Αλλαγή

Ο Μπρούνο αντί του Μπερνάρντο Σίλβα και ο Νέβες αντί του Μουτίνιο

68'
Out

ΑΠΙΘΑΝΗ ΔΙΠΛΗ ΕΠΕΜΒΑΣΗ: Ο Πογκμπά έπιασε φοβερό σουτ έξω από την περιοχή αλλά ο Πατρίσιο και το δοκάρι έσωσαν την Πορτογαλία και στην επαναφορά ο Γκριεζμάν σούταρε από δεξιά αλλά ο Πατρίσιο κατέβασε και πάλι τα ρολά

66'
Αλλαγή

Κομάν αντί Τολισό

60'
Goal

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: 2-2 και γράφει και πάλι ιστορία. 109 γκολ και πιάνει τον Ιρανό Αλί Νταεΐ

58'
Αλλαγή

ΠΕΝΑΛΤΙ: Ο Κριστιάνο έκανε το γύρισμα από δεξιά, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Κουντέ και ο Λαόθ έδειξε τη βούλα με τη μία

52'
Αλλαγή

Και βγαίνει. Μέσα ο Ραμπιό

Πρόβλημα αντιμετωπίζει ο Ντιν

Τελευταία τώρα η Πορτογαλία!!! Απίστευτος όμιλος

50'
Out

Ο Γκερέιρο σέντραρε από αριστερά και ο Κριστιάνο πήρε την κεφαλιά στο πίσω δοκάρι αλλά αστόχησε για λίγο

48'
Goal

ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ: Μετά από μαγική κάθετη του Πογκμπά, ο Μπενζεμά κινήθηκε οριακά στην πλάτη της άμυνας της Πορτογαλίας και πλάσαρε ιδανικά για το 1-2

Περιμένουμε το VAR

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ 2-1 μετον Μπενζεμά

46'

Ο Ρενάτο είναι φοβερός. Έκανε τρομερή ενέργεια κι άφησε στον Κριστιάνο που έκανε λάθος

Μάλλον έχει χτυπήσει στη φάση του πέναλτι ο Ντανίλο καθώς ήταν αρκετά καλός

46'
Αλλαγή

Ντιν αντί Ερναντές και Παλίνια αντί Ντανίλο

46'

ΣΕΝΤΡΑ ΣΤΗΝ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ

Επιστρέφουν οι ομάδες

1-1 με δύο πέναλτι

ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΜΕΡΟΥΣ

45+2'
Goal

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: 1-1 με τον Μπενζεμά η Γαλλία

Δεν υπάρχει πέναλτι αλλά ο Λαόθ το δίνει

Αλλαγή

O Εμπαπέ χωρίς να έχει μπάλα έκανε σπριντ κι έπεσε πάνω στον Σεμέδο....

ΕΠΙΜΕΝΕΙ ο Λαόθ και το VAR??

45'
Αλλαγή

ΠΕΝΑΛΤΙ! Ο Εμπαπέ έπεσε μετά από σύγκρουση με τον Σεμέδο. Δεν υπάρχει απολύτως τίποτα....

39'

Κίτρινη στον Γκριεζμάν

13 γκολ σε τελικές φάσεις Euro o Κριστιάνο. Έφτασε τα 108 γκολ με την Πορτογαλία και θέλει ένα να πιάσει τον Αλί Νταεΐ

36'

Στον Ερναντές

34'
Out

Άστοχο το μακρινό σουτ του Μουτίνιο

31'
Goal

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: Πεναλτάρα του Κριστιάνο και 1-0

Ποιος άλλος στην εκτέλεση;;

30'

Την έχει φάει γεμάτα ο Ντανίλο στο αυτί

Μετά από εκτέλεση φάουλ ο Ντανίλο σηκώθηκε για την κεφαλιά και ο Γιορίς στην έξοδο που έκανε, τον βρήκε στο κεφάλι με τις γροθιές

Σφαδάζει ο Ντανίλο στο έδαφος και ο Λαόθ φ΄ψναξε αμέσως το ιατρικό επιτελείο.

27'

ΠΕΝΑΛΤΙ και κάρτα στον Γιορίς

20'
Out

Έπιασε το μονοκόμματο ο Κριστιάνο αλλά η μπάλα έφυγε πολύ έξω

16'
Out

Μεγάλη φάση: Μετά από φοβερή κάθετη του Πογκμπά, ο Εμπαπέ έφυγε στην πλάτη της άμυνας της Πορτογαλίας από αριστερά και πλάσαρε δυνατά με το δεξί αλλά ο Πατρίσιο απέκρουσε εντυπωσιακά

6'

Ο Σάντσες σήκωσε για τον Κριστιάνο που έπιασε τη γυριστή κεφαλιά αλλά δεν προβλημάτισε τον Γιορίς

2'

Ο Καντέ προσπάθησε να βρει με βαθιά μπαλιά τον Τολισό αλλά ο Πατρίσιο βγήκε και μάζεψε

1'

ΣΕΝΤΡΑ ΣΤΟ ΜΑΤΣ

Στο γήπεδο οι ομάδες

4-2-3-1 για τον Ντεσάν με τον Γιορίς στα δοκάρια. Δεξιά ο Κουντέ και αριστερά επιστρέφει ο Ερναντές ενώ στα στόπερ παραμένουν οι Κιμπεμπέ και Βαράν. Καντέ και Πογκμπά τα δύο αμυντικά χαφ και μπροστά τους οι Γκριεζμάν, Εμπαπέ και Τολισό που προτιμήθηκε από τον Ραμπιό. Αιχμή ο Μπενζεμά

Με 4-3-3 ο Σάντος και τον Πατρίσιο σταθερά στα δοκάρια. Δεξί μπακ ο Σεμέδο και αριστερά ο Γκερέιρο με τους Ντίας και Πέπε στα στόπερ. Ο Μουτίνιο και ο Σάντσες παίρνουν τη θέση των Καρβάλιο και Μπρούνο στον άξονα και δίπλα του παραμένει ο Ντανίλο. Μπροστά οι Ζότα, Μπερνάρντο Σίλβα και Κριστιάνο

Οι αναπληρωματικοί του Σάντος: Λόπες, Ρουί Σίλβα, Αντρέ Σίλβα, Ράφα Σίλβα, Καρβάλιο, Φοντέ, Μπρούνο Φερνάντες, Νέβες, Νταλότ, Φέλιξ, Σέρτζιο Ολιβέιρα, Παλίνια

Οι αναπληρωματικοί του Ντεσάν: Μανταντά, Παβάρ, Μενιάν, Λενγκλέ, Λεμάρ, Ζιρού, Ραμπιό, Σισοκό, Ζουμά, Ντιν, Κομάν, Μπεν Γεντέρ

Διαιτητής: Αντόνιο Ματέου Λαόθ (ΙΣΠ). Βοηθοί: Πάου Θεμπριάν Ντέβις (ΙΣΠ), Ρομπέρτο ντελ Παλομάρ (ΙΣΠ). 4ος: Οβίντιου Χάτσεγκαν (ΡΟΥ). VAR: Αλεχάνδρο Ερνάντεθ (ΙΣΠ), Χοσέ Μαρία Σάντσεθ (ΙΣΠ), Ινίγο Πριέτο (ΙΣΠ), Χουάν Μαρτίνεθ Μουνουέρα (ΙΣΠ).

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (Φερνάντο Σάντος): Πατρίσιο, Σεμέδο, Ρούμπεν Ντίας, Γκερέιρο, Πέπε, Ντανίλο, Σάντσες, Μουτίνιο, Μπερνάρντο Σίλβα, Ζότα, Ρονάλντο

ΓΑΛΛΙΑ (Ντιντιέ Ντεσάν): Γιορίς, Κιμπεμπέ, Βαράν, Ερναντές, Κουντέ, Καντέ, Πογκμπά, Εμπαπέ, Γκριεζμάν, Τολισό, Μπενζεμά

ΠΑΜΕ ΣΤΙΣ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

Έχουν προκριθεί ήδη, αλλά είναι σίγουρο πως θέλουν τη νίκη επί της Πορτογαλίας για να πάρουν την πρωτιά, που ωστόσο δεν αποτελεί αυτοσκοπό, όπως δήλωσε και ο Ντεσάν

Μια νωθρή και αναποτελεσματική Γαλλία υποχρεώθηκε σε ισοπαλία με αντίπαλο τη θεωρητικά πιο αδύναμη ομάδα του ομίλου, Ουγγαρία (1-1). Από πλευράς κατοχής ο αγώνας ήταν μονόλογος, όμως στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους οι Μαγυάροι ήταν αυτοί που πήραν προβάδισμα στο σκορ. Η ισοφάριση ήρθε από τον Γκριεζμάν στο 66′, όμως στη συνέχεια οι πρωταθλητές κόσμου έψαξαν με κάπως ανορθόδοξο τρόπο το γκολ της νίκης.

Το τελικό σκορ διατήρησε τον συντελεστή τερμάτων στο «0». Ουσιαστικά θέλει την ισοπαλία, όμως υπάρχουν αυξημένες πιθανότητες να περάσει και με ήττα, κάτι που όμως δεν μπορεί φυσικά να είναι στους… στόχους της.

Η «Σελεσάο ντας Γκίνας» δε θυμίζει πια ομάδα… Σάντος. Το ταλέντο που ξεχειλίζει σε μεσαία και επιθετική γραμμή έχουν αναγκάσει τον πολύπειρο κόουτς να αλλάξει και τον χαρακτήρα της. Στο ματς με τη Γερμανία έπαιξε ανοιχτά εξ αρχής και συνέχισε να το κάνει ακόμα και όταν τα γκολ στην εστία της έπεφταν βροχή. Προηγήθηκε με τον Ρονάλντο, βρέθηκε να χάνει με 4-1 και στο τέλος απλώς μάζεψε λίγο την κατάσταση (2-4).

Η Πορτογαλία χρειάζεται ισοπαλία για να προκριθεί, αν και υπάρχουν σενάρια με οριακή ήττα που επίσης περνάει ως 3η. Τερματίζει 1η αν κερδίσει και ταυτόχρονα δεν το κάνει η Γερμανία.

Η Γαλλία έχει προκριθεί και θα τερματίσει 1η με νίκη. Μπορεί και με ισοπαλία αν η Γερμανία δεν κερδίσει την Ουγγαρία.

Ο Ρονάλντο δεν έχει σκοράρει κόντρα τη Γαλλία σε 6 αγώνες.

Τελευταία φορά συναντήθηκαν στο πρόσφατο Nations League, με τη Γαλλία να κερδίζει εκτός (0-1) μετά την εντός έδρας ισοπαλία (0-0).

Αυτός ήταν ο τελικός του προηγούμενου Euro, με την Πορτογαλία να παίρνει τότε τη νίκη με 1-0 μέσα στη Γαλλία.

Η Γαλλία έχει κερδίσει 19/27 ματς κόντρα στην Πορτογαλία (19-2-6).