Έναρξη Αγώνα || Τέλος Ημιχρόνου || Έναρξη Ημιχρόνου

90'

Φάουλ για τη Ρεάλ σε ιδανικό σημείο!

88'
Goal

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ!: 1-1 η Ρεάλ. Ο Μπενζεμά άλλαξε πανέμορφα με τον Κασεμίρο και από κοντά πλάσαρε για το 1-1

82'
Αλλαγή

Ο Κοντογκμπιά αντί του Κορέα

81'
Out

Ο Μπενζεμά εκτέλεσε το φάουλ αλλά ο Όμπλακ έσωσε και πάλι.

80'

Φάουλ του Φέλιξ στον Μεντί και κάρτα. Σε ιδανικό σημείο το φάουλ

80'

ΤΙ ΕΠΙΑΣΕΕΕΕΕΕ.... Ο Βινίσιους έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Μπενζεμά έβαλε την προβολή εξ επαφής με τον Όμπλακ να πραγματοποιεί απίθανη επέμβαση. Ο Γάλλος πήρε ξανά την μπάλα και πλάσαρε από κοντά αλλά ο Σλοβένος του είπε και πάλι όχι.

75'
Out

Ο Κασεμίρο άφησε όμορφα στον Μπενζεμά, που έκανε το σουτ με τη μία αλλά αστόχησε από το ύψος της περιοχής

74'

Ο Γιορέντε πρόλαβε όμορφα στα δεξιά και συνέκλινε, είχε όλο το χρόνο να βγάλει σωστή σέντρα αλλά έκανε λάθος

72'

Στον Κορέα που τράβηξε τον Μεντί

71'
Out

Ο Βαλβέρδε έπιασε φοβερό σουτ από τα 25 μέτρα αλλά ο Όμπλακ έδιωξε

67'

Ο Σουάρες άδειασε τον Βαράν που τον γκρέμισε και είδε την κίτρινη

67'
Out

Ο Φέλιξ γύρισε από αριστερά στον Σουάρες, που πλάσαρε με τη μία από το ύψος της περιοχής αλλά είδε τον Κουρτουά να μπλοκάρει εύκολα.

64'
Αλλαγή

Ο Ζοάο Φέλιξ στη θέση του Βέλγου

64'

Στον Καρασκό που δε βγήκε στην αλλαγή από εκεί που έπρεπε

61'
Out

Μετά από κεφαλιά πάσα του Καρασκό ο Κορέα είχε όλο το χώρο και το χρόνο να κατεβάσει και να πλασάρει, αλλά προτίμησε να κάνει γυριστό που δεν του έπιασε κι έτσι αστόχησε από κοντά.

60'
Αλλαγή

Μέσα Βινίσιους και Βαλβέρδε, έξω Ροδρίγο και Ασένσιο

57'
Αλλαγή

Στη θέση του Λεμάρ ο Σαούλ

55'
Out

Ο Καρασκό έκανε από αριστερά το γύρισμα, ο Σουάρες πλάσαρε αλλά ο Κουρτουά είχε βγει και πρόλαβε σωτήρια

53'
Out

ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΙΠΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ: Ο Καρασκό άλλαξε με τον Σουάρες και πάτησε περιοχή από αριστερά, πλάσαρε με το δεξί και είδε τον Κουρτουά να σώζει εντυπωσιακά. Στην εξέλιξη της φάσης ο Γιορέντε πλάσαρε με τη μία έξω από την περιοχή αλλά αστόχησε για λίγο.

52'

Μπλοκάρει εύκολα ο Όμπλακ την κεφαλιά του Νάτσο

Πιέζει ψηλά η Ρεάλ σε αυτά τα πρώτα λεπτά της επανάληψης

50'
Αλλαγή

Φάουλ για τη Ρεάλ πλάγια αριστερά σαν κόρνερ

47'

Λάθος του Μπενζεμά, έκλεψε ο Καρασκό στα δεξιά αλλά έκανε κάκιστη σέντρα

Χωρίς αλλαγές

46'

ΣΕΝΤΡΑ ΣΤΗΝ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ

Επιστρέφουν οι ομάδες

Νεύρα με Σουάρες, Ερμόσο και Βάσκεθ προς την έξοδο των ομάδων

Η Ατλέτικο χτύπησε νωρίς με τον Σουάρες κι έχει φέρει στα μέτρα της το ματς. Φωνάζει για πέναλτι σε χέρι του Φελίπε η ρεάλ

ΗΜΙΧΡΟΝΟ ΣΤΟ ΜΑΤΣ

Δεν το άφησε ο Ερνάντεθ να εκτελεστεί

45+3'

Φάουλ λίγο έξω από την περιοχή τη; Ρεάλ γφια την Ατλέτικο.

