ΠΟΡΤΟ-ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Πέναλτι του Ερμόσο στον Εβανίλσον

90+3'

ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ: ΣΑΧΤΑΡ-ΣΕΡΙΦ 1-1 με όμορφο γυριστο του Νικόλοβ

90+2'

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: ΠΟΡΤΟ-ΑΤΛΕΤΙΚΟ: 0-3 με πλασέ του Ντε Πολ σε κενό τέρμα μετά από κόντρες

ΤΕΛΟΣ ΣΤΗ ΜΑΔΡΙΤΗ: Η Ρεάλ νίκησε με 2-0 την Ίντερ και καθάρισε την πρωτιά

90'

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: ΠΟΡΤΟ-ΑΤΛΕΤΙΚΟ: 0-2. Ο Κορέα έφυγε στην κόντρα, έμεινε όρθιος, πάτησε περιοχή και πάσαρε για το 0-2.

81'

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ-ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ: 5-0 με κεφαλιά του Χάαλαντ μετά από κόρνερ

79'

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: ΡΕΑΛ-ΙΝΤΕΡ: 2-0. Πανέμορφο σουτ του Ασένσιο από τα όρια της περιοχής

78'

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: ΑΓΙΑΞ-ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ: 4-2. Ο Εσγάιο σέντραρε από δεξιά και ο Ταμπάτα πλάσαρε από κοντά για το 4-2.

72'

ΠΟΡΤΟ-ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Με δέκα και η Πόρτο. Κόκκινη στον Βέντελ

69'

ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ: ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ-ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ: 4-0. Ο Σουλτς έκανε όμορφη ενέργεια και σέντρα από αριστερά και ο Χάαλαντ με κεφαλιά έγραψε το 4-0.

68'

ΠΟΡΤΟ-ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Με δέκα η Ατλέτικο λόγω αποβολής του Καρασκό

64'

ΡΕΑΛ-ΙΝΤΕΡ: Απ' ευθείας κόκκινη στον Μπαρέλα για σπρώξιμο στον Μιλιτάο

62'

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: ΑΓΙΑΞ-ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ: 4-1. Ο Κλάασεν έδωσε δεξιά στον Μπερχάους, εκείνος έφερε την μπάλα στο αριστερό και σούταρε για το 4-1

58'

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: ΑΓΙΑΞ-ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ: 3-1. Ο Σχουρς έκλεψε από τον Σάντος, έβγαλε διαγώνια αριστερά στον Νέρες κι εκείνος με σουτ έγραψε το 3-1.

55'

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: ΜΙΛΑΝ-ΛΙΒΕΡΠΟΥ: 1-2. Ο Τόμορι έκανε τραγικό λάθος, ο Μανέ σούταρε από αριστερά και ο Μενιάν απέκρουσε αλλά ο Οριγκί με κεφαλιά στην επαναφορά έγραψε το 1-2

56'

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: ΠΟΡΤΟ-ΑΤΛΕΤΙΚΟ: 1-0. Μετά από κόρνερ του Λεμάρ, ο Κοντογκμπιά πήρε την κεφαλιά και ο Γκριεζμάν με προβολή στο πίσω δοκάρι έκανε το 0-1

54'

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ-ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ: 3-0. Ο Ρόις έσκασε δυο απίθανες ντρίμπλες μέσα στην περιοχή και από κοντά πλάσαρε τον Ντεστάνογλου για το 3-0.

47'

ΠΟΡΤΟ-ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Αδιανόητο λάθος του Καρασκό, ο Οτάβιο έκλεψε κι έστρωσε στον Ταρεμί αλλά ο Ιρανός πλάσαρε άστοχα από ιδανική θέση

46'

ΣΕΝΤΡΑ ΞΑΝΑ ΣΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ

Μίλαν-Λίβερπουλ: 1-1, Πόρτο-Ατλέτικο: 0-0, Ντόρτμουντ-Μπεσίκτας: 2-0, Άγιαξ-Σπόρτινγκ: 2-1, Ρεάλ-Ίντερ: 1-0, Σαχτάρ-Σερίφ: 1-0.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ ΣΤΑ ΜΑΤΣ

45+2'

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ-ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ: 2-0 με τον Ρόις

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ-ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ: Ο Λετεσιέ είδε και το VAR και παρότι φάνηκε να μην υπήρξε καν παράβαση, επέμεινε στις αποφάσεις του.

44'

ΣΑΧΤΑΡ-ΣΕΡΙΦ: Δοκάρι με τον Ντοντό είχαν οι Ουκρανοί

44'

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ-ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ: Με δέκα οι Τούρκοι λόγω αποβολής του Ουέλιγκτον και πέναλτι για τους Γερμανούς

42'

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ: ΑΓΙΑΞ-ΑΣΠΟΡΤΙΝΓΚ: 2-1. Ο Ινάσιο έκανε τραγικό λάθος, ο Άντονι έκλεψε, έκανε δυο προσποιήσεις στην περιοχή και από κοντά πλάσαρε τον Βιρτζίνια για το 2-1.

