6 ΣΧΟΛΙΑ

Κατέρρευσε στο τέλος η ΑΕΚ

Το έκανε ντέρμπι για 33 λεπτά μέσα στη Μάλαγα αλλά δεν άντεξε και έχασε τελικά με 88-66

Αν και στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, η ΑΕΚ τα είχε πάει εξαιρετικά, δεν άντεξε μέχρι τέλους και «κατέρρευσε» από το 33’ και μετά, για να γνωρίσει τελικά την ήττα από την πολύ δυνατή Ουνικάχα Μάλαγα με 88-66 στο «Palacio de Deportes Jose Maria Martin Carpena». Επρόκειτο για την 1η αγωνιστική του Κ’ Ομίλου της φάσης των «16» του Basketball Champions League και σίγουρα το τελικό σκορ αδικεί την προσπάθεια των παικτών του Ηλία Καντζούρη.

Είναι σημαντικό να επισημάνουμε ότι οι δύο πρώτοι του γκρουπ, θα είναι αυτές που θα πάρουν και την πρόκριση για τα προημιτελικά του θεσμού. Εν συνεχεία, στους «8» του BCL, οι ομάδες που θα φτάσουν εκεί, θα παίξουν σε σειρά best of three (σ.σ. στις 2 νίκες), με το πλεονέκτημα έδρας να το έχουν οι ομάδες που θα έχουν τερματίσει πρώτες στους ομίλους τους, στους «16». Ακολούθως, οι 4 νικητές θα προκριθούν στο Final-4.

Απουσίασαν οι τραυματίες Τιμ Φρέιζερ και Αλεξάντερ Μάντσεν, ενώ από την άλλη μεριά, έκαναν ευρωπαϊκό ντεμπούτο οι Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς και Κώστας Γόντικας. Πλέον, η ΑΕΚ θα δώσει το επόμενο ευρωπαϊκό παιχνίδι της και πάλι εκτός έδρας, με αντίπαλο τη Γαλατάσαραϊ στην Κωνσταντινούπολη, την Τρίτη (31/01, 19:00), ενώ στο άλλο ματς του γκρουπ, η Λιμόζ θα φιλοξενήσει την ίδια μέρα, την Ουνικάχα Μάλαγα (21:30).

Όσο για τις εγχώριες διοργανώσεις, η Βασίλισσα θα δώσει το επόμενο ματς της, στο Ολυμπιακό Κλειστό των Άνω Λιοσίων αυτό το Σάββατο (28/01, 16:00), με αντίπαλο το Περιστέρι, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Basket League, το οποίο είναι πολύ σημαντικό στη μάχη για μία θέση στην πρώτη τετράδα, όσον αφορά στην κανονική σεζόν.

Πρώτος σκόρερ στο ματς στην Ισπανία για την ΑΕΚ, ήταν ο Ακίλ Μίτσελ, που είχε 18 πόντους (2/3β., 8/14δ., 0/1τρ.), 13 ριμπάουντ (11αμ.-2επ.), 2 ασίστ και 2 κλεψίματα. Ο Αϊζάια Μάιλς είχε 14 πόντους (6/6β., 1/2δ., 2/3τρ.), 5 ριμπάουντ (4αμ.-1επ.) και 1 τάπα, ενώ αποδείχθηκε κομβική η αποβολή του, με 5 φάουλ στο 35’ του αγώνα. Διψήφιος στο σκοράρισμα, ήταν και ο Κένι Ουίλιαμς με 10 πόντους (2/2β., 1/2δ., 2/6τρ.) και 1 αμυντικό ριμπάουντ.

Σε ομαδικό επίπεδο, η ΑΕΚ έκανε 17 λάθη, δηλαδή 8 παραπάνω από τα 9 που είχε η Μάλαγα, ενώ είχε και 8 ασίστ λιγότερες (14 έναντι 22). Στα ριμπάουντ, η Βασίλισσα είχε συνολικά 34 (28αμ.-6επ.), ενώ οι Ισπανοί είχαν αντίστοιχα 38 (29αμ.-9επ.). Όσο για τα σουτ, η ομάδα του Καντζούρη είχε 13/15 βολές (86,7%), 19/37 δίποντα (51,4%) και 5/21 τρίποντα (23,8%). Από την άλλη, η Μάλαγα σούταρε με 16/26 βολές (61,5%), 24/45 δίποντα (53,3%) και 8/20 τρίποντα (40%).

