Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Έξω Λιβάγια, Μάνταλος. Μέσα Σβάρνας και Σαμπανάτζοβιτς

Δύσκολη επέμβαση του Μπάρκα σε δυνατό σουτ του Στάικου

83

Ασταμάτητο τρέξιμο απο τον Σιμάνσκι και ουσιαστικό παιχνίδι κάνει απόψε ο Κρίστιτσιτς

81

Γυρισμα του Βέρντε απο δεξιά, σουτ του Λιβάγια, κόντραρε η μπάλα και μετά μπλόκαρε ο Γουάιλι

79

Εν τω μεταξύ ένα απίστευτο φάουλ κέρδισε ο ΟΦΗ. Η μπάλα μετά απο σέντρα του ΟΦΗ βγήκε άουτ, προφανώς ο Σβάρνας, που έκανε προθέρμανση έπιασε τη μπάλα πριν βγει αυτή έξω, νομίζοντας πως είχε βγει. Και δόθηκε φάουλ! Κίτρινη και στον Σβάρνα!

78
Αλλαγή

Διπλή αλλαγή για τον ΟΦΗ: Μέσα ο Νοικοκυράκης, έξω ο Σεμέντο. Μέσα και ο Νάστος, έξω ο Κουτρουμπής

70

Σε όλο το δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ ελέγχει απόλυτα το ματς. Το ίδιο κάνει και μετά το 0-2

66
Αλλαγή

Διπλή αλλαγή για τον ΟΦΗ. Έξω ο Μάνος, μέσα ο Βαζ. Μέσα και ο Στάικος, έξω ο Σακόρ

65
Goal

ΓΚΟΟΟΟΟΛ Η ΑΕΚ! Βέρντε και 0-2. Είναι ένα φανταστικό γκολ για την ΑΕΚ. Φανταστικό. Οι παίκτες της άλλαξαν κοντά στις 15 πάσες, στο μισό γήπεδο του ΟΦΗ. Η μπάλα έφτασε δεξιά στον Βέρντε, με τον Ιταλό να πατάει περιοχή, να σηκώνει κεφάλι, να φέρνει τη μπάλα στο αριστερό και απο πλάγια θέση να κάνει ένα εξαιρετικό σουτ, στέλνοντας τη μπάλα στην απέναντι γωνία του τέρματος! 0-2 η ΑΕΚ

54

Η ΑΕΚ βρίσκει περισσότερους χώρους μπροστά στην επανάληψη. Χρειάζεται καλύτερη τελική επιλογή και στην πάσα και στο σουτ, για να έρθει ένα δεύτερο γκολ που θα κάνει πιο εύκολο το βράδυ

53

Κίτρινη στον Κρίστιτσιτς για φάουλ

51

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Κρίστιτσιτς παίζει περισσότερο ως "κόφτης" μπροστά απο τα στόπερ, με εσωτερικούς κεντρικούς χαφ τον Μάνταλο και τον Σιμάνσκι

46

Συρτό μακρινό σουτ του Μάνταλου, στα 21 δεύτερα του δευτέρου ημιχρόνου, έπεσε στη δεξιά γωνιά του και μπλόκαρε ο Γουάιλι

Χωρίς αλλαγές συνεχίζουν οι δυο ομάδες

46

Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου

Σχόλιο

Δίκαια πάει μπροστά στο σκορ η ΑΕΚ. Εκείνη είναι που έχει τις περισσότερες και μεγαλύτερες ευκαιρίες, εκείνη είναι που δείχνει πιο απειλητική. Το γκολ του Λιβάγια απο το 42' έχει βάλει μπροστά την Ένωση, η οποία παίζει κυρίως απο αριστερά (απο εκεί ήρθε το 0-1) και έχει χάσει άλλες τρεις μεγάλες φάσεις με τον Ολιβέιρα. Ο ΟΦΗ έχει ένα δοκάρι σε σουτ του Φιγκεϊρέδο και άλλη μία καλή στιγμή στο πρώτο ημίχρονο. Αν παίξει η Ένωση πιο απλά στην επανάληψη, αν δεν υπάρχουν τόσα νεύρα γενικά στο ματς και απο τις δυο ομάδες κι αν πάρει περισσότερα απο τη δεξιά της πλευρά (γίνει δηλαδή πιο απρόβλεπτη) θα έρθουν κι άλλα γκολ. Θέλει ωστόσο και μεγάλη προσοχή στην άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς ο ΟΦΗ είναι επικίνδυνη ομάδα με παίκτες ικανούς να κάνουν τη ζημιά αν βρουν χώρους

45

Δοκάρι ο ΟΦΗ. Δυνατό σουτ του Φιγκεϊρέδο απο το ύψος της περιοχής, στο οριζόντιο δοκάρι χτυπάει η μπάλα και φεύγει άουτ

