Πήραν το ντέρμπι οι Χιτ και ανέβηκαν κορυφή (VIDEOS)

Η ομάδα του Μαϊάμι επιβλήθηκε των Λέικερς και σκαρφάλωσε στη πρώτη θέση της Δύσης- Τρομερός Τέιτουμ στη νίκη των Σέλτικς, ο Ντόντσιτς επικράτησε του Μοράντ, όλα τα αποτελέσματα στο NBA

Η μεγάλη αντεπίθεση των Λος Άντζελες Λέικερς δεν ολοκληρώθηκε και οι Μαϊάμι Χιτ έμειναν όρθιοι, επικρατώντας με 113-107, αποτέλεσμα που τους ανεβάζει στην κορυφή της Ανατολής. Οι Χιτ ξεκίνησαν πολύ δυνατά και προηγήθηκαν, νωρίς, με 32-14. Η ομάδα του Μαϊάμι κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο, αφού έφτασε να προηγείται και με +26, 66-40, πριν από το 69-52 του ημιχρόνου. Στο ίδιο τέμπο κύλησε και η τρίτη περίοδος με τους Χιτ να μπαίνουν με προβάδισμα 19 πόντων, 89-70, στο τέταρτο 12λεπτο. Στα 8:38 για το τέλος, το σκορ ήταν στο 98-75 και κάπου εκεί, οι Χιτ χαλάρωσαν και οι Λέικερς, με μπροστάρη τον Λεμπρόν, ανέβασαν ταχύτητα. Έτσι, με επιμέρους 32-13, οι Λέικερς μείωσαν σε 111-107, με 67 δευτερόλεπτα να απομένουν για το φινάλε. Αλλά, οι Λέικερς δεν εκμεταλλέυτηκαν το λάθος του Πι Τζέι Τάκερ, στα 7 δευτερόλεπτα, αφού ο Χόρτον-Τάκερ έκανε λάθος πάσα, επιτρέποντας στον Μάρτιν να διαμορφώσει το τελικό 113-107. Ο Ντάνκαν Ρόμπινσον με 25 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των Χιτ, οι οποίοι αγωνίστηκαν, ξανά, χωρίς Κάιλ Λάουρι (απών για τέταρτο σερί παιχνίδι για προσωπικούς λόγους) και Τάιλερ Χίρο (απών για τρίτο σερί παιχνίδι, λόγω κοροναϊού). Ο Τζίμι Μπάτλερ κατέρριψε το ρεκόρ του Λεμπρόν Τζέιμς σε τριπλ-νταμπλ κανονικής περιόδου, με τη φανέλα των Χιτ, φτάνοντας τα 10, αφού ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 20 πόντους, 12 ασίστ και 10 ριμπάουντ. Για 17ο σερί παιχνίδι, ο Λεμπρόν είχε 26+ πόντους, με τον ηγέτη των Λέικερς να βάζει 33 πόντους και να μαζεύει 11 ριμπάουντ.

Χωρίς να χάσουν στιγμή το προβάδισμα, οι Ντάλας Μάβερικς επικράτησαν 104-91 των Μέμφις Γκρίζλις και έφτασαν τις 11 νίκες, στα 13 τελευταία παιχνίδια. Με τους Γκρίζλις να καταγράφουν αρνητικά ρεκόρ, στο πρώτο ημίχρονο, σε πόντους (34), ποσοστό ευστοχίας (28) και τρίποντα (2/14), οι Μάβερικς είχαν προβάδισμα 14 πόντων, 48-34, μετά τις δυο πρώτες περιόδους. Στο τρίτο 12λεπτο, η διαφορά έφτασε και στη μέγιστη τιμή της, 68-46, με τους Μάβερικς να ελέγχουν το παιχνίδι μέχρι το φινάλε. Φορώντας ένα προστατευτικό γύρω από τον αυχένα, εξαιτίας τραυματισμού, ο Ντόντσιτς έβαλε 37 πόντους, μάζεψε 11 ριμπάουντ και μοίρασε 9 ασίστ. Τον ακολούθησε, σε απόδοση, ο Κρίσταπς Πορζίνγκις με 6 τάπες, ατομικό ρεκόρ για φέτος, 15 πόντους και 8 ριμπάουντ. Για τους Γκρίζλις, ο Ζα Μοράντ είχε 35 πόντους με 14/31 σουτ, τη στιγμή που οι συμπαίκτες του είχαν, όλοι μαζί, 23/68.

Στην Ουάσινγκτον, ο Τζέισον Τέιτουμ οργίασε και με 51 πόντους οδήγησε τους Μπόστον Σέλτικς σε νίκη, 116-87 επί των Γουίζαρντς. Με τους Σέλτικς να προηγούνται 45-46, η ομάδα της Βοστώνης έκλεισε το ημίχρονο με σερί 14-0, για το 45-60, με τον Τέιτουμ να σημειώνει 18 πόντους στο δεύτερο 12λεπτο. Στη τρίτη περίοδο, ο 23χρονος φόργουορντ ισοφάρισε την καλύτερη επίδοσή του, για φέτος, φτάνοντας τους 42 πόντους, με τους Σέλτικς να κυριαρχούν και να προηγούνται με 62-89, πριν το 69-91 του 36ου λεπτού. Με 4:36 για το τέλος, ο Τέιτουμ έφτασε την "50άρα", για το 80-104, ωστόσο, δεν πρόλαβε να ισοφαρίσει το ρεκόρ καριέρας του, 60 πόντους κόντρα στους Σπερς. Ο Τέιτουμ τελείωσε το παιχνίδι με 18/28 σουτ και 9/14 τρίποντα, ενώ ήταν άχαστος στις βολές, 6/6. Οι Γουίζαρντς δεν πήραν ποτέ το προβάδισμα, με τον Μπράντλι Μπιλ να πετυχαίνει 19 πόντους και το κοινό των γηπεδούχων να αποθεώνει τον Τέιτουμ.

Με τον Στεφ Κάρι σε... κακό φεγγάρι, τον Κλέι Τόμπσον να μένει εκτός την τελευταία στιγμή, λόγω ενοχλήσεων στο γόνατο, και τον Ντρέιμοντ Γκριν τραυματία, οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς βρήκαν τον τρόπο να νικήσουν, 94-92 τους Γιούτα Τζαζ. Στο τελευταίο τετράλεπτο της τρίτης περιόδου, οι Γουόριορς πήραν το μεγαλύτερο προβάδισμά τους στο παιχνίδι, 79-66, μπήκαν με +8, 83-75, στη τελευταία περίοδο, αλλά, οι Τζαζ ισοφάρισαν σε 89-89, στα 4:09 για το τέλος. Ακολούθησαν πέντε αναπάντητοι πόντοι των Γουόριορς, 94-89 και παρότι, στα τελευταία 1:48, δεν σκόραραν, οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη, αφού, στα 32.8 δευτερόλεπτα, ο Μπογκντάνοβιτς αστόχησε σε τρίποντο και ο Ο'Νιλ που πήρε το επιθετικό ριμπάουντ αστόχησε σε φόλοου. Ο Τζόρνταν Πουλ με 20 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Άντριου Γουίγκινς να προσθέτει 14 πόντους (αλλά με 6/17 σουτ), σε μία βραδιά που ο Κάρι έμεινε στους 13 πόντους με 5/20 σουτ (1/13 εκ των οποίων τρίποντα). Για τους Τζαζ, που αγωνίστηκαν ξανά χωρίς τον Ντόνοβαν Μίτσελ (διάσειση), ο Μπογκντάνοβιτς είχε 21 πόντους και ο Ρούντι Γκέι 16 πόντους, ενώ ο Ρούντι Γκομπέρ είχε 12 πόντους και 18 ριμπάουντ, αλλά φάνηκε να τραυματίζεται προς το τέλος του αγώνα.

Το δίδυμο Έντουαρντς-Ράσελ οδήγησε τους Μινεσότα Τίμπεργουλβς σε νίκη, 136-125 επί των Μπρούκλιν Νετς. Οι Νετς ξεκίνησαν με 55% ευστοχία στη πρώτη περίοδο, μάζεψαν 11 παραπάνω ριμπάουντ από τους αντιπάλους τους, αλλά, στο δεύτερο 12λεπτο, είχαν 8/24 σουτ, με αποτέλεσμα οι Τίμπεργουλβς να πάνε με προβάδισμα 10 πόντων, 72-62, στην ανάπαυλα, σουτάροντας με 56.8%. Στο τρίτο 12λεπτο, οι γηπεδούχοι πήγαν τη διαφορά στο +15, 89-74, με τους Νετς να μειώνουν, 102-95, ενόψει τέταρτης περιόδου. Στις τρεις πρώτες περιόδους, ο Καρλ-Άντονι Τάουνς είχε κινηθεί σε ρηχά νερά, αλλά, στο τελευταίο 12λεπτο έβαλε 15 πόντους και τελείωσε κάθε ελπίδα των Νετς για ανατροπή. Ο Άντονι Έντουαρντς με 25 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, ο ΝτΆντζελο Ράσελ ακολούθησε με 23 πόντους και 10 ασίστ, ενώ ο Τάουνς πρόσθεσε 23 πόντους, για τη τρίτη νίκη, στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια, των Τίμπεργουλβς. Με τον Κέβιν Ντουράντ τραυματία, οι Νετς μετράνε δυο νίκες και ισάριθμες ήττες, με τον Καϊρί Ίρβινγκ να πετυχαίνει 30 πόντους.

Τα αδέρφια Βάγκνερ έβαλαν, μαζί, 41 πόντους και οι Ορλάντο Μάτζικ νίκησαν 114-95