Η αρχική 5άδα της ΑΕΚ περιλάμβανε τον Κόνιαρη στον «άσο», τον Φλιώνη σε θέση σούτινγκ γκαρντ, τον Ουίλιαμς ως σμολ φόργουορντ, τον Μάιλς ως «τεσσάρι» και τον Μίτσελ σε θέση σέντερ. Το πρώτο καλάθι ήρθε από τους Ισπανούς, αλλά η Βασίλισσα προηγήθηκε με 3-2 στο 1’, με τρίποντο του Μάιλς. Στο 2’, με λέι απ, του Φλιώνη στον αιφνιδιασμό, ο Δικέφαλος προηγήθηκε με 7-4. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη όμως. Οι Ισπανοί βρήκαν τον γρήγορο ρυθμό που ήθελαν στην επίθεση και η άμυνα της Ένωσης δεν είχε τις «απαντήσεις». Έτσι, η Μάλαγα προηγήθηκε με 19-12 στο 5’ και με 27-17 στο 9’, με το σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να είναι 29-20 εις βάρος της ΑΕΚ.

Στη 2η περίοδο, η Βασίλισσα ξεκίνησε πιο «ζωηρά» και «έτρεξε» ένα 5-0 σερί, που ολοκληρώθηκε με καλάθι του Γιάνκοβιτς με ταμπλό στον αιφνιδιασμό, για να μειώσει σε 29-25 στο 12’. Στο 15’, οι παίκτες του Καντζούρη κατάφεραν να ισοφαρίσουν με ένα λέι απ, του Γιάνκοβιτς, ο οποίος έκανε το σκορ 31-31. Λίγο αργότερα, η Μάλαγα βρήκε κάποιες λύσεις από μακρινή απόσταση, όντας και λίγο τυχεροί, με χαρακτηριστικό παράδειγμα το τρίποντο του Πέρι για το 43-37 των Ισπανών στο 18’, με διπλή αναπήδηση της μπάλας, πριν καταλήξει μέσα στο καλάθι. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν και στο +7 (44-37) στο ίδιο λεπτό, αλλά το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με σκορ 44-39, με τον Μίτσελ να μειώνει από πλευράς ΑΕΚ, με κάρφωμα με το ένα χέρι.

Με αριστερό χουκ του Μίτσελ, ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο και η ΑΕΚ μείωσε σε 44-41 στο 21’, ενώ στο 23’, το σκορ έγινε και 44-43, με ανάποδο λέι απ, που σκόραρε ο Μίτσελ. Στο 26’, ο Φλιώνης πέτυχε τρίποντο στη λήξη της επίθεσης και ισοφάρισε σε 50-50, ενώ η Βασίλισσα πήρε και το προβάδισμα στο 27’, με τον Μίτσελ να σκοράρει με λέι απ και να κάνει το 52-51 υπέρ του Δικεφάλου. Οι Ισπανοί ανέκτησαν το προβάδισμα, με τον ΜακΓκρίφ να έχει 2/2 βολές στο 28’ και να μειώνει σε 55-54. Τελικά, το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με τη Μάλαγα να κάνει ένα σερί 4-0 και να προηγείται με 59-54.

Όσον αφορά στην 4η περίοδο, αρχικά η ΑΕΚ μείωσε σε 59-55 στο 21’, με μία εύστοχη βολή του Μάιλς από τεχνική ποινή που δέχθηκε ο Ντίαθ για φλόπινγκ, ενώ στο 32’ ο Ουίλιαμς ευστόχησε σε τρίποντο και μείωσε στον πόντο (59-58). Ωστόσο, ήρθε ένα 10-0 σερί των Ισπανών, οι οποίοι προηγήθηκαν με 69-58 στο 34’. Παρά το καλάθι του Φλιώνη με φλόουτερ στο 35’ και τη μείωση της διαφοράς, σε 69-60, οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερες αντοχές και έφτασαν να προηγούνται και με 78-60 στο 36’. Η διαφορά συνέχισε να μεγαλώνει και έφτασε μέχρι και στο +23 (87-64) στο 39’. Ο Γιάνκοβιτς με λέι απ, μείωσε σε 87-66 και το τελικό 88-66 εις βάρος της ΑΕΚ, ήρθε με 1/2 βολές του Τζέντοβιτς στο τελευταίο δευτερόλεπτο της αναμέτρησης.

Διαιτητές: Ματσόνι (Ιταλία)-Κρέγιτς (Σλοβενία)-Γιλμάζ (Τουρκία).

Τα δεκάλεπτα: 29-20, 44-39, 59-54, 88-66.

ΟΥΝΙΚΑΧΑ ΜΑΛΑΓΑ (Ιμπόν Ναβάρο): Οσετκόφσκι, Ετζίμ 4 (1), Καλινόσκι 4, Μπαρέιρο 3 (1), Μπριθουέλα 6 (1), Ντίαθ, Κάρτερ 5, Τζέντοβιτς 9 (1), Τόμας, Κράβις 22 (1), Πέρι 22 (3), Σιμά 13.

ΑΕΚ (Ηλίας Καντζούρης): Κόνιαρης, Πετρόπουλος, Ξανθόπουλος, Φλιώνης 7 (1), ΜακΓκρίφ 6, Γιάνκοβιτς 6, Μάιλς 14 (2), Γόντικας 1, Παπαδάκης, Ουίλιαμς 10 (2), Μίτσελ 18, Στρέλνιεκς 4.