44

Κίτρινη σε Λιβάγια και Μαρινάκη βγάζει ο Τζοβάρας

43

Ενταση τώρα μεταξύ των παικτών

42
Goal

ΓΚΟΟΟΟΛ Η ΑΕΚ! Λιβάγια και 0-1. Η ΑΕΚ είχε κερδίσει φάουλ απο αριστερά και κοντά στην πλάγια γραμμή του άουτ. Το εκτέλεσε γρήγορα. Ο Λόπες πήρε τις κόντρες, βρήκε χώρο, έκανε καλή σέντρα, κεφαλιά του Κροάτη απο το ύψος της μικρής περιοχή η μπάλα στο "γάμα" της εστίας. 0-1

39
Out

Κεφαλιά του Βράνιες, άουτ

38
Corner

Κορνερ για την ΑΕΚ απο δεξιά. Εκλεψε τη μπάλα ο Αλμπάνης απο δεξιά, πέρασε δυο παίκτες, έκανε ενα σουτ υπό πίεση, κόντραρε η μπάλα και κορνερ

35

Νεύρα και αρκετά φάουλ στο ματς στα τελευταία λεπτά

31
Out

Πολυ καλή στιγμή για την ΑΕΚ. Ο Μάνταλος βγάζει κάθετη στον Ολιβέιρα, σουτ του Πορτογάλου απο αριστερά, πατώντας περιοχή και πλάγια θέση, η μπάλα φεύγει λίγο μακριά απο το αριστερό κάθετο δοκάρι

29

Εδιωξε ο Βράνιες

28

Φάουλ απο δεξιά για τον ΟΦΗ, βγάζει κόσμο μπροστά

26

Η ΑΕΚ πρέπει να γίνει λίγο πιο προσεκτική στις πάσες της.

24

Εχουμε πάλι παιχνίδι

22

Τάιμ άουτ στο ματς

21

Τεράστια φάση για την ΑΕΚ και εκπληκτική επέμβαση του Γουάιλι! Καλή σέντρα του Μάνταλου, συστημένη στο κεφάλι του Ολιβέιρα, δυνατή κεφαλιά του Πορτογάλου, έπεσε και έβγαλε με το ένα χέρι χαμηλά ο τερματοφύλακας του ΟΦΗ κρατώντας το μηδέν

19

Σουτ του Σεμέντο έξω απ' την περιοχή. Στα χέρια του Μπάρκα η μπάλα

15

Κακό χτύπημα του Μάνταλου. Δεν πέρασε το... σκάσιμο της μπάλας που επιχείρησε

14

Φάουλ παίρνει ο Μάνταλος, μεταξύ σέντρας και μεγάλης περιοχής και στην ευθεία του τέρματος

12

Σουτ του Νέιρα μέσα απο την περιοχή, έπεσε και μπλόκαρε ο Μπάρκας. Καλή στιγμή για τον ΟΦΗ

11

Η ΑΕΚ στο πρώτο 10λεπτο παίζει καλά την επιθετική άμυνα, στο αμυντικό μισό του ΟΦΗ

8

Μεγάλη φάση για την ΑΕΚ. Ο Μάνταλος στη σέντρα άνοιξε εξαιρετικά αριστερά στον χώρο, που έτρεξε ο Σιμάνσκι και έσπασε το οφσάιντ, πάτησε περιοχή ο Πολωνός, έκανε την παράλληλη μπαλιά, το σουτ του Αλμπάνη κόντραρε το ίδιο κι αυτό του Μάνταλου. Ολα αυτά μέσα στη μικρή περιοχή

6

Δεν ήταν καλό το τελείωμα του Ολιβέιρα, το αναγνώρισε και σήκωσε το χέρι ζητώντας συγγνώμη απο τους συμπαίκτες του, οι οποίοι δούλεψαν ομαδικά και έφτιαξαν φάση

6

Καλή κυκλοφορία της μπάλας απο την ΑΕΚ, πλασέ του Ολιβέιρα απο το ύψος της περιοχής, μπλόκαρε ο Γουάιλι

3

Θυμίζουμε πως έχουμε γραμμή οφσάιντ στο VAR. Αν η μπάλα έμπαινε γκολ στο σουτ του Ολιβέιρα, θα είχαμε χρήση VAR

3
Αλλαγή

Καλή στιγμή για την ΑΕΚ, αν και οφσάιντ δόθηκε. Ο Μάνταλος με κεφαλιά έβγαλε σε θέση βολής τον Ολιβέιρα, ξερό αριστερό σουτ του Πορτογάλου, λίγο αουτ. Καταλογίστηκε οφ σάιντ, αλλά ήταν οριακό

2

Η ΑΕΚ άρχισε τον αγώνα με Μπάρκα στο τέρμα, δεξί μπακ τον Μπακάκη, αριστερό τον Λόπες, στόπερ τους Βράνιες - Τσιγκρίνσκι, αμυντικά χαφ τους Κρίστιτσιτς - Σιμάνσκι, αριστερό εξτρέμ τον Λιβάγια, δεξί τον Αλμπάνη, τον Μάνταλο 10άρι και κορυφή τον Ολιβέιρα