2 ΣΧΟΛΙΑ

Στους «8» με ΜΥΘΙΚΟ Λιβάκοβιτς η Κροατία (VIDEO)

Η Κροατία κέρδισε την Ιαπωνία στα πέναλτι με 3-1 (1-1), με τον Ντόμινικ Λιβάκοβιτς να πιάνει τρεις εκτελέσεις

ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ 2022-ΦΑΣΗ ΤΩΝ «16»

ΙΑΠΩΝΙΑ- ΚΡΟΑΤΙΑ: 1-1 (1-3 πεν.)

Γήπεδο: Al Janoub Stadium

To έκανε όπως το 2018 η Κροατία αλλά με άλλον πρωταγωνιστή. Η «χρβάτσκα» κέρδισε στα πέναλτι την Ιαπωνία με 3-1 (1-1 το ματς) και βρέθηκε στην οχτάδα σε μια πρόκριση καρμπόν με εκείνη που είχε κάνει το 2018 στην ίδια φάση επί της Δανίας. Τρία πέναλτι έπιασε απίθανος Λιβάκοβιτς.

Ο αγώνας

Στο 3ο μόλις λεπτό μετά από γέμισμα του Έντο από δεξιά ο Τανιγκούτσι πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε μόλις έξω και στο 8’ ο Τομιγιάσου έκανε τραγική γκάφα στα δεξιά, ο Πέρισιτς έκλεψε, πάτησε περιοχή αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Γκόντα. Στο 12’ ο Ίτο έβγαλε τη σέντρα από δεξιά αλλά ο Μαέντα δεν πρόλαβε την μπάλα για εκατοστά μέσα στη μικρή περιοχή και στο 26’ ο Πέτκοβιτς κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας της Ιαπωνίας αλλά καθυστέρησε πολύ να τελειώσει τη φάση και κόπηκε. Στο 28ο λεπτό ο Μπάρισιτς σέντραρε από αριστερά, ο Πέρισιτς πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι αλλά η άμυνα της Ιαπωνίας έσωσε προ του Κράμαριτς που ήταν έτοιμος να μπει με την μπάλα στα δίχτυα και στο 41’ ο Έντο έβγαλε κάθετα στον Καμάντα ο οποίος έκανε όμορφη προσποίηση μέσα στην περιοχή αλλά πλάσαρε  άστοχα με το δεξί.

Και τελικά στο 44ο λεπτό ο Ντόαν σέντραρε από αριστερά, η μπάλα κόλλησε στην καρδιά της άμυνας της Κροατίας και ο Μαέντα με πλασέ εξ επαφής έγραψε το 1-0.

Η Κροατία το πίστεψε στην επανάληψη και στο 56ο λεπτό ο Λόβρεν έβγαλε τη σέντρα από δεξιά και ο Πέρισιτς με απίθανη κεφαλιά σχεδόν από το πέναλτι έκανε το 1-1.

Σχεδόν με τη σέντρα ο Έντο έπιασε φοβερό μακρινό σουτ αλλά ο Λιβάκοβιτς έβγαλε εντυπωσιακά σε κόρνερ ενώ στο 59’ ο Πέρισιτς έκανε τρομερή ενέργεια από αριστερά αλλά κόπηκε την τελευταία στιγμή. Στο 63’ ο Μόντριτς έπιασε απίθανο σουτ έξω από την περιοχή αλλά ο Γκόντα είπε όχι εντυπωσιακά και στο 66’ ο Κράμαριτς έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε και στρώθηκε στον Μπούντιμιρ που από κοντά πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε.

