Ο Εζατολαχί έπιασε το σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να περνά λίγο έξω.

65'

Έξω ο ΜακΚένι, μέσα ο Πέρι Ακόστα

65'

ΑΠΙΘΑΝΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ: Αστόχησε από το πέναλτι ο Γκοντός αλλά δεν μετρά η φάση Είχε προηγηθεί φάουλ του Ταρεμί

52'

Ο Ρεζαεϊάν σέντραρε από δεξιά και ο Γκοντός πήρε την κεφαλιά αλλά έστειλε την μπάλα λίγο έξω.

48'

Ο Σάρτζεντ έφυγε στην πλάτη των Ιρανων και πλάσαρε από αριστερά αλλά ο Μπεϊρανβάντ έσωσε

46'

Ο Γκοντός αντί του Αζμούν και ο Αάρονσον αντί του Πούλισικ

46'

ΣΕΝΤΡΑ ΣΤΗΝ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ

Το Ιράν δεν έχει μπει καλά και το 1-0 της Αμερικής είναι δίκαιο. Άσχημα τα νέα και με τον τραυματισμό του Μοχαμάντι

ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΜΕΡΟΥΣ

45+7'

ΑΚΥΡΩΘΕΝ ΓΚΟΛ: Ο ΜακΚένι πέρασε κάθετα στον Γουεά που έφυγε μόνος με τον Μπεϊρανβάντ και τον πλάσαρε ιδανικά

Περνά αριστερό μπακ ο Χατζισαφί

45+2'

Ο Καρίμι αντί του Μοχαμάντι. Δυστυχώς

Πρόβλημα για τον άσο της ΑΕΚ

Τον προσαγωγό του πιάνει ο Μοχαμάντι

45'

Η Αμερική έφυγε στην κόντρα, ο Σάρτζεντ άλλαξε με τον Γουεά αλλά ο Χοσεΐνι έκοψε σωτήρια

Γύρισε ο Πούλισικ

43'

Στον Άνταμς για φάουλ στον Χατζισαφί

Περιμένουμε να δούμε τι θα γίνει με τον Πούλισικ

42'

Ο Σάρτζεντ κατέβασε στα δεξιά κι έκανε το σουτ αλλά δε βρήκε στόχο.

Πρόβλημα ο Πούλισικ

38'

ΓΚΟΛ 1-0 η Αμερική. Ο ΜακΚένι σήκωσε δεξιά για τον Ντεστ που με κεφαλιά γύρισε στον Πούλισικ κι εκείνος εξ επαφής πλάσαρε για το 0-1

33'

Ο Σάρτζεντ έστρωσε στον Γουεά που με διαγώνιο σουτ από δεξιά αστόχησε για λίγο

Έχουμε ξανά ματς

31'

Ο Γκολιζαντ'εχ βρίσκεται στο έδαφος έπειτα από σύγκρουση με τον Κάρτερ Βίκερς. Προσωρινή διακοπή στο ματς.

30'

Στα σώματα το σουτ του Ντεστ

27'

ΜΕΓΑΛΗ ΦΑΣΗ: Το σουτ του Σάρτζεντ κόντραρε και η μπάλα πήρε ύψος με τον Γουεά να πιάνει αμαρκάριστος την κεφαλιά και να στέλνει την μπάλα στην αγκαλιά του Μπεϊρανβάντ

20'

Άργησε ο Ταρεμί να εκτελέσει μετά από βαθιά μπαλιά του Εζατολαχί και κόπηκε

17'

Ο Ντεστ έβγαλε τη σέντρα από δεξιά, ο Γουεά δεν πρόλαβε και ο Μπεϊρανβάντ έσωσε χαμηλά

11'

Ο Μούσα έκανε το γέμισμα και ο Πούλισικ πήρε την κεφαλιά αλλά ο Μπεϊρανβάντ μπλόκαρε

Το Ιράν έχει δώσει την μπάλα στις ΗΠΑ και θα κυνηγήσει την κόντρα

9'

Αρκετά άστοχο το μακρινό σουτ του Μούσα

8'

Αρκετή δουλειά έχει ο Μοχαμάντι από νωρίς κόντρα στον Ντεστ

2'

Σωτήριο κόψιμο στον Πούλισικ από τον Χοσεΐνι

1'

ΣΕΝΤΡΑ ΣΤΟ ΜΑΤΣ

Οι Ιρανοί τραγουδούν κανονικά τον Εθνικό ύμνο

Στον αγωνιστικό χώρο οι ομάδες

Οι αναπληρωματικοί των ΗΠΑ: Χόρβατ, Τζόνσον, Ζίμερμαν,Ρέινα, Φερέιρα, Αάρονσον, Λονγκ, Ντε Λα Τόρε, Μόρις, Ρολντάν, Μουρ, Ράιτ, Γέντλιν, Πέρι Ακόστα, Σκάλι

Οι αναπληρωματικοί του Ιράν: Αμπεντζαντέχ, Νιαζμάντ, Χ.Χοσεΐνι, Μοχαραμί, Καλιλζαντέχ, Ανσαριφάρντ, Αμίρι, Καναάνι, Γκοντός, Τσεσμί, Τοραμπί, Καριμί, Τζαλαλί

ΙΡΑΝ (Κάρλος Κεϊρός): Μπεϊρανβάντ, Μοχαμάντι, Πουραλιγκαντζί, Μ.Χοσεΐνι, Ρεζαεϊάν, Χαρζισαφί, Νουρολαχί, Εζατολαχί, Ταρεμί, Γκολιζαντέχ, Αζμούν

ΗΠΑ (Γκρεγκ Μπερχόλτερ): Τέρνερ, Ντεστ, Ρόμπινσον, Κάρτερ Βίκερς, Ριμ, Άνταμς, ΜακΚένι, Μούσα, Σάρτζεντ, Πούλισικ, Γουέα

Διαιτητής: Αντόνιο Ματέου Λαόθ. Βοηθοί: Πάου Σεμπριάν Ντέβις, Ρομπέρτο Ντίαθ Πέρεθ Ντελ Παλομάρ (ΙΣΠ). 4ος: Κέβιν Ορτέγκα (ΠΕΡ)

Η τελευταία φορά που οι ΗΠΑ κράτησαν το μηδέν σε συνεχόμενα παιχνίδια για το Μουντιάλ ήταν στα 2 πρώτα τους, το 1930.

Τα 5 από τα 6 τελευταία γκολ του Ιράν στην τελική φάση έχουν σημειωθεί στις καθυστερήσεις! Αυτό ισχύει και για τα 3 από τα 4, που έχει σημειώσει στην τρέχουσα διοργάνωση. Δύο από αυτά, μάλιστα, ήρθαν μετά το 100’!

Οι ΗΠΑ έχουν κερδίσει μόλις 2 από τα 14 προηγούμενα παιχνίδια τους στη διοργάνωση. Φέτος, έχουν 2 ισοπαλίες μέχρι τώρα και ποτέ στην ιστορία τους δεν έμειναν στην ισοπαλία για 3ο σερί παιχνίδι.

Το Ιράν θα ψάξει για πρώτη φορά διαδοχικές νίκες στην ιστορία του στο Μουντιάλ. Μόλις 3 νίκες έχει πετύχει συνολικά, με τη μία από αυτές να έρχεται επί των ΗΠΑ το 1998 (2-1).

Οι ΗΠΑ έχουν ηττηθεί στην 3η αγωνιστική της φάσης των ομίλων στις 7 από τις 8 προηγούμενες παρουσίες τους στην τελική φάση. Μοναδική εξαίρεση ήταν η νίκη με 1-0 επί της Αλγερίας το 2010.

Από την άλλη η Αμερική έχει δυο ισοπαλίες με Αγγλία και Ουαλία ωστόσο αν θέλουν να πάρουν την πρόκριση, η νίκη είναι μονόδρομος απέναντι στο Ιράν την τελευταία αγωνιστική.

Το Ιράν έχασε με 6-2 από την Αγγλία και κέρδισε με 2-0 την Ουαλία. Με νίκη επί των ΗΠΑ διασφαλίζει την παρουσία της στους 16. Αν φέρει ισοπαλία, κρατάει μεν τους Αμερικανούς από κάτω, όμως σε αυτή την περίπτωση απεύχεται νίκη της Ουαλίας επί της Αγγλίας, ώστε να μην παιχτεί η πρόκριση στα κριτήρια ισοβαθμίας (Η Ουαλία θα έχει καλύτερο συντελεστή τερμάτων).

Στο Al Thumama Stadium της Ντόχα το ματς το ματς

Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε το ματς του Ιράν με την Αμερική για την 3η αγωνιστική 2ου ομίλου