ΕΔΩ όλα τα αποψινά ματς του Conference League

1ος ΟΜΙΛΟΣ

Χαρτς-Φιορεντίνα: 0-3

(Μαντραγκόρα 4’, Κουαμέ 42’, Γιόβιτς 79’)

Επιτέλους νίκη για τη Φιορεντίνα, που κέρδισε με 3-0 μέσα στην έδρα της Χαρτς.

Η Φιορεντίνα άνοιξε το σκορ στο 4ο μόλις λεπτό με τον Μαντραγκόρα ενώ στο 43’ ο Κουαμέ έγγραψε το 0-2. Στο 48ο λεπτό αποβλήθηκε ο Νέιλσον της Χαρτς και στο 79’ ο Γιόβιτς έκανε το 0-3.

Ρίγας Φουτμπόλα-Μπασακσεχίρ: 0-0

Στοπ της Ρίγας στην Μπασακσεχίρ που μετρούσε δύο νίκες αλλά κόλλησε στο 0-0 στη Λετονία. Στο 70ο λεπτό αποβλήθηκε ο Σίμκοβιτς των γηπεδούχων.

2ος ΟΜΙΛΟΣ

Άντερλεχτ-Γουέστ Χαμ: 0-1

(Σκαμάκα 79’)

Το 3Χ3 έκανε η Γουέστ Χαμ που κέρδισε με 1-0 στην έδρα της Άντερλεχτ. Το χρυσό γκολ πέτυχε ο Σκαμάκα στο 79ο λεπτό.

Σίλκεμποργκ-Στεάουα: 5-0

(Κλίνγκε 3’, Κουσκ 7’, Χελένιους 35’, Θόρνταρσον 58’, Άνταμσεν 71’)

Σεφτέ σε νίκες κα βαθμούς έκανε η Σίλκεμποργκ που κέρδισε εύκολα τη Στεάουα με 5-0 και μπήκε στο κόλπο της πρόκρισης.

Στο 3ο μόλις λεπτό ο Γιόργκενσεν σέντραρε από αριστερά και ο Κλίνγκε με προβολή στο πρώτο δοκάρι άνοιξε το σκορ για τη Σίλκεμποργκ ενώ στο 7’ o Κουσκ με σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 2-0. Μάλιστα στο 35ο λεπτό ο Χελένιους με πέναλτι έγραψε το 3-0 και ο Θόρνταρσον έκανε το 4-0 στο 58’. Στο 71’ ο Άνταμσεν διαμόρφωσε το 5-0.

3ος ΟΜΙΛΟΣ

Λεχ Πόζναν-Χάποελ Μπερ Σεβά: 0-0

Στο 0-0 κόλλησαν Λεχ Πόζναν και Μπερ Σεβά μετά από ένα κάκιστο ματς.

Βιγιαρεάλ-Αούστρια Βιέννης: 5-0

(Μπαένα 18’, Ντανζουμά 43’, Μοράλες 76’, 80’, 88’)

Πλάκα κάνει στον όμιλο η Βιγιαρεάλ, που κέρδισε με 5-0 την Αούστρια κι έκανε το 3Χ3.

Ο Μπαένα άνοιξε το σκορ στο 18ο λεπτό για τη Βιγιαρεάλ ενώ στο 43’ ο Ντανζουμά έκανε το 2-0. Το 3ο γκολ για τη Βιγιαρεάλ πέτυχε ο Μοράλες στο 76ο λεπτό ενώ ο ίδιος σκόραρε τόσο στο 80’ όσο και στο 88’ για το 5-0.

4ος ΟΜΙΛΟΣ

Κολωνία-Παρτιζάν: 0-1

(Κίλιαν 9’ αυτ.)

Σούπερ διπλό για την Παρτιζάν, που πέρασε με 1π-0 από την έδρα της Κολωνίας και βρέθηκε στην κορυφή μαζί με τη Νις. Το αυτογκόλ του Κίλιαν στο 9ο λεπτό χώρισε τις δύο ομάδες.

Σλοβάτσκο-Νις: 0-1

(Πεπέ 54’)

Σημαντικό διπλό για τη Νις, που πέρασε με 1-0 από την έδρα της Σλοβάτσκο. Το μοναδικό γκολ πέτυχε ο Πεπέ με μακριό σουτ στο 54ο λεπτό με τον γκολκίπερ της Σλοβάτσκο να κάνει απίθανη γκάφα.

5ος ΟΜΙΛΟΣ

Αλκμαάρ-Απόλλωνας Λεμεσού: 3-2

(Όντγκααρντ 16’, Ντε Βιτ 62’ πεν., Κάρλσον 85’- Γιόστεν 20’, Καμπράλ 71’)

Την ήττα από την Άλκμααρ με 3-2 γνώρισε ο Απόλλωνας στο παιγνίδι των δύο ομάδων για την τρίτη αγωνιστική των πλέιοφ του Conference League.

Ο Απόλλωνας «απάντησε» δύο φορές στα τέρματα που πέτυχαν οι Ολλανδοί, πρώτα με τον Γιόστεν που είχε κάνει το 1-1 και μετά με ένα απίστευτο γκολ του Καμπράλ που είχε ισοφαρίσει σε 2-2, όμως η Αλκμαάρ πέτυχε και τρίτο τέρμα στο οποίο δεν μπόρεσε να απαντήσει εκ νέου ο Απόλλωνας.

Με την αποψινή του ήττα, ο Απόλλωνας έμεινε στον 1 βαθμό στον όμιλο και στην τελευταία θέση, με τους Ολλανδούς να έχουν 3 στα 3 και 9 βαθμούς και την Ντνίπρο να είναι στη δεύτερη θέση του ομίλου με 4 βαθμούς. Στην τρίτη θέση με δύο βαθμούς η Βαντούζ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Απόλλωνα να προσπαθεί να έχει την κατοχή της μπάλας και να γίνει επιθετικός, όμως οι περισσότερες επιθετικές προσπάθειες της Λεμεσιανής ομάδας έμεναν ημιτελείς.

Σταδιακά η Αλκμαάρ ισορρόπησε το παιγνίδι και έβρισκε τους χώρους στην επίθεση, με τον Όντγκαρντ να «προειδοποιεί» τον Απόλλωνα με κεφαλιά αλλά η μπάλα να φεύγει έξω.

Στο 16’ όμως σε μία άτυχη στιγμή για την ομάδα μας, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ. Ο Χατζηδιάκος έδωσε τη μπάλα στον Όντγκαρντ ο οποίος έκανε το πλασέ, η μπάλα χτύπησε στον Βουκάσιν Γιοβάνοβιτς και άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα.

Όμως η αντίδραση του Απόλλωνα ήταν άμεση, καθώς μόλις τρία λεπτά αργότερα η ομάδα της Λεμεσού έφερε το παιγνίδι στα ίσα! Ο Χέντι από αριστερά έκανε το γύρισμα στην καρδιά της άμυνας της Αλκμαάρ και ο επερχόμενος Γιόστεν με κοντινή προβολή έφερε έκανε το 1-1.

Το τέρμα έδωσε «φτερά» στον Απόλλωνα ο οποίος συνέχισε να είναι επιθετικός και να πατά καλύτερα στο γήπεδο από τους γηπεδούχους. Μάλιστα στο 27’ είχε τεράστια ευκαιρία για ένα δεύτερο τέρμα. Ο Χάμπος με μία καταπληκτική μπαλιά 40 μέτρων βρήκε τον Πίττα στην πλάτη της άμυνας της Αλκμαάρ, μπήκε στην περιοχή αλλά το σουτ του κόντραρε και πέρασε εκατοστά έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι το Bέρχουλστ.

Η Αλκμαάρ σταδιακά ισορρόπησε το παιγνίδι, ανέβασε τις γραμμές της αλλά δεν μπορούσε να δημιουργήσει φάσεις στην εστία του Γιοβάνοβιτς. Πέραν από κάποιες προϋποθέσεις που είχαν οι δύο ομάδες, έλειπε για το υπόλοιπο του ημιχρόνου η μεγάλη ευκαιρία, με το ημίχρονο να τελειώνει 1-1.

Η Ολλανδική ομάδα μπήκε με μεγαλύτερη επιθετική διάθεση στην επανάληψη, βάζοντας περισσότερη πίεση στην άμυνα του Απόλλωνα.

Σιγά σιγά η Λεμεσιανή ομάδα ανέβαινε μέτρα καθώς υπήρχαν οι χώροι στα μετόπισθεν της Άλκμααρ, όμως έλειπε η σωστή τελική ενέρβεια.

Στο 60’ ένα απρόσεκτο παίξιμο του Βουκασίν Γιοβάνονιτς στον Ντε Βιτστην περιοχή του Απόλλωνα, έστησε τη μπάλα στα 11 βήματα με τον ίδιο ποδοσφαιριστή να εκτελεί εύστοχα και να δίνει ξανά προβάδισμα για την Άλκμααρ.

Και εκεί που η Αλκμαάρ είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, ο Καμπράλ με ένα απίστευτο τέρμα ισοφάρισε εκ νέου το παιγνίδι. Ο ακραίος αμυντικός του Απόλλωνα έκανε την ατομική ενέργεια και με ένα φοβερό σουτ με το αριστερό του πόδι έκανε το 2-2.

Πριν προλάβουν να «χαρούν» το τέρμα οι παίκτες της Λεμεσιανής ομάδας, παραλίγο η Αλκμαάρ να πετύχει τρίτο τέρμα. Έγινε η μακρινή μπαλιά στον Κέρκεζ, ο Αρτυματάς που ήταν ο παίκτης πάνω του γλύστρησε, αλλά το σουτ του παίκτη της Ολλανδικής ομάδας που ήταν εντελώς μόνος απέναντι από τον Γιοβάνοβιτς, πέρασε έξω.

Στο 84΄ ο Κάρλσον προσπάθησε να σκοράρει με απευθείας εκτέλεση φάουλ από πολύ πλάγια αλλά ο Γιοβάνοβιτς δεν δυσκολεύτηκε να μπλοκάρει.

Ένα λεπτό αργότερα όμως ο ίδιος παίκτης ήταν εύστοχος, καθώς μετά από σέντρα του Κέρκεζ, ο Κάρλσον μόνος αμαρκάριστος με κεφαλιά έκανε το 3-2 για τους Ολλανδούς.

Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν άλλαξε κάτι με τους Ολλανδούς να παίρνουν τη νίκη και να παίρνουν τεράστιο προβάδισμα για να κλειδώσουν την πρώτη θέση στον όμιλο.

Στην αντίπερα όχθη, ο Απόλλωνας έμεινε στον 1 βαθμό και τα πράγματα δυσκολεύουν πολύ για τη συνέχεια.

Ντνίπρο-Βαντούζ: 2-2

(Ντόβμπικ 6’, Πιχάλιονοκ 78’-Φερ 26’, Γκέισερ 47’)

Την ευκαιρία να πάρει ιστορική νίκη έχασε η Βαντούζ που κόλλησε στο 2-2 στην έδρα της Ντνίπρο.

Στο  6ο μόλις λεπτό η Ντνίπρο άνοιξε το σκορ με τον Ντόβμπικ ενώ στο 26’ ο Φερ έκανε το 1-1 με συρτό σουτ και στο 47’ ο Γκέισερ με κεφαλιά έκανε το 1-2. Ωστόσο στο 78’ ο Πιχάλιονοκ έκανε το 2-2.

6ος ΟΜΙΛΟΣ

Γάνδη-Ντζουργκάρντεν: 0-1

(Φίντελ 38’)

Διπλό κορυφής για την Ντζουργκάρντεν που πέρασε ε 1π-0 από την έδρα της Γάνδης και βρέθηκε μόνη πρώτη. Το μοναδικό γκολ πέτυχε ο Φίντελ στο 38ο λεπτό.

Μόλντε-Σάμροκ Ρόβερς: 3-0

(Μπρίνχιλντσεν 9’, 49’, Χουσαΐν 58’)

Πρώτη νίκη για τη Μόλντε, που επικράτησε εύκολα της Σάμροκ Ρόβερς με 3-0.

Στο 9ο λεπτό ο Μπρίνχιλντσεν με σουτ από το πέναλτι άνοιξε το σκορ για τη Μόλντε ενώ στο 49’ ο ίδιος έγραψε το 2-0. Στο 58’ ο Χουσαΐν πήρε το ριμπάουντ μετά από δοκάρι και πλάσαρε από το πέναλτι για το 3-0.

7ος ΟΜΙΛΟΣ

Σίβασπορ-Μπαλκάνι: 3-4

(Ούλβεσταντ 1’, Ερντογκάν 75’, 90+1’-Τακί 20’, Ντελόβα 31’, Κορένιτσα 66’, Κρασνίκι 90+4’)

Ιστορία έγραψε η Μπαλκάνι, που πέρασε με 4-3 από την έδρα της Σίβασπορ και πήρε την πρώτη νίκη στην ιστορία της σε ομίλους ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Πριν καν τη συμπλήρωση του πρώτου λεπτού του αγώνα, ο Ούλβεσταντ άνοιξε το σκορ για τη Σίβασπορ ενώ στο 20’ ο Τακί με σουτάρα από μακριά, έγραψε το 1-1. Μάλιστα στο 31’ ο Ντελόβα έγραψε το 1-2 και στο 66’ ο Κορένιτσα διαμόρφωσε το 1-3. Ο Ερντογκάν με δύο γκολ στο 75’ και στο 90+1’ έκανε το 3-3 αλλά στο 90+4’ ο Κρασνίκι έγραψε το 3-4.

Σλάβια Πράγας-Κλουζ: 0-1

(ΓΙάνγκα 45’)

Η Κλουζ πέρασε με 1-0 από την έδρα της Σλάβια και πλέον υπάρχει τετραπλή ισοβαθμία στον όμιλο

Το μοναδικό γκολ πέτυχε ο Πάνγκα στο 45ο λεπτό του αγώνα.

8ος ΟΜΙΛΟΣ

Πιούνικ-Ζαλγκίρις: 2-0

(Ζουνίνιο 44’, Ουταμπαντζό 61’)

Η Πιούνικ κέρδισε με 2-0 τη Ζαλγκίρις κι έκανε σημαντικό βήμα για την κατάληξη μιας εκ των δύο πρώτων θέσεων.

Στο 44ο λεπτό ο Ζουνίνιο έκανε φοβερή ενέργεια και με πλασέ εξ επαφής έγραψε το 1-0 και στο 61’ ο Ουταμπαντζό έγραψε το 2-0.

Βασιλεία-Σλόβαν Μπρατισλάβας: 0-2

(Πάουστσεκ 35’, Τσάβριτς 45+1’)

Τεράστιο διπλό για τη Σλόβαν που κέρδισε με 2-0 στην έδρα της Βασιλείας κι έμεινε ζωντανή στο κόλπο της πρόκρισης.

Η Σλόβαν άνοιξε το σκορ με τον Πάουστσεκ στο 35ο λεπτό ενώ στο 45+1’ ο Τσάβριτς έκανε το 0-2.

Ακολουθήστε το aek365 στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις Ακολουθήστε το aek365 στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις!