20 ΣΧΟΛΙΑ

Αλύγιστοι Κροάτες πέταξαν έξω και τη Βραζιλία στα πέναλτι! (VIDEO)

Η Κροατία κέρδισε τη Βραζιλία με 4-2 (1-1 παρ.) στα πέναλτι και πέρασε στα ημιτελικά μετά από ένα δραματικό παιχνίδι

ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ 2022-ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

KΡΟΑΤΙΑ- ΒΡΑΖΙΛΙΑ: 1-1 παρ. (4-2 πεν.)

Γήπεδο: Education City Stadium

Απίθανα πράγματα από την Κροατία, που όπως και στο Μουντιάλ του 2018 πήρε δύο σερί προκρίσεις στα πέναλτι. Η ομάδα του Ντάλιτς βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο στο 105+1’, δεν τα παράτησε, ισοφάρισε το γκολ του Νεϊμάρ και στα πέναλτι επικράτησε με 4-2 της Βραζιλίας. Κατέβασε ρολά ο Λιβάκοβιτς που έπιασε κι ένα πέναλτι.

Ο αγώνας

Στο 5ο λεπτό ο Βινίσιους έκανε το σουτ από αριστερά, αλλά ο Λιβάκοβιτς μπλόκαρε εύκολα και  στο 13’ ο Γιουράνοβιτς ανέβηκε κι άνοιξε δεξιά στον Πάσαλιτς που σέντραρε με τη μία αλλά ο Πέρισιτς δεν έβαλε σωστά την προβολή από κοντά. Στο 21’ ο Βινίσιους άλλαξε μα τον Ριτσάρλισον και πλάσαρε στα σώματα ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Νεϊμάρ πλάσαρε πάνω στον Λιβάκοβιτς αλλά αυτή ήταν και η μοναδική απειλητική στιγμή των Βραζιλιάνων στο πρώτο μέρος, καθώς η Κροατία είχε μπλοκάρει όλα της τα ατού και ειδικά στον άξονα.

Η Βραζιλία μπήκε πολύ δυνατά στην επανάληψη και στο 48’ ο Ραφίνια έκανε το γύρισμα από δεξιά, ο Γκβάρντιολ παραλίγο να πετύχει αυτογκόλ αλλά ο Λιβάκοβιτς έσωσε εντυπωσιακά ενώ στο επόμενο λεπτό η άμυνα της Κροατίας δεν απομάκρυνε σωστά μετά από γύρισμα του Νεϊμάρ και ο Βινίσιους βρέθηκε ολομόναχος με τον Λιβάκοβιτς αλλά δεν μπόρεσε να τον νικήσει.

Στο 55ο λεπτό ο Ριτσάρλισον πέρασε κάθετα στον Νεϊμάρ που έκανε το σουτ από αριστερά αλλά ο Λιβάκοβιτς έσωσε με τα πόδια, ενώ στο 66’ μετά από καραμπόλα, η μπάλα στρώθηκε στον Πακετά που πλάσαρε από κοντά και είδε τον Λιβάκοβιτς να λέει όχι. Στο 76’ ο Νεϊμάρ βρέθηκε ξανά φάτσα με τον Λιβάκοβιτς και πλάσαρε από αριστερά αλλά ο Κροάτης έσωσε για μια ακόμη φορά.

Στο 80’ ο Ροδρίγο από αριστερά έσπασε την μπάλα έξω στον Πακετά που πλάσαρε με τη μία αλλά ο Λιβάκοβιτς ήταν και πάλι εκεί ενώ στο 86’ ο Μιλιτάο έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα έξω μετά και από κόντρα.

Το ματς πήγε στην παράταση όπου στο 103’ ο Πέτκοβιτς έκανε φοβερή ενέργεια στα αριστερά κι έστρωσε στον Μπρόζοβιτς που σούταρε άστοχα από το ύψος της περιοχής και στο 105+1’ ο Νεϊμάρ εφόρμησε στην περιοχή, άλλαξε με τον Πακετά, απέφυγε και τον Λιβάκοβιτς και από πλάγια δεξιά πλάσαρε σε κενό τέρμα για το 0-1.

Κι όμως στο 117’ ο Όρσιτς έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Πέτκοβιτς με πλασέ στην κίνηση από το ύψος της περιοχής έγραψε το 1-1, με την μπάλα να έχει βρει και στον Μαρκίνιος.

Στο 120+1’ ο Λιβάκοβιτς είπε όχι σε σουτ του Κασεμίρο από κοντά κι έτσι το ματς πήγε στα πέναλτι.

Εκεί ο Βλάσιτς εκτέλεσε πρώτος κι έκανε το 1-0 ενώ ο Λιβάκοβιτς είπε όχι στον Ροδρίγο και ο Μάιερ έκανε το 2-0. Ο Κασεμίρο μείωσε σε 2-1 ενώ ο Μόντριτς έγραψε το 3-1 και ο Πέδρο έγραψε το 3-2. Ο Όρσιτς εκτέλσε όμορφα για το 4-2 ενώ ο Μαρκίνιος έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και την Κροατία στην τετράδα.

Ο πρωταγωνιστής

Ντόμινικ Λιβάκοβιτς

Τι να πεις γι’ αυτό το παλικάρι. Σε όλο το ματς όρθωσε τείχος στους παίκτες του Τίτε, πραγματοποίησε πάμπολλες καίριες επεμβάσεις και στη διαδικασία των πέναλτι έπιασε την εκτέλεση του Ροδρίγο. Μυθικό τουρνουά από τον γκολκίπερ της Ντιναμό Ζάγκρεμπ.

Ο «αφανής ήρωας»

Μαρσέλο Μπρόζοβιτς

Μπορεί η ομάδα του να έμεινε έξω αλλά ο Μαρσέλο Μπρόζοβιτς ήταν συγκινητικός. Έτρεξε ακατάπαυστα για 120 λεπτά, έδωσε κι έφαγε άπειρο ξύλο και είχε και μια μεγάλη ευκαιρία στο 105’.

Η απογοήτευση

Ραφίνια

Ο δεξιός εξτρέμ της Βραζιλίας ενώ στα προηγούμενα ματς ήτα πολύ καλός, σήμερα ήταν άφαντος. Στο πρώτο μέρος δεν ακούμπησε μπάλα και στο δεύτερο είχε απλά ένα γύρισμα στο 48ο λεπτό, λίγα λεπτά πριν αποχωρήσει για να μπει ο Άντονι.

Οι ενδεκάδες

ΚΡΟΑΤΙΑ (Ζλάτκο Ντάλιτς): Λιβάκοβιτς, Γκβάρντιολ, Σόσα (110’ Μπούντιμιρ), Γιουράνοβιτς, Λόβρεν, Κόβατσιτς (106’ Μάιερ), Μόντριτς, Μπρόζοβιτς, Πέρισιτς, Κράμαριτς (72’ Πέτκοβιτς), Πάσαλιτς (72’ Βλάσιτς)

ΒΡΑΖΙΛΙΑ (Τίτε): Άλισον, Μιλιτάο (106’ Σάντρο), Μαρκίνιος, Τιάγκο Σίλβα, Ντανίλο, Κασεμίρο, Πακετά (106’ Φρεντ), Βινίσιους (64’ Ροδρίγο), Νεϊμάρ, Ραφίνια (56’ Άντονι), Ριτσάρλισον (84’ Πέδρο)

ΤΟ LIVE TOY ΑΓΩΝΑ

Διαιτητής: Μάικλ Όλιβερ. Βοηθοί: Στιούαρτ Μπαρτ, Γκάρι Μπέσγουϊκ (ΑΓΓ). 4ος: Μουσταφά Γκορμπάλ (ΑΛΓ)

Ακολουθήστε το aek365 στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις Ακολουθήστε το aek365 στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις!