Τρομερό τάκλιν στον Λουκάκου από τον Γκβάρντιολ

90+2'

Μέσα ο Μάίερ έξω ο κόβατσιτς

90'

TI XANEIIIIIIII: Ο Τόργκαν Αζάρ σέντραρε από δεξιά, η μπάλα πέρασε πάνω από τον Λιβάκοβιτς αλλά ο Λουκάκου δεν μπόρεσε να σκοράρει σε κενό τέρμα με το στήθος

87'

Εντέν Αζάρ αντί Μενιέ

87'

Ο Μενιέ έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Λουκάκου αστόχησε από κοντά με προβολή

72'

Έξω Καρασκό και Ντεντόνκερ. Μέσα Τίλεμανς και Ντοκού

68'

Αδύναμο το σουτ του Μόντριτς από το πέναλτι, μπλόκαρε ο Κουρτουά

67'

Στον Ντεντόνκερ

64'

Πάσαλιτς και Πέτκοβιτς αντί των Λιβάγια και Κράμαριτς

62'

ΤΟ ΕΧΑΣΕ ΚΙ ΑΥΤΟ: Ο Ντε Μπρόινε έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Λουκάκου αστόχησε με κεφαλιά από κοντά. Στο ριπλέι φάνηκε πως η μπάλα είχε βγει πριν το γύρισμα του Ντε Μπρόινε

60'

ΤΙ ΕΧΑΣΣΣΣΣΣΣΕΕΕΕΕ: Ο Καρασκό έκανε φοβερή ενέργεια και πλάσαρε από κοντά, ο Λιβάκοβιτς του είπε όχι και η μπάλα στρώθηκε στον Λουκάκου που σε κενό τέρμα σούταρε στο δοκάρι

59'

Τ.Αζάρ αντί Τροσάρ

Ετοιμάζει τον Τόργκαν Αζάρ ο Μαρτίνεθ

54'

ΚΑΙ ΠΑΛΙ: Ο Μόντριτς έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή με τον γκολκίπερ της Ρεάλ να λέει όχι ξανά

54'

ΞΑΝΑ Ο ΚΟΥΡΤΟΥΑ: Ο Μπρόζοβιτς έκανε το σουτ στη κίνηση λίγο έξω από την περιοχή αλλά ο Κουρτουά έπεσε κι έδιωξε

50'

ΜΕΓΑΛΗ ΦΑΣΗ: ο Γκβάρντιολ έβγαλε όμορφα στον Κόβατσιτς που γύρισε και πλάσαρε από το ύψος της περιοχής αλλά ο Κουρτουά έβγαλε δύσκολα σε κόρνερ

49'

Ο Ντε Μπρόινε σέντραρε από δεξιά, ο Λουκάκου πήρε την κεφαλιά στο πίσω δοκάρι αλλά ο Λιβάκοβιτς μπλόκαρε

48'

Σωτήρια ο Γκβάρντιολ μετά από γύρισμα του Ντε Μπρόινε από δεξιά

46'

Ο Λουκάκου αντί του Μέρτενς

46'

ΣΕΝΤΡΑ ΣΤΗΝ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ

Επιστρέφουν οι ομάδες

Το Βέλγιο θέλει τη νίκη, η Κροατία αντέχει άνετα προς το παρών

ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΜΕΡΟΥΣ

45'

Αρκετά έξω το σουτ του Σόσα

42'

Μετά από γύρισμα από δεξιά ο Μέρτενς έβαλε την προβολή αλλά δεν βρήκε στόχο.

33'

Ο Σόσα σέντραρε από αριστερά, ο Λιβάγια πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε

Είναι περίεργη η φάση καθώς ο Κράμαριτς όταν έγινε το γέμισμα ήταν οφσάιντ αλλά δεν συμμετείχε στη φάση.

ΟΦΣΑΪΝΤ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΝΑΛΤΙ

17'

ΠΑΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙ. ΔΥΣΚΟΛΗ Η ΦΑΣΗ

Τσεκάρετε ακόμη η φάση

15'

ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΡΟΑΤΙΑ. Πάτημα του Καρασκό στον Κράμαριτς

13'

ΑΠΙΘΑΝΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ: Οι Βέλγοι έφυγαν στην κόντρα, ο Ντερ Μπρόινε έβγαλε κάθετα στον Μέρτενς που από ιδανικό σημείο πλάσαρε άστοχα

11'

ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ: Ο Μέρτενς έκανε το γύρισμα από δεξιά, ο Καρασκό κοντρόλαρε και πλάσαρε στο πίσω δοκάρι αλλά ο Γιουράνοβιτς έδωσε με τάκλιν

10'

Στα σώματα το σουτ του Καρασκό

2'

