0
ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
2

Περνά η Πολωνία

Η Αργεντινή νικά με 2-0 και είναι πρώτη. Περιμένουμε να δούμε τι θα γίνει με τη 2η θέση καθώς παίζει ακόμη το Μεξικό

ΤΕΛΟΣ

90+3'

Ο Ταλιάφικο πλάσαρε πάνω από τον Σέζνι αλλά ο Κίβιορ έσωσε στη γραμμή!

86'

Μετά από τραγικό λάθος του Κίβιορ Λαουτάρο έφυγε από δεξιά αλλά πάσαρε άστοχα.

84'

Στη θέση του Μακ Άλιστερ ο Αλμάδα

83'

Στη θέση του Κριχόβιακ ο Πιόντεκ

79'

Φερνάντες και Άλβαρες έξω. Λαουτάρο και Πετσέγια μέσα

78'

Κίτρινη στον Κριχόβιακ.

73'

Ο Άλβαρες έφυγε μόνος με τον Σέζνι αλλά το σουτ έξυσε το δοκάρι

72'

Ο Γεντρέιστσικ αντί του Μπερεζίνσκι

71'

Ο Μέσι πλάσαρε από το ύψος του πέναλτι αλλά ο Σέζνι έσωσε

68'

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: 2-0 η Αργεντινή. Ο Φερνάντες πέρασε κάθετα στον Άλβαρες που γύρισε από το πέναλτι και με σουτ έκανε το 0-2

62'

ΜΕΣΑ Ο ΝΤΑΜΙΑΝ ΣΙΜΑΝΣΚΙ. ΕΞΩ Ο ΜΠΙΕΛΙΚ

61'

Ο Μέσι από αριστερά γύρισε για τον Μακ Άλιστερ που πλάσαρε από το πέναλτι αλλά είδε τον Σέζνι να μπλοκάρει

59'

Μέσα Παρέδες και Ταλιάφικο, έξω Ακούνια και Ντι Μαρία

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΩΡΑ

50'

Ο Ζιελίνσκι εκτέλεσε το φάουλ, ο Γκλικ πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε εκατοστά έξω

49'

Κίτρινη στον Ακούνια

46'

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: 1-0 η Αργεντινή. Ο Μολίνα έβγαλε τη σέντρα από δεξιά και ο Μακ Άλιστερ με γύρισμα από το πέναλτι έγραψε το 0-1

46'

ΣΕΝΤΡΑ ΣΤΗΝ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ

Μέσα Καμίνσκι και Σκόρας, έξω Σβιντέρσκι και Φρανκόβσκι

Η Αργεντινή έχει χάσει πολλές ευκαιρίες, έχει χάσει και πέναλτι αλλά το 0-0 παραμένει

ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΜΕΡΟΥΣ

39'

ΤΟΥ ΤΟ ΕΠΙΑΣΕΕΕΕΕΕΕΕΕ Ο ΣΕΖΝΙΙΙΙΙΙ.

38'

ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ

Τον έχει βρει λίγο στο κεφάλι ψηλά. Δύσκολη φάση

Στην εξέλιξη της φάσης ο Σέζνι βρήκε λίγο τον Μέσι και εξετάζεται το VAR

36'

ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ: Ο Μακ Άλιστερ έβγαλε κάθετα στον Άλβαρες που από αριστερά πάτησε περιοχή και πλάσαρε αλλά είδε τον Σέζνι να λέει όχι

33'

Παραλίγο να σκοράρει με απ'ευθείας κόρνερ ο Ντι Μαρία, έβγαλε δύσκολα ο Σέζνι. Συμπαίκτες στη Γιουβέντους

28'

ΔΙΠΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ: Αρχικά ο Σέζνι είπε όχι σε σουτ του Άλβαρες και στη συνέχεια το νέο σουτ του Ακούνια από αριστερά, έφυγε λίγο έξω

17'

Ο Ακούνια κατέβασε στα αριστερά κι έκανε το σουτ με το δεξί αλλά αστόχησε.

10'

ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΡΙΑ: Ο Μέσι πάτησε περιοχή από αριστερά κι έκανε το σουτ αλλά Σέζνι έσωσε στη γωνία του

7'

Πίεσε κι έκλεψε ο Μέσι, έκανε το σουτ έξω από την περιοχή αλλά μπλόκαρε ο Σέζνι

4'

Πάτησε περιοχή από δεξιά ο Λέβα και γύρισε αλλά έκοψαν οι Αργεντινοί

3'

Κεφαλιά του Οταμέντι, αρκετά άστοχη

2'

Κόρνερ για την Αργεντινή

1'

ΣΕΝΤΡΑ ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Οι αναπληρωματικοί του Σκαλόνι: Ροντρίγκες, Ντιμπάλα, Αλμάδα, Λαουτάρο Μαρτίνες, Παλάσιος, Κορέα, Γκόμες, Ρούλι, Παρέδες, Ταλιάφικο, Λισάντρο Μαρτίνες, Μοντιέλ, Φόιθ, Πετσέγια, Αρμάνι

Οι αναπληρωματικοί της Πολωνίας: Σκορούπσκι, Γκράμπαρα, Γεντρέιστσικ, Βιετέσκα, Μπεντνάρεκ, Μίλικ,Ντ.Σιμάνσκι, Γκροσίτσκι, Καμίνσκι, Σ.Σιμάνσκι, Ζουρκόβσκι, Πιόντεκ, Ζαλέβσκι, Γκάμνι, Σκόρας.

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ (Λιονέλ Σκαλονι): Εμιλιάνο Μαρτίνες, Μολίνα, Ρομέρο, Οταμέντι, Ακούνια, Ντε Πολ, Έντσο Φερνάντες, ΜακΆλιστερ, Μέσι, Ντι Μαρία, Άλβαρες.

ΠΟΛΩΝΙΑ (Τσέσλαβ Μίχνιεβιτς): Σέζνι, Μπερεζίνσκι, Κίβιορ, Γκλικ, Κας, Κριχόβιακ, Ζιελίνσκι, Μπιέλικ, Φρανκόβσκι, Σβιντέρσκι, Λεβαντόφσκι

Διαιτητής: Ντάνι Μακέλι. Βοηθοί: Χέσελ Στέιχστρα, Γιαν Ντε Φρις (ΟΛΛ). 4ος: Σαΐντ Μαρτίνες (ΟΝΔ)

Η Πολωνία θέλει νίκη ή ισοπαλία κόντρα στην Αργεντινή. Σε περίπτωση ήττας από την αλμπισελέστε θα απεύχεται νίκη της Σαουδικής Αραβίας στο ματς με το Μεξικό ώστε στις άλλες δύο περιπτώσεις σε αυτό το ματς (ισοπαλία ή νίκη του Μεξικού) να κριθεί η πρόκριση στη διαφορά τερμάτων.

Η Αργεντινή θέλει νίκη με Πολωνία. Περνάει και με ισοπαλία, αρκεί να έρθει ισοπαλία το Σαουδική Αραβία - Μεξικό. Σε περίπτωση ισοπαλίας Αργεντινής και νίκης Μεξικού, όλα θα κριθούν στη διαφορά τερμάτων. Αυτή τη στιγμή η αλμπισελέστε είναι στο +1 και έχει πλεονέκτημα έναντι των Μεξικανών που είναι τώρα στο -2.

Ο Λιονέλ Μέσι έχει σκοράρει και στις 6 τελευταίες εμφανίσεις του με τη φανέλα της Αργεντινής σε όλες τις διοργανώσεις. Με αυτό το σερί ισοφάρισε τη δική του καλύτερη επίδοση, καθώς σε τόσα διαδοχικά παιχνίδια είχε σκοράρει και την περίοδο 2011-12. Με 8 γκολ σε Μουντιάλ έπιασε στη σχετική λίστα της «αλμπισελέστε» τον Μαραντόνα και βρίσκεται μόνο πίσω από τον Μπατιστούτα, που έχει σκοράρει 10 φορές στην τελική φάση της διοργάνωσης.

Από το 1986 έχει να προκριθεί η Πολωνία από τους ομίλους, ενώ το 1982 ήταν η τελευταία φορά που ολοκλήρωσε τη φάση των ομίλων χωρίς ήττα.

Η Αργεντινή ψάχνει την πρόκριση στα νοκ άουτ για 13η φορά στις 14 τελευταίες συμμετοχές της στη διοργάνωση. Ο μοναδικός αποκλεισμός της είχε έρθει το 2002.

Η Πολωνία έχει χάσει και τα 3 τελευταία ματς κόντρα σε ομάδες της Λατινικής Αμερικής σε Μουντιάλ, χωρίς να πετύχει γκολ.

Η τελευταία φορά που αναμετρήθηκαν ήταν ένα φιλικό το 2011, με την Πολωνία να κερδίζει 2-1.

Οι δύο ομάδες έχουν αναμετρηθεί έντεκα φορές στο παρελθόν και η Αργεντινή έχει το προβάδισμα με έξι νίκες έναντι τριών της Πολωνίας. Σε επίπεδο Μουντιάλ έχουν συγκρουστεί δύο φορές. Το 1974 στη Δυτική Γερμανία η Πολωνία είχε νικήσει με 3-2, ενώ το 1978 στα γήπεδα της Αργεντινής η «αλμπισελέστε» είχε επιβληθεί με 2-0, στην πορεία της για την κατάκτηση του πρώτου της Μουντιάλ. Μάλιστα σε εκείνο το παιχνίδι η Πολωνία είχε αστοχήσει σε πέναλτι όταν το αποτέλεσμα ήταν ακόμα 0-0.

Στο Stadium 974 της Ντόχα το ματς

Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε το μεγάλο ματς ανάμεσα σε Πολωνία και Αργεντινή για την 3η αγωνιστική του 3ου ομίλου