42'

ΓΚΟΟΟΟΛ: ΣΑΧΤΑΡ-ΣΕΡΙΦ: 1-0. Ο Κριβτσόβ σήκωσε όμορφα για τον Φερνάντο που πάνω στο πέσιμο έκανε το διαγώνιο πλασέ και νίκησε τον Αθανασιάδης το 1-0.

36'

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: ΜΙΛΑΝ-ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: 1-1. Ο Μενιάν απέκρουσε ασταθώς μετά από σουτ του Τσάμπερλεϊν και ο Σαλάχ με πλασέ στην επαναφορά έκανε το 1-1

31'

ΠΟΡΤΟ-ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Φοβερή επέμβαση του Όμπλακ σε πλασέ του Λουίς Ντίαζ

29'

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: ΜΙΛΑΝ-ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: 1-0. Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Άλισον έδιωξε πάνω στον Τόμορι που από κοντά πλάσαρε για το 1-0.

29'

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ-ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ: 1-0. Η Ντόρτμουντ έφυγε στην κόντρα, ο Μπέλινγκχαμ έβγαλε αριστερά στον Μάλεν που με διαγώνιο σουτ έκανε το 1-0.

24'

ΣΑΧΤΑΡ-ΣΕΡΙΦ: Δοκάρι για τους Ουκρανούς με τον Σόλομον

22'

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ: ΑΓΙΑΞ-ΑΣΠΟΡΤΙΝΓΚ: 1-1. Ο Ταμπάτα έκανε όμορφο γέμισμα από τα δεξιά με το αριστερό και ο Νούνο Σάντος πετάχτηκε στο πίσω δοκάρι και με εναέρια προβολή έγραψε το 1-1.

22'

ΠΟΡΤΟ-ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Απίθανη ευκαιρία. Ο Καρασκό έκανε μαγική ενέργεια και γύρισμα από αριστερά, ο Λεμάρ έβαλε την προβολή και ο Κόστα είπε όχι, ο Γκριεζμάν δε βρήκε την μπάλα σε κενό τέρμα και ο Γιορέντε έκανε το σουτ στο πίσω δοκάρι αλλά ο Κόστα έσωσε και πάλι

17'

ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ: ΡΕΑΛ-ΙΝΤΕΡ: 1-0. Ο Κρόος βρήκε χώρο έξω από την περιοχή και με απίθανο σουτ άνοιξε το σκορ για τη Ρεάλ

13'

ΠΟΡΤΟ-ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Πρόβλημα με τον Σουάρες που αποχώρησε κλαίγοντας

10'

ΡΕΑΛ-ΙΝΤΕΡ: Οι Ιταλοί έχουν χάσει δυο καλές ευκαιρίες στο Μπερναμπέου

8'

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: ΑΓΙΑΞ-ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ: 1-0 με το πέναλτι του Αλέ που φτάνει τα 10 γκολ!

7'

ΠΕΝΑΛΤΙ: ΑΓΙΑΞ-ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ: Ο Μπραγκάνσα πάτησε τον Αλέ στην περιοχή και μετά από χρήση του VAR, ο ρέφερι έδωσε το πέναλτι

1'

ΣΕΝΤΡΑ ΣΤΑ ΜΑΤΣ ΤΩΝ ΔΕΚΑ

Η Λειψία νίκησε τη Σίτι με 2-1 και πάει στο Europa ενώ η Παρί διέλυσε με 4-1 την Μπριζ

ΤΕΛΟΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΥΟ ΜΑΤΣ

82'

ΛΕΙΨΙΑ-ΣΙΤΙ: Με δέκα η Σίτι, λόγω αποβολής του Γουόκερ για κλωτσιά στον Σίλβα

77'

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: ΛΕΙΨΙΑ-ΣΙΤΙ: 2-1. Ο Ζιντσένκο σέντραρε από αριστερά, η μπάλα έσκασε στην περιοχή και ο Μαχρέζ με κεφαλιά χαράκι στο πίσω δοκάρι, μείωσε σε 2-1

76'

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: ΠΑΡΙ-ΜΠΡΙΖ: 4-1 με το πέναλτι του Μέσι

75'

ΠΑΡΙ-ΜΠΡΙΖ: Ο Μάτα ανέτρεψε τον Μέσι στην περιοχή και ο ρέφερι έδωσε με τη μία το πέναλτι

71'

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: ΛΕΙΨΙΑ-ΣΙΤΙ: 2-0. Ο Φόρζμπερκ έκλεψε στον άξονα, από αριστερά γύρισε στον Αντρέ Σίλβα που με σουτ από το ύψος της περιοχής έκανε το 2-0.

