25 ΣΧΟΛΙΑ

Τέσσερα γκολ η ΑΕΚ στο ανεπίσημο ντεμπούτο του Βίντα

Η παρουσία του διεθνή Κροάτη αμυντικού, που ξεκίνησε βασικός, αγωνίστηκε για 65’ λεπτά και έδειξε σε καλά επίπεδα ετοιμότητας εν όψει της πρεμιέρας με τη Λαμία, το πιο σημαντικό στοιχείο, στο φιλικό παιχνίδι προπονητικού χαρακτήρα με την Προοδευτική, όπου η Ένωση επικράτησε με 4-0

ΑΕΚ-ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ 4-0

Με τον Ντομαγκόι Βίντα να πραγματοποιεί το ανεπίσημο ντεμπούτο του αγωνιζόμενος για 65’ λεπτά ως δεξιός στόπερ, δείχνοντας καλά σημάδια ετοιμότητας, εν όψει και της πρεμιέρας του πρωταθλήματος το άλλο Σάββατο στη Λαμία, η ΑΕΚ επικράτησε σε φιλικό παιχνίδι (προπονητικού χαρακτήρα) διάρκειας τριών 45λεπτων στο Σεραφείδειο 4-0 της Προοδευτικής, με δύο γκολ του Ορμπελίν Πινέδα κι άλλο ένα του Γενς Γιόνσον στο πρώτο 45λεπτο, με τον Μιλάντ Μοχαμάντι να διαμορφώνει το τελικό σκορ στο τρίτο ημίχρονο, των πολλών αλλαγών…

Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα, που αγωνίστηκε με τριάδα στην άμυνα και τον Άμραμπατ δεξιά στην πλευρά από την αρχή, επιλογή που ενδεχομένως να λέει πράγματα εν όψει πρωταθλήματος, πήρε γκολ για ακόμα μια φορά από τις πίσω γραμμές της, κάτι που δουλεύεται εντατικά στην προπόνηση. Οι κιτρινόμαυροι, φρόντισαν από την αρχή να επιβάλουν τον ρυθμό και το παιχνίδι τους, φτάνοντας γρήγορα-γρήγορα, στο μισάωρο συγκεκριμένα, στο 2-0 με τα δύο τέρματα του Πινέδα, με το δεύτερο να είναι καταπληκτικό. Το τρίτο γκολ ήρθε στο 45’ με τον Γιόνσον. Στα μέσα του β’ 45λεπτου ο Αλμέιδα πέρασε στο ματς τον Ρότα αντί του Βίντα αλλά και τον Λιβάι αντί του Μάνταλου, ενώ στο 82’ αντικαταστάθηκε και ο Άμραμπατ, με τον Μοχαμάντι να μπαίνει στη θέση του και να διαμορφώνει το τελικό σκορ στο τρίτο 45λεπτο. Εκεί, που ουσιαστικά ο Ματίας Αλμέιδα άλλαξε όλη την ενδεκάδα του και πήραν χρόνο συμμετοχής όλοι οι διαθέσιμοι ποδοσφαιριστές του, πλην του Γκατσίνοβιτς που έχασε προπονήσεις λόγω ίωσης και σήμερα ακολούθησε ατομικό, του Μαχαίρα που επίσης γυμνάστηκε ατομικά λόγω του προβλήματος του αντιμετωπίζει και του Γαλανόπουλου που δεν είναι ακόμη στο 100% από άποψη ετοιμότητας για να παίξει αγώνα.

Η Προοδευτική, παρ’ ότι μετρά λίγες ημέρες σχετικά από την έναρξη της προετοιμασίας, κατά διαστήματα έδειξε πράγματα, ήταν ανταγωνιστική και προσπάθησε να παίξει ποδόσφαιρο.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Τζαβέλλας, Βίντα (65’ Ρότα), Χατζισαφί, Γιόνσον, Σιμάνσκι, Τσούμπερ, Αμραμπατ (82’ Μοχαμάντι), Πινέδα, Μάνταλος (62’ Λιβάι Γκαρσία), Αραούχο.

Στο τρίτο 45λεπτο η ΑΕΚ αγωνίστηκε με την εξής σύνθεση: Αθανασιάδης, Ραντόνια, Μήτογλου, Λάτσι, Μιτάι, Μουστακόπουλος, Φράνσον, Μοχαμάντι, Γιούσης, Ρότα, Γκαρσία.

*Στο 20’ του τρίτου 45λεπτου βγήκαν για την ΑΕΚ οι Ραντόνια, Γιούσης, Λάτσι και μπήκαν οι Κοσίδης, Μισελέν, Αλμπάνης.

Για την Προοδευτική ξεκίνησαν οι Αστράς, Αλεξίου, Παρασκευόπουλος, Ποτουρίδης, Αλεξίου, Πατσατζόγλου, Παντελίδης. Μεγαρίτης, Πίσσας, Θεοδωρίδης, Ευθυμίου, Κυριαζής.
Αγωνίστηκαν και οι Καραργύρης, Νταβιώτης, Σινκ, Τζανουλίνο, Αγγελόπουλος, Μαρκοπουλιώτης, Γκαργκαλατζίδης, Παυλίδης, Γιαννιτσάνης.