18 ΣΧΟΛΙΑ

Περίπατο η ΑΕΚ με Ιωνικό!

Η Βασίλισσα έφτασε να προηγείται και με +28, για να κερδίσει τελικά άνετα τους Νικαιώτες στα Λιόσια με 92-75 για τη 18η αγωνιστική της Basket League, με τρομερό Κολόμ (24π., 6/7τρ., 7ασ.)

Πραγματοποιώντας πάρα πολύ καλή εμφάνιση, η ΑΕΚ επέστρεψε στα επιτυχή αποτελέσματα, κερδίζοντας με άνεση τον Ιωνικό Νίκαιας με 92-75 στο Ολυμπιακό Κλειστό των Άνω Λιοσίων. Το ματς αφορούσε στη 18η αγωνιστική της Basket League και η ομάδα του Στέφανου Δέδα βελτίωσε το ρεκόρ της, στο 8-9. Το επόμενο παιχνίδι της Βασίλισσας, είναι στη Ρόδο απέναντι στον Κολοσσό για τη 19η αγωνιστική, την Κυριακή (27/03, 17:00).

Είναι σαφές ότι οι παίκτες του Δικεφάλου προέβησαν σε έναν υγιεινό… περίπατο, ειδικά αν αναλογιστεί κανείς το γεγονός ότι βρέθηκαν να προηγούνται μέχρι και με 28 πόντους διαφορά και συγκεκριμένα με 79-51 στο 31’. Από τη μεριά του, ο Κίνο Κολόμ έκανε «όργια», αφού τελείωσε τον αγώνα με 24 πόντους, έχοντας 6/7 τρίποντα, αλλά και 7 ασίστ. Διψήφιοι στο σκοράρισμα ήταν επίσης οι Ίαν Χάμερ (16π., 5ρ.) και Γιάννης Κουζέλογλου (11π., 5ρ.).

Δεν υπάρχουν πολλά πράγματα για να σταθεί κανείς στο ματς. Η ΑΕΚ έκανε τη… δουλειά της και έκανε εύκολη τη δουλειά της, χωρίς να χρειαστεί να κινδυνεύσει, κόντρα σε έναν αντίπαλο που υστερεί προφανώς ποιοτικά. Πλέον, είναι σημαντικό να «χτίσει» η Βασίλισσα πάνω σε αυτό το ματς και να φτιάξει ένα «μομέντουμ» ενόψει της συνέχειας της σεζόν.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε τον αγώνα με τους Κολόμ, Φλιώνη, Ράουτινς, Κουζέλογλου και Χάμερ και πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα στο 2’, με σκορ 5-4, έπειτα από ένα τρίποντο που πέτυχε ο Ράουτινς. Ακολούθως, η Βασίλισσα έφτασε και στο +8, με 14-6 στο 4’, με ένα τρίποντο που σημείωσε ο Κολόμ. Ο Δικέφαλος πέρασε μπροστά και με διψήφια διαφορά πολύ γρήγορα, με 16-6 στο 5’, κάτι που έγινε μετά από ένα ανάποδο λέι απ, του Φλιώνη. Στο 9’, οι παίκτες του Δέδα πήγαν και στο +11, με 26-15, με 1/2 βολές από τον Φιλιππάκο. Εν τέλει, το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με σκορ 26-18 υπέρ της ΑΕΚ.

Ο Δικέφαλος προηγήθηκε με 34-23 στο 12’, στις αρχές της 2ης περιόδου, με ένα τρίποντο που έβαλε ο Χάμερ. Ακολούθως, στο 16’, ο Κολόμ πέτυχε ένα τρίποντο και ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο +12, με σκορ 41-29. Κάπου εκεί, οι παίκτες του Δέδα πάτησαν το… γκάζι για τα καλά και ανέβασαν τη διαφορά ακόμα περισσότερο, φτάνοντας μέχρι και στο +15, με 47-32 στο 17’, σκορ που διαμορφώθηκε μετά από ένα δύσκολο δίποντο εκτός ισορροπίας, από τον Κουζέλογλου. Στα τελευταία τρία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, υπήρξε μία χαλάρωση όμως και έτσι οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 47-39, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Οι παίκτες της ΑΕΚ μπήκαν πολύ αποφασιστικά στο δεύτερο ημίχρονο, αν και αρχικά στο 21’, είδαν τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 47-41, μετά από 9-0 σερί. Εκεί λοιπόν, η Βασίλισσα άρχισε να παίζει πολύ σοβαρά και επέβαλλε πλήρως τον ρυθμό της, με συνέπεια να προηγηθεί με 57-41 στο 23’, με ένα τρίποντο που πέτυχε ο Κολόμ, ανεβάζοντας το σερί στο 10-0. Ουσιαστικά, από εκείνο το σημείο και μετά, ο Δικέφαλος είχε την απόλυτη κυριαρχία και δεν απειλήθηκε καθόλου στη συνέχεια της αναμέτρησης. Η διαφορά έφτασε στο +20 (69-49 στο 28’), μετά από ένα κάρφωμα του Χάμερ. Με 2/2 βολές του Παππά στο 29’, η Ένωση ήταν μπροστά και με 73-49, ενώ η 3η περίοδος έληξε με 73-51 υπέρ της ΑΕΚ.

Είναι κάτι παραπάνω από προφανές ότι τα πάντα είχαν τελειώσει, με τη Βασίλισσα να έχει τον πλήρη έλεγχο. Το μόνο ενδιαφέρον που υπήρχε πλέον, ήταν το πόσο θα λήξει ο αγώνας. Αρχικά πάντως, η Βασίλισσα έφτασε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, δηλαδή στο +28, με σκορ 79-51 στο 31’, έπειτα από ένα λέι απ, που πέτυχε ο Παππάς στον αιφνιδιασμό. Στο 36’, το σκορ ήταν 87-63 υπέρ της Ένωσης, έπειτα από ένα δίποντο που πέτυχε ο Κουζέλογλου. Ο Φλιώνης είχε 1/2 βολές στο 39’ και έκανε το 92-71 υπέρ του Δικεφάλου, ενώ το τελικό σκορ, ήταν το 92-75 υπέρ της ΑΕΚ.

Διαιτητές: Τσαρούχα-Συμεωνίδης-Αγραφιώτης.

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 47-39, 73-51, 92-75.

ΑΕΚ (Στέφανος Δέδας): Κολόμ 24 (6), Φλιώνης 9, Ράουτινς 3 (1), Πετρόπουλος 8 (2), Φιλιππάκος 8, Παππάς 5, Καρλής, Μαυροειδής 8, Κουζέλογλου 11, Χάμερ 16 (2).

ΙΩΝΙΚΟΣ (Κούρο Σεγκούρα): Μουσταφά 19 (3), Χατζηκυριάκος 3 (1), Τζόλος 2, Κολοβέρος 12 (1), Αρσενόπουλος 10 (1), Αθηναίου 14 (1), Γόντικας 8, Γκιουζέλης 7.