1
3
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ

Καλή συνέχεια από εμάς

Μεγάλο διπλό στο Καμπ Νόου για τη Ρεάλ με 3-1. Πρώτη νίκη στην έδρα της Μπαρτσελόνα από το 2016

Έναρξη Αγώνα || Τέλος Ημιχρόνου || Έναρξη Ημιχρόνου

ΤΕΛΟΟΟΟΟΣ

90'
Goal

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: 1-3. Ο Νέτο έχασε την μπάλα μετά από έξοδο και ο Μόντριτς με σουτ από το πέναλτι έκανε το 1-3

87'
Αλλαγή

Ο Μπρέθγουεϊτ αντί του Άλμπα

87
Out

Ο Βάσκεθ σέντραρε και πάλι από δεξιά, ο Ράμος έπιασε το μονοκόμματο σουτ από κοντά αλλά ο Νέτο έσωσε εντυπωσιακά και εν συνεχεία ο Βαράν αστόχησε με κεφαλιά

86'
Out

Τεράστια διπλή επέμβαση του Νέτο. Ο Βάσκεθ σέντραρε από δεξιά, ο Κρόος πλάσαρε από κοντά και ο Νέτο έσωσε ενώ ο Γερμανός πήρε το ριμπάουντ κι έκανε νέο σουτ αλλά ο κίπερ των Καταλανών του είπε εκ νέου όχι

82'
Αλλαγή

Μέσα και ο Ροδρίγο αντί του Ασένσιο

82'
Αλλαγή

Τρινκάο, Ντεμπελέ και Γκριεζμάν αντί τον Πέδρι, Φάτι και Μπούσκετς

80'

Κεφαλιά του Ντε Γιονγκ, απομάκρυνε ο Μεντί

76'
Out

Ο Μέσι εκτέλεσε από αριστερά το φάουλ, ο Κουρτουά δε βγήκε σωστά αλλά η άμυνα της Ρεάλ απομάκρυνε σε κόρνερ

Έχει βρει μεν αλλά είναι σε φυσιολογική θέση

70'
Out

Ο Κουρτουά έδιωξε μετά από σουτ του Άλμπα από αριστερά και στη συνέχεια ο Κοουτίνιο σούταρε στα σώματα. Έχει βρει και στο χέρι του Βαράν η μπάλα

69'
Αλλαγή

O Mόντριτς αντί του Βαλβέρδε

63'
Goal

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: 1-2 με το πέναλτι του Ράμος

Ο Ράμος το εκτελεί

62'
Κίτρινη Κάρτα

ΠΕΝΑΛΤΙ και κάρτα στο Λενγκλέ

Τραβάει καθαρά ο Λενγκλέ τη φανέλα του Ράμος, ο οποίος πέφτει εντυπωσιακά

Πάει να το δει ο ρέφερι

60'
Αλλαγή

Τραβήγματα στην περιοχή μετά από κόρνερ και πάμε σε ΒΑΡ για πιθανό πέναλτι στον Ράμος

54'
Out

ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΦΑΣΗ: Ο Φάτι σέντραρε από δεξιά, ο Κοουτίνιο πήρε την κεφαλιά μόνος του στο 2ο δοκάρι αλλά έστειλε την μπάλα λίγο έξω.

52'

Γύρισμα του Άλμπα από αριστερά, δεν υπήρχε κανείς στην περιοχή της Ρεάλ

52'
Out

Ο Φάτι πάτησε περιοχή από δεξιά κι έκανε το διαγώνιο σουτ με την μπάλα να περνά λίγο έξω.

51'
Out

Κακό σουτ του Κασεμίρο... Πολλά μέτρα έξω

Χωρίς αλλαγές

46'

ΣΕΝΤΡΑ ΣΤΗΝ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ

Φοβερό πρώτο μέρος, με δύο γκολ στα πρώτα λεπτά, με φάσεις και με ασταμάτητο ρυθμό

ΗΜΙΧΡΟΝΟ ΣΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ

Λογικά ο Βάσκεθ θα παίξει δεξί μπακ, κάτι που δεν έχουμε ξαναδεί

Ήταν μόνιμη τρύπα στην άμυνα της Ρεάλ ο Νάτσο που ίσως να αντιμετωπίζει και κάποιο πρόβλημα. Είχε δει και κάρτα

43'
Αλλαγή

Έξω ο Νάτσο μέσα ο Βάσκεθ!!!!

36'

Στον Νάτσο η κάρτα για φάουλ στον Κοουτίνιο

33'

Ισορρόπησε κάπως το ματς

28'

Στον Λενγκλέ για μαρκάρισμα στον Βαλβέρδε

27'

Ο Κασεμίρο έκοψε καθαρά τον Μέσι στην περιοχή. Βλέπει ΒΑΡ ο ρέφερι αλλά έχει βρει καθαρά την μπάλα ο Βραζιλιάνος

24'
Out

Στην κόντρα ο Ασένσιο έκανε με τη μία το γύρισμα από αριστερά και ο Μπενζεμά πλάσαρε αλλά ο Νέτο είπε όχι σωτήρια

24'
Out

Ο Μέσι άδειασε με εντυπωσιακή ντρίμπλα τον Ράμος και από κοντά πλάσαρε αλλά ο Κουρτουά έσωσε δύσκολα

23'
Out

Νέο κόρνερ, κεφαλιά ο Ράμος, μπλοκάρει ο Νέτο

23'
Out

Μετά από κόρνερ, ο Νέτο έκανε κακή έξοδο, ο Βαράν πήρε την κεφαλιά αλλά ο Πικέ έδιωξε

ΣΠΑΕΙ ΤΟ ΡΕΚΟΡ ΤΟΥ ΡΑΟΥΟΛ Ο ΦΑΤΙ. Σε ηλικία 17 ετών και 357 ημερών γίνεται ο νεότερος που σκοράρει ever σε Κλάσικο

19'

Στον Κασεμίρο η κάρτα για φάουλ που έχει κάνει νωρίτερα στον Μέσι. Ακόμη στο έδαφος ο Αργεντινός σταρ

19'
Out

Όχι λέει ο Βέλγος και σε σουτ του Μέσι

15'
Out

Στα χέρια του Κουρτουά το μακρινό σουτ του Κοουτίνιο

14'

Σοβαρά θέματα έχει ο Νάτσο στο δεξί άκρο της άμυνας της Ρεάλ.

9'
Goal

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: 1-1 άμεσα! Ο Άλμπα έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Φάτι με πλασέ από κοντά έκανε το 1-1

5'
Goal

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: 0-1 η Ρεάλ! Ο Μπενζεμά από δεξιά έδωσε κάθετα στον Βαλβέρδε, που πάτησε περιοχή και με άψογο πλασέ έκανε το 0-1

3'

Πρόλαβε ο Βαράν προ του Φάτι, στην πρώτη επίσκεψη της Μπαρτσελόνα στα καρέ της Ρεάλ

1'

ΣΕΝΤΡΑ ΣΤΟ ΚΛΑΣΙΚΟ

Στον αγωνιστικό χώρο του Καμπ Νόου οι ομάδες

Κλασικό 4-3-3 για τον Ζιντάν με τον Κουρτουά στα δοκάρια. Δεξί μπακ ο Νάτσο και αριστερά ο Μεντί με τους Ράμος και Βαράν στα στόπερ.
Βαλβέρδε, Κρόος και Κρόος στα χαφ και μπροστά οι Βινίσιους, Ασένσιο και Μπενζεμά.

Ο πάγκος του Κούμαν: Αραούχο, Αλενιά, Γκριεζμάν, Μπρέθγουεϊτ, Ντεμπελέ, Πουτς, Τρινκάο, Σέρχι Ρομπέρτο, Φίρπο, Πένια, Αρνάου Τένας.

Οι αναπληρωματικοί της Ρεάλ: Λούνιν, Μόντριτς, Μιλιτάο, Λουίς Λόπεθ, Μαρσέλο, Ροδρίγο, Ίσκο, Γιόβιτς, Βάσκεθ

Με 4-2-3-1 ο Κούμαν και τον Νέτο αναγκαστικά στα δοκάρια Δεξί μπακ ο Ντεστ και αριστερά ο Άλμπα, με τους Λενγκλέ και Πικέ στα στόπερ. Ντε Γιονγκ και Μπούσκετς τα δύο αμυντικά χαφ και μπροστά τους οι Πέδρι, Φάτι και Κοουτίνιο, Αιχμή ο Μέσι.

Εκτός ενδεκάδας ο Μόντριτς για τη Ρεάλ όπως και ο Γκριεζμάν για την Μπαρτσελόνα

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Νέτο, Ντεστ, Άλμπα, Λενγκλέ, Πικέ, Ντε Γιονγκ, Μπούσκετς, Πέδρι, Κοουτίνιο, Φάτι, Μέσι

ΡΕΑΛ: Κουρτουά, Νάτσο, Βαράν, Ράμος, Μεντί, Κασεμίρο, Κρόος, Βαλβέρδε, Ασένσιο, Μπενζεμά, Βινίσιους

Από λεπτό σε λεπτό θα έχουμε κι ενδεκάδες

Διαιτητής: Χουάν Μαρτίνεθ Μουνουέρα. Βοηθοί: Ντιέγκο Μπαρμπέρο, Μιγκέλ Μαρτίνεθ. 4ος: Χόρχε Ντίαθ Εσκουδέρο

Ο Μέσι ούτε σκόραρε ούτε έδωσε ασίστ στα 5 τελευταία clasico. Αποτελεί αρνητικό ρεκόρ

Ο Ζιντάν παρέμεινε αήττητος σε όλες τις διοργανώσεις στις 5 επισκέψεις του -ως προπονητής- στο Καμπ Νόου (2-3-0).

Η Μπαρτσελόνα έχει κερδίσει τη Ρεάλ περισσότερες φορές (72) από κάθε άλλη ομάδα. Δε μας κάνει εντύπωση, βέβαια, πως ισχύει και το αντίθετο, με τη Ρεάλ να έχει μία νίκη παραπάνω (73) επί των Καταλανών.

Στο 4-3-2 το ρεκόρ του Ζιντάν κόντρα στην Μπαρτσελόνα.

Ο Σέρχιο Ράμος είναι ο παίκτης με τις περισσότερες συμμετοχές σε clasico (44). Ακολουθεί ο Μέσι (43)

Η Ρεάλ κέρδισε το τελευταία clasico σε επίπεδο La Liga μετά από 7 αποτυχημένες προσπάθειες (0-3-4).

Τα 4 τελευταία clasico, αλλά και τα 6 από τα 8 ανεξαρτήτως εδρας, είχαν No Goal.

Από την άλλη η Ρεάλ, φαινόταν άχρωμη από την απόδοσή της, αλλά όχι από τα αποτελέσματα στο ξεκίνημα και αποδείχθηκε στα δύο τελευταία. Η Ρεάλ ηττήθηκε για το πρωτάθλημα από την Κάδιθ (0-1) και στη συνέχεια στο Τσάμπιονς Λιγκ από τη Σαχτάρ Ντόνετσκ (2-3), αμφότερα στη Μαδρίτη.

Μεσοβδόμαδα επικράτησε της Φερεντσβάρος με 5-1 στο Τσάμπιονς Λιγκ, αλλά η δυναμικότητα των Ούγγρων δεν επιτρέπει πλατιά χαμόγελα και επιβεβαίωση ότι η κρίση πέρασε.

Βρίσκεται στο -4 από την κορυφή, όμως έχει αγώνα ή αγώνες λιγότερους. Ουσιαστικά, δεν υπάρχει ομάδα από πάνω της την οποία να μην μπορεί τουλάχιστον να «πιάσει» στη βαθμολογία αν κερδίσει τους αγώνες που υπολείπονται.

Με 2-1-1 έχει ξεκινήσει η Μπαρτσελόνα το πρωτάθλημα. Δύο νίκες στην αρχή έστειλαν το μήνυμα ότι η εποχή Κούμαν άρχισε ήδη. Ακολούθησαν όμως το 1-1 με τη Σεβίλλη στη Βαρκελώνη και η πρώτη ήττα της σεζόν στην έδρα της Χετάφε με 1-0. Είναι πραγματικά δύσκολο να μείνει η Μπαρτσελόνα χωρίς γκολ σε τέτοιου είδους αγώνες.

244 επίσημα ματς έχουν δώσει οι δύο ομάδες. Μετρούν από 96 νίκες η καθεμία ενώ ισόπαλα έχουν λήξει τα 52 ματς

Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε το μεγάλο ντέρμπι ανάμεσα σε Μπαρτσελόνα και Ρεάλ για την 7η αγωνιστική της La Liga