Ιδιαίτερη στιγμή στο τέλος, με τον Χιμένεθ να θέλει να περάσει ως αλλαγή τους Κοσίδη και Χριστούπουλο, αλλα να μην προλαβαίνει. Με τη λήξη πήρε τους δυο παίκτες του αγκαλιά

Έναρξη Αγώνα || Τέλος Ημιχρόνου || Έναρξη Ημιχρόνου

Τελος του αγώνα. ΑΕΚ - Απόλλων Σμύρνης 2-0

92
Κίτρινη Κάρτα

Κιτρινη στον Ιωαννίδη για σκληρό φάουλ στον Λόπες

91

Σουτ του Γκαρσία από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή με το δεξί, έβγαλε ο Βερχούλστ

Out

Σουτ του Ντομίγκεζ μέσα απο την περιοχή και αριστερά, έφυγε άουτ. Η πρώτη τελική του Απόλλωνα στο ματς

75

Στο έδαφος ο Σιμάνσκι, πιάνει το κεφάλι του. Μετά απο τάκλιν του Πολωνού, έπεσε πάνω στο κεφάλι του ο Μουνιέ

Αλλαγή

Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα. Μέσα ο Μαρκ Φερνάντεζ, έξω ο Λαγός. Μέσα και ο Φατιόν, έξω ο Μπρούσιτς

Out

Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ. Κλέβει ο Μάνταλος στη σέντρα, βγαίνει μπροστά, κρατάει μπάλα, σκάβει ωραία μετά τη μπάλα στον Σάκχοφ που ακολούθησε, κεφαλιά του Ουκρανού απέναντι στον Βερχούλστ, άουτ

48

Καλή στιγμή για την ΑΕΚ, με τον Γκαρσία απο δεξιά να σπάει τη μπάλα πίσω, σουτ του Μάνταλου, μπλοκάρει ο Βερχούλστ

46

Xωρίς αλλαγή η ΑΕΚ

46
Αλλαγή

Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα: Εξω ο Καλισίρ, μέσα ο Τσαμπούρης, μέσα και ο Μουνιέ έξω ο Σλίβκα

Τέλος Αγώνα

Εναρξη του δευτέρου ημιχρόνου

Σχόλιο

Με δυο γκολ του Ανσαριφάρντ η ΑΕΚ πάει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 2-0. Την αδικεί το σκορ, γιατί θα μπορούσε να πετύχει κι άλλα γκολ η ομάδα! Γενικά εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, έχοντας καλή κυκλοφορία, διάθεση, σωστά τρεξίματα, σωστό passing game και στην πίεση του Απόλλωνα από την άμυνα και μπροστά. Με έναν εξαιρετικό Αλμπάνη, με τους Μάνταλο - Γκαρσία επίσης πολύ καλούς και γενικά ένα ωραίο σύνολο στο πρώτο ημίχρονο, πολύ όμορφο στο μάτι. Ο Απόλλωνας δεν έχει τελική στο πρώτο μέρος, με την ΑΕΚ όμως να πρέπει να συνεχίσει στο ίδιο μοτίβο και στην επανάληψη, γιατί πολλά έχουμε δει φέτος...

45+1

Τέλος πρώτου ημιχρόνου. ΑΕΚ - Απόλλων Σμύρνης 2-0

45

Ενα λεπτό καθυστέρηση στο πρώτο ημίχρονο

43

Κίτρινη στον Λαγό για επικίνδυνο φάουλ πάνω στον Λάτσι! Είναι η τρίτη φορά που ο Λαγός πάει επικίνδυνα πάνω σε μονομαχία. Οι άλλες δυο ήταν με τον Μάνταλο

42

Κρατάει μπάλα ο Απόλλωνας στα τελευταία λεπτά, αμύνεται σωστά η ΑΕΚ, κλείνει χώρους, αλλα δεν κλέβει μπάλα

38

Εχουμε παιχνίδι. Σηκώθηκε ο Γκαρσία και συνεχίζει

38

Πρόβλημα με τον Γκαρσία! Αφησε τη φάση και πιάνει τώρα τον δεξί του αστράγαλο

36
Out

Tεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ. Με τη μία ο Καρίμ υποδέχεται τη μπάλα και βγάζει την κάθετη στον Σιμάνσκι, ο οποίος πάτησε περιοχή, έσκαψε τη μπάλα πάνω από τον Βερχούλστ, φεύγοντας λίγο πάνω απο τα δοκάρια

34

Πέρασε το κορνερ χωρίς να βγάλει κάτι η ΑΕΚ

33
Corner

Εκπληκτική φάση για την ΑΕΚ και επέμβαση Βερχουλστ σε κορνερ. Ο Αλμπάνης κατέβασε υπέροχα τη μπάλα απο τον αέρα, πέρασε τον αντίπαλό του, έδωσε στον Μάνταλο τεχνικό σουτ στο... γάμα της εστίας, εκτινάχθηκε ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα και δύσκολα την πέταξε σε κορνερ

27

Ελέγχει απόλυτα η ΑΕΚ το ματς και φαίνεται τόσο στο σκορ ως τώρα, όσο και στο γήπεδο.

25
Goal

ΓΚΟΟΟΛ Η ΑΕΚ! Πάλι Ανσαριφάρντ και 2-0. Όλα ξεκίνησαν από την ωραία σέντρα του Νταντσένκο από δεξιά, έδιωξαν οι αμυντικοί, σουτ του Αλμπάνη από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα βρίσκει το δεξί κάθετο δοκάρι, επιστρέφει με τον Ανσαριφάρντ να παίρνει το... ριμπάουντ και να πλασάρει σε κενή εστία

19

Πατούν καλά στο γήπεδο ως τώρα οι τρεις πίσω απο τον Καρίμ. Οι Μάνταλος, Αλμπάνης και Γκαρσία δείχνουν ορεξάτοι

15

Ο Απόλλωνας θέλει να πιέσει ψηλά στην ΑΕΚ, η οποία ως τώρα καταφέρνει με σωστή κυκλοφορία να βγάζει τη μπάλα μπροστά χωρίς λάθη

12

Καλή ενέργεια του Αλμπάνη απο αριστερά, ωραία κίνηση και του Λόπες που τράβηξε παίκτη φεύγοντας στην πλάτη του, με τον Αλμπάνη να συγκλίνει στον άξονα να κάνει το σουτ και να μπλοκάρει ο Βερχουλστ

11

Πολύ καλή η ΑΕΚ σε αυτό το πρώτο 10λεπτο. Με καλή κυκλοφορία, επιθετική άμυνα και πνεύμα.

8

ΓΚΟΛ! Μετράει κανονικά. 1-0 η ΑΕΚ με τον Ανσαριφάρντ

Τσεκάρεται το γκολ αν υπάρχει οφσάιντ στον Ανσαριφάρντ, μέσω VAR

8
Goal

ΓΚΟΟΟΛ Η ΑΕΚ! Καρίμ και 1-0. O Γκαρσία απο δεξιά και μέσα στην περιοχή άδειασε τρεις αντιπάλους και έδωσε έτοιμο γκολ στον Ανσαριφάρντ ο οποίος απο πολύ κοντά και σε κενή εστία πλάσαρε.

Εδιωξε η άμυνα του Απόλλωνα

7
Corner

3
Out

Φάση για την ΑΕΚ. Ωραία ο Αλμπάνης από αριστερά, πέρασε τον αντίπαλό του, πάτησε περιοχή, γύρισε στον Μάνταλο, σουτ του τελευταίου έφυγε άουτ