Τεράστιο διπλό με 2-1 πέτυχε ο ΑΠΟΕΛ μέσα στην έδρα της Πάφου

ΚΥΠΡΟΣ-14η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Δόξα Κατ.-ΑΕΚ: 0-1

(Γκιούρτσο 60’)

Δύσκολη νίκη για την ΑΕΚ, που επικράτησε της Δόξας με 1-0 και έφυγε με το τρίποντο από την Περιστερώνα. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Γκιούρτσο στο 60ο λεπτό. Αυτή ήταν η έκτη σερί νίκη για την ΑΕΚ, που την ανεβάζει στους 31 βαθμούς, ενώ η Δόξα παραμένει στους 11.

Η ΑΕΚ μπήκε φουριόζα στο ματς και μόλις στο 2ο λεπτό έχασε πολύ καλή ευκαιρία, το σουτ του Γκιούρτσο έφυγε ελάχιστα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Σισκόφκσι. Μέχρι το δεκάλεπτο η ΑΕΚ έφτιαξε άλλες δύο ευκαιρίες, τα σουτ των Τρισκόφσκι και Γκιούρτσο όμως δεν βρήκαν στόχο.

Στο 11ο λεπτό η ΑΕΚ άγγιξε το γκολ, το σουτ του Όιερ όμως από πολύ κοντά έφυγε μόλις άουτ. Μετά από το πρώτο δεκάλεπτο που άνηκε εξ ολοκλήρου στην ΑΕΚ, η Δόξα καταφέρει να περιορίσει την επιθετικότητα της ΑΕΚ.

Μάλιστα στο 35ο λεπτό ο Σαντίκ σκόραρε, το γκολ όμως σωστά ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Γενικότερα ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αρκετά μετά από το πρώτο εικοσάλεπτο και έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 0-0.

Η πρώτη φάση στο δεύτερο ημίχρονο άνηκε στη Δόξα, αφού στο 52ο λεπτό, ο Στυλιανού έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, η μπάλα όμως έφυγε άουτ.

Η ΑΕΚ κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 60ο λεπτό. Ο Γκιούρσκο εκτέλεσε απευθείας το φάουλ, η μπάλα κόντραρε στο τοίχος και άλλαξε πορεία για να καταλήξει στα δίκτυα του ανήμπορου να αντιδράσει, Σισκόφκσι.

Στο 64ο λεπτό η Δόξα σκόραρε ξανά μ τον Κοβάσεβιτς, το γκολ όμως και πάλι ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Τέσσερα λεπτά αργότερα η Δόξα έφτασε κοντά στην ισοφάριση, όμως ο Πίριτς απέκρουσε την κεφαλιά του Καραμανώλη.

Η Δόξα συνέχισε να ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης, και στο 71ο λεπτό ο Μπένι έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, όμως η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Πίριτς.

Στο 78ο λεπτό, ο Σαντίκ από κοντά έκανε το γυριστό, χωρίς να καταφέρνει να βρει στόχο.

Στα τελευταία λεπτά η ΑΕΚ έλεγξε τον ρυθμό του αγώνα και κράτησε μακριά από την εστία του Πίριτς τους παίκτες της Δόξας, με εξαίρεση την τελευταία φάση του αγώνα εκεί οπου ο Αντενόν έχασε μεγάλη ευκαιρία με κεφαλιά να φέρει το ματς στα ίσα. Ετσι η ΑΕΚ κατάφερε να φύγει με το τρίποντο από την Περιστερώνα.

Πάφος-ΑΠΟΕΛ: 1-2

(Μπάιριτς 90+2’-Σούστς 15’, 45’)

Σκοράροντας και τα δύο γκολ της ομάδας του, ο Ματέο Σούσιτς έβαλε τέλος στο αήττητο της Πάφου και στην παρουσία της στην κορυφή, οδηγώντας τον ΑΠΟΕΛ στη σπουδαιότερη νίκη του στη σεζόν (2-1), η οποία ήταν η όγδοη σερί και τον ανέβασε στην πρώτη θέση μετά από 3,5 χρόνια!

Ο Βόσνιος δεξιός μπακ του ΑΠΟΕΛ σκόραρε στο 15′ και το 45+1′, σε αμφότερες τις περιπτώσεις από εκτέλεση κόρνερ του Βιγιαφάνες (στο δεύτερο η ασίστ ήρθε από κεφαλιά του Ντβάλι), χαρίζοντας στον ΑΠΟΕΛ ένα σπουδαίο τρίποντο στο πολυαναμενόμενο ντέρμπι κορυφής, με τους γηπεδούχους να μειώνουν στο 91′ με κεφαλιά του Ζουνίνιο.

Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσαν το ντέρμπι οι δύο ομάδες, λόγω αποβολής του Κανέ (59′, δεύτερη κίτρινη) και του Κρέσπο (72′, απευθείας).

Με γρήγορο ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι στο «Στέλιος Κυριακίδης» με τις δύο ομάδες να έχουν διάθεση να επιτεθούν και να σκοράρουν ένα γρήγορο γκολ.

Στο 14’ οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ, με τον Βαλακάρι να βρίσκει στο σημείο του πέναλτι τον Τάνκοβιτς, με τον Σουηδό να κάνει σε πρώτο χρόνο το σουτ και τον Μπέλετς να αποκρούει εκπληκτικά με τα πόδια.

Στην αμέσως επόμενη φάση στο 15’, οι «γαλαζοκίτρινοι» πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Σούσιτς να παίρνει την κεφαλιά μετά από κόρνερ του Βιγιαφάνες και να στέλνει την μπάλα στα δίκτυα του Άντος.

Ακολούθως, οι γηπεδούχου πίεσαν και απείλησαν εκ νέου στο 35’ με την κεφαλιά του Κβίντα να καταλήγει στην αγκαλιά του Μπέλετς.

Δέκα λεπτά μετά, η ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς διπλασίασε το προβάδισμα της με τον ίδιο τρόπο και μάλιστα με τον ίδιο πρωταγωνιστή! Ο Ντβάλι πήρε την κεφαλιά από την εκτέλεση κόρνερ του Βιγιαφάνες, με τον Σούσιτς στη συνέχεια να παίρνει το ριμπάουντ και να πετυχαίνει το δεύτερο του προσωπικό γκολ.

Η Πάφος μπήκε στην επανάληψη με στόχο να μειώσει και να μπει ξανά στο παιχνίδι, όμως όχι μόνο δεν τα κατάφερε (απείλησε μόνο με Ικόκο στο 55′), είδε τις πιθανότητές της για ανατροπή να μειώνονται κι άλλο μετά την αποβολή του Κανέ στο 59′ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ο ΑΠΟΕΛ με παίκτη περισσότερο πλέον πλησίασε δύο φορές στο 3-0, όμως ούτε ο Βιγιαφάνες με κοντινό σουτ στο 68′, ούτε ο Ντβάλι με κοντινή κεφαλιά στο επόμενο λεπτό μπόρεσαν να «τελειώσουν» πρόωρα το ματς, ενώ στο 70′ έμειναν με δέκα παίκτες και οι φιλοξενούμενοι, λόγω απευθείας κόκκινης κάρτας του Κρέσπο.

Η εκτέλεση φάουλ του Τάνκοβιτς (74′, Μπέλετς) και η κεφαλιά του Μπάιριτς (80′, έξω) δεν έφεραν αποτέλεσμα για την Πάφο, η οποία έχασε τρομερή ευκαιρία στο 89′ με δοκάρι του Τάνκοβιτς, ενώ εντέλει κατάφερε να μειώσει στο 91′ με κεφαλιά του Ζουνίνιο μετά από σέντρα του Ικόκο. Στο τέλος πίεσε για την ισοφάριση, όμως είχε ελάχιστο χρόνο και δεν την πέτυχε.

Ακολουθήστε το aek365 στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις Ακολουθήστε το aek365 στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις!