2
ΣΕΡΒΙΑ
0

Καλό βράδυ από εμάς και ραντεβού αύριο

Η Βραζιλία έλυσε το γόρδιο δεσμό στο 2ο μέρος και κέρδισε εύκολα τη Σερβία με 2-0

ΤΕΛΟΣ

87'

Μαρτινέλι αντί Ραφίνια

87'

Μόλις έξω το σουτ του Ροδρίγο

83'

Στη θέση του Μίτροβιτς ο Μακσίμοβιτς

83'

Κι άλλη επέμβαση του Σάβιτς σε σουτ του Φρεντ αυτή τη φορά

82'

Στοπ του Σάβιτς σε σουτ του Ροδρίγο

82'

ΔΟΚΑΡΙ: Απίθανο σουτ του Κασεμίρο στο δοκα΄ρι

80'

Έξω και ο Νεϊμάρ, μέσα ο Άντονι

79'

Έξω ο Ριτσάρλισον, μέσα ο Ζεσούς

75'

Στη θέση του Πακετά ο Φρεντ. Μέσα και ο Ροδρίγο σντί του Βινίσιους

73'

TI EBAΛΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ: 2-0 με απίθανο γυριστό του Ρτσάρλισον μέσα από την περιοχή

67'

ΤΙ ΕΧΑΣΕ: Ο Βινίσιους μπήκε μόνος στην περιοχή από αριστερά αλλά γλίστρησε και αστόχησε

66'

Λάζοβιτς και Βλάχοβιτς αντί των Λούκιτς και Μλαντένοβιτς

63'

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: 1-0 η Βραζιλία: Ο Νεϊμάρ έκανε τις προσποιήσεις, άφησε στον Βινίσιους που πλάσαρε μέσα από την περιοχή. Ο Σάβιτς απέκρουσε αλλά ο Ριτσάρλισον πήρε το ριμπάουντ και σε κενό τέρμα πλάσαρε για το 1-0

60'

ΔΟΚΑΡΙ: Ο Σάντρο έπιασε απίθανο σουτ από τα 25 μέτρα αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι της Σερβίας

57'

Έξω Γκουντέλι και Ζίβκοβιτς. Μέσα Ίλιτς και Ράντονιτς

55'

Ο Βινίσιους από αριστερά έστρωσε στον Νεϊμάρ που έκανε το γυριστό από το πέναλτι αλλά αστόχησε.

54'

ΜΑΓΙΚΗ ενέργεια και γύρισμα του Βινίσιους από αριστερά. Κόβουν ξανά οι πλάβι

53'

Σωτήριο τάκλιν του Πάβλοβιτς στον Ραφίνια!

Με δυσκολία απομάκρυναν οι Σέρβοι από το κόρνερ

50'

Στο τείχος και κόρνερ. Ο Νεϊμάρ την εκτέλεση

49'

Στον Γκουντέλι και φάουλ στα όρια της περιοχής. Πάλι ο Νεϊμάρ το κέρδισε

46'

ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ: Ο Γκουντέλι έκανε τρομερό λάθος, ο Ραφίνια βρέθηκε μόνος με τον Σάβιτς αλλά δεν μπόρεσε να τον νικήσει

46'

ΣΕΝΤΡΑ ΣΤΗΝ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ

Eπιστρέφουν οι δύο ομάδες

Έχει τον έλεγχο η Βραζιλία αλλά αδυνατεί να διασπάσει τη "γραμμή Μαζινό" των Σέρβων

ΛΗΞΗ ΠΡΩΤΟΥ ΜΕΡΟΥΣ

41'

ΦΟΒΕΡΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ: Μετά από γέμισμα από την άμυνα, ο Μιλένκοβιτς δεν έδιωξε σωστά, η Βινίσιους πήρε την κόντρα και πάτησε περιοχή από αριστερά αλλά πλάσαρε άστοχα

35'

Ο Ραφίνια πάτησε περιοχή αλλά πλάσαρε αδύναμα και πάνω στον Σάβιτς

31'

Γύρισμα του Ραφίνια από δεξιά, προλαβαίνει ο Σάβιτς

27'

Ο Τιάγκο Σίλβα έβγαλε μαγική κάθετη στον Βινίσιους αλλά ο Σάβιτς βγήκε αι τον πρόλαβε σωτήρια

21'

Μακρινό σουτ του Κασεμίρο. με διπλή προσπάθεια ο Σάβιτς

19'

Πέφτει πολύ ξύλο σε Νεϊμάρ και Βινίσιους

13'

Ο Νεϊμάρ εκτέλεσε απ' ευθείας το κόρνερ με τον Σάβιτς να βγάζει δύσκολα

Τρομερή ενέργεια του Βινίσιους στα αριστερά, κόβεται την τελευταία στιγμή από την άμυνα της Σερβίας

10'

Στην περιοχή ο Νεϊμάρ, καθυστέρησε και κόπηκε

6'

Πρώτη κίτρινη από νωρίς. Τη βλέπει ο Πάβλοβιτς

5'

Πέφτουν κορμιά από τα πρώτα λεπτά

1'

ΣΕΝΤΡΑ ΣΤΗΝ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗ

Στον αγωνιστικό χώρο οι ομάδες

Έκπληξη για τη Σερβία η μη χρησιμοποίηση των Βλάχοβιτς και Κόστιτς στην αρχική ενδεκάδα

Οι αναπληρωματικοί της Σερβίας: Ντμίτροβιτς, Ραΐκοβιτς, Εράκοβιτς, Μακσίμοβιτς Ράντονιτς, Γιόβιτς, Σ.Μίτροβιτς, Μπάμπιτς, Κόστιτς, Βλάχοβιτς, Ράτσιτς, Ντζούριτσιτς, Λάζοβιτς, Ίλιτς, Γκρούιτς

Οι αναπληρωματικοί του Τίτε: Ουέβερτον, Έντερσον, Φρεντ, Άλβες, Μιλιτάο, Τέλες, Φαμπίνιο, Ζεσούς, Γκιμαράες, Άντονι, Έβερτον Ριμπέιρο, Ροδρίγο, Πέδρο, Μπρέμερ, Μαρτινέλι

ΣΕΡΒΙΑ (Ντράγκαν Στόικοβιτς): Β.Μιλίνκοβιτς Σάβιτς, Πάβλοβιτς, Μιλένκοβιτς, Βελίκοβιτς, Γκουντέλι, Ζίβκοβιτς, Μλαντένοβιτς, Λούκιτς, Σ.Μιλίνκοβιτς Σάβιτς, Τάντιτς, Α.Μίτροβιτς

ΒΡΑΖΙΛΙΑ (Τίτε): Άλισον, Ντανίλο, Σάντρο, Τιάγκο Σίλβα, Μαρκίνιος, Κασεμίρο, Πακετά, Ραφίνια, Ριτσάρλισον, Βινίσιους, Νεϊμάρ

Διαιτητής: Αλιρεζά Φαγκανί. Βοηθοί: Μοχαμαντρεζά Μανσούρι, Μοχαμεντρεζά Αμπολφαζλί (ΙΡΑ). 4ος: Μαγκέτ Εντιαγέ (ΣΕΝ)

Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Ιρανός Αλίρεζα Φαγκανί. Το αξιοσημείωτο της υπόθεσης είναι ότι είχε διαιτητεύσει τον μεταξύ τους αγώνα και το 2018 στο Μουντιάλ της Ρωσίας. Από το τσεπάκι του είχε βγάλει 3 φορές την κίτρινη κάρτα, όλες τις έλαβαν οι Σέρβοι. Με τον ίδιο διαιτητή οι Βραζιλιάνοι είχαν κερδίσει το 2016 στα πέναλτι τον τελικό των Ολυμπιακών αγώνων απέναντι στους Γερμανούς. Έξι οι κάρτες τότε, 2-4 υπέρ των Γερμανών.

Τρίτος σκόρερ στα προκριματικά ο Μίτροβιτς (8 γκολ σε 8 ματς), πρώτος σε ασίστ ο Τάντιτς (6 σε 8 ματς).

Ως ανεξάρτητο κράτος, η Σερβία έχει αποκλειστεί και στις τρεις φορές που βρέθηκε σε τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου (2006, 2010, 2018). Το 2006 όμως ήταν ως Σερβία και Μαυροβούνιο, ενώ τη μοναδική φορά που έφτασε στη φάση των νοκ-άουτ ήταν το 1998 ως Γιουγκοσλαβία.

Από το 2014 και μετά στο ντεμπούτο του σε Μουντιάλ ο Νέιμαρ έχει συμμετοχή στο 42% τερμάτων της Βραζιλίας με 6 γκολ και 2 ασίστ.

Η Βραζιλία είναι αήττητη στα 15 τελευταία ματς (12-3-0 ρεκόρ) φάσης ομίλων σε Παγκόσμια Κύπελλα. Τελευταία ήττα της τον Ιούνιο του 1998 στα γήπεδα της Γαλλίας με αντίπαλο τη Νορβηγία. Επιπλέον, από το 1982 και μετά, στα 10 τελευταία Μουντιάλ δηλαδή, έχει κερδίσει τον όμιλό της.

Η Βραζιλία είναι η μοναδική Εθνική ομάδα που έχει λάβει μέρος σε όλα τα Μουντιάλ από το 1930 και μετά. Αυτή θα είναι η 22η παρουσία της. Εκτός από το ότι μετράει τις περισσότερες κατακτήσεις τροπαίων (5) είναι και αυτή με τις περισσότερες νίκες (73 σε 109 ματς) αλλά και με το μεγαλύτερο ποσοστό (67%) νικών στην ιστορία του θεσμού.

Τελευταία φορά που συναντήθηκαν σε επίσημο επίπεδο ήταν στο τελευταίο Μουντιάλ της Ρωσίας το 2018 όπου είχαν κληρωθεί ξανά στον ίδιο όμιλο (μαζί με την Ελβετία επίσης). Η Βραζιλία είχε κερδίσει με 2-0 τη Σερβία, σκοράροντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο. Νικήτρια ήταν η Βραζιλία και στο πρώτο τους (φιλικό) ραντεβού με 1-0 το 2014.