Greek Night πάρτι με Αντετοκούνμπο

Μετά τον Αργυρό, ανέλαβε δράση ο Έλληνας φόργουορντ και, μαζί με τον Χόλιντεϊ, οδήγησαν τους Μιλγουόκι Μπακς σε τρίτη σερί νίκη, 126-113 τους Σακραμέντο Κινγκς

Μπακς-Σακραμέντο Κινγκς 126-113

Στο ημίχρονο του αγώνα με τους Σακραμέντο Κινγκς, το Fiserv Forum φόρεσε τα γαλανόλευκα για την ετήσια Greek Night, με παραδοσιακούς χορούς, χιλιάδες Έλληνες στις εξέδρες και στα μεγάφωνα να ακούγεται ο Κωνσταντίνος Αργυρός.

Όταν ήρθε η ώρα της δράσης, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο γέμισε τη στατιστική του, έχοντας για συμπαραστάτη τον Τζρου Χόλιντεϊ και οι Μιλγουόκι Μπακς επικράτησαν 126-113, φτάνοντας τις τρεις συνεχόμενες νίκες, έξι στα τελευταία επτά παιχνίδια.

Οι Κινγκς κατάφεραν να αιφνιδιάσουν τους γηπεδούχους και να προηγηθούν 0-8, στο δεύτερο λεπτό. Οι Μπακς μπήκαν στο παιχνίδι, απάντησαν με επιμέρους 8-2 και πέρασαν μπροστά στο σκορ, 17-16, χάρη σε τρίποντο του Γιάννη. Στο πρώτο 12λεπτο, οι δυο ομάδες σούταραν με υψηλά ποσοστά ευστοχίας, μετρούσαν 15 ασίστ, έκαναν λίγα λάθη και, στο φινάλε της περιόδου, οι Μπακς προηγούνταν 34-29, με τους Πόρτις και Λόπεζ να βοηθάνε στο σκοράρισμα. Τα δυο γρήγορα φάουλ, στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, δεν πτόησαν τον Αντετοκούνμπο, ο οποίος έβαλε δίποντο με κάρφωμα, έδωσε ασίστ για τρίποντο του Μίντλετον και οι Μπακς προηγήθηκαν 39-35. Στη συνέχεια, ο Έλληνας φόργουορντ πέρασε στον πάγκο, με τους Μπακς στο +7, 49-42, και η ομάδα του Μιλγουόκι κράτησε το προβάδισμα, χάρη στον Χόλιντεϊ, 17 πόντους με 6/7 σουτ, ωστόσο, οι Κινγκς έμεναν κοντά στο σκορ. Αλλά, κάθε φορά που πλησίαζαν οι φιλοξενούμενοι, οι γηπεδούχοι ανέβαζαν ταχύτητα για το 68-61 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο 12λεπτο, ο Αντετοκούνμπο μπήκε αποφασισμένος, αλλά, έκανε δυο γρήγορα φάουλ στα μέσα της περιόδου. Οι Μπακς εξακολουθούσαν να έχουν το προβάδισμα, 92-84 με τρίποντο του Κόνατον, και πήγαν στη τέταρτη περίοδο, προηγούμενοι 97-94, με τους Κινγκς να παραμένουν, γερά, στη διεκδίκηση της νίκης. Όταν έκανε το πέμπτο φάουλ, ο Αντετοκούνμπο απαίτησε και έμεινε στο παιχνίδι, με τους Κινγκς να παραμένουν κοντά στο σκορ. Ο Μίντλετον έβαλε μεγάλο τρίποντο, ο Γιάννης έδωσε την ασίστ στον Άλεν, για το 119-101, έβαζε τις βολές, αλλά και το καλάθι για το διψήφιο προβάδισμα των γηπεδούχων, 115-105. Με 5:05 να απομένουν για το φινάλε, οι Κινγκς δεν είχαν άλλες δυνάμεις, ο Αντετοκούνμπο προσέφερε θέαμα και το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τους Μπακς να είναι οι νικητές με το τελικό 126-113.

Απέναντι στους Σακραμέντο Κινγκς, ο Αντετοκούνμπο είχε 9/10 βολές, επιβεβαιώνοντας πως έχει βελτιωθεί στο συγκεκριμένο κομμάτι. Επιπλέον, ευστόχησε σε δυο τρίποντα, σε κρίσιμο, χρονικά, σημείο, με τον 28χρονο φόργουορντ να πείθει τον προπονητή του να τον κρατήσει στο παρκέ, στη τελευταία περίοδο, παρά το πρόβλημα με τα φάουλ. Ο Γιάννης δικαιώθηκε και, μια μέρα μετά τα γενέθλιά του, είχε 35 πόντους (10/17 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 9/10 βολές), 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη σε 32:44 λεπτά συμμετοχής.

Εξαιρετικός ο Τζρου Χόλιντεϊ, ο οποίος, μαζί με τον Αντετοκούνμπο, είχαν 66 πόντους, 11 ριμπάουντ και 13 ασίστ. Ο 32χρονος γκαρντ σημείωσε 31 πόντους (10/19 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5/6 βολές), μάζεψε 5 ριμπάουντ και μοίρασε 6 ασίστ.

Οι Κινγκς προέρχονταν από τρεις σερί νίκες, με τους Μπακς να τους βάζουν... φρένο. Ο Ντομάντας Σαμπόνις πλησίασε στο τριπλ-νταμπλ, έχοντας 23 πόντους (8/10 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4/4 βολές), 12 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Ωστόσο, ο ΝτεΆαρον Φοξ δεν ήταν αποτελεσματικός, 15 πόντοι με 5/16 σουτ, και η ομάδα του Σακραμέντο δεν άντεξε μέχρι το τέλος, αλλά, έδειξε ότι διαθέτει τα φόντα για να διεκδικήσει μια θέση στην πρώτη εξάδα της Δύσης.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 34-29, 68-61, 97-94, 126-113

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ: Μίντλετον 14 (3/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γιάννης Αντετοκούνμπο 35 (10/17 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 9/10 βολές, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Λόπεζ 17 (2/7 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 μπλοκ), Άλεν 10 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χόλιντεϊ 31 (10/19 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Πόρτις 7 (5 ριμπάουντ), Κόνατον 6 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Κάρτερ 3 (1), Χιλ 3 (1), Γκριν, Θανάσης Αντετοκούνμπο, Μαμουκελασβίλι

ΣΑΚΡΑΜΕΝΤΟ ΚΙΝΓΚΣ: Μπαρνς 20 (2), Μάρεϊ 15 (3), Σαμπόνις 23 (8/10 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4/4 βολές, 12 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Χέρτερ 13 (3), Φοξ 15 (5/16 σουτ, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μίτσελ 4, Μονκ 16 (7/19 σουτ, 6 ριμπάουντ), Οκπάλα, Μέτου 5 (1), Λάιλς, Ντελαβεντόβα, Χολμς 2, Έλις, Λεν

Ακολουθήστε το aek365 στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις Ακολουθήστε το aek365 στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις!