Corner

Ο Άνταμς έκανε το γύρισμα από δεξιά αλλά ο Λιβάκοβιτς έσωσε με τα πόδια

77'
Goal

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: Ο Μόντριτς εκτέλεσε το κόρνερ από αριστερά και ο Πέρισιτς με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι έγραψε το 3-1

76'
Αλλαγή

Ο Ιβάνουσετς αντί του Βλάσιτς

74'
Out

Αρκετά έξω το σουτ του Φρέιζερ

70'
Αλλαγή

Έξω ο Άρμστρονγκ μέσα ο Φρέιζερ και ο Κράμαριτς αντί του Πέτκοβιτς. Και ο Μπάρισιτς αντί του Γκβάρντιολ που χτύπησε

62'
Goal

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: ΤΙ ΕΒΑΛΕ!!!!! Ο Κόβατσιτς έστρωσε έξω στον Λούκα Μόντριτς που με μαγικό σουτ με το εξωτερικό φάλτσο έγραψε το 2-1

59'
Out

Ο Άρμστρονγκ έβγαλε τη σέντρα από αριστερά αλλά ο ΜακΓκίν δεν μπόρεσε να βρει τέρμα με κοντινή προβολή στο πίσω δοκάρι

56'
Out

Ο Μόντριτς έβγαλε μαγική κάθετη στον Πέρισιτς που βρέθηκε μόνος με τον Μάρσαλ κι έκανε το πλασέ αλλά ο Σκοτσέζος έσωσε ξανά

Σηκώθηκε ο Γκβάρντιολ

Έχει τραυματιστεί μάλιστα ο νεαρός άσος της Κροατίας

50'
Out

ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΦΑΣΗ: Ο Γκβάρντιολ άλλαξε πανέμορφα με τον Βλάσιτς και βρέθηκε σε θέση φορ αλλά βρήκε ελάχιστα την μπάλα κι έδωσε την ευκαιρία στον Μάρσαλ να δώσει.

46'

ΣΕΝΤΡΑ ΣΤΗΝ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ

Η Κροατία προηγήθηκε αλλά η Σκωτία απάντησε κι έτσι έχουμε το 1-1

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

42'
Goal

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: 1-1 η Σκωτία. Ο ΜακΓκρέγκορ έπιασε το συρτό σουτ από το ημικύκλιο της περιοχή κι έκανε το 1-1.

35'
Κίτρινη Κάρτα

Στον ΜακΚένα με το που μπήκε

34'
Αλλαγή

Μέσα ο ΜακΚένα, έξω ο Χάνλεϊ που δεν μπόρεσε να συνεχίσει

32'

Στο έδαφος ο Χάνλεϊ και μικρή διακοπή

26'

Στον Λόβρεν που χάνει το επόμενο ματς

24'
Out

ΜΕΓΑΛΗ ΦΑΣΗ: Ο Άρμστρονγκ σέντραρε από αριστερά και ο Ο'Ντόνελ πήρε την κεφαλιά στο πίσω δοκάρι με την μπάλα να περνά παράλληλα με την εστία του Λιβάκοβιτς και τον Άνταμς να την προλαβαίνει οριακά. Στην εξέλιξη της φάσης ο ΜακΓκίν πλάσαρε από το πέναλτι αλλά ο Λιβάκοβιτς μπλόκαρε στη γωνία του

22'
Corner

Ο Μόντριτς έπιασε φοβερό σουτ έξω από την περιοχή αλλά ο Μάρσαλ πετάχτηκε και απομάκρυνε σε κόρνερ

Πάγωσαν το Χάμπτεν Παρκ οι Κροάτες

17'
Goal

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: 1-0 η Κροατία! Ο Γιουράνοβιτς σέντραρε από δεξιά, ο Πέρισιτς πήρε την κεφαλιά στο πίσω δοκάρι και ο Βλάσιτς με όμορφο γυριστό από το πέναλτι έγραψε το 1-0

10'
Out

Ο Τσε Άνταμς έπιασε το σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να περνά λίγο έξω

8'

Πολύ νωθρά έχουν μπει οι Κροάτες

6'
Corner

Ο ΜακΓκίν έκανε το γύρισμα από αριστερά, ο Άνταμς πετάχτηκε στη μικρή περιοχή αλλά δεν βρήκε την μπάλα και ο Λιβάκοβιτς έβγαλε δύσκολα σε κόρνερ

2'
Corner

Και 2ο κόρνερ. Και τα δύο τα εκτέλεσε ο Ρόμπερτσον αλλά δεν κατέληξαν σε κάτι αξιόλογο

Corner

Κόρνερ στα 10'' για την Σκωτία!!!

1'

ΣΕΝΤΡΑ ΣΤΟ ΜΑΤΣ

Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

3-5-2 για την Σκωτία με τον Μάρσαλ στα δοκάρια και τους Τίρνεϊ, Χάνλεϊ και ΜακΤόμινεϊ στα στόπερ Δεξιά ο Ο’Ντόνελ και αριστερά ο Ρόμπερτσον και στον άξονα οι ΜακΓκίν, ΜακΓκρέγκορ και Άρμστρονγκ Στην επίθεση οι Άνταμς και Ντάικς.

4-2-3-1 για την Κροατία με τον Λιβάκοβιτς στα γκολπόστ. Δεξί μπακ ο Γιουράνοβιτς και αριστερά ο Γκβάρντιολ με τους Λόβρεν και Βιντα στα στόπερ. Κόβατσιτς και Μπρόζοβιτς τα δύο αμυντικά χαφ και μπροστά τους οι Βλάσιτς Μόντριτς και Πέρισιτς. Στην κορυφή ο Πέτκοβιτς

Οι αναπληρωματικοί της Σκωτίας: Γκόρντον, ΜακΛάφλιν, Φλεκ, Κρίστι, Γκάλαχερ, Κούπερ, Τέρνμπουλ, Νίσμπετ, Φρέιζερ, Πάτερσον, ΜακΚένα, Φόρεστ

Οι αναπληρωματικοί της Κροατίας: Κάλινιτς, Σλούγκα, Βρσάλικο, Τσαλέτα Τσαρ, Μπάρισιτς, Μπρέκαλο, Κράμαριτς, Μπούντιμιρ, Ρέμπιτς, Πάσαλιτς, Μπαντέλι, Ιβάνουσετς

ΣΚΩΤΙΑ (Στιβ Κλαρκ): Μάρσαλ, Ο’Ντόνελ, Ρόμπερτσον, Τίρνεϊ, Χάνλεϊ, ΜακΓκίν, ΜακΤόμινεϊ, ΜακΓκρέγκορ, Άρμστρονγκ, Ντάικς, Άνταμς

ΚΡΟΑΤΙΑ (Ζλάτκο Ντάλιτς): Λιβάκοβιτς, Λόβρεν, Βίντα, Γκβάρντιολ, Γιουράνοβιτς, Μπρόζοβιτς, Κόβατσιτς, Μόντριτς, Βλάσιτς, Πέτκοβιτς, Πέρισιτς

ΠΑΜΕ ΣΤΙΣ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

Διαιτητής: Φερνάντο Αντρές Ραπαλίνι (ΑΡΓ). Βοηθοί: Χουάν Πάμπλο Μπελάτι (ΑΡΓ), Ντιέγκο Γιαμίλ Μπόνφα (ΑΡΓ). 4ος: Μπάρτοζ Φρανκόβσκι (ΠΟΛ). VAR: Αλεχάνδρο Ερνάντεθ (ΙΣΠ), Χοσέ Μαρία Σάντσεθ (ΙΣΠ), Ινίγο Πριέτο (ΙΣΠ), Χουάν Μαρτίνεθ ΜΟυνουέρα (ΙΣΠ)

Στην πρεμιέρα είχε ηττηθεί από την Τσεχία με 2-0, άρα παραμένει χωρίς γκολ και χωρίς γκολ… δε γίνεται να περάσει κανείς και ποτέ

Σε αντίστοιχη κατάσταση βρίσκεται και η Σκωτία, που με νίκη παίρνει εκείνη την πρόκριση ασχέτως θέσης. Ήταν καλά στημένη στον βρετανικό εμφύλιο με την Αγγλία στο Λονδίνο και πήρε την ισοπαλία χωρίς να νιώσει ασφυκτική πίεση. Κέρδισε τις περισσότερες μονομαχίες, ήταν πιο σκληρή από την αντίπαλό της, ενώ έκανε και επιθετικό παιχνίδι χωρίς πάντως πολλές καλές στιγμές.

Τα αποτελέσματα από τους ομίλους 1 και 2 έφεραν χαμόγελα στους Κροάτες, που χρειάζονται νίκη με οποιοδήποτε σκορ για να προκριθούν στην επόμενη φάση. Μετά την ήττα της πρεμιέρας με την Αγγλία (0-1), αναδείχθηκαν ισόπαλοι με την Τσεχία (1-1). Ο Σικ άνοιξε το σκορ για τους Τσέχους από το σημείο του πέναλτι στο 37′, ενώ ο Πέρισιτς ισοφάρισε με γκολάρα 10 λεπτά αργότερα και με την έναρξη του 2ου μέρους

Η Σκωτία επίσης προκρίνεται με νίκη και μπορεί ακόμα να ξεπεράσει την Αγγλία για τη 2η θέση στη συνολική διαφορά τερμάτων.

Η Κροατία με νίκη προκρίνεται. Μπορεί ακόμα να ξεπεράσει την Τσεχία για τη 2η θέση στη συνολική διαφορά τερμάτων.

Η Σκωτία, μετά από τρεις ισοπαλίες, κέρδισε τα δύο τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια. Ήταν για τα προκριματικά του Μουντιάλ 2014 (0-1, 2-0).

Αήττητη είναι η Σκωτία σε 5 αγώνες κόντρα στην Τσεχία, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.