Έσπασαν τα κοντέρ με 158 πόντους οι Χόρνετς (VIDEOS)

Η ομάδα της Σάρλοτ έκανε πάρτι στην Ιντιανάπολις, συνεχίζουν στην κορυφή Σανς και Χιτ, όλα τα αποτελέσματα στο NBA

Με 24/45 τρίποντα, οι Σάρλοτ Χόρνετς κατέρριψαν το δικό τους ρεκόρ, επιθετικής παραγωγής, βάζοντας 158 πόντους στους Πέισερς, στο 158-126 μέσα στην Ιντιανάπολις. Οι Χόρνετς ξεκίνησαν, πετυχαίνοντας τους 12 από τους 15 πρώτους πόντους του παιχνιδιού και στο τέλος του ημιχρόνου είχαν το προβάδισμα, 70-71. Στο τρίτο 12λεπτο, οι φιλοξενούμενοι άρχισαν με σερί 7-0 και, λίγο αργότερα, με επιμέρους 13-2, ανέβασαν τη διαφορά στο +22, 82-104, στα 4:18 για τη λήξη της περιόδου. Με 5:14 για το φινάλε, οι Χόρνετς κατέρριψαν το ρεκόρ παραγωγικότητάς τους, με το τρίποντο του Μπρίτζες να κάνει το 113-146. Λίγα λεπτά αργότερα, η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της, 113-149, πριν από το τελικό 126-158. Ο Κέλι Ούμπρε Τζούνιορ ήρθε από τον πάγκο και έβαλε 39 πόντους (10/15 τρίποντα), όντας ο κορυφαίος των νικητών. Ο ΛαΜέλο Μπολ κατέγραψε τέταρτο, εφετινό, τριπλ-νταμπλ, με 29 πόντους, 13 ασίστ και 10 ριμπάουντ. Συνολικά, τέσσερις παίκτες των Χόρνετς τελείωσαν τον αγώνα με 20+ πόντους. Επιπλέον, "σκούπισαν" τη σειρά με τους Πέισερς, για τη κανονική περίοδο, με τέσσερις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια. Η ομάδα της Ιντιανάπολις δεν είχε τρεις από τους βασικούς παίκτες της και οι Γκόγκα Μπιτάτζε, Αϊζάια Τζάκσον έβαλαν από 17 πόντους ο καθένας για την έβδομη ήττα, στα εννέα τελευταία παιχνίδια.

Οι Φίνιξ Σανς συνεχίζουν την ξέφρενη πορεία τους, στη κανονική περίοδο, αφού πέρασαν και από τη Γιούτα, επικρατώντας 105-97 των Τζαζ, για την όγδοη συνεχόμενη νίκη τους. Οι παίκτες των Σανς μπήκαν αφιονισμένοι στο παιχνίδι, υποχρεώνοντας τους αντιπάλους τους σε λάθη και σε χαμένα σουτ. Έτσι, με τον Μπούκερ να πετυχαίνει περισσότερους πόντους, 21, από όλους τους Τζαζ, οι Σανς είχαν προβάδισμα 18-39, μετά το τέλος της πρώτης περιόδου. Στο δεύτερο 12λεπτο, το σκηνικό άλλαξε, με τους Τζαζ να κυριαρχούν, να περιορίζουν τους φιλοξενούμενους στους 11 πόντους και η λήξη του ημιχρόνου να βρίσκει τους Σανς να προηγούνται 48-50. Στο τρίτο 12λεπτο, οι Σανς κράτησαν το προβάδισμα και πήγαν με +10, 64-74, στο τέταρτο 12λεπτο. Με 1:52 για το τέλος του αγώνα, οι Σανς προηγούνταν 94-98, αλλά ο Γουαϊτσάιντ των Τζαζ χρεώθηκε με επιθετικό φάουλ και τεχνική ποινή. Η βολή της τεχνικής ποινής και το δίποντο του Μπούκερ έδωσαν στους Σανς τη διαφορά που χρειάζονταν, 94-101, για να "κλειδώσουν" τη 38η νίκη τους στη σεζόν, σε 47 παιχνίδια. Ο Ντέβιν Μπούκερ κατέγραψε ρεκόρ καριέρας, μαζεύοντας 12 ριμπάουντ και με 43 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών. Ο Κρις Πολ έβαλε 15 πόντους στη τέταρτη περίοδο και ο έμπειρος γκαρντ των Σανς τελείωσε το παιχνίδι με 21 πόντους. Για τους Γιούτα Τζαζ, ο Τζόρνταν Κλάρκσον ήρθε από τον πάγκο και έβαλε 26 πόντους.

