Κορυφή η Φράιμπουργκ, ήττες για Ουνιόν και Ντόρτμουντ (VIDEO)

Το αήττητο της Ουνιόν Βερολίνου έλαβε τέλος στη Φρανκφούρτη, κάζο και ήττα για Ντόρτμουντ στην Κολωνία, νίκη και πρώτη θέση για Φράιμπουργκ

BUNDESLIGA- 8η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΦΡΑΪΜΠΟΥΡΓΚ-ΜΑΪΝΤΣ 2-1

ΓΗΠΕΔΟ: EUROPA PARK STADION

Αήττητο οκτώ αγώνων, σε όλες τις διοργανώσεις, μετράει η Φράιμπουργκ, που επικράτησε 2-1 της Μάιντς και ανέβηκε στην πρώτη θέση, "πιάνοντας" στην κορυφή την Ουνιόν.
Πριν τη διακοπή, για τις υποχρεώσεις των εθνικών ομάδων, υπήρχε ανησυχία για τις συνεχόμενες ισοπαλίες, χωρίς τέρματα, της Φράιμπουργκ, στο πρωτάθλημα. Οι ανησυχίες εξαφανίστηκαν μόλις στο 3ο λεπτό. Από πάσα του Έγκεσταϊν, ο Γκρέγκοριτς, με φοβερό σουτ, νίκησε τον γκολκίπερ της Μάιντς και άνοιξε το σκορ. Λίγο αργότερα, οι φιλοξενούμενοι θέλησαν να απαντήσουν, αλλά το σουτ του Σταχ εξουδετέρωσε ο Φλέκεν. Η Μάιντς δυσκολευόταν να φανεί απειλητική, σε αντίθεση με τη Φράιμπουργκ που έφτασε και σε δεύτερο γκολ. Στο 23', από έξυπνη μπαλιά του Γκρίφο, ο Γκρέγκοριτς με προβολή σημάδεψε το δοκάρι και, στην επαναφορά, ο Κίερεχ έκανε το 2-0.
Για πρώτη φορά στη σεζόν, η Μάιντς βρισκόταν πίσω στο σκορ, στο ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να ξαναμπαίνουν στο ματς στο 52ο λεπτό. Από μπαλιά του Μπούρκαρντ, ο Άαρον Μαρτίν με προβολή έκανε το 2-1. Η Μάιντς έδειχνε πιο απειλητική, στην επανάληψη, αλλά και η Φράιμπουργκ παρέμενε επικίνδυνη, ψάχνοντας και τρίτο γκολ. Έτσι, ο Ζέντνερ πραγματοποίησε εξαιρετική επέμβαση και δεν επέτρεψε στον Γκρέγκοριτς να κάνει το 3-1, στο 67'. Στα τελευταία λεπτά, η Μάιντς απείλησε με ισοφάριση, πρώτα με τον Κορ στο 89' και, κυρίως, με τον Φουλτζίνι στο 92', ο οποίος σημάδεψε το δοκάρι.

ΦΡΑΪΜΠΟΥΡΓΚ: Φλέκεν, Σιλντίγια, Γκίντερ, Λίνχαρτ, Γκούντερ, Έγκεσταϊν (90'+3' Κέιτελ), Χόφλερ, Ντόαν (69' Σάντε), Γκρίφο (84' Βάισχαουπτ), Κίερεχ (69' Γου-Γέονγκ), Γκρέγκοριτς (84' Πέτερσεν)

ΜΑΪΝΤΣ: Τσέντνερ, Βίντμερ, Μπελ (66' Φερνάντες), Κάτσι, Ντάνι ντα Κόστα (77' Φουλτζίνι), Μπαρέιρο (66' Λι), Κορ, Άαρον Μαρτίν, Σταχ (86' Νέλσον), Μπούρκαρντ 77' Μπούργκζοργκ), Ονισίβο

ΚΟΛΩΝΙΑ-ΜΠΟΡΟΥΣΙΑ ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ 3-2

ΓΗΠΕΔΟ: RHEIN ENERGIE STADION

Με την αποχώρηση του Μοντέστ, στην Μπορούσια Ντόρτμουντ, η Κολωνία μετρούσε δυο σερί, εντός έδρας, παιχνίδια, χωρίς γκολ. Όμως, απέναντι στην ομάδα της Βεστφαλίας, έβαλε τρία γκολ σε ένα ημίχρονο, ανέτρεψε το σκορ και πήρε σπουδαία νίκη, 3-2.

Στο 9ο λεπτό, από τη συνεργασία Αντεγέμι και Μάλεν, η μπάλα φτάνει στη μεγάλη περιοχή της Κολωνίας, ο γκολκίπερ Σβάμπε, με γροθιές, διώχνει λανθασμένα και η Ντόρτμουντ κέρδισε το πρώτο κόρνερ που πέρασε ανεκμετάλλευτο. Στο 17' ο Μάλεν ελίχθηκε ωραία, έπιασε το σουτ και ο Σβάμπε μπλόκαρε. Στο 24', νέα προσπάθεια του Ολλανδού και μπαλιά προς τον Αντεγέμι, ο οποίος, όμως, δεν προλαβαίνει να κάνει επαφή με την μπάλα. Πέντε λεπτά αργότερα, η Κολωνία απείλησε, για πρώτη φορά, με τον Κάιντς, αλλά, στο 31' η Μπορούσια Ντόρτμουντ άνοιξε το σκορ. Μετά από λάθος στην άμυνα των γηπεδούχων, ο Μπέλινχαμ πάσαρε στον Μπραντ, εκείνος, με εξαιρετική ατομική ενέργεια ανάμεσα από δυο αμυντικούς, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για δεύτερο γκολ, πριν το ημίχρονο, και στο 33' έχασαν καλή ευκαιρία με το σουτ του Αντεγέμι να βγάζει ο Σβάμπε. Ένα λεπτό αργότερα, ίδιοι πρωταγωνιστές, ίδιο αποτέλεσμα, με τη Ντόρτμουντ να μην καταφέρνει να κάνει το 0-2. Στο 40' και πάλι ο γκολκίπερ της Κολωνίας είχε σωστή αντίδραση, βγάζοντας σουτ του Μάλεν.
Στην επανάληψη, η Κολωνία έφερε τούμπα το ματς, μέσα σε τρία λεπτά. Στο 53ο λεπτό, από τα αριστερά, ο Μάινα μπήκε ανενόχλητος στη μεγάλη περιοχή, έκανε το γύρισμα και ο Κάιντς με προβολή ισοφάρισε σε 1-1. Στο 56', από εκτέλεση κόρνερ, ένας πρώην της Ντόρτμουντ, ο Τίγκες, νίκησε στον αέρα τον Σλότερμπεκ και με κεφαλιά έκανε το 2-1. Στο 69ο λεπτό, η Ντόρτμουντ είχε δοκάρι με τον Ντιτς και στο 71' δέχτηκε και τρίτο γκολ. Ο Λιούμπισιτς πήρε την μπάλα, στα όρια της μεγάλης περιοχής, ζύγισε το σουτ και νίκησε τον Μέιερ, δίνοντας προβάδισμα δυο τερμάτων στην Κολωνία. Όμως, οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν μέσα στο παιχνίδι, χάρη στο αυτογκόλ του Σμιτς, ο οποίος έκανε το 3-2 στο 78ο λεπτό. Η Ντόρτμουντ δεν έφτασε στην ισοφάριση, γνώρισε τρίτη ήττα, σε οκτώ αγωνιστικές, και υποχώρησε στη τέταρτη θέση.

ΚΟΛΩΝΙΑ: Σβάμπε, Σμιτς (83' Μαρτέλ), Κίλιαν, Χούμπερς, Χέκτορ, Σκίρι, Λιούμπισιτς, Μάινα (70' Σίντλερ), Ντούντα (61' Ανταμιάν), Κάιντς (70' Χουσέινμπασιτς), Τίγκες (61' Ντιτς)

ΜΠΟΡΟΥΣΙΑ ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Μέιερ, Μενιέ, Σούλε, Σλότερμπεκ, Γκερέιρο (77' Ρότε), Μπέλινχαμ, Οζτσάν (70' Μουκόκο), Αντεγέμι (61' Αζάρ), Μπράντ, Μάλεν (77' Τσαν), Μοντέστ

ΑΪΝΤΡΑΧΤ ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΗΣ-ΟΥΝΙΟΝ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ 2-0

ΓΗΠΕΔΟ: DEUTSCHE BANK PARK

Το αήττητο της Ουνιόν Βερολίνου έλαβε τέλος στη Φρανκφούρτη, με την Άιντραχτ να επικρατεί 2-0 και να σκαρφαλώνει στην πέμπτη θέση.
Η Άιντραχτ προερχόταν από δυο ήττες, χωρίς να σκοράρει, αλλά, από τα πρώτα λεπτά, απέναντι στην Ουνιόν, επέβαλλε τον ρυθμό της και στο 12ο λεπτό άνοιξε το σκορ. Ο πρώτος σε ασίστ στο πρωτάθλημα, Κόλο Μουανί, μπήκε στη μεγάλη περιοχή, γύρισε στο ύψος του πέναλτι και ο Γκέτσε πλάσαρε, ανοίγοντας το σκορ στο 12ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι, στο 30' έχασαν ευκαιρία με τον Λίντστρεμ και στο 37' είχαν δοκάρι με τον Πελεγκρίνι. Τελικά, το 2-0 ήρθε στο 40ο λεπτό, με τρομερή ενέργεια του Λίντστρεμ. Αρχικά, έκλεψε την μπάλα από τον Γιάκελ, μπήκε στην μεγάλη περιοχή, πέρασε δυο αντιπάλους και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
Στο ξεκίνημα της επανάληψης, η Ουνιόν προσπάθησε να βρει το γκολ, που θα την ξαναέβαζε στο ματς, με τον Γκίσελμαν, όμως, να μην εκμεταλλεύεται το λάθος του Τραπ. Στο 70', η Άιντραχτ έμεινε με δέκα παίκτες, αφού ο Κόλο Μουανί είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε. Ωστόσο, παρά το αριθμητικό πλεονέκτημα, η Ουνιόν δεν τα κατάφερε και η Άιντραχτ έφτασε τις τρεις συνεχόμενες νίκες, σε όλες τις διοργανώσεις.

ΑΪΝΤΡΑΧΤ ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΗΣ: Τραπ, Τούτα, Χασέμπε, Εντικά, Κνάουφ, Ρόντε (71' Εμπίμπε), Καμάντα, Πελεγκρίνι (71' Λεντζ), Λίντστρεμ (86' Μπορέ), Γκέτσε (66' Σο), Κόλο Μουάνι

ΟΥΝΙΟΝ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ: Ρόνοου, Γιάκελ, Μπαουμγκάρτλ (74' Σκάρκε), Ντιόγκο Λέιτε, Τρίμελ, Κεντίρα (74' Μπέρενς), Γκίσελμαν, Τόρσμπι (57' Σάφερ), Χάμπερερ (66' Σεγκούν), Μπέκερ (66' Μίτσελ), Γιορντάν

