20 ΣΧΟΛΙΑ

Με τα χίλια ζόρια πήρε… 1-1 ο Ολυμπιακός από τη Σλόβαν μέσα στο Καραϊσκάκη

Το δώρο του Παπασταθόπουλου στο 63’ έδωσε την ευκαιρία στον Γκριν να κάνει το 0-1, με τον Ελ Αραμπί στο 86’ να ισοφαρίζει – Κάκιστη εμφάνιση σε άμυνα και επίθεση από τον Ολυμπιακό σε ένα ακόμη παιχνίδι – Έχασαν πολλές ευκαιρίες οι Σλοβάκοι να πάρουν το ματς – Αποδοκιμασίες ξανά στο Καραϊσκάκη από τον λιγοστό κόσμο που πήγε στο γήπεδο

Europa League προκριματικά:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΣΛΟΒΑΝ ΜΠΡΑΤΙΣΛΑΒΑΣ: 1-1

Γήπεδο: Καραϊσκάκης

Ούτε η… αύρα του Κορμπεράν ήταν αρκετή να δώσει στον Ολυμπιακό αγωνιστική βελτίωση. Ο Ισπανός τεχνικός στο ντεμπούτο του στον πάγκο των ερυθρολεύκων νιώθει πως η τύχη ήταν με την ομάδα του στο τέλος, όταν στο 86’ ο Ελ Αραμπί με καρφωτή κεφαλιά, μετά από κόρνερ του Βαλμπουενά, τον έσωσε από ήττα. Το τελικό 1-1 με τη Σλόβαν Μπρατισλάβας στο Καραϊσκάκη μπορεί να… ικανοποιεί τον Ολυμπιακό. Οι Σλοβάκοι ήταν γενικά πιο πειθαρχημένοι στο ματς, όχι κάτι ιδιαίτερο ποιοτικά, όμως απέδειξαν στο Φάληρο ότι είναι ικανοί να κοντράρουν τον Ολυμπιακό και να πάρουν την πρόκριση στη ρεβάνς. Η Σλόβαν όχι μόνο έχασε πολλές ευκαιρίες, αλλά στο 63’ πήρε και το προβάδισμα με τον Γκριν έπειτα από τραγικό λάθος του Παπασταθόπουλου. Το βράδυ έσωσε κάπως για τον Ολυμπιακό ο Ελ Αραμπί στο 86’ γράφοντας το τελικό 1-1, ενώ ο Βάτσλικ έκανε την επέμβαση της βραδιάς. Οι αποδοκιμασίες δεν έλειψαν πάντως. Οι λιγοστοί οπαδοί του Ολυμπιακού που πήγαν στο Καραϊσκάκη απόψε αποδοκίμασαν έντονα τους Μαντί Καμαρά και Μασούρα όταν έγιναν αλλαγή, αλλά και γενικά την ομάδα τους μετά το τέλος του ματς.

Το παιχνίδι

Η Σλόβαν χτυπούσε στο πρώτο 20λεπτο εξαιρετικά σε αντεπιθέσεις και είχε μία καλή στιγμή στο 14’ με τον Πούστσεκ να αδειάζει και τον Παπασταθόπουλο, όμως δεν σούταρε σε πρώτο χρόνο. Δυο λεπτά μετά άγγιξαν το 0-1 οι Σλοβάκοι, όταν μετά από σέντρα σουτ του Γκριν από δεξιά η μπάλα πέρασε παράλληλα με τον Μπαρσεγκιάν με προβολή και πλάγια θέση να τη στέλνει στο δεξί κάθετο δοκάρι. Γενικά το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο κύλησε με σαφέστατη την έλλειψη ρυθμού, χωρίς πολλές φάσεις, με τον Ολυμπιακό ουσιαστικά ακίνδυνο και βάσει ευκαιριών τυχερό που το πρώτο 45λεπτο τον έστειλε στα αποδυτήρια με 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός προσπάθησε να βγάλει μία πιο επιθετική διάθεση και είχε δυο ευκαιρίες με τον Μασούρα και ένα γύρισμα του Καμαρά με τον τερματοφύλακα Χόρβαν να βγάζει.

Και στο 63’ ήρθε η στιγμή για τη Σλόβαν, που προσέφερε απλόχερα ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος. Από δεξιά η μπάλα, ο αρχηγός του Ολυμπιακού μπερδεύτηκε προσπαθώντας να τη γυρίσει στον Βατσλίκ δίνοντας ουσιαστικά… ασίστ στον Γκριν, ο οποίος πάτησε περιοχή, πλάσαρε και έκανε το 0-1.

Πέντε λεπτά μετά το 0-1 ο νέος προπονητής του Ολυμπιακού, Κορμπεράν πέρασε στο ματς τους Βαλμπουενά και Ελ Αραμπί στις θέσεις των Μαντί Καμαρά (αποδοκιμάστηκε κιόλας από τον κόσμο του Ολυμπιακού) και Τικίνιο.

Και πάλι όμως φάσεις δεν μπορούσε να φτιάξει ο Ολυμπιακός. Έβγαλε μία διάθεση παραπάνω, όμως έπαιζε μπροστά στην… τύχη.

Στο 78’ πέρασε στο ματς και ο Γκάρι Ροντρίγκες αντί του Μασούρα, ο οποίος επίσης αποδοκιμάστηκε. Ένα λεπτό μετά ο Ροντρίγκες είχε ένα καλό σουτ που έφυγε λίγο άουτ. Ηταν η πρώτη καλή στιγμή του Ολυμπιακού στο ματς μετά από ώρα.

Σε σετ παιχνίδι ο Ολυμπιακός φαινόταν ακίνδυνος. Και από τα στημένα επίσης, αφού πολλές στημένες μπάλες που πήρε πέρασαν ανεκμετάλλευτες. Μέχρι το 86’, όταν κέρδισε άλλο ένα κόρνερ από δεξιά, το εκτέλεσε ο Βαλμπουενά και ο Ελ Αραμπί με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-1.

Κι όμως η Σλόβαν άγγιξε το 1-2 στο 89’, όταν από κοντά ο Βάτσλικ έβγαλε το σουτ Ραμίρες πολύ δύσκολα. Το ματς έγινε… ροντέο. Η μπάλα πήγαινε πάνω – κάτω, χωρίς όμως να δημιουργείται κάτι αξιόλογο και το 1-1 να μένει ενόψει της ρεβάνς.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

Ολυμπιακός (Κορμπεράν): Βατσλίκ, Άβιλα, Παπασταθόπουλο, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μ. Καμαρά (68' Βαλμπουενά), Κούντε, Μασούρας (78' Ροντρίγκες), Ζινκερνάγκελ (55' Ρατζέλοβιτς), Τικίνιο (68' Ελ Αραμπί)

Σλόβαν Μπρατισλάβας (Βάις): Τσόβαν, Πούστσεκ, Κάσια, Αμπένα, Ντε Μάρκο, Κούτσκα (90+1' Αγκμπό), Κανκάβα, Μπαρσεγκιάν (82' Ραμίρες), Τσακβετάντζε (90+1' Γκάβριτς), Ζμραλ (85' Μεντβέντεβ), Γκριν.

Η 1η ελληνική crypto πλατφόρμα έρχεται...