Με τριπλ-νταμπλ του Λούκα Ντόντσιτς, οι Ντάλας Μάβερικς νίκησαν μέσα στο Πόρτλαντ, 132-112 τους Μπλέιζερς. Οι Μάβερικς ξεκίνησαν πολύ επιθετικά, προηγήθηκαν 15-30 και είχαν προβάδισμα 15 πόντων, 25-40, μετά το πρώτο 12λεπτο. Στη δεύτερη περίοδο, η διαφορά έφτασε και το +18, 45-63, με τους Μπλέιζερς να αντιδρούν και να μειώνουν στο 59-68 του ημιχρόνου. Στο τρίτο 12λεπτο, οι γηπεδούχοι μείωσαν ακόμα περισσότερο, 74-78, αλλά αυτό ήταν το καλύτερο που κατάφεραν. Οι Μάβερικς ανέβασαν στροφές και προηγήθηκαν 81-98, ενόψει τέταρτης περιόδου, και έφτασαν να προηγούνται έως και με +23, 106-129, λίγο πριν το φινάλε. Ο Ντόντσιτς κατέγραψε το 42ο τριπλ-νταμπλ της καριέρας του, στο NBA, τελειώνοντας το παιχνίδι με 15 πόντους, 15 ασίστ και 10 ριμπάουντ. Επτά παίκτες των Μάβερικς είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με πρώτο σκόρερ τον Τζάλεν Μπράνσον με 20 πόντους. Για τους Μπλέιζερς, ο Ανφέρνι Σίμονς έβαλε 23 πόντους.

Μια βραδιά μετά το δεύτερο μεγαλύτερο come back, στην ιστορία του NBA, οι Λος Άντζελες Κλίπερς πήγαν στο Ορλάντο και νίκησαν 111-102 τους Μάτζικ. Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, οι Ορλάντο Μάτζικ πήραν διαφορά 14 πόντων, 39-25, αλλά οι Κλίπερς έκλεισαν το ημίχρονο με επιμέρους 11-1, για το 48-49. Οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν, πήραν ξανά το προβάδισμα και στο τέλος της τρίτης περιόδου ήταν μπροστά με 78-76. Όμως, οι Κλίπερς ξεκίνησαν το τελευταίο 12λεπτο με επιμέρους 20-9, για το 87-96, βάζοντας τις βάσεις για τη τρίτη νίκη, στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια. Ο Λουκ Κέναρντ έβαλε 17 πόντους και ήταν ο πρώτος σκόρερ των Κλίπερς, που είχαν 15/28 τρίποντα και νίκησαν στο Ορλάντο για 8η σερί χρονιά. Ο ρούκι Φραντζ Βάγκνερ έβαλε 21 πόντους, για λογαριασμό των Ορλάντο Μάτζικ που διατηρούν το χειρότερο ρεκόρ, εντός έδρας, για φέτος, 3-18.

Με πολύτιμη βοήθεια από τον πάγκο, οι Ατλάντα Χοκς έφτασαν σε πέμπτη σερί νίκη, με το 121-104 επί των Σακραμέντο Κινγκς. Οι Κινγκς αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους και προηγήθηκαν 19-33 στη πρώτη περίοδο, 21-33 το σκορ στο 12ο λεπτό, με τους Χοκς να βγάζουν αντίδραση στο δεύτερο 12λεπτο. Ξεκίνησαν με επιμέρους 9-1, για να ισοφαρίσουν, λίγο αργότερα, 42-42, και να πάρουν το προβάδισμα, 47-42, για να έρθει το 67-50 του ημιχρόνου. Το, συνολικό, επιμέρους 46-17 της δεύτερης περιόδου, έδωσε ψυχολογία στους Χοκς, που κυριάρχησαν στο δεύτερο ημίχρονο, φτάνοντας τη διαφορά μέχρι και τους 30 πόντους, 90-60. Οι παγκίτες των Χοκς προσέφεραν 70 πόντους, έναντι 24 των αντιπάλων, με τον Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς να επιστρέφει από τραυματισμό και να βάζει 18 πόντους. Ο Ονιέκα Οκόνγκου ήρθε από τον πάγκο και έβαλε 18 πόντους για λογαριασμό των Χοκς. Ο Τράε Γιανγκ σταμάτησε στους 17 πόντους και τις 10 ασίστ. Για τους Σακραμέντο Κινγκς, που γνώρισαν πέμπτη σερί ήττα, ο Χάρισον Μπαρνς έβαλε 28 πόντους.

Με τέσσερις παίκτες να έχουν 20+ πόντους, οι πρωτοπόροι της Ανατολής, Μαϊάμι Χιτ, νίκησαν 110-96 τους Νιου Γιορκ Νικς. Η ομάδα του Μαϊάμι μπήκε, από την αρχή, δυνατά, όταν προηγήθηκε 30-16 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Δεν έχασε σε καμία στιγμή το προβάδισμα, φτάνοντας τη διαφορά έως και τους 30 πόντους, 88-58, στα τέλη του τρίτου 12λεπτου. Ο Ντάνκαν Ρόμπινσον με 7/11 τρίποντα και 25 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των Χιτ, για να ακολουθήσουν οι Τζίμι Μπάτλερ (22 πόντοι), Τάιλερ Χίρο (21 πόντοι) και Πι Τζέι Τάκερ (20 πόντοι) για την όγδοη νίκη, στα δέκα τελευταία παιχνίδια, των Χιτ. Με τον τοπ σκόρερ τους, τον Τζούλιους Ραντλ, να περιορίζεται στους 11 πόντους, οι Νικς είχαν για πρώτο σκόρερ τον Όμπι Τόπιν με 18 πόντους. Η ομάδα της Νέας Υόρκης συνέχισε το αρνητικό σερί στο Μαϊάμι, όπου έχει να νικήσει από τον Μάρτιο του 2017.

Οι Μπρούκλιν Νετς υποδέχτηκαν τους Νάγκετς χωρίς Ντουράντ, Ίρβινγκ και Χάρντεν, με την ομάδα του Ντένβερ να φεύγει νικήτρια, 124-118. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα, προηγήθηκαν 8-17, αλλά οι γηπεδούχοι ανέκαμψαν για το 28-29 του 12ου λεπτού. Στο δεύτερο 12λεπτο, οι Νετς ήταν σαφώς καλύτεροι και πήγαν στην ανάπαυλα με προβάδισμα 11 πόντων, 65-54. Με 7:39 για το τέλος της τρίτης περιόδου, το σκορ ήταν 77-70 και, τότε, οι Νάγκετς έκαναν επιμέρους 22-4, για να προηγηθούν 84-92. Με 3:32 για το τέλος, το σκορ ήταν 113-116 και ο Όλντριτζ αστόχησε σε βολές που θα έφερναν το ματς στον πόντο. Λίγο αργότερα, στα 1:52 για το τέλος, οι Νετς μείωσαν σε 114-118, αλλά δέχτηκαν ένα σερί 6-0, για το 114-124 και εκεί τελείωσαν όλα. Ο Νίκολα Γιόκιτς με 26 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των Νάγκετς, έχοντας για συμπαραστάτη τον Όστιν Ρίβερς που έβαλε 25 πόντους (7/10 τρίποντα), τους 22 στο δεύτερο ημίχρονο. Τρίτη σερί ήττα για τους Μπρούκλιν Νετς, που είχαν για πρώτο σκόρερ τον ρούκι Καμ Τόμας με 25 πόντους.

Για πρώτη φορά, από τις αρχές Γενάρη, οι Σικάγο Μπουλς πετυχαίνουν συνεχόμενες νίκες, αφού επικράτησαν 111-105 των Τορόντο Ράπτορς, δυο μέρες μετά τη νίκη στην Οκλαχόμα. Στα πρώτα έξι λεπτά, οι Μπουλς είχαν 100% ευστοχία στα σουτ και προηγήθηκαν 14-2, ολοκληρώνοντας την πρώτη περίοδο στο +4, 31-27 και με 66.7% στα σουτ. Στο πρώτο 12λεπτο, οι Ράπτορς βρέθηκαν να χάνουν με διαφορά έως και 14 πόντων, αλλά, στη δεύτερη περίοδο, ισοφάρισαν σε 33-33. Ωστόσο, στα τελευταία έξι λεπτά του ημιχρόνου, οι Μπουλς έκαναν επιμέρους 26-9 και προηγήθηκαν 67-50. Στο τρίτο 12λεπτο, ο Γκάρι Τρεντ έβαλε 16 πόντους, βοηθώντας τους Ράπτορς να μειώσουν σε 80-75, 3:03 για το τέλος της περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν να κατεβάζουν τη διαφορά, 100-99 στα 4:38 για το φινάλε του παιχνιδιού, και πήραν και προβάδισμα, 102-103 με 3:11 να απομένουν για το τέλος. Όμως, η τεχνική ποινή στον Τρεντ, επέτρεψε στους Μπουλς να "κλειδώσουν" τη νίκη. Ο ΝτεΜαρ ΝτεΡόζαν ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με 29 πόντους, και ακολούθησε ο Ζαχ ΛαΒιν με 23 πόντους. Πέμπτο σερί νταμπλ-νταμπλ για το Νίκολα Βούτσεβιτς, με 17 πόντους και 15 ριμπάουντ. Έκτη ήττα, στα εννέα τελευταία παιχνίδια, για τους Τορόντο Ράπτορς, που είχαν για πρώτο σκόρερ τον Τρεντ με 32 πόντους.

Ο Ντεζούντε Μάρεϊ ισοφάρισε επίδοση του σπουδαίου Ντέιβιντ Ρόμπινσον, με τη φανέλα των Σαν Αντόνιο Σπερς, φτάνοντας τα 14 τριπλ-νταμπλ στην καριέρα του. Ωστόσο, τη βραδιά του 25χρονου γκαρντ χάλασε ο Ζα Μοράντ, που οδήγησε τους Μέμφις Γκρίζλις στη νίκη, 118-110 μέσα στο Σαν Αντόνιο. Στα πρώτα πέντε λεπτά, οι δυο ομάδες ευστόχησαν σε 18 σουτ, με τους Γκρίζλις να παίρνουν διαφορά 13 πόντων, 19-32, και έκλεισαν την περίοδο με επιμέρους 19-11, για το 25-34. Στα μισά της δεύτερης περιόδου, ένα ξέσπασμα των Σπερς μείωσε τη διαφορά, 52-55, με τους Γκρίζλις να προηγούνται 58-61 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι δεν επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να πάρουν διψήφια διαφορά, ωστόσο, δεν μπόρεσαν να πετύχουν την ολική ανατροπή. Με 4:52 για το φινάλε, ο Μάρεϊ έφερε το ματς στα ίσια, 106-106, αλλά οι παίκτες των Γκρίζλις πήραν, στη συνέχεια, το επιθετικό ριμπάουντ, που οδήγησε σε εύστοχο τρίποντο, για το 106-109. Ακολούθησε λάθος πάσα, από πλευράς Σπερς, και μια εύστοχη βολή, από πλευράς Γκρίζλις, για το 106-110 και όλα είχαν κριθεί. Ο Ζα Μοράντ με 41 πόντους ισοφάρισε την κορυφαία, εφετινή, του επίδοση και ήταν ο καλύτερος παίκτης των Γκρίζλις. Για τους Σπερς, ο Μάρεϊ είχε 16 πόντους, 11 ασίστ και 10 ριμπάουντ, με τον Ντέβιν Βάσελ να έρχεται από τον πάγκο και να είναι ο πρώτος σκόρερ, για την ομάδα του Σαν Αντόνιο, με 20 πόντους.

Διαβάστε εδώ για την ήττα των Μπακς στο Κλίβελαντ

Τα αποτελέσματα, που έγιναν τα ξημερώματα, στο NBA (πατήστε επάνω στα ματς για στατιστικά):

Ιντιάνα Πέισερς-Σάρλοτ Χόρνετς 126-158

Ορλάντο Μάτζικ-Λος Άντζελες Κλίπερς 102-111

Ατλάντα Χοκς-Σακραμέντο Κινγκς 121-104

Μαϊάμι Χιτ-Νιου Γιορκ Νικς 110-96

Μπρούκλιν Νετς-Ντένβερ Νάγκετς 118-124

Σικάγο Μπουλς-Τορόντο Ράπτορς 111-105

Σαν Αντόνιο Σπερς-Μέμφις Γκρίζλις 110-118

Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς-Ντάλας Μάβερικς 112-132