Τη νίκη το Βέλγιο, τις εντυπώσεις ο Καναδάς

Οι Βέλγοι κέρδισαν με 1-0 τον Καναδά, που είχε χαμένο πέναλτι και αρκετές μεγάλες ευκαιρίες

ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ 2022-6ος ΟΜΙΛΟΣ-1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΒΕΛΓΙΟ- ΚΑΝΑΔΑΣ: 1-0

Γήπεδο: Ahmad Bin Ali Stadium

Το Βέλγιο κέρδισε με 1-0 τον Καναδά και ξεκίνησε με σημαντικό τρίποντο στο τουρνουά αλλά τις εντυπώσεις κέρδισε η ομάδα του Τζον Χέρντμαν.

Οι Καναδοί έχασαν πέναλτι στο 0-0, είδαν τον Κουρτουά να τους λέει όχι σε δύο-τρεις περιπτώσεις και σπατάλησαν αρκετές ακόμη ευκαιρίες, αδικώντας τον εαυτό τους. Για ακόμη δύο πέναλτι φώναξε ο Καναδάς.

Από την άλλη, οι Βέλγοι είχαν σε μέτρια βραδιά το μεγάλο τους αστέρι, Κέβιν Ντε Μπρόινε, δημιούργησαν ελάχιστες φάσεις αλλά σε μία από αυτές, ο Μπατσουαγί βρήκε δίχτυα και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Ο αγώνας

Στο 1ο λεπτό ο Μπατσουαγί έπιασε το μακρινό σουτ αλλά ο Μπόριαν μπλόκαρε εύκολα ενώ στο 2’ ο Εουστάκιο σούταρε από το πέναλτι με την μπάλα να σταματά στα σώματα. Ο Καναδάς πατούσε καλά στο γήπεδο και στο 8’ μετά από κόρνερ ο Μπιουκάναν κατέβασε στο πέναλτι κι έκανε το γύρισμα, η μπάλα κόντραρε αλλά ο Κουρτουά την μπλόκαρε. Από τα ριπλέι  φάνηκε πως η μπάλα είχε βρει στο χέρι του Καρασκό, ο ρέφερι έδωσε το πέναλτι και ο Ντέιβις εκτέλεσε αλλά ο Κουρτουά έπεσε σωστά και είπε όχι.

Στο 14’ σε φάση διαρκείας ο Καναδάς ζήτησε ξανά πέναλτι αλλά ο επόπτης είχε σηκώσει το σημαιάκι για οφσάιντ και στο 16’ το γυριστό του Χόιλετ πέρασε λίγο έξω.

Στο 23’ ο Αζάρ από αριστερά έκοψε στον Τίλεμανς, εκείνος άνοιξε δεξιά στον Μπατσουαγί που έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά ο Μίλερ έβαλε σωτήρια προβολή ενώ στο 30’ ο Τζόνστον έκανε το σουτ από δεξιά και ο Κουρτουά έσωσε εντυπωσιακά.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Ντέιβις έκανε το σουτ από το πέναλτι και κόπηκε ενώ είχε συμπαίκτη αμαρκάριστο στα δεξιά και στο 39’ ο Καναδάς ζήτησε ξανά πέναλτι αλλά το διαιτητικό τιμ δεν έδωσε κάτι.

Και από το πουθενά στο 44ο λεπτό ο Αλντερβάιρελντ έβγαλε μαγική μπαλιά πίσω από το κέντρο, ο Μπατσουαγί είχε κάνει κίνηση ανάμεσα στα στόπερ και από το πέναλτι έπιασε το σουτ στο σκάσιμο κι έγραψε το 1-0.

Στο 45+2’ ο Λαριέα σέντραρε από δεξιά και ο Μπιουκάναν αστόχησε από κοντά με προβολή και στο 48’ ο Εουστάκιο γέμισε για τον Ντέιβιντ που έπιασε την κεφαλιά αλλά αστόχησε για λίγο.

Στο 67’ το σουτ του Λαρέια πέρασε μόλις έξω και στο ίδιο λεπτό ο Ντε Μπρόινε έκανε φοβερή ενέργεια και γύρισμα από δεξιά αλλά ο Λαρέια έσωσε με αυτοθυσία προ του Μπατσουαγί. Στο 80’ ο Κουρτουά μπλόκαρε μετά από κεφαλιά του Λαρέν και στο 85’ η κεφαλιά του Ντεντόνκερ, πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Μπόριαν.

Ο πρωταγωνιστής

Τιμπό Κουρτουά

Ο φοβερός και τρομερός Κουρτουά κράτησε μόνος του το Βέλγιο στο πρώτο ημίχρονο, έπιασε πέναλτι του Ντέιβις, είπε όχι σε σουτ του Τζόνστον στο 30’.

Ο «αφανής» ήρωας

Μίτσι Μπατσουαγί

Πήρε 2-3 φορές την μπάλα μέσα στην περιοχή και τη μία πέτυχε το «χρυσό» γκολ για την ομάδα του. Είχε ένα ακόμη μακρινό σουτ στο 1ο λεπτό και δυο ακόμη προσπάθειες μέσα από την περιοχή οι οποίες κόπηκαν από τους Μίλερ και Λαρέια αντίστοιχα. Ο πιο κινητικός παίκτης του Βελγίου

Η απογοήτευση

Αλφόνσο Ντέιβις

Όχι τόσο απογοητευτικός αλλά πιο πολύ μοιραίος. Έχασε το πέναλτι για τον Καναδά, είχε μια πολύ κακή προσπάθεια στο 31’ κι ενώ μπορούσε να δώσει διπλά σε συμπαίκτη και στην επανάληψη δεν φάνηκε. Αρκετά καλός αλλά τα χάλαγε όλα στην τελική προσπάθεια.

Οι ενδεκάδες

ΒΕΛΓΙΟ (Ρομπέρτο Μαρτίνεθ): Κουρτουά, Αλντερβάιρελντ, Φερτόνχεν, Ντεντόνκερ, Βίτσελ, Καρασκό (46’ Μενιέ), Καστάιν, Ντε Μπρόινε, Τίλεμανς (46’ Ονάνα), Αζάρ (62’ Τροσάρ), Μπατσουαγί (78' Οπεντά)

ΚΑΝΑΔΑΣ (Τζον Χέρντμαν): Μπόριαν, Τζόνστον, Βιτόρια, Χόιλετ (57’ Κονέ), Μίλερ, Εουστάκιο (81’ Μιγιάρ), Χάτσινσον (58’ Λαρέν), Ντέιβις, Ντέιβιντ, Μπιουκάναν (81’ Οσόριο), Λαρέια (74’ Αντεκούγκμπε).

ΤO LIVE TΟΥ ΑΓΩΝΑ

Διαιτητής: Τζάνι Σικάζουε (ΖΑΜ). Βοηθοί: Ζέρσον ντος Σάντος (ΑΓΚ), Αρσένιο Μαρινγκούλε (ΜΟΖ). 4η: Γιοσίμι Γιαμασίτα (ΙΑΠ)

Ακολουθήστε το aek365 στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις Ακολουθήστε το aek365 στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις!