Η Πολωνία νικά με 2-0 και βάζει φωτιά στον όμιλο

ΑΠΙΘΑΝΗ ΦΑΣΗ: Ο Λεβαντόφσκι πάτησε όμορφα στην περιοχή, πήγε να νικήσει με λόμπα τον Αλ Οβάις αλλά δεν τα κατάφερε

85'

Έξω Αλ Μαλκί και Αλ Σεχρί. Μέσα Ν.Αλ Νταουσαρί και Αλ Ομπούντ

82'

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: Ο ΛΕΒΑ πρώτο γκολ σε Μουντιάλ. Ο Αλ Μαλκί έκανε τραγικό λάθος, ο Λεβαντόφσκι έκλεψε και από κοντά πλάσαρε για το 2-0

78'

ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ: Η μπάλα στρώθηκε στον Αλ Μαλκί που πλάσαρε λίγο πίσω από το πέναλτι αλλά είδε την μπάλα να ξύνει τα δοκάρια του Σέζνι

Είχε φύγει πίσω από τη σέντρα ο σταρ της Μπαρτσελόνα

75'

Ο Αλ Οβάις βγήκε στα 30 μέτρα και πρόλαβε τον Λέβα!

71'

Πιόντεκ αντί του Μίλικ

68'

Στο τείχος η εκτέλεση του Αλ Αμπίντ

68'

Φάουλ σε ΄πολύ καλό σημείο για τη Σαουδίκή Αραβία

66'

ΚΙ ΑΛΛΟ ΔΟΚΑΡΙ: Η Πολωνία έφυγε στην κόντρα από δεξιά, ο Καμίνσκι έβγαλε τη σέντρα αλλά ο Λεβαντόφσκι πλάσαρε άτσαλα και σημάδεψε δοκάρι.

65'

Έξω ο Αλ Μπουράικ, μέσα ο Αλ Γκανάμ

63'

ΔΟΚΑΡΙΙΙΙΙΙΙΙ: Ο Φρανκόβσκι σέντραρε από αριστερά, ο Μίλικ έπιασε την κεφαλιά ψαράκι αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Αλ Οβάις

63'

Ο Καμίνσκι αντί του Ζιελίνσκι

60'

Οι παίκτες του Ρενάρ έκρυψαν την μπάλα και ο Αλ Μπρικάν έκανε το σουτ από αριστερά αλλά αστόχησε ενώ στην εξέλιξη της φάσης η μπάλα έφτασε ξανά στην περιοχή της Πολωνίας αλλά και ο Κανό αστόχησε

55'

ΤΙ ΕΠΙΑΣΕ ΠΑΛΙΙΙΙ! Μετά από φάση διαρκείας στα καρέ τη Πολωνίας, ο Αλ Νταουσαρί πλάσαρε μέσα από τη μικρή περιοχή αλλά ο Σέζνι έσωσε με τα πόδια εντυπωσιακά

54'

Πίσω έχει μείνει η Πολωνία και προσπαθεί να διατηρήσει τα κεκτημένα της

46'

Ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο

Ο Αλ Αμπίντ αντί του Αλ Νατζί

Η Σ.Αραβία ήταν καλύτερη στο πρώτο μισάωρο, είχε και χαμένο πέναλτι αλλά η Πολωνία πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη με 1-0

ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΜΕΡΟΥΣ

45+4'

Κίτρινη στον Αλ Αμρί

Ο Σέζνι απέκρουσε το πέναλτι του Αλ Νταουσαρί και στη συνέχεια είπε όχι και σε πλασέ του Αλ Μπουράικ εξ επαφής

45+1'

ΑΠΙΘΑΝΗ ΕΠΜΒΑΣΗ ΤΟΥ ΣΕΖΝΙ! Οριακό πρέπει να πατάει στη γραμμή ο γκολκίπερ της Γιουβέντους. Για χιλιοστά

45'

ΠΕΝΑΛΤΙ! Το δίνει ο Σαμπάιο

Ο Μπιέλικ έχει βρει χαμηλά τον Αλ Σεχρί αλλά είναι δύσκολη η φάση

Ο Ουίλτον Σαμπάιο πάει να το δει

43'

Πέναλτι ζητά η Σ.Αραβία και πάμε σε VAR

39'

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: 1-0 η Πολωνία. Ο Κας έκανε το γύρισμα από δεξιά, ο Λεβαντόφσκι πρόλαβε και τσίμπησε προ του Αλ Οβάις, έστρωσε στον Ζιελίνσκι που με σουτ από το πέναλτι έκανε το 1-0

Συνεχίζει ο Αλ Μπουλαϊχί

Στον αγκώνα το θέμα του Αλ Μπουλαϊχί. Τον πάτησε στο πέσιμο ο Πολωνός σταρ και οι γιατροί του έχουν δέσει το χέρι

35'

Διακοπή. Πρόβλημα για τον Αλ Μπουλαϊχί μετά από μονομαχία με τον Λέβα

32'

Για λίγο δεν έπιασε την κεφαλιά ο Αλ Σεχρί στο πέναλτι

30'

Ο Λέβα είδε πως μέσα στο κουτί δεν μπορεί να πάρει την μπάλα και βγαίνει πολύ πίσω πλέον

26'

Ο Ζιελίνσκι εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μπιέλικ πήρε την κεφαλιά αλλά ο Αλ Σεχρί έσωσε σχεδόν στη γραμμή

21'

Πραγματικά η εικόνα των Σαουδαράβων είναι ευχάριστη έκπληξη. Γρήγορη ομάδα, δουλεμένη, ισορροποημένη!

Ο Κας έχει ρίξει στον αέρα αγκωνιά στον Αλ Μπουράικ και γλιτώνει τη 2η κάρτα εδώ

20'

Και στον Αλ Μαλκί κάρτα για διαμαρτυρία

19'

Κίτρινη και στον Μίλικ!

16'

Και στον Κας κάρτα. Οι Πολωνοί έχουν αιφνιδιαστεί

15'

Στον Κίβιορ η κάρτα

13'

ΦΟΒΕΡΗ ΦΑΣΗ: Η Σαουδική Αραβία άλλαξε υπέροχα στα δεξιά, ο Κανό έκανε το σουτ και ο Σέζνι έδιωξε δύσκολα

10'

Πολύ καλά έχει μπει η Σαουδική Αραβία. Πιέζει ψηλά, αλλάζει όμορφα αλλά δίνει και χώρους. Θα έχει ενδιαφέρον το ματς

8'

Σουτ του Αλ Μπουράικ, κόντρα στον Κριχόβιακ και κόρνερ

6'

Πέρασε απ' όλους το γύρισμα του Φρανκόβσκι από αριστερά

1'

ΣΕΝΤΡΑ ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Όλα έτοιμα για σέντρα στο ματς

Οι αναπληρωματικοί της Σ.Αραβίας: Αλ Γιαμί, Αλ Ακιντί, Αλ Ταμπακτί, Μαντού, Αλ Γκανάμ, Αλ Φαράζ, Ν.Αλ Νταουσαρί, Αλ Χασάν, Οτάιφ, Αλ Αμπέντ, Αλ Ομπούντ, Μπαμπρί, Ασίρι, Σαραχιλί.

Διαιτητής: Ουίλτον Σαμπάιο. Βοηθοί: Μπρούνο Μποσκίλια, Μπρούνο Πιρές (ΒΡΑ). 4ος: Κέβιν Ορτέγκα (ΚΑΝ)

Ξανά εκτός είναι ο Σιμάνσκι

Σ.ΑΡΑΒΙΑ (Ερβέ Ρενάρ): Αλ Οβάις, Σαούντ Αμπντουλχαμίντ, Αλ Αμρί, Αλ Μπουλαϊχι, Αλ Μπουράικ, Αλ Μαλκί, Αλ Νατζί, Κανό, Αλ Νταουσαρί, Αλ Σεχρί, Αλ Μπρικάν

Οι αναπληρωματικοί της Πολωνίας: Σκορούπσκι, Γκράμαπρα, Γεντρέιστσικ, Βιέτεσκα, Μπεντνάρεκ, Ντ.Σιμάνσκι, Γκροσίτσκι, Καμίνσκι, Σβιντέρσκι, Ζουρκόβσκι, Σ.Σιμάνσκι, Ζαλέβσκι, Πιόντεκ, Γκάμνι, Σκορας

ΠΟΛΩΝΙΑ (Τσέσλαβ Μίχνιεβιτς): Σέζνι, Μπερεζίνσκι, Κίβιορ, Κας, Γκλικ, Κριχόβιακ, Μπιέλικ, Ζιελίνσκι, Φρανκόβσκι, Μίλικ, Λεβαντόφσκι

ΠΑΜΕ ΣΕ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

Κανένας δεν μπορούσε καν το να το φανταστεί. Ειδικά, έχοντας δει το πρώτο ημίχρονο, όταν η Αργεντινή πήρε από νωρίς το προβάδισμα και είδε κι άλλα γκολ της να ακυρώνονται με τη βοήθεια του VAR. Από το πουθενά, λοιπόν, στο ξεκίνημα της επανάληψης σκόραρε με την πρώτη τελική της ευκαιρία στο ματς και λίγο αργότερα με τη δεύτερη και… τελευταία της! Έγραψε ιστορία, κερδίζοντας με 2-1 στην πρεμιέρα, έβαλε τέλος σε διάφορα αρνητικά ρεκόρ και πέτυχε δεύτερη διαδοχική νίκη στην τελική φάση (επί της Αιγύπτου η πρώτη το 2018) και ψάχνει συνεχόμενες νίκες στον όμιλο για πρώτη φορά μετά το 1994.

Από την άλλη η Σ.Αραβία εξέπληξε τον πλανήτη

Για την Πολωνία ένα χαμένο πέναλτι του Λεβαντόφσκι έφερε το 0-0 στην πρεμιέρα με το Μεξικό, σε ματς που σε καμία περίπτωση δεν ικανοποίησε. Έκανε μόλις 6 τελικές προσπάθειες, επίδοση που είναι η χειρότερή της από το 1966 στο τουρνουά και η κριτική ήταν και πάλι σκληρή.

Η Σαουδική Αραβία, που προκρίνεται με νίκη, μετρά 9 σερί ήττες σε Μουντιάλ από τις ευρωπαϊκές ομάδες, μετά από το 1-0 επί του Βελγίου το 1994 στις ΗΠΑ. Επίσης, απέτυχε να σκοράρει στους 7 τελευταίους αγώνες της με Ευρωπαίους, έχοντας 0-26 τέρματα!

Θα είναι η πρώτη τους αναμέτρηση μετά από ένα φιλικό το 2006, όταν η Πολωνία είχε κερδίσει με 2-1.

Στο Education City Stadium της Ντόχα το ματς

Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε το ματς της Πολωνίας με τη Σ.Αραβία για τη 2η αγωνιστική του 3ου ομίλου