Τα αδέλφια Κάρι «καθάρισαν» για Γουόριορς και Νετς (VIDEOS)

Στεφ και Σεθ υπήρξαν καθοριστικοί στις νικές των ομάδων τους- Όλα τα αποτελέσματα στο NBA

Στη πρώτη περίοδο, οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς είχαν βάλει τις βάσεις, για να φύγουν νικητές από τη Μινεσότα, και, τελικά, επικράτησαν 137-114 των Τίμπεργουλβς. Για δυο ασίστ, ο Στεφ Κάρι δεν έκανε τριπλ νταμπλ.
Στο πρώτο 12λεπτο, οι πρωταθλητές ήταν "καυτοί" στην επίθεση, έβαλαν 47 πόντους και στο 12ο λεπτό προηγούνταν 27-47. Στο δεύτερο 12λεπτο, είχαν 2/12 τρίποντα, αλλά, στο φινάλε του ημιχρόνου κράτησαν τη διαφορά των 20 πόντων, 56-76. Το +20 παρέμεινε και μετά το τέλος της τρίτης περιόδου, ενώ, στις αρχές του τελευταίου 12λεπτου, οι Τίμπεργουλβς έκαναν επιμέρους 19-4 και κατέβασαν τη διαφορά στους 10 πόντους. Ο Κάρι επέστρεψε στο παρκέ, ευστόχησε σε τρίποντο, έκανε το 108-121, βάζοντας τέλος στις, όποιες, ελπίδες των Τίμπεργουλβς.
Ο Στεφ Κάρι σταμάτησε στους 25 πόντους (4/11 τρίποντα), ενώ είχε 11 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Ο Τζόρνταν Πουλ ήρθε από τον πάγκο και έβαλε 24 πόντους, με τον Ντρέιμοντ Γκριν να έχει το πρώτο νταμπλ-νταμπλ, για φέτος, με 19 πόντους και 11 ασίστ. Ο Κλέι Τόμπσον με 5/8 τρίποντα και 21 πόντους βοήθησε και αυτός για την πέμπτη νίκη, στα έξι τελευταία παιχνίδια, των πρωταθλητών.
Δεύτερη ήττα, μέσα σε δυο ημέρες, για τους Τίμπεργουλβς, με τον Άντονι Έντουαρντς να σημειώνει 26 πόντους. Ο Καρλ-Άντονι Τάουνς πρόσθεσε 21 πόντους, με την ομάδα της Μινεσότα να χάνει την μάχη των ριμπάουντ, 47-31.

Οι Σέλτικς παρατάχθηκαν χωρίς τον πρώτο τους σκόρερ, με τον Τζέισον Τέιτουμ να έχει ενοχλήσεις στον αστράγαλο, αλλά, η ομάδα της Βοστώνης είχε τις λύσεις και νίκησε 130-121 τους Ουάσινγκτον Γουίζαρντς.
Με τις επιδόσεις του, στην επίθεση, ο Τζάιλεν Μπράουν κάλυψε, επάξια, το κενό του Τέιτουμ και, στο τέλος του ημιχρόνου, οι Σέλτικς είχαν πάρει διαφορά 17 πόντων, 72-55. Στα τέλη της τρίτης περιόδου, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν και με +26, 110-84, οι Γουίζαρντς μάζεψαν, κάπως, τη διαφορά, για το 119-107, με τον υπηρεσιακό προπονητή των Σέλτικς να επαναφέρει τους βασικούς στο παρκέ και να καθαρίζουν το παιχνίδι.
Η ομάδα της Βοστώνης σούταρε με 55%, είχε 16/34 τρίποντα και διατηρεί το καλύτερο ρεκόρ στη Λίγκα, 16-4. Ο Τζάιλεν Μπράουν έβαλε 36 πόντους, στο καλύτερο παιχνίδι του τη φετινή σεζόν. Ο Μάλκολμ Μπρόγκντον πρόσθεσε 17 πόντους, για τη τρίτη σερί νίκη της ομάδας του, δωδέκατη στα δεκατρία τελευταία παιχνίδια.
Ο Μπράντλι Μπιλ έβαλε 30 πόντους και ήταν ο πρώτος σκόρερ των Ουάσινγκτον Γουίζαρντς.

Ο αδελφός του Στεφ Κάρι, ο Σεθ, παίζει στους Νετς και, την Κυριακή το βράδυ, ήρθε από τον πάγκο, είχε 7/10 τρίποντα και βοήθησε ώστε η ομάδα του Μπρούκλιν να επικρατήσει 111-97 των Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς, στο δεύτερο ραντεβού των δυο ομάδων, μέσα σε διάστημα δέκα ημερών.
Στο πρώτο ημίχρονο, Νετς και Μπλέιζερς ήταν κοντά στο σκορ, καμία από τις δυο δεν πήρε διψήφια διαφορά και, στο φινάλε της δεύτερης περιόδου, οι γηπεδούχοι προηγούνταν 58-57. Η εικόνα του παιχνιδιού παρέμεινε ίδια και στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Νετς να μπαίνουν με προβάδισμα τεσσάρων πόντων, 84-80, στη τελευταία περίοδο. Εκεί, ο Κάρι έβαλε τους οκτώ πόντους της περιόδου και, στη συνέχεια, η βολή του Ρόις Ο'Νιλ έφερε τους Νετς στο +6, 93-87. Το τρίποντο του Κάρι έκανε το 96-87, οι Μπλέιζερς μείωσαν σε 98-90, όμως, ο Ντουράντ, με σουτ τριών πόντων, έκανε το 101-90, 4:20 πριν το τέλος, καθαρίζοντας το παιχνίδι.
Ο 34χρονος φόργουορντ σταμάτησε στους 31 πόντους, με τον Κάρι να βάζει 29 πόντους. Στους 22 πόντους σταμάτησε ο Καϊρί Ίρβινγκ, για τους Νετς που σούταραν με 52.6% και μετράνε, πλέον, τέσσερις νίκες στα έξι τελευταία παιχνίδια.
Για τους Μπλέιζερς, που μετράνε πέντε ήττες στα έξι τελευταία παιχνίδια, ο Τζέραμι Γκραντ έβαλε 29 πόντους, με τον Γιουσούφ Νούρκιτς να σταματά στους 17 πόντους, μάζεψε και 14 ριμπάουντ.

Το καλύτερό του παιχνίδι, στα έξι χρόνια καριέρας του στο NBA, έκανε ο Ίβιτσα Ζούμπατς, με τον 25χρονο σέντερ να είναι ο κορυφαίος στη νίκη, 114-100, των Λος Άντζελες Κλίπερς επί των Ιντιάνα Πέισερς. Για ένα ριμπάουντ δεν έγινε ο τέταρτος παίκτης, μετά το 1981, που τελειώνει παιχνίδι με 30+ πόντους και 30+ ριμπάουντ.
Στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, οι Πέισερς ήταν κοντά στο σκορ, με τους Κλίπερς να προηγούνται 59-57 στο ημίχρονο. Με 8:28 για το τέλος της τρίτης περιόδου, η ομάδα του Λος Άντζελες ήταν μπροστά με 65-62, όταν έκανε επιμέρους 16-3, για το 81-65, βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη. Στις αρχές της τέταρτης περιόδου, ήρθε και το μεγαλύτερο προβάδισμα των γηπεδούχων, στο παιχνίδι, με το δίποντο του Ρέτζι Τζάκσον να κάνει το 91-71 και τους Κλίπερς να επιστρέφουν στις νίκες, μετά από δυο σερί ήττες.
Ο Ζούμπατς έβαλε 31 πόντους (14/17 σουτ, 3/3 βολές), μάζεψε 29 ριμπάουντ και μοίρασε 3 ασίστ. Ο Νόρμαν Πάουελ πρόσθεσε 19 πόντους, στη νίκη των Κλίπερς που εξακολουθούν να αγωνίζονται χωρίς Λέοναρντ και Τζορτζ.
Για τους Πέισερς, ο Τζάιλεν Σμιθ έβαλε 23 πόντους, στο καλύτερο παιχνίδι της καριέρας του.

Επτά συνεχόμενες ήττες μακριά από την έδρα τους μετρούσαν οι Μαϊάμι Χιτ, αλλά, την Κυριακή στην Ατλάντα, έβαλαν τέλος στο αρνητικό σερί, νικώντας 106-98 τους Χοκς.
Με τρίποντο του ΝτεΆντρε Χάντερ, η διαφορά έφτασε, για πρώτη φορά, σε διψήφιο νούμερο, με τους Χοκς να προηγούνται 25-15. Ο Χάντερ έβαλε 14 πόντους στο πρώτο μέρος, ο Γιανγκ έβαλε 13 και, στο φινάλε του ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι είχαν προβάδισμα 9 πόντων, 60-51. Όμως, στο τρίτο 12λεπτο, οι Χιτ ξέσπασαν και έφτασαν στη νίκη. Με επιμέρους 10-2, στα πρώτα λεπτά της περιόδου, προηγήθηκαν 64-65, και δεν ξαναέχασαν το προβάδισμα. Με 5:45 για το τέλος του παιχνιδιού, η ομάδα του Μαϊάμι βρέθηκε και στο +14, 88-102, έπειτα από επιμέρους 17-6.
Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Μπαμ Αντεμπάγιο, που σημείωσε 32 πόντους, τους 14 στη τρίτη περίοδο. Ο Τάιλερ Χίρο έκανε τριπλ-νταμπλ, με 11 πόντους, 10 ασίστ και 11 ριμπάουντ, με τον Κάλεμπ Μάρτιν να προσθέτει 20 πόντους στη νίκη των Χιτ.
Δεύτερη συνεχόμενη ήττα των Ατλάντα Χοκς, με τον Τράε Γιανγκ να έχει 22 πόντους και να μοιράζει 14 ασίστ.

Στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, οι Κλίβελαντ Καβαλίερς κυνηγούσαν στο σκορ, αλλά, στη τρίτη περίοδο ανέβασαν στροφές και έφυγαν νικητές από το Ντιτρόιτ, 102-94 τους Πίστονς.
Σουτάροντας με 53.8% στο πρώτο ημίχρονο, οι Πίστονς προηγούνταν 56-51, μετά τις δυο πρώτες περιόδους, με τους Καβαλίερς να έχουν, στο ίδιο διάστημα, 3/14 τρίποντα. Στο τρίτο 12λεπτο, το ποσοστό της ομάδας του Κλίβελαντ έγινε ακόμα χειρότερο, με 0/7 σουτ τριών πόντων, ωστόσο, κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ, 78-73, ενόψει τέταρτης περιόδου. Εκεί, με 7:45 για το τέλος, πήρε προβάδισμα, 85-86, και, με συνολικό επιμέρους 29-16, στο τελευταίο 12λεπτο, έφτασε στο τελικό 94-102.
Ήταν η πέμπτη νίκη, στα έξι τελευταία παιχνίδια, για τους Καβαλίερς, που είχαν για πρώτο σκόρερ τον Ντόνοβαν Μίτσελ με 32 πόντους. Ο Ίβαν Μόμπλι έβαλε 20 πόντους και ο Ντάριους Γκάρλαντ σταμάτησε στους 16 πόντους.
Οι Πίστονς παρατάχθηκαν χωρίς τέσσερις πενταδάτους, με τον Μάρβιν Μπάγκλεϊ να είναι ο πρώτος σκόρερ, για την ομάδα του Ντιτρόιτ, σημειώνοντας 19 πόντους. Οι γηπεδούχοι είχαν 8/28 τρίποντα και έχασαν και 12 βολές.

Στο "Μάντισον Σκουέαρ Γκάρντεν", ο Ζα Μοράντ έκανε τριπλ νταμπλ και οι Μέμφις Γκρίζλις νίκησαν 127-123 τους Νιου Γιορκ Νικς.
Στη πρώτη περίοδο, οι Γκρίζλις είχαν μια ασίστ για κάθε ένα από τα 11 σουτ που επιχείρησαν και, στην εκπνοή του ημιχρόνου, ευστόχησαν σε τρίποντο, που τους έδωσε το προβάδισμα, 51-54. Στα τελευταία λεπτά της τρίτης περιόδου, η ομάδα του Μέμφις βρέθηκε μπροστά με +12, 77-89, και μπήκαν στη τέταρτη περίοδο με διψήφια διαφορά, 83-93. Οι Νικς έκαναν τη τελική τους αντεπίθεση και, με 26 δευτερόλεπτα να απομένουν για το τέλος, προηγήθηκαν 123-122. Όμως, στην επόμενη επίθεση των Γκρίζλις, ο Μοράντ δέχτηκε το μπλοκ από τον Μίτσελ Ρόμπινσον, ο νεαρός γκαρντ πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και σκόραρε, για το 123-124, στα 13.9 δευτερόλεπτα. Ο Μπράνσον αστόχησε σε δίποντο, που θα έφερνε μπροστά τους Νικς, ο Μοράντ, ωστόσο, έδωσε ελπίδες στην ομάδα της Νέας Υόρκης, όταν έβαλε μόνο τη μία βολή, για το 123-125. Όμως, ξανά ο Μπράνσον αστόχησε και ο Τζάρεν Τζάκσον, με δυο βολές, διαμόρφωσε το τελικό 123-127.
Με 27 πόντους, 14 ασίστ και 10 ριμπάουντ ο Μοράντ ήταν ο κορυφαίος των Γκρίζλις, με το πέμπτο τριπλ-νταμπλ της καριέρας του. Ο Ντίλον Μπρουκς με 23 πόντους και ο Τζάρεν Τζάκσον Τζούνιορ με 21 πόντους βοήθησαν και αυτοί για τη δεύτερη σερί νίκη της ομάδας του Μέμφις.
Πρώτος σκόρερ, αλλά και μοιραίος, για τους Νικς ήταν ο Τζάιλεν Μπράνσον με 30 πόντους.

Μέσα σε διάστημα δυο ημερών στο Ορλάντο, οι Φιλαδέλφεια Σίξερς νίκησαν, ισάριθμες φορές, τους Μάτζικ. Το βράδυ της Κυριακής επιβλήθηκαν με 133-103, παίζοντας τέταρτο σερί ματς χωρίς τους τρεις τοπ σκόρερ της ομάδας, Εμπίντ-Χάρντεν-Μάξι.
Παρά τις σημαντικές απουσίες, οι Σίξερς σούταραν με 66% στο ημίχρονο, άνοιξαν τη δεύτερη περίοδο με επιμέρους 29-10 και προηγήθηκαν 45-67 μετά από 24 λεπτά παιχνιδιού. Επιπλέον, στο ξεκίνημα του τρίτου 12λεπτου, ανέβασαν τη διαφορά στο +25, 45-70. Οι Μάτζικ δεν πλησίασαν πιο κοντά από τους 20 πόντους, με τους Σίξερς να βάζουν 72 πόντους μέσα από το ζωγραφιστό και να φτάνουν στο τελικό 103-133.
Ο Σέικ Μίλτον έβαλε 29 πόντους και ήταν ο πρώτος σκόρερ των Φιλαδέλφεια Σίξερς, με τον 26χρονο γκαρντ να μοιράζει και 7 ασίστ. Ο Τομπάιας Χάρις πρόσθεσε 25 πόντους.
Τέταρτη σερί ήττα για τους Ορλάντο Μάτζικ, με τον Πάολο Μπανκέρο να βάζει 18 πόντους.

Διαβάστε εδώ για τη νίκη των Μπακς επί των Μάβερικς

Τα αποτελέσματα των αγώνων, που έγιναν Κυριακή βράδυ, στο NBA (πατήστε επάνω στα ματς για στατιστικά):

Μπρούκλιν Νετς-Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς 111-97

Μινεσότα Τίμπεργουλβς-Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς 114-137

Λος Άντζελες Κλίπερς-Ιντιάνα Πέισερς 114-100

Ατλάντα Χοκς-Μαϊάμι Χιτ 98-106

Μπόστον Σέλτικς-Ουάσινγκτον Γουίζαρντς 130-121

Ντιτρόιτ Πίστονς-Κλίβελαντ Καβαλίερς 94-102

Νιου Γιορκ Νικς-Μέμφις Γκρίζλις 123-127

Ορλάντο Μάτζικ-Φιλαδέλφεια Σίξερς 103-133

Ακολουθήστε το aek365 στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις Ακολουθήστε το aek365 στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις!