2

Τεράστια νίκη για το Ιράν με 2-0

ΤΕΛΟΟΟΟΟΟΟΣ

90+11'

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: 0-2. Το Ιράν έφυγε στην κόντρα και ο Ρεζαεϊάν με όμορφο πλασέ έκανε το 0-2

90+8'

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: 1-0 το Ιράν με όμορφο σουτ του Τσεσμί έξω από την περιοχή

90+5'

Και στον Τζαχανμπάκς

90+5'

Στον Ρεζαεϊάν

90'

ΠΑΜΕ ΣΕ 9 λεπτά δράματος

89'

ΝΕΑ ΜΕΓΑΛΗ ΦΑΣΗ: Ο Τοραμπί έκανε τ σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να περνά ελάχιστα έξω

87'

Έξω ο Ράμσεϊ, μέσα ο Γουόρντ

86'

ΚΟΚΚΙΝΗ στον Χένεσεϊ. Λογικό

Είναι καθαρή κόκκινη. Τον έχει βρει και στο πρόσωπο με το γόνατο. Ορισμός

84'

Ο Ταρεμί έφυγε στην κόντρα, τσίμπησε προ του Χένεσεϊ που τον γκρέμισε και ο ρέφερι δίνει μόνο κίτρινη στον Ουαλό.... ΠΑΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙ

84'

ΜΕΓΑΛΗ ΦΑΣΗ: Ο Ντέιβις έπιασε φοβερό σουτ έξω από την περιοχή αλλά ο Χοσεϊνί έβγαλε εντυπωσιακά σε κόρνερ

83'

Ο Εζατολάχι έξω, μέσα ο Καρίμι

78'

Και αντί του Νουρολάχι ο Τσεσμί

77'

Μέσα ο Άλεν αντί του Αμπαντού

77'

Οι Τζαχνμπάκς και Τοραμπί αντί των Γκολιζαντέ΄χκαι Χατζισαφί

76'

Αλλαγή ζητά ο Νουρολάχι

Το Ιράν έχει κλείσει την Ουαλία στα καρέ της

73'

ΦΟΒΕΡΗ ΦΑΣΗ: Ο Εζατολάχι έκανε το συρτό σουτ έξω από την περιοχή αλλά ο Χένεσεϊ έβγαλε δύσκολα σε κόρνερ

70'

Κι άλλο κόρνερ για τους Πέρσες

68'

Ο Ανσαριφάρντ αντί του Αζμούν

64'

Στην κόντρα το Ιράν, πλάσαρε ο Ταρεμί, κόντρα και κόρνερ

63'

Στο 2ο μέρος ο Χατζισαφί είναι ο κορυφαίος του γηπέδου

Ακυρώνεται προς το παρών η αλλαγή... Θέλει να συνεχίζει ο Αζμούν

Θα μπει ο Ανσαριφάρντ

59'

Ξανά κάτω ο Αζμούν. Ταλαιπωρείται από κράμπες ο πολύπειρος φορ

58'

Τζόνσον και Τζέιμς αντί των Ρόμπερτς και Γουίλσον

56'

ΚΙ ΑΛΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ: Ο Χατζισαφί έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα σταμάτησε στα σώματα

52'

ΚΙ ΑΛΛΟ ΔΟΚΑΡΙ: Η φάση συνεχίστηκε και ο Γκολιζαντέχ έπιασε φοβερό σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να σταματά ξανά στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Αζμούν πήρε την κεφαλιά αλλά έστειλε την μπάλα πάνω στον Χένεσεϊ.

51'

ΔΟΚΑΡΙ: Ο Χατζισαφί έβγαλε μαγική κάθετη στον Αζμούν που πάτησε περιοχή από δεξιά και πλάσαρε στο δοκάρι

48'

Ο Μοχαμάντι έκανε το κλέψιμο ψηλά αλλά ο Αζμούν δεν πρόλαβε να μπει στη φάση.

Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες

46'

ΣΕΝΤΡΑ ΣΤΗΝ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗ

Επιστρέφουν οι ομάδες

Πολύ καλά στέκεται το Ιράν, με την Ουαλία να έχει μόλις μια φάση στο 13ο λεπτό

ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΜΕΡΟΥΣ

Ο Χατζισαφί εκτέλεσε το φάουλ από αριστερά, ο Αζμούν κατέβασε για τον Ταρεμί που κόπηκε την τελευταία στιγμή

45+3'

Στον Ροντόν που κλάδεψε στον Ταρεμί στα αριστερά

45+2'

Ο Εζατολάχι σέντραρε από δεξιά με τον Αζμούν να μη βρίσκει την μπάλα για εκατοστά με προβολή

45'

4 τα επιπλέον λεπτά

Ο Ράμσεϊ είναι κάκιστος σε αυτό το πρώτο μέρος

42'

Ο Γουίλσον έκανε το σουτ από αριστερά στην περιοχή αλλά η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ.

41'

Πέρασε απ' όλους η μπάλα

40'

Φάουλ στον άξονα και το εκτελεί ο Χατζισαφί

39'

Δεν έχει μπει ακόμη στο ματς ο Ταρεμί για το Ιράν, όπως και ο Μπέιλ για τους Ουαλούς

32'

Ο Μοχαμάντι κάνε ματσάρα ως τώρα.

30'

Σωτήριο τάκλιν του Χατζισαφί

Στον αστράγαλο φάνηκε να έχει το θέμα. Σηκώθηκε ο Αζμούν και συνεχίζει

27'

Στο έδαφος ο Αζμούν. Πλήγμα για το Ιράν αν δεν μπορέσει να συνεχίσει.

25'

Πρόβλημα για τον Νέκο Ουίλιαμς

Πολύ καλό πρέσινγκ των Ιρανών ψηλά.

23'

Ο Ρεζαεϊάν εκτέλεσε το φάουλ από τον άξονα,, ο Αζμούν πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε για λίγο

20'

Το Ιράν είναι φωτιά στην κόντρα και φεύγει όμορφα στον tranistion, κυρίως από τα αριστερά

Εκτέλεσε ο Γουίλσον, έδιωξε ο Χοσεϊνί

19'

Σαν κοντινό κόρνερ το φάουλ της Ουαλίας

18'

Φάουλ του Μοχαμάντι στον Μπέιλ που έχει πάει από δεξιά

16'

Είναι εντελώς οριακό και πάμε σε VAR. Ο Γκολιζαντέχ έκλεψε έξω από την περιοχή, άλλαξε με τον Αζμούν και σκόραρε αλλά ήταν από θέση οφσάιντ. ΑΚΥΡΩΘΗΚΕ ΤΟ ΓΚΟΛ

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: 1-0 το Ιράν και περιμένουμε το VAR. Είναι οριακή η φάση

Σηκώθηκε και συνεχίζει κανονικά

Έχει μείνει στο έδαφος ο Μουρ

12'

TΕΡΑΣΤΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ: Ο Ρόμπερτς σέντραρε από δεξιά, ο Μουρ έβαλε την προβολή μέσα από τη μικρή περιοχή αλλά ο Χοσεϊνί έσωσε εντυπωσιακά

9'

Σουτ του Αζμούν, μπλοκάρει ο Χένεσεϊ

Δεν παίζει ακριβώς στη γραμμή ο Χατζισαφί αλλά λίγο πιο μέσα. Σαν 4-3-3 μοιάζει περισσότερο το σύστημα

Όμορφη σέντρα του Μοζαμάντι μετά από κάθετη του Χατζισαφί

3'

Ο Ουίλιαμς έπιασε το σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να περνά μερικά μέτρα άουτ

Αρχηγός ο Χατζισαφί

1'

Γεμάτη... ΑΕΚ η αριστερή πλευρά του Ιράν

Στο 4-4-2 ο Μοχαμάντι αριστερό μπακ και ο Χατζισααφί ως αριστερό χαφ. Θα δούμε και όταν ξεκινήσσει το ματς πως είναι ακριβώς η διαταξη.

Στον αγωνιστικό χώρο οι ομάδες

Δείτε το ομορφότερα γκολ της 1ης αγωνιστικής των ομίλων

Το Ιράν ξεκίνησε με βαριά ήτα από την Αγγλία (6-2) ενώ η Ουαλία ήρθε ισόπαλη 1-1 με τις ΗΠΑ

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΟΜΙΛΟΥ

Οι αναπληρωματικοί του Κεϊρός: Νιαζμάντ, Αμπεντζαντέχ, Μοχαραμί, Καλιζαντέχ, Τζαχανμπάκς, Ανσαριφάρντ, Αμίρι, Γκοντός, Τσεσμί, Τοραμπί, Καρίμι, Τζαλαλί, Καναανί.

Ξανά βασικοί οι δυο παίκτες της ΑΕΚ

ΙΡΑΝ (Κάρλος Κεϊρός): Χοσεϊνί, Μοχαμάντι, Εζατολάχι, Πουραλιγκαντζί, Χατζισαφί, Μ.Χοσεϊνί, Νουρολαχί, Ρεζαεϊάν, Γκολιζαντέχ, Αζμούν, Ταρεμί

Οι αναπληρωματικοί της Ουαλίας: Γουόρντ, Α.Ντέιβις, Χάρις, Τζ.Ουίλιαμς, Άλεν, Γκάντερ, Τζόνσον, Μορέλ, Λοκίερ, Τζέιμς, Τόμας, Σμιθ, Κόλγουιλ, Καμπανγκό, Λεβίτ

ΟΥΑΛΙΑ (Ρομπ Πέιτζ): Χένεσεϊ, Ουίλιαμς, Μέπαμ, Ντέιβις, Ροντόν, Ράμσεϊ, Γουίλσον, Μπέιλ, Αμπαντού, Ρόμπερτς, Μουρ

Ο προπονητής του Ιράν, Κάρλος Κεϊρός, κέρδισε μόνο έναν από τους 11 αγώνες Μουντιάλ (2-4-5) όντας στον πάγκο Πορτογαλίας και Ιράν.

Γκάρεθ Μπέιλ ή Άαρον Ράμσεϊ είχαν «συμμετοχή» (με γκολ ή ασίστ) σε 10 από τα 14 τέρματα της Ουαλίας στις δύο προηγούμενες παρουσίες της σε μεγάλες διοργανώσεις (Euro 2016 και 2020)!

Το Ιράν απέτυχε να κερδίσει ευρωπαϊκή ομάδα σε Μουντιάλ στις 9 συγκρούσεις, με απολογισμό 0-2-7 και 20 γκολ παθητικό.

Η Ουαλία δεν έχει ηττηθεί ποτέ από ασιατική εθνική ομάδα (5-2-0). Μάλιστα, κράτησε το μηδέν παθητικό στα 6 ματς εξ αυτών.

Για 2η φορά στην ιστορία τους θα τεθούν αντιμέτωποι: το 1978 είχαν νικήσει οι Ουαλοί σε φιλικό (1-0).

Διαιτητής: Μάριο Αλμπέρτο Εσκομπάρ Τόκα (ΓΟΥ). Βοηθοί: Κάλεμπ Γουέιλς (ΤΡΤ), Χουάν Κάρλος Μόρα (ΚΣΡ). 4ος: Μαγκέτ Εντιαγέ (ΣΕΝ)