Στο 1-1 το μεγάλο ντέρμπι και όλα ανοιχτά ακόμη

Ο Σανέ πάτησε περιοχή από αριστερά, απέφυγε και τον Σιμόν αλλά το γύρισμα του κόπηκε από τον Ρόδρι.

Έξω ο Ράουμ μέσα ο Σλότερμπεκ

85'

Έξω ο Γκνάμπρι μέσα ο Χόφμαν

83'

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: 1-1. Ο Μουσιάλα ρόλαρε με την μπάλα, την άφησε στον Φίλκρουγκ που με όμορφο σουτ από δεξιά έκανε το 1-1

82'

Ο Μπαλντέ αντί του Άλμπα

81'

Στο τείχος η εκτέλεση του Κίμιχ, κόρνερ

Χέρι του Μπουσκέτς στην περιοχή, μάλλον ακούσιο το θεωρεί η διαιτητική ομάδα και φαίνεται πως έχουν δίκιο. Πριν από το φάουλ, έγινε αυτή η φάση σε προσπάθεια του Σανέ να γυρίσει την μπάλα

73'

ΤΙ ΕΒΓΑΛΕΕΕΕΕ. Ο Σανέ πέρασε κάθετα στον Μουσιάλα που βρέθηκε μόνος με τον Σιμόν κι έκανε δυνατό σουτ αλλά ο Βάσκος έβγαλε εντυπωσιακά

73'

Ο Μουσιάλα έκανε φοβερή ενέργεια και σέντρα από δεξιά, ο Φίλκρουγκ δεν έβαλε σωστά την προβολή

70'

Μέσα οι Φίλκρουγκ, Σανέ και Κλόστερμαν. Έξω Μίλερ, Γκιντογκάν και Κέρερ

66'

Κόκε και Νίκο Ουίλιαμς μέσα. Ασένσιο και Γκάβι έξω

Ο Όλμο έκανε το γύρισμα από αριστερά, η μπάλα έφτασε απέναντι στον Ασένσιο που πλάσαρε άστοχα από τα όρια της περιοχής.

62'

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: 1-0. Ο Άλμπα σέντραρε από αριστερά και ο Μοράτα με προβολή στο πρώτο δοκάρι άνοιξε το σκορ

60'

Τώρα στον Κίμιχ η κάρτα

58'

Στον Λίον Γκορέτσκα η κάρτα

Επιμένουν οι Ισπανοί να γυρίζουν την μπάλα στην περιοχή τους

56'

Σε μια παρόμοια φάση με εκείνη στο ματς της ΑΕΚ με τον ΠΑΟΚ όταν ο Αραούχο έκλεψε, οι Γερμανοί έκλεψαν και ο Κίμιχ πλάσαρε από το πέναλτι αλλά ο Σιμόν είπε όχι

54'

Στη θέση του Φεράν Τόρες

Θα μπει ο Μοράτα

50'

Δυσκολεύεται πολύ η Ισπανία στο build up από πίσω. Πιέζουν πολύ οι Γερμανοί

46'

ΣΕΝΤΡΑ ΣΤΗΝ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ

Επιστρέφουν οι ομάδες

ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΜΕΡΟΥΣ

45'

Ο Ρίντιγκερ έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Σιμόν μάζεψε δύσκολα με τη 2η

44'

Στον Μπούσκετς

40'

ΑΚΥΡΩΘΗΚΕ ΤΟ ΓΚΟΛ ΣΩΣΤΑ ΓΙΑ ΟΦΣΑΪΝΤ

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: 1-0 η Γερμανία με την κεφαλιά του Ρίντιγκερ μετά από εκτέλεση φάουλ από δεξιά

37'

Στον Κέρερ η κίτρινη για σκληρό μαρκάρισμα στον Φεράν

36'

Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Τόρες κατέβασε στην περιοχή αλλά κόπηκε την τελευταία στιγμή.

33'

ΤΙ ΕΧΑΣΕΕΕΕ. Ο Φεράν αστόχησε με πλασέ εξ επαφής αλλά ήταν και οφσάιντ ο Όλμο που έκανε το γύρισμα.

