2 ΣΧΟΛΙΑ

Λύγισε τη Τότεναμ και μένει κορυφή η απίθανη Άρσεναλ (VIDEO)

Με παίκτη παραπάνω από το 62', η Άρσεναλ επικράτησε 3-1 της Τότεναμ και δεν λέει να το κουνήσει από τη πρώτη θέση

PREMIER LEAGUE- 9η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΑΡΣΕΝΑΛ-ΤΟΤΕΝΑΜ 3-1

ΓΗΠΕΔΟ: EMIRATES

Απτόητη στην κορυφή της Premier League συνεχίζει η Άρσεναλ, με την ομάδα του Μικέλ Αρτέτα να επικρατεί και της Τότεναμ, 3-1 στο ντέρμπι του Λονδίνου, και να παραμένει μόνη πρώτη, μετά από 9 αγωνιστικές.

Από τα πρώτα λεπτά, στο EMIRATES, η Άρσεναλ πήρε τον έλεγχο του αγώνα, με τη Τότεναμ να προσπαθεί να ηρεμήσει και να κρατήσει την μπάλα.

Στο 3ο λεπτό ο Μαρτινέλι απείλησε την εστία του Γιορίς, που είχε τη βοήθεια και του δοκαριού πέρα από τη δική του προσπάθεια να μην επιτρέψει στη μπάλα να τον νικήσει, ενώ, η απάντηση ήρθε στο 14' από μια στατική φάση για την Τότεναμ. Ο Ρισάρλισον κατάφερε να φτάσει με προβολή στη μπάλα, όμως, ήταν αδύναμη η επαφή κι όχι τόσο δύσκολη η επέμβαση του Ράμσντεϊλ, παρά την ελάχιστη απόσταση που είχε από τον Βραζιλιάνο επιθετικό. Οι γηπεδούχοι γενικότερα είχαν επιβάλει τον ρυθμό τους και το προβάδισμα ήρθε ως φυσική συνέχεια της κατάστασης. Ο Γουάιτ απλά άφησε τη μπάλα στον Τόμας Πάρτεϊ λίγο έξω από την περιοχή και ο Γκανέζος χαφ με τρομερό δεξί σουτ με μια επαφή, δίχως καν να κοντρολάρει, έγραψε το 1-0.

Σε στιγμή που η άμυνα των γηπεδούχων δεν είχε σωστή αντίδραση, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν. Παρά την κακή μεταβίβαση του Σον στον Ρισάρλισον που έφυγε πολύ πλάγια, στην εξέλιξη της φάσης και με τη μπάλα να παραμένει στα καρέ του Ράμσντεί, ο Βραζιλιάνος ανετράπη ξεκάθαρα από τον Γκάμπριελ. Από την άσπρη βούλα ανέλαβε την εκτέλεση ο Κέιν που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Ωστόσο, οι παίκτες της Τότεναμ συνέχισαν να δέχονται πίεση από τους παίκτες του Αρτέτα, αν και οι προσπάθειες που έφταναν μέχρι την περιοχή του Γιορίς αντιμετώπιζαν πολυάριθμα μαρκαρίσματα και ο Ζεσούς όσο κι αν ήθελε, δεν μπορούσε να βρει χώρους και λύσεις. Η Άρσεναλ, από τα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους, ανέκτησε το προβάδισμα με τον Γκάμπριελ Ζεσούς να εκμεταλλεύεται κακή απομάκρυνση του Γιορίς σε προσπάθεια του Σακά και να παραβιάζει την αντίπαλη εστία για το 2-1.

Οι φιλοξενούμενοι δεν έδειχναν ικανοί να προβάλουν αντίσταση σε αυτό που ερχόταν κι έτσι οι πρωτοπόροι της Premier League είχαν αυτοπεποίθηση και σιγουριά πως όλα θα πήγαιναν καλά. Στο 61ο λεπτό όλα έγιναν πολύ καλύτερα για την Άρσεναλ που είχε και αριθμητικό αβαντάζ. Ο Έμερσον Ρόγιαλ πήγε άσχημα με υψωμένο το πόδι με την τάπα στον Μαρτινέλι με αποτέλεσμα να δει την κόκκινη κάρτα του ρέφερι για να έρθει, πέντε λεπτά αργότερα, το τρίτο γκολ της Άρσεναλ. Ο Χόιμπιεργκ άφησε εντελώς ένα κακό κοντρόλ στο χώρο του κέντρου, ο Τόμας άλλαξε με τον Τζάκα και προωθήθηκε, ο Μαρτινέλι έκανε κίνηση κεντρικά στην περιοχή, ο Τζάκα πήρε και άλλαξε κατεύθυνση, είχε χώρο και με χαμηλό αριστερό σουτ έγραψε το τελικό 3-1.

Φυσικά όλα είχαν τελειώσει από εκείνο το σημείο, ο Κόντε έφτασε να κάνει τετραπλή αλλαγή μέσα σε απόγνωση στο 71' περνώντας στο ματς τους Σάντσες, Μπισούμα, Σεσενιόν και Ντόχερτι, έβγαλε τους Λανγκλέ, Πέρισιτς, Σον και Ρισάρλισον και η Άρσεναλ είχε τρομερά εύκολη αποστολή να διατηρήσει το προβάδισμα μέχρι τέλους, αλλά και την κορυφή της Premier League.

ΑΡΣΕΝΑΛ:  Ράμσντεϊλ, Γουάιτ, Σαλιμπά, Γκάμπριελ, Ζιντσένκο (73' Τίρνεϊ), Τόμας (73'Λοκόνγκα), Τζάκα, Σακά, Έντεγκαρντ (80' Βιέιρα), Μαρτινέλι, Ζεσούς (80' Ενκέτια)

ΤΟΤΕΝΑΜ: Γιορίς, Ρομέρο, Ντάιερ, Λανγκλέ (71' Σάντσες), Έμερσον, Χόιμπιεργκ (75' Σκιπ), Μπεντανκούρ, Πέρισιτς (71' Μπισούμά), Ρισάρλισον (71' Σεσενιό), Κέιν, Σον (72' Ντόχερτι)