Γύρισμα του Λιβάγια από δεξιά, κόβουν οι Βέλγοι

2'

Πάτησε ξανά περιοχή η Κροατία αλλά δεν μπόρεσε να σουτάρει ο Κράμαριτς

1'

Παραλίγο να έχουμε το πιο γρήγορο γκολ στην ιστορία των Μουντιάλ: Ο Πέρισιτς έφυγε από δεξιά, έκανε το σουτ με το δεξί και η μπάλα έφυγε ελάχιστα έξω

1'

ΣΕΝΤΡΑ ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ

Στον αγωνιστικό χώρο οι ομάδες

Οι αναπληρωματικοί του Μαρτίνεθ: Φαές, Μινιολέ, Κάστελς, Τεατέ, Τίλεμανς, Λουκάκου, Μπατσουαγί, Τ.Αζάρ. Ε.Αζάρ, Ντοκού, Φανάκεν, Ντε Κετελάρ, Οπεντά, Ντεμπάστ

ΒΕΛΓΙΟ (Ρομπέρτο Μαρτίνεθ): Κουρτουά, Φερτόνχεν, Αλντερβάιρελντ, Ντεντόνκερ, Μενιέ, Βίτσελ, Καστάιν, Καρασκό, Μέρτενς, Ντε Μπρόινε, Τροσάρ

Οι αναπληρωματικοί του Ντάλιτς: Γκρμπιτς, Ίβουσιτς, Στάνισιτς, Μπάρισιτς, Έρλιτς, Μάιερ, Βίντα, Βλάσιτς, Πάσαλιτς, Πέτκοβιτς, Μπούντιμιρ, Όρσιτς, Σούταλο, Σούτσιτς, Γιάκιτς

ΚΡΟΑΤΙΑ (Ζλάτκο Ντάλιτς): Λιβάκοβιτς, Λόβρεν, Γιουράνοβιτς, Σόσα, Γκβάρντιολ, Μπρόζοβιτς, Μόντριτς, Κόβατσιτς, Πέρισιτς, Κράμαριτς, Λιβάγια

Διαιτητής: Άντονι Τέιλορ. Βοηθοί: Γκάρι Μπέσγουϊκ, Άνταμ Ναν (ΑΓΓ). 4ος: Ίστβαν Κόβατς (ΡΟΥ)

Το Βέλγιο έχει πετύχει μόνο 1 γκολ σε 19 τελικές προσπάθειες ως τώρα στη διοργάνωση. Ποσοστό αποτελεσματικότητας χαμηλότερο του 5%, το χαμηλότερο που είχαν οι «κόκκινοι διάβολοι» από τη διοργάνωση του 1982, οπότε και εκεί «έγραψαν» 3 γκολ σε 93 τελικές (3%).

Η Κροατία απέφυγε την ήττα στα 4/5 τελευταία παιχνίδια Παγκοσμίου που δέχτηκε πρώτη γκολ (2 νίκες και 2 ισοπαλίες). Η μοναδική ήττα ήρθε από τη Γαλλία στον περασμένο τελικό.

Η ήττα με 2-0 από το Μαρόκο σταμάτησε το σερί 13 θετικών αποτελεσμάτων σε φάση ομίλων για το Βέλγιο.

Η Κροατία έχασε δύο αγώνες (6-2-2) κόντρα σε ευρωπαϊκές ομάδες (2-1 από τη Γαλλία στα ημιτελικά του 1998 και 4-2 ξανά από τη Γαλλία στον τελικό 2018), αλλά ποτέ σε φάση ομίλων.

Το Βέλγιο κέρδισε τα δύο τελευταία παιχνίδια απέναντι στην Κροατία, το 2013 για τα προκριματικά Μουντιάλ (2-1) και το 2021 σε φιλικό (1-0). Και τα τρία τέρματα των «κόκκινων διαβόλων» τα πέτυχε ο Λουκάκου.

Το Βέλγιο χρειάζεται μόνο νίκη κόντρα στην Κροατία για να μην το απασχολεί το άλλο αποτέλεσμα. Σε περίπτωση ισοπαλίας, χρειάζεται ήττα του Μαρόκου από τον Καναδά, με πάνω από τρία γκολ για να έχει καλύτερο συντελεστή τερμάτων. Εάν υπάρξει ίδιος συντελεστής τερμάτων (με νίκη του Καναδά με τρία γκολ διαφορά) θα πάμε στο 2ο κριτήριο, δηλαδή τα γκολ υπέρ.

Η Κροατία περνάει στην επόμενη φάση έστω με ισοπαλία κόντρα στο Βέλγιο. Εάν ηττηθεί τότε πάλι θα έχει ελπίδες για τη δεύτερη θέση. Συγκεκριμένα, προκρίνεται με ήττα του Μαρόκου από τον Καναδά.