11 ΣΧΟΛΙΑ

«Deja Vu» και στη Βόννη!

Καταστροφή πάλι στην 3η περίοδο και ήττα για την ΑΕΚ στη Γερμανία - Όπως στα Λιόσια, έτσι και εκτός έδρας, η ΑΕΚ έχασε (80-72) με τον ίδιο τρόπο και τώρα «καίγεται» για δύο νίκες στα δύο εντός έδρας ματς που απομένουν

Δεν τα κατάφερε η ΑΕΚ στη Γερμανία, αφού ηττήθηκε από τη Βόννη, στο «Telekom Dome» με 80-72 για την 4η αγωνιστική του Β’ Ομίλου, που σηματοδότησε την έναρξη του δευτέρου γύρου στην πρώτη φάση του Basketball Champions League. Η Βασίλισσα είχε χάσει με 73-66 και στο ματς του πρώτου γύρου στα Λιόσια και το έκανε με τον ίδιο τρόπο και σε αυτό το παιχνίδι, με μία «καταστροφική» 3η περίοδο, οπότε επί της ουσίας μιλάμε για «Deja Vu».

Πλέον η ΑΕΚ έχει να δώσει δύο ματς ακόμα στο γκρουπ της, στην Ευρώπη και τα δύο στο γήπεδό της, δηλαδή στο Ολυμπιακό Κλειστό των Άνω Λιοσίων και με δεδομένο ότι είναι προς το παρόν στην 4η και τελευταία θέση με ρεκόρ 1-3 (σ.σ. στο 3-1 πήγε η Βόννη), είναι προφανές ότι «καίγεται» πλέον για δύο σερί νίκες. Το πρώτο ματς είναι την Τετάρτη (07/12, 19:30) κόντρα στη Ρέτζιο Εμίλια και το δεύτερο είναι την Τετάρτη (21/12, 19:30) με αντίπαλο την Καρσίγιακα, για την 5η και την 6η αγωνιστική αντίστοιχα.

Από εκεί και πέρα, αξίζει να προσθέσουμε ότι το επόμενο προγραμματισμένο παιχνίδι της ΑΕΚ, είναι την προσεχή Δευτέρα (28/11, 15:45), στο κλειστό της Καλλιθέας Ρόδου με αντίπαλο τον Κολοσσό, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Basket League και είναι ξεκάθαρο ότι θα πρέπει να βρει άμεσα τον τρόπο για να επιστρέψει στα επιτυχή αποτελέσματα.

Στον αγώνα στη Βόννη, «παρών» ήταν και ο διοικητικός ηγέτης της ΚΑΕ ΑΕΚ, Μάκης Αγγελόπουλος. Επίσης, είναι σημαντικό να επισημάνουμε ότι στις εξέδρες του γηπέδου, βρέθηκαν και περίπου 300 φίλαθλοι του Δικεφάλου, που φρόντισαν να δημιουργήσουν μία μοναδική ατμόσφαιρα και να αποτελέσουν τον «6ο παίκτη» για την ομάδα του Ηλία Καντζούρη.

Στο καθαρά αγωνιστικό σκέλος, να πούμε πρώτα από όλα, ότι ο Αϊζάια Μάιλς έκανε το ντεμπούτο του. Στα 4 λεπτά που έπαιξε (03:53’’) είχε 2 πόντους (1/1δ.), 2 αμυντικά ριμπάουντ και 1 ασίστ. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Γιάνις Στρέλνιεκς με 17 πόντους (2/4β., 3/3δ., 3/7τρ.) και διψήφιοι στο σκοράρισμα ήταν επίσης οι Τιμ Φρέιζερ (16π., 5ρ., 5ασ., 4κλ.), Ακίλ Μίτσελ (13π., 5ρ.) και Κένι Ουίλιαμς (11π., 4ρ., 3κλ.). Στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο Βασίλης Ξανθόπουλος δέχθηκε χτύπημα και αποχώρησε υποβασταζόμενος, οπότε μένει να φανεί το αν έχει κάτι σοβαρό, κάτι που προφανώς απεύχονται όλοι. Επίσης, να επισημάνουμε ότι εκτός 12άδας στο αποψινό ματς, έμειναν οι Μαυροειδής, Παπαδάκης και Φιλιππάκος.

Η πολύ κακή 3η περίοδος έκρινε τα πάντα

Ο Καντζούρης ξεκίνησε τον αγώνα με τους Φρέιζερ και Φλιώνη στα γκαρντ, με τον Ουίλιαμς ως «τριάρι», τον ΜακΓκρίφ σε θέση πάουερ φόργουορντ και τον Μίτσελ ως σέντερ. Στο 1’, η Βόννη προηγήθηκε με 4-0, ενώ η ΑΕΚ ισοφάρισε στο 3’ με τρίποντο του Στρέλνιεκς, σε 6-6. Στο 8’, η Βασίλισσα πέρασε για πρώτη φορά μπροστά, με τον Μίτσελ να σκοράρει για δεύτερο σερί παιχνίδι στον αιφνιδιασμό με λέι απ και να κάνει το 17-16 υπέρ της Ένωσης. Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με σκορ 19-17 εις βάρος του Δικεφάλου, αφού δέχθηκε τυχερό καλάθι στα τελευταία 2’’ του ματς, από τον Ντιλέινι.

Στη 2η περίοδο, οι Γερμανοί μπήκαν καλύτερα και προηγήθηκαν αρχικά με 22-17 στο 11’. Η ΑΕΚ όμως πάλεψε και έμεινε κοντά στο σκορ, ενώ χρειάστηκε να φτάσουμε στο 17’, για να πάρει και το προβάδισμα. Ο Ουίλιαμς πήρε το τρίποντο πάνω στην κίνηση, σε εκείνο το σημείο και έτσι έκανε το 31-30 υπέρ της Βασίλισσας. Η ομάδα του Καντζούρη προηγήθηκε και με 34-31 στο 18’, μετά από νέο τρίποντο που σημείωσε ο Ουίλιαμς. Στο 19’, η Ένωση πήρε εκ νέου το προβάδισμα με 38-36, αλλά τελικά το πρώτο ημίχρονο έληξε με την ΑΕΚ να είναι πίσω στο σκορ, με 39-38, με τρίποντο που δέχθηκε από τον Μόργκαν.

Με το που ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, ο Μίτσελ με κοντινό δίποντο, έβαλε μπροστά τη Βασίλισσα με 40-39 στο 21’ και ο Φρέιζερ με μία βολή στο ίδιο λεπτό, έκανε και το 41-39. Εκεί όμως, οι Γερμανοί «έτρεξαν» ένα 13-0 σερί και βρέθηκαν να προηγούνται με 52-41 στο 25’. Τα πράγματα δυστυχώς… ξέφυγαν, με τους Γερμανούς να προηγούνται μέχρι και με 15 πόντους διαφορά (59-44 στο 28’). Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό και έληξε με 63-50 υπέρ της Βόννης, μετά από καλάθι του Σορτς στο φινάλε.

Οι γηπεδούχοι είχαν πιάσει… τρελό ρυθμό στην επίθεση και οι παίκτες της ΑΕΚ δυσκολεύονταν να αντιδράσουν. Αρχικά στο 31’, ο Στρέλνιεκς με τρίποντο μείωσε για τη Βασίλισσα σε 63-53. Ωστόσο, οι Γερμανοί προηγήθηκαν με 15 πόντους διαφορά ξανά, με 72-57 στο 34’. Ο Στρέλνιεκς με τρίποντο μείωσε σε 78-68 στο 38’, αλλά δεν υπήρξε συνέχεια. Ο Ξανθόπουλος δέχθηκε ένα «δολοφονικό» χτύπημα από τον Κράτζερ στα 21’’ πριν από το τέλος του ματς και αποχώρησε υποβασταζόμενος. Το τελικό 80-72 διαμορφώθηκε με καλάθι του Μίτσελ στο φινάλε.

Διαιτητές: Κόντε (Ισπανία)-Μεστρ (Γαλλία)-Ζούπαντσιτς (Σλοβενία).

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 39-38, 63-50, 80-72.

ΒΟΝΝΗ (Τουόμας Ίσαλο): Σορτς 27 (2), Κέσενς 1, Ερέρα 4, Τάντα 3, Μάλκολμ 7 (1), Μόργκαν 11 (2), Κράτζερ 7, Ουίλιαμς 9 (3), Ντιλέινι 11 (1).

ΑΕΚ (Ηλίας Καντζούρης): Κόνιαρης, Φρέιζερ 16 (2), Πετρόπουλος, Ξανθόπουλος, Φλιώνης 6 (2), ΜακΓκρίφ 4, Μάιλς 2, Περσίδης, Μάντσεν 3, Ουίλιαμς 11 (3), Μίτσελ 13 (1), Στρέλνιεκς 17 (3).