ΤΙΠΟΤΑ. Δεν το έδωσε ο ρέφερι. Εξαιρετικά δύσκολη η φάση

42'

Πάει να το δει ο Ερνάντεθ Ερνάντεθ

Έχει βρει χαμηλά στο χέρι του Φελίπε η μπάλα και είναι τεντωμένο. Να δούμε τι θα αποφασίσει ο VAR

40'

Για πέναλτι φωνάζουν οι παίκτες της Ρεάλ μετά από κόρνερ. Για κάποιο χέρι μάλλον

33'

Στα μέτρα της έχει φέρει η Ατλέτικο το ματς μετά το γκολ. Έχει δώσει μπάλα στη Ρεάλ και προσπαθεί να χτυπήσει στην κόντρα. Μάλιστα Καρασκό και Λεμάρ αλλάζουν συνέχεια πλευρές και μπερδεύουν τα μπακ της Ρεάλ

29'
Out

Ο Κασεμίρο έπιασε συρτό σουτ έξω από την περιοχή με τον Όμπλακ να διώχνει δύσκολα

25'

Ο Σουάρες έκανε το γύρισμα από δεξιά αλλά ο Καρασκό δεν πρόλαβε στο 2ο δοκάρι.

23'

Έφυγε στην κόντρα ο Λεμάρ αλλά άργησε και κόπηκε από τον Κασεμίρο

Φοβερό τελείωμα του Ουρογυανού με το δεξί και με εξωτερικό φάλτσο

15'
Goal

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: 1-0 η Ατλέτικο. Ο Γιορέντε έφυγε πανέμορφα από δεξιά κι έδωσε κάθετα στον Σουάρες που με διαγώνιο πλασέ νίκησε τον Κουρτουά για το 1-0

9'

Έσκασε η μπάλα και ο Ερνάντεθ την άλλαξε

4'
Corner

Στο τείχος η εκτέλεση του Σουάρες και κόρνερ

4'
Αλλαγή

Φάουλ λίγα μέτρα έξω από την περιοχή της Ρεάλ

2'

Στα σώματα το σουτ του Κόκε και η Ατλέτικο πιέζει ψηλά από την αρχή

1'

ΣΕΝΤΡΑ ΣΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ

Στον αγωνιστικό χώρο οι ομάδες

Στη φυσούνα οι ομάδες και όλα έτοιμα για σέντρα.

Παρά τα μέτρα για την πανδημία, αρκετοί οπαδοί της Ατλέτικο περίμεναν έξω από το Metropolitano για να αποθεώσουν την αποστολή της ομάδας

Με 4-4-2 ο Σιμεόνε και με τον Όμπλακ στα δοκάρια. Δεξί μπακ ο Τρίπιερ και αριστερά ο Ερμόσο, με τους Σάβιτς και Φελίπε στα στόπερ. Αριστερό εξτρέμ ο Λεμάρ και δεξιά ο Καρασκό, με τον Κόκε και τον Γιορέντε στον άξονα και τους Σουάρες-Κορέα μπροστά.

Με 4-3-3 ο Ζιντάν και τον Κουρτουά στα δοκάρια. Δεξί μπακ ο Λούκας Βάσκεθ και αριστερά ο Μεντί, με τους Νάτσο και Βαράν στα στόπερ. Κρόος, Μόντριτς και Κασεμίρο στον άξονα και μπροστά οι Ροδρίγο, Ασένσιο και Μπενζεμά

Διαιτητής: Αλεχάντρο Ερνάντεθ. Βοηθοί: Χοσέ Ναράνχο, Ντιέγκο Σάντσεθ. 4ος: Άλβαρο Λόπεθ

Ο πάγκος της Ατλέτικο: Γκρμπιτς, Λόντι, Βρσάλικο, Τορέιρα, Κοντογκμπιά, Σαούλ, Βιτόλο Ζοάο Φέλιξ, Ντεμπελέ

ΑΤΕΛΤΙΚΟ: Όμπλακ, Ερμόσο, Σάβιτς, Φελίπε, Τρίπιερ Γιορέντε, Κόκε, Καρασκό, Λεμάρ, Σουάρες, Κορέα

Ο πάγκος της Ρεάλ: Λούνιν, Μιλιτάο, Οντριοθόλα, Βαλβέρδε, Ίσκο, Βινίσιους, Ντούρο, Αλτούμπε, Μαρσέλο

Οι 11 της Ρεάλ: Κουρτουά, Μεντί, Νάτσο, Βαράν, Λούκας Βάσκεθ, Κρόος, Μόντριτς, Κασεμίρο, Ασένσιο, Ροδρίγο, Μπενζεμά.

Σε λίγα λεπτά θα έχουμε και τις ενδεκάδες

Ο Λουίς Σουάρες έχει πετύχει εννέα γκολ σε δώδεκα αγώνες με αντίπαλο τη Ρεάλ στο πρωτάθλημα, περισσότερα από κάθε άλλον ποδοσφαιριστή.

Ο Ζινεντίν Ζιντάν δεν έχει χάσει κανένα εκτός έδρας παιχνίδι κόντρα στην Ατλέτικο.

Η Ρεάλ έχει επικρατήσει στα τρία εκτός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα και αν νικήσει σήμερα θα ισοφαρίσει το καλύτερο ρεκόρ της με τέσσερις αγώνες μακριά από το γήπεδό της χωρίς να χάσει. Το είχε κάνει ξανά τον Ιούλιο του 2020.

Η Ρεάλ δεν έχει χάσει κανένα από τα τρία παιχνίδια που έχει δώσει στο «Wanda Metropolitano».

Η Ατλέτικο δεν έχει σκοράρει στις τρεις τελευταίες αναμετρήσεις της με τη «βασίλισσα». Το τελευταίο γκολ κόντρα στη Ρεάλ ήταν αυτό του Αντουάν Γκριεζμάν τον Φεβρουάριο του 2019.

Η Ατλέτικο έχει επτά συνεχόμενα παιχνίδια χωρίς νίκη κόντρα στη Ρεάλ, η χειρότερη επίδοσή της σε ντέρμπι με τον Σιμεόνε στον πάγκο.

Στο πρώτο ματς η Ρεάλ κέρδισε με 2-0 κι έσπασε μάλιστα το έως τότε αήττητο της Ατλέτικο, στις 12 Δεκεμβρίου

Σε συνολικά 226 παιχνίδια η Ρεάλ μετρά 112 νίκες, η Ατλέτικο 56 και 58 αγώνες έληξαν ισόπαλοι ενώ τα γκολ είναι 373-281 υπέρ των «μερένχες».

Η Ατλέτικο βρίσκεται μόνη πρώτη με διαφορά δύο βαθμών από την Μπαρτσελόνα (2 ματς παραπάνω) και πέντε από τη Ρεάλ (ένα ματς παραπάνω). Έτσι με νίκη κάνει άλμα τίτλου ενώ και με ισοπαλία βολεύεται Αντίθετα η «βασίλισσα» θέλει νίκη και μόνο νίκη

Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε το μεγάλο Μαδριλένικο ντέρμπι ανάμεσα σε Ατλέτικο και Ρεάλ για την 26η αγωνιστική της La Liga

ΣυνθέσειςΔιαιτητές
Αναπ: Γκρμπιτς, Λόντι, Βρσάλικο, Τορέιρα, Κοντογκμπιά, Σαούλ, Βιτόλο Ζοάο Φέλιξ, Ντεμπελέ
Αναπ: Λούνιν, Μιλιτάο, Οντριοθόλα, Βαλβέρδε, Ίσκο, Βινίσιους, Ντούρο, Αλτούμπε, Μαρσέλο