Στο 77’ ο Πέρισιτς έκλεψε κι έκανε το σουτ έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα βρήκε λίγο σε Ιάπωνα αμυντικό κι έξυσε τα δοκάρια του Γκόντα κι έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί η πρώτη αξιόλογη φάση ήρθε στο 105’, όταν ο Μιτόμα έκανε το σουτ έξω από την περιοχή αλλά ο Λιβάκοβιτς του είπε όχι, ενώ στο 120+1’ ο Μάιερ έκανε το συρτό σουτ έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Το ματς πήγε στα πέναλτι όπου ο Λιβάκοβιτς είπε όχι στην πρώτη εκτέλεση του Μιναμίνο και ο Βλάσιτς έκανε το 0-1. Ο Λιβάκοβιτς νίκησε και τον Μιτόμα και ο Μπρόζοβιτς έγραψε το 0-2 ενώ ο Ασάνο μείωσε σε 1-2. Ο Μάρκο Λιβάγια έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και ο Λιβάκοβιτς είπε όχι και στον Γιοσίντα. Ο Πάσαλιτς ευστόχησε στο τελευταίο πέναλτι, έκανε το 1-3 κι έστειλε την Κροατία στην οκτάδα.

Ο πρωταγωνιστής

Ντόμινικ Λιβάκοβιτς

Θέλει κι ερώτημα. Ο άνθρωπος έπιασε τρία πέναλτι κι έστειλε μόνος του την Κροατία στην επόμενη φάση. Μυθική εμφάνιση από τον γκολκίπερ της Ντιναμό Ζάγκρεμπ.

Ο «αφανής» ήρωας

Γιόσκο Γκβάρντιολ

Είναι η κολώνα της Κροατίας σε αυτό το τουρνουά. Έβγαλε 120 λεπτά, ήταν απροσπέλαστος και μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτα έτρεχε κι έκοβε παντού. Φοβερό στόπερ.

Η απογοήτευση

Μπρούνο Πέτκοβιτς

Ο Ντάλιτς ξεκίνησε βασικό τον φορ της Ντιναμό Ζάγκρεμπ αντί του Λιβάγια, προκειμένου να δώσει ύψος και δύναμη στην επίθεσή του. Ωστόσο ο 28χρονος επιθετικός ήταν άφαντος όσο αγωνίστηκε και στη μοναδική φάση που πήρε την μπάλα στο 26’, καθυστέρησε και δεν μπόρεσε ούτε καν να σουτάρει. Στο ημίχρονο έριξε στο ματς τον Μπούντμιρ στη θέση του και η εικόνα ήταν… μία από τα ίδια. Αναγκάστηκε να κάνει αλλαγή στην αλλαγή στην παράταση και να βάλει τον Μάρκο Λιβάγια.

Οι ενδεκάδες

ΙΑΠΩΝΙΑ (Χατζίμε Μοριγιάσου): Γκόντα, Τανιγκούτσι, Ναγκατόμο (64’ Μιτόμα), Έντο, Ντόαν (87’ Μιναμίνο), Μορίτα (106’ Τανάκα), Ίτο, Καμάντα (75’ Σακάι), Τομιγιάσου, Γιοσίντα, Μαέντα (64’ Ασάνο)

ΚΡΟΑΤΙΑ (Ζλάτκο Ντάλιτς): Λιβάκοβιτς, Μπάρισιτς, Λόβρεν, Γιουράνοβιτς, Γκβάρντιολ, Κόβατσιτς (99’ Βλάσιτς), Μόντριτς (99’ Μάιερ), Μπρόζοβιτς, Κράμαριτς (68’ Πάσαλιτς), Πέρισιτς (106’ Όρσιτς), Πέτκοβιτς (62’ Μπούντιμιρ, 106’ Λιβάγια)

ΤO LIVE TΟΥ ΑΓΩΝΑ

Διαιτητής: Ισμαΐλ Ελφάτ. Βοηθοί: Κόρεϊ Πάρκερ, Κάιλ Άτκινς (ΗΠΑ). 4ος: Μουσταφά Γκορμπάλ (ΑΛΓ)

Ακολουθήστε το aek365 στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις Ακολουθήστε το aek365 στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις!