που αυτήν τη στιγμή υπάρχει μεταξύ των δύο χωρών, ώστε να ευνοηθεί στην ισοβαθμία. Αν η ήττα της Ισπανίας συνδυαστεί με νίκη της Κόστα Ρίκα, τότε οι Ισπανοί αποκλείονται.