68'

ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ: ΠΑΡΙ-ΜΠΡΙΖ: 3-1. Ο Λανγκ άνοιξε όμορφα στον Ριτς που με ιδανικό πλασέ από το πέναλτι έγραψε το 3-1.

65'

ΠΑΡΙ-ΜΠΡΙΖ: Ο Ντι Μαρία έκανε όμορφη ατομική ενέργεια και πλασέ από αριστερά αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω.

54'

ΠΑΡΙ-ΜΠΡΙΖ: Ο Ντοναρούμα είπε όχι σε σουτ του Λανγκ.

51'

ΠΑΡΙ-ΜΠΡΙΖ: Ο Λανγκ έκανε το γέμισμα από αριστερά και ο Ριτς πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε για λίγο

46'

ΣΕΝΤΡΑ ΞΑΝΑ ΣΤΑ ΜΑΤΣ

ΑΓΙΑΞ: Πάσφεϊρ, Σχουρς, Άλβαρες, Μαζραουί, Μπλιντ, Μαρτίνες, Χράφενμπερχ, Άντονι, Νέρες, Αλέ, Μπερχάους ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ: Βιρτζίνια, Μαρέους Ρέις, Ταμπάτα, Νούνο Σάντος, Λουίς Νέτο, Ουγκάρτε, Τιάγκο Τομάς, Γκονσάλο Ινάσιο, Μπραγκάνσα, Εσγάιο, Εστέβες.

ΠΟΡΤΟ: Ντιόγκο Κόστα, Πέπε, Ζαϊντού, Εμπεμπά, Βιτίνια, Γκρούιτς, Εβανίλσον, Ζοάο Μάριο, Οτάβιο, Λουίς Ντίαζ, Ταρεμί. ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Όμπλακ, Γιορέντε, Ερμόσο, Βρσάλικο, Καρασκό, Ντε Πολ, Κοντογκμπιά, Κόκε, Λεμάρ, Γκριεζμάν, Σουάρες.

ΡΕΑΛ: Κουρτουά, Καρβαχάλ, Μιλιτάο, Μεντί, Αλάμπα, Κρόος, Μόντριτς, Κασεμίρο, Βινίσιους, Ροδρίγο, Γιόβιτς ΙΝΤΕΡ: Χαντάνοβιτς, Ντάμφρις, Μπαζτόνι, Σκρίνιαρ, Ντ’Αμπρόζιο, Πέρισιτς, Τσαλχάνογλου, Μπρόζοβιτς, Μπαρέλα, Ντζέκο, Λαουτάρο Μαρτίνες

ΣΑΧΤΑΡ: Πιάτοβ, Ντοντό, Κριβτσόβ, Μποντάρ, Κομιένκο, Μάρκος Αντόνιο, Μάρλος, Μπονταρένκο, Σουντάκοβ, Σόλομον, Φερνάντο ΣΕΡΙΦ: Αθανασιάδης, Κριστιάνο, Αρμπολέδα, Ντουλάντο, Κοστάντζα, Κολοβός, Τιλ, Αντό, Μπρούνο, Τραορέ, Γιανσανέ.

ΜΙΛΑΝ: Μενιάν, Ερναντές, Ρομανιόλι, Τόμορι, Καλουλού, Κεσί, Τονάλι, Μπραΐμ Ντίαθ, Μεσίας, Κρούνιτς, Ιμπραΐμοβιτς ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Κονατέ, Τσιμίκας, Μόρτον, Ν.Ουίλιαμς, Φίλιπς, Τσάμπερλεϊν, Μιναμίνο, Σαλάχ, Μανέ, Οριγκί

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Κόμπελ, Μενιέ, Χούμελς, Ζαγκαντού, Σουλτς, Βίτσελ, Νταούντ, Μπέλινγκχαμ, Βολφ, Ρόις, Μάλεν ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ: Ντεστάνογλου, Μεράς, Μοντέρο, Ουέλιντον, Ουϊσάλ, Σόουζα, Τοπάλ, Μποζντογκάν, Καραμάν, Λαρέν, Μπατσουαγί.

ΠΑΜΕ ΣΤΙΣ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ ΤΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΟΥΝ ΣΤΙΣ ΔΕΚΑ

Νικά με 3-0 η Παρί την Μπριζ. Μπροστά με 1-0 η Λειψία κόντρα στη Σίτι

ΗΜΙΧΡΟΝΟ ΣΤΑ ΔΥΟ ΜΑΤΣ

44'

ΠΑΡΙ-ΜΠΡΙΖ: Μετά από όμορφη κάθετη του Μέσι, ο Εμπαπέ έφυγε σαν σφαίρα στην κόντρα αλλά πλάσαρε άστοχα από το ύψος του πέναλτι

41'

ΔΟΚΑΡΙ: ΛΕΙΨΙΑ-ΣΙΤΙ: Δοκάρι με τον Φόντεν για τη Σίτι

38'

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ: ΠΑΡΙ-ΜΠΡΙΖ: 3-0. Ο Μέσι έπιασε φοβερό φαλτσαριστό σουτ έξω από την περιοχή κι έγραψε το 3-0

35'

ΠΑΡΙ-ΜΠΡΙΖ: Ο Μέσι έκανε όμορφη ενέργεια και διαγώνιο πλασέ από το πέναλτι αλλά ο Μινιολέ έπεσε κι έσωσε.

31'

ΠΑΡΙ-ΜΠΡΙΖ: Οι παίκτες της Παρί έκρυψαν την μπάλα, ο Ντι Μαρία άνοιξε αριστερά στον Μέσι που από πλάγια θέση προσπάθησε να πλασάρει αλλά ο Μάτα έσωσε με τάκλιν

24'

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: ΛΕΙΨΙΑ-ΣΙΤΙ: 1-0. Ο Λάιμερ πέρασε κάθετα στον Σομποσλάι που από κοντά πλάσαρε για το 1-0.

24'

ΠΑΡΙ-ΜΠΡΙΖ: Ο Φανάκεν άνοιξε όμορφα δεξιά στον Σάντρα που έκανε το διαγώνιο σουτ από ιδανικό σημείο αλλά είδε τον Ντοναρούμα να σώζει με τα πόδια.

22'

ΛΕΙΨΙΑ-ΣΙΤΙ: Το σουτ του Γκρίλις κόντραρε στον Κλόζτερμαν και πέρασε μόλις

20'

ΛΕΙΨΙΑ-ΣΙΤΙ: Ο Ενκουνκού έστρωσε στον Φόρζμπεργκ που έπιασε το σουτ με τη μία αλλά είδε τον Στέφεν να του λέει όχι.

ΠΑΡΙ-ΜΠΡΙΖ: O Εμπαπέ έγινε ο νεότερος παίκτης στην ιστορία του Τσάμπιονς Λιγκ που φτάνει τα 30 γκολ

12'

ΠΑΡΙ-ΜΠΡΙΖ: Μεγάλη φάση. Ο Ντι Μαρία έκλεψε στο κέντρο και πέρασε κάθετα στον Μέσι, εκείνος πλάσαρε από δεξιά αλλά ο Μινιολέ είχε βγει και νίκησε τον Αργεντινό

7'

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: ΠΑΡΙ-ΜΠΡΙΖ: 2-0. Ο Ντι Μαρία σήκωσε όμορφα για τον Εμπαπέ, που κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας της Μπριζ και με γυριστό σουτ στην κίνηση, έγραψε το 2-0

4'

ΠΑΡΙ-ΜΠΡΙΖ: Ο Βαϊνάλντουμ έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά ο Μινιολέ του είπε όχι ενώ στο

2'

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: ΠΑΡΙ-ΜΠΡΙΖ: 1-0. Μέντες και Εμπαπέ άλλαξαν στα αριστερά και ο Πορτογάλος έκανε το γύρισμα. Ο Μινιολέ έκανε κακή απόκρουση και ο Εμπαπέ πλάσαρε από το πέναλτι για το 1-0

1'

ΣΕΝΤΡΑ ΣΤΑ ΜΑΤΣ

Βγαίνουν σιγά σιγά οι ομάδες στα γήπεδα

ΛΕΙΨΙΑ: Γκουλάτσι, Ανχελίνιο, Μουκιελέ, Γκβάρντιολ, Λάιμερ, Καμπλ, Σομποσλάι, Κλόζτερμαν, Φόρζμπεργκ, Ενκουνκού, Αντρέ Σίλβα ΣΙΤΙ: Στέφεν, Γουόκερ, Στόουνς, Ακέ, Γκιντογκάν, Ζιντσένκο, Φερναντίνιο, Ντε Μπρόινε, Μαχρέζ, Γκρίλις, Φόντεν

ΠΑΡΙ: Ντοναρούμα, Μαρκίνιος, Ντιαλό, Χακίμι, Μέντες, Γκέιγ, Βαϊνάλντουμ, Βεράτι, Μέσι, Ντι Μαρία, Εμπαπέ ΜΠΡΙΖ: Μινιολέ, Μπαλάντα, Ενσοκί, Χέντρι, Λανγκ, Ρίτσα, Φανάκεν, Μάτα, Ριτς, Σάντρα, Ντε Κετελάρ

ΠΑΜΕ ΣΤΙΣ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

ΣΑΧΤΑΡ-ΣΕΡΙΦ ΤΙΡΑΣΠΟΛ Γήπεδο: Ολιμπίσκι Η Σαχτάρ έχει αποκλειστεί, μένοντας οριστικά στην τελευταία θέση του ομίλου. Η Σερίφ έχει εξασφαλίσει και μαθηματικά την 3η θέση, που οδηγεί στον «ενδιάμεσο» γύρο του Γιουρόπα Λιγκ πριν από τους «16». Το παιχνίδι του πρώτου γύρου ήταν το 3ο στην ιστορία τους, με τη Σερίφ να πετυχαίνει την πρώτη της νίκη. Στα δύο προηγούμενα για τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ το 2003 η Σαχτάρ δεν είχε δεχθεί καν γκολ, κερδίζοντας με 2-0 στην Ουκρανία μετά την ισοπαλία με 0-0 της Μολδαβίας. Μετά τη νίκη της στον πρώτο γύρο επί της Σαχτάρ, η Σερίφ θα προσπαθήσει να πετύχει συνεχόμενες νίκες επί ενός αντιπάλου για πρώτη φορά στην ιστορία της στην Ευρώπη (με εξαίρεση τα προκριματικά.. Η Σαχτάρ έχει πετύχει μόλις 1 νίκη στα 11 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της στο Τσάμπιονς Λιγκ. Δεν έχει καταφέρει να βρει δίχτυα, μάλιστα, στα 7 από αυτά (συμπεριλαμβανομένων και των 2 φετινών της). Διαιτητής: Ντονάτας Ρούμσας. Βοηθοί: Αλεξάντρ Ράντιους, Ντοβίντας Σουζιεντέλις. 4ος: Ρομπέρτας Βαλικόνις (ΛΙΘ). VAR: Ρικάρντο ντε Μπούρχος, Ξαβιέ Εστράδα Φερνάντεθ (ΙΣΠ)

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ-ΙΝΤΕΡ Γήπεδο: Σαντιάγκο Μπερναμπέου Έχουν τεθεί αντιμέτωπες 18 φορές και η Ρεάλ υπερέχει με 9 νίκες έναντι 7 της Ιντερ. Στην Ισπανία η παράδοση είναι συντριπτική υπέρ της Ρεάλ (7 άσοι, 1 διπλό). H Ρεάλ έχει ρεκόρ 26-3-7 στο «Σαντιάγο Μπερναμπέου» απέναντι σε Ιταλούς, ενώ η Ίντερ 16 ήττες σε 21 παιχνίδια στην Ισπανία! Τελευταίο διπλό των «νερατζούρι» σε ισπανικό έδαφος τον Οκτώβριο του 2004 (5-1 τη Βαλένθια). Στα 11 τελευταία κόντρα σε ισπανικές ομάδες, ανεξαρτήτως έδρας, η Ίντερ μετρά 9 ήττες και μόνο 1 νίκη, επί της Χετάφε πριν από ενάμιση χρόνο στο Γιουρόπα Λιγκ. Διαιτητής: Φέλιξ Μπριχ. Βοηθοί: Μαρκ Μπορσχ, Στέφαν Λουπ. 4ος: Ντάνιελ Σλάγκερ. VAR: Μάρκο Φριτς, Μπάστιαν Ντάνκερτ (ΓΕΡ)

ΜΠΟΡΟΥΣΙΑ ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ-ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ Γήπεδο: Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ Όριο χρήσης το πολύ ως το 50% της χωρητικότητας των γηπέδων αλλά και όριο μέγιστης προσέλευσης 15.000 φιλάθλων σε κάθε συνάντηση ισχύει από την 02.12.2021 στην Γερμανία. Ρεκόρ 8-4-3 έχει η Ντόρτμουντ στα πιο πρόσφατα εντός έδρας παιχνίδια της στο Τσάμπιονς Λιγκ. Η Ντόρτμουντ έχει συνολικό ρεκόρ 7-1-1 απέναντι σε τουρκικές ομάδες στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις και 5-0-0 όταν τις αντιμετωπίζει στο Τσάμπιονς Λιγκ. Εχει ρεκόρ 3-0-1 (3/4 G/G, 3/4 Over) όταν τις υποδέχεται. Απέναντι στην Μπεσίκτας μετράει 3-0-0, ενώ το ρεκόρ της τελευταίας όταν παίζει στη Γερμανία είναι 1-1-4. H Μπεσίκτας δεν έχει κρατήσει ανέπαφη την εστία της στις 9 τελευταίες της εξόδους στη διοργάνωση (παθητικό 2,6 γκολ ανά παιχνίδι). Προέρχεται από 6 σερί εκτός έδρας ήττες, 1-2-11 μετράει στις τελευταίες της εξόδους. Διαιτητής: Φρανσουά Λετεσιέ. Βοηθοί: Σιρίλ Μουζνιέ, Μεχντί Ραμουνί. 4ος: Ζερεμί Στινά. VAR: Ντελατζόντ Βιλί, Αμαουρί Ντελερέ (ΓΑΛ).

ΑΓΙΑΞ-ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ ΛΙΣΑΒΟΝΑΣ Γήπεδο: Γιόχαν Κρόιφ Αρίνα Κεκλεισμένων των θυρών λόγω λόκνταουν. Πέρα από τον αγώνα του πρώτου γύρου στη Λισαβόνα (5-1 είχε κερδίσει ο Άγιαξ), έχουν συναντηθεί και το 1988 στο Κύπελλο ΟΥΕΦΑ, με τη Σπόρτινγκ να προκρίνεται στην επόμενη φάση με δύο νίκες (4-2 εντός, 2-1 εκτός). 8-3-7 (4-1-2 εντός) το ρεκόρ του Άγιαξ κόντρα σε πορτογαλικούς συλλόγους, 12-3-4 (5-1-3 εκτός) ο απολογισμός της Σπόρτινγκ κόντρα σε Ολλανδούς. Ο Άγιαξ αγνοεί την ισοπαλία στα 11 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια του στην Ευρώπη (6-0-5). Σε φάση ομίλων Τσάμπιονς Λιγκ τρέχει ρεκόρ 4-2-6 στους 12 πιο πρόσφατους αγώνες του στο Αμστερνταμ. 5 γκολ παθητικό σε 20 αγώνες (πρωτάθλημα και Ευρώπη). Αν ο Άγιαξ κάνει το 6/6 στον όμιλο θα γίνει η πρώτη ομάδα στην Ολλανδία και η έβδομη στην Ευρώπη που το πετυχαίνει. Η Σπόρτινγκ είχε νικήσει 4-1 την Μπεσίκτας στην Κωνσταντινούπολη, αναζητά δεύτερη διαδοχική εκτός έδρας νίκη στη διοργάνωση για πρώτη φορά από τον Δεκέμβριο του 2008. Οταν και είχε επικρατήσει 1-0 της Σαχτάρ και με το ίδιο σκορ της Βασιλείας. Ο Άγιαξ έχει σημειώσει 16 γκολ στις 5 πρώτες αγωνιστικές του Τσάμπιονς Λιγκ. Μόνο η Μπάγερν (19) και η Μαν. Σίτι (16) έχουν σημειώσει περισσότερα τέρματα. Ο επιθετικός του Άγιαξ, Σεμπάστιαν Αλέ, αν σκοράρει απόψε, θα γίνει ο πρώτος παίκτης στην ιστορία του Τσάμπιονς Λιγκ που βρίσκει δίχτυα και στις 6 αγωνιστικές των ομίλων. Ο Π. Γκονσάλβες πέτυχε από δύο γκολ στα δύο τελευταία παιχνίδια του στο Τσάμπιονς Λιγκ. Ο τελευταίος παίκτης, ο οποίος σημείωσε 2+ γκολ σε τρία τουλάχιστον διαδοχικά παιχνίδια ήταν ο Ερλινγκ Χάαλαντ. Μεταξύ του Νοέμβρη του 2020 και του Μάρτιου του 2021 σημείωσε ένα ζευγάρι τέρματα σε τρία διαδοχικά παιχνίδια. Διαιτητής: Νταβίντε Μάσα. Βοηθοί: Ματέο Πασέρι, Αλεσάντρο Κοστάντζο. 4ος: Φάμπιο Μαρέσκα. VAR: Παόλο Βαλέρι, Μασιμιλιάνο Ιράτι (ΙΤΑ)

ΠΟΡΤΟ-ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ Γήπεδο: Ντραγκάο Είναι το δέκατο ραντεβού των δύο ομάδων. Οριακά υπέρ της Ατλέτικο η προϊστορία με 3-4-2, υπερέχει και στα γκολ, τα οποία είναι 9-8. Αήττητοι στα τρία τελευταία παιχνίδια οι «ροχίμπλανκος (2-1-0). Πιο ευρεία νίκη το 0-3 των «δράκων» τη σεζόν 2009-10. Στο 16-6-24 οι μεν κόντρα σε Ισπανούς, στο 9-5-7 οι Μαδριλένοι απέναντι σε Πορτογάλους. Σε πέμπτη διαδοχική πρόκριση στη νοκ-άουτ φάση στοχεύει η Πόρτο. Τελευταία φορά αποκλείστηκε τη σεζόν 2015-16. Στις οκτώ συμμετοχές της στο Τσάμπιονς Λιγκ με τον Σιμεόνε στον πάγκο της, η Ατλέτικο απείχε μόνο μια φορά από τη νοκ-άουτ φάση (2017-18). Εχοντας αντιπάλους Τσέλσι, Ρόμα και Καραμπάχ τερμάτισε τρίτη. Ο Λουίς Σουάρες σκόραρε μόνο ένα γκολ σε 11 συμμετοχές με την Ατλέτικο στο Τσάμπιονς Λιγκ, το πέναλτι στην Ιταλία απέναντι στη Μίλαν. Διαιτητής: Κλεμάν Τουρπέν. Βοηθοί: Νικολά Νταμάζ, Σιρίλ Γκρινγκορέ. 4ος: Ρουντί Πουκέ. VAR: Ζερόμ Μπρισάρντ.=, Μπανουά Μιγιό (ΓΑΛ).

ΜΙΛΑΝ-ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ Γήπεδο: Σαν Σίρο Τέταρτη συνάντηση των δύο ομάδων έπειτα από τους δύο τελικούς του 2005 (νικήτρια στα πέναλτι η Λίβερπουλ στην Κωνσταντινούπολη) και του 2007 (2-1 η Μίλαν στην Αθήνα) και το 3-2 στον πρώτο γύρο υπέρ των Άγγλων στο «Ανφιλντ». 11-12-16 το ρεκόρ της Μίλαν με Άγγλους (7-4-5 εντός έδρας), 13-6-15 αυτό της Λίβερπουλ με Ιταλούς (4-3-7 εκτός έδρας). H Μίλαν παραμένει χωρίς νίκη κόντρα σε αγγλική ομάδα από τον Φεβρουάριο του 2012 (4-0 την Άρσεναλ στους «16»του Τσάμπιονς Λιγκ). Από τότε έχει απολογισμό 5 ήττες και 1 ισοπαλία. Η Μίλαν έχει κερδίσει 1 (2-0 τη Σέλτικ τον Σεπτέμβριο του 2013) από τα 9 τελευταία εντός έδρας σε όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ (5 ισοπαλίες, 3 ήττες). Στα 4 τελευταία έχει απολογισμό 3 ισοπαλίες και 1 ήττα. Με διπλό στο Μιλάνο, η Λίβερπουλ θα γίνει η πρώτη αγγλική ομάδα στην ιστορία που ολοκληρώνει φάση ομίλων με το απόλυτο των βαθμών! Επίσης, για πρώτη φορά στην ιστορία της θα έχει καταγράψει 6 σερί νίκες στον θεσμό. Η Λίβερπουλ μετράει 8 διπλά στα 11 πιο πρόσφατα εκτός έδρας ματς στο Τσάμπιονς Λιγκ (2 ήττες). Διαιτητής: Ντάνι Μακέλι. Βοηθοί Χέσελ Στεέχστρα, Γιαν Ντε Φρις. 4ος: Ντένι Χίχλερ (ΓΕΡ). VAR: Πουλ Φαν Μπούκελ, Ρομπ Ντίπερνικ (ΟΛΛ).

ΛΕΙΨΙΑ-ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ Γήπεδο: Red Bull Arena Δίχως την παρουσία φιλάθλων θα γίνει η συνάντηση. Το συνολικό εντός έδρας ρεκόρ της Λειψίας στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις είναι 12-4-6. Στο Τσάμπιονς Λιγκ έχει ρεκόρ 6-3-4 ως γηπεδούχος. Το ρεκόρ της Λειψίας απέναντι σε αγγλικές ομάδες στα ευρωπαϊκά Κύπελλα είναι 3-0-4 (5/7 N/G). Οταν τις υποδέχεται στη Λειψία έχει ρεκόρ 2-0-0. Την ήττα την υπέστη ως τυπικά γηπεδούχος στη Βουδαπέστη απέναντι στη Λίβερπουλ. Ως φιλοξενούμενη έχει ρεκόρ 1-0-3. Τη Μάντσεστερ Σίτι την αντιμετώπισε για πρώτη φορά στην ήττα με 6-3 στην Αγγλία στις 15 Σεπτεμβρίου. Τα παιχνίδια των δύο ομάδων στην τρέχουσα φάση των ομίλων μας πρόσφεραν τα περισσότερα γκολ. Σε εκείνα της Λειψίας σημειώθηκαν 26, σε εκείνα της Μάντσεστερ Σίτι 25. Η Μάντσεστερ Σίτι παρέμεινε αήττητη στις 14 προηγούμενες συναντήσεις της με γερμανικές ομάδες στο Τσάμπιονς Λιγκ (13-1-0). Σε αυτά τα ματς πέτυχε 28 γκολ συνολικά, ενώ δέχθηκε μόλις 9. Η Σίτι έχει δεχθεί ήδη 8 γκολ στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ, 3 περισσότερα από όσα δέχθηκε συνολικά στον θεσμό την περασμένη περίοδο. Η Σίτι μετράει 13 νίκες στα 19 τελευταία εκτός έδρας της στη διοργάνωση (13-3-3). Οι δύο ήττες εξ αυτών ήρθαν σε αγγλικό έδαφος! Επίσης, έχει υποστεί μόλις 2 ήττες στα 21 πιο πρόσφατα παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις (16-3-2). Διαιτητής: Σάντρο Σέρερ. Βοηθοί: Στεφάν Ντε Αλμέιδα, Μπεκίμ Ζογκάι. 4ος: Αλέν Μπιερί. VAR: Φενταγί Σαν, Λιονέλ Τσουντί (ΕΛΒ)

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ-ΚΛΑΜΠ ΜΠΡΙΖ Γήπεδο: Παρκ ντε Πρενς Αήττητη η Παρί Σ.Ζ. σε 3 αναμετρήσεις Τσάμπιονς Λιγκ απέναντι στην Μπριζ (2-1-0), με μοναδική εντός έδρας νίκη το 1-0 του Νοεμβρίου 2019. Μία ήττα σε 13 ευρωπαϊκά παιχνίδια (7-5-1) μετράει η Παρί Σ.Ζ. κόντρα σε βελγικές ομάδες, 2 νίκες σε 9 ματς κόντρα σε γαλλικές ομάδες για την Μπριζ. Η Παρί Σ.Ζ. έχει γνωρίσει 1 ήττα σε 29 εντός έδρας ευρωπαϊκά παιχνίδια (23-5-1), από τη Μάντσεστερ Γ. (1-2 το 2020). Έχει σκοράρει 79 γκολ, 2.7 κατά μ.ο. Η Κλαμπ Μπριζ μετράει 4 νίκες στις 31 τελευταίες αναμετρήσεις της στο Τσάμπιονς Λιγκ (4-10-17). Εκτός έδρας, σε φάση ομίλων, έχει ηττηθεί μόλις 3 φορές στα 10 πιο πρόσφατα παιχνίδια της (3-4-3). Ο Λιονέλ Μέσι έχει σκοράρει στις 2 παρουσίες στο Τσάμπιονς Λιγκ (3 γκολ συνολικά). Εάν σκοράρει και απέναντι στην Μπριζ, θα ισοφαρίσει τις επιδόσεις των Γουεά (1994) και Νεϊμάρ (2017). Διαιτητής: Χεσούς Χιλ Μανθάνο. Βοηθοί: Ινίγο Πριέτο, Άνχελ Νεβάδο. 4ος: Αλεχάντρο Ερνάντεθ. VAR: Χουάν Μαρτίνεθ Μουνουέρα, Χαντιάγκο Χάιμε Λάτρε (ΙΣΠ)

ΠΑΜΕ ΣΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΩΝ ΑΓΩΝΩΝ

Τέλος για τον 4ο όμιλο, έχουμε το ντέρμπι της Ρεάλ με την Ίντερ ενώ η Σαχτάρ υποδέχεται τη Σερίφ. Η Ρεάλ με νίκη ή ισοπαλία κλειδώνει την πρωτιά ενώ το άλλο ματς είναι αδιάφορο καθώς οι Μολδαβοί με 6 βαθμούς είναι οριστικά στην 3η θέση.

Στον 3ο όμιλο την ίδια ώρα, η Ντόρτμουντ φιλοξενεί την Μπεσίκτας και ο Άγιαξ υποδέχεται τη Σπόρτινγκ. Όλα έχουν κριθεί σε αυτό τον όμιλο, με τον Άγιαξ πρώτο, τη Σπόρτινγκ να ακολουθεί και τους Βεστφαλούς να πηγαίνουν στο Europa League

Στις 22:00 για το 2ο όμιλο, η Μίλαν κοντράρεται στο «Σαν Σίρο» με τη Λίβερπουλ ενώ η Πόρτο υποδέχεται την Ατλέτικο. Εδώ γίνεται χαμός καθώς η Λίβερπουλ έχει κλειδώσει την πρωτιά αλλά ακολουθεί η Πόρτο με 5 πόντους και από τέσσερις έχουν οι Μίλαν και η Ατλέτικο. Προβλέπεται σφαγή…

Τα δύο ματς του 1ου ομίλου διεξάγονται στις 19:45. Η Παρί υποδέχεται την Μπριζ και η Σίτι φιλοξενείται από τη Λειψία. Πρωτιά και 2η θέση έχουν κριθεί αλλά στην 3η θέση Λειψία και Μπριζ ισοβαθμούν στους τέσσερις βαθμούς, με τους Γερμανούς να έχουν το πάνω χέρι στην ισοβαθμία

Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε τις 8 αποψινές αναμετρήσεως για την 6η αγωνιστική των ομίλων