ΛΕΙΨΙΑ-ΜΠΟΧΟΥΜ 4-0

ΓΗΠΕΔΟ: RED BULL ARENA

Η Λειψία δεν συνάντησε καμία αντίσταση, απέναντι στην Μπόχουμ, και έφτασε, άνετα, στη τρίτη νίκη της, στο πρωτάθλημα, επικρατώντας 4-0, με γκολ των Βέρνερ και Ενκουνκού.
Στο 15' από τις κόντρες, η μπάλα στρώθηκε στον Τίμο Βέρνερ και ο Γερμανός επιθετικός, με ωραίο πλασέ, άνοιξε το σκορ. Στο 22', οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, σε μαρκάρισμα του Χορν, και ο Ενκουνκού ευστόχησε για το 2-0.
Η Μπόχουμ δεν είχε σουτ στην εστία, στο πρώτο ημίχρονο, και δέχτηκε άλλα δυο γκολ στην επανάληψη. Στο 53' ο Αντρέ Σίλβα σημάδεψε το δοκάρι και, στην επαναφορά, ο Βέρνερ έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα και έγινε ο πρώτος παίκτης, στην ιστορία της Λειψίας, που φτάνει τα 100 γκολ. Στο 64', οι γηπεδούχοι κέρδισαν νέο πέναλτι, αλλά, αυτή τη φορά, ο Ενκουνκού έστειλε την μπάλα άουτ. Ο Γάλλος εξιλεώθηκε, όταν στο 85ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό 4-0. Ιδανικό ντεμπούτο για τον Μάρκο Ρόζε, στον πάγκο της Λειψίας, με την ομάδα να επιστρέφει στα τρίποντα και να διατηρεί το αήττητο εντός έδρας.

ΛΕΙΨΙΑ: Γκουλάτσι, Σιμακάν (60' Χένριχς), Όρμπαν, Γκβαρντιόλ, Χάλστενμπεργκ (73' Ράουμ), Σλάγκερ (73' Χαϊνταρά), Καμπλ, Σομποζλάι (73' Φόρσμπεργκ), Βέρνερ (82' Νοβόα Ράμος), Σίλβα, Ενκουνκού

ΜΠΟΧΟΥΜ: Ρίμαν, Όερμαν, Όρντετς, Χορν (46' Αντβί-Αντζέι), Γκαμπόα Λούνα, Γκόραλσκι (46' Στόγκερ), Σοάρες (35'Μάσοβιτς), Λοσίγια, Οστερχάγκε, Χόλτμαν, Τσόλερ (46' Χόφμαν)

ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ-ΣΤΟΥΤΓΑΡΔΗ 3-2

ΓΗΠΕΔΟ: VOLKSWAGEN ARENA

Σ’ ένα σπουδαίο παίχνίδι με φάσεις, γκολ και εναλλαγή συναισθημάτων η Βόλφσμπουργκ κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-2 επί της Στουτγάρδης. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά, είχαν τρεις σερί ευκαιρίες μέχρι το 22ο λεπτό όπου οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Γκιρασί. Όμως με την σέντρα, οι παίκτες της Βόλφσμπουργκ είδαν τον Αιγύπτιο Μαρμούς να κάνει ατομική προσπάθεια και με σουτ έξω από την περιοχή να νικά τον Μίλερ κάνοντας το 1-1. Το 2-1 για τους γπεδούχους ήρθε και πάλι με σουτ από τον Άρνολντ, στο 39ο λεπτό, με τον Μίλερ όμως να κάνει τεράστιο λάθος, αφού έβαλε τις γροθιές του για να διώξει τη μπάλα, στέλνοντάς της όμως στα δίχτυα της ομάδας του. Η Στουτγκάρδη, όμως και ο Ντίνος Μαυροπάνος δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη στο πρώτο ημίχρονο και στο 1ο λεπτό του έξτρα χρόνου με κεφαλιά έκανε το 2-2.
Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν το 2-3 όμως το πολύ ωραίο πλασέ του Σιλάς τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Κάστελς, μένοντας το 2-2. Όλα έδειχναν πως αυτό θα ήταν και το τελικό σκορ, όμως στο 90+1 ο Γκέρχαρντ με κοντινή προβολή έγραψε το τελικό 3-2 για τη Βόλφσμπουργξ

ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ: Κάστελς, Μπακού, Λακρουά (85' Μπορνό), Φαν ντε Φεν, Οτάβιο, Άρνολντ, Σβάνμπεργκ, Γκέρχαρντ, Βίμερ (85' Ενμετσά), Μαρμούς, Καμίνσκι (76' Παρέδες)

ΣΤΟΥΤΓΑΡΔΗ: Μίλερ, Στέντσελ (77' Ζαγκαντού), Μαυροπάνος, Άντον, Ίτο, Καραζόρ, Έντο (68' Μίλο), Αχαμάντα (87' Έγκλοφ), Εμβουμπά, Φούχριχ (77' Τόμας), Γκιρασί (77' Πφάιφερ)