27'

Μετά από λάθος του Νόιερ ο Φεράν έκανε το πλασέ από το πέναλτι αλλά ο Ράουμ έσωσε με προβολή

25'

Ο Σιμόν έδωσε κατά λάθος στον Γκνάμπρι που έκανε το σουτ από δεξιά αλλά αστόχησε για λίγο

22'

Ο Άλμπα έκανε το σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να περνά λίγο έξω

11'

Ο Σιμόν νίκησε τον Γκνάμπρι σε μοναδικό τετ α τετ αλλά ο επόπτης σήκωσε σωστά για οφσάιντ

7'

ΑΠΑΠΑΠΑ. ΔΟΚΑΡΙ!!! Η Ισπανία κυκλοφόρησε πανέμορφα την μπάλα έξω από την περιοχή των Γερμανών, ο Όλμο έπιασε το σουτ από πάγια αριστερά αλλά ο Νόιερ και το δοκάρι έσωσαν τη Γερμανία

5'

Πιέζει ψηλά και κλέβει η Ισπανία, γύρισμα του Φεράν στον Ασένσιο ο οποίος χάνει το κοντρόλ και δεν μπορεί να απειλήσει από τα όρια της περιοχής.

Αν βέβαια απόψε η Γερμανία κερδίσει θα έχουμε 4πλη ισοβαθμία και θα γίνει... σφαγή

Έτσι όπως έχουν έρθει πλέον τα πράγματα η Γερμανία ακόμη κι αν χάσει μπορεί να περάσει αν κερδίσει την Κόστα Ρίκα με πολλά γκολ και οι Ισπανοί νικήσουν και την Ιαπωνία

1'

ΣΕΝΤΡΑ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΜΑΤΣ

Στον αγωνιστικό χώρο οι ομάδες

Οι αναπληρωματικοί της Γερμανίας: Τραπ, Τερ Στέγκεν, Μ.Γκίντερ, Χάβερτς, Φίλκρουγκ, Γκέτσε, Κλόστερμαν, Γκέτσε, Σανέ, Κ.Γκίντερ, Σλότερμπεκ, Αντεγέμι, Μπέλα Κότσαπ, Χόφμαν, Μουκοκό.

Οι αναπληρωματικοί της Ισπανίας: Σάντσεθ, Ραγιά, Αθπιλικουέτα, Γκαρσία, Τόρες, Γιορέντε, Μοράτα, Κόκε, Ουίλιαμς, Μπαλντέ, Γκιγιαμόν, Πίνο, Σολέρ, Σαράμπια, Φάτι

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Χάνσι Φλικ): Νόιερ, Ράουμ, Κέρερ, Ζίλε, Ρίντιγκερ, Κίμιχ, Γκορέτσκα, Γκνάμπρι, Γκιντογκάν, Μίλερ, Μουσιάλα

ΙΣΠΑΝΙΑ (Λουίς Ενρίκε): Σιμόν, Άλμπα, Καρβαχάλ, Λαπόρτ, Ρόδρι, Μπούσκετς, Γκάβι, Πέδρι, Ασένσιο, Τόρες, Όλμο

Η Ισπανία διέλυσε την πρώτη αγωνιστική την Κόστα Ρίκα με 7-0 ενώ η Γερμανία υπέστη ήττα σοκ από την Ιαπωνία

Μόλις 1-2-4 μετράει η Γερμανία στις πρόσφατες αναμετρήσεις της, φιλικές και επίσημες, με την Ισπανία. Το 1988 σημειώθηκε η επιτυχία (2-0), έκτοτε έχει 0-2-3.

Πέρασαν 51 αγώνες και 36 χρόνια από το τελευταίο 0-0 της Γερμανίας (με το Μεξικό το 1986) σε Μουντιάλ.

Πέμπτη φορά αντιμέτωπες σε τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου. Δύο νίκες η Γερμανία, μία ισοπαλία και μία νίκη η Ισπανία, στο τελευταίο χρονικά, τον ημιτελικό του 2010.

Διαιτητής: Αντρές Ματίας Ματόντε Καμπρέρα. Βοηθοί: Νικολάς Ταράν, Μάρτιν Σόπι (ΟΥΡ). 4ος: Κέβιν Ορτέγκα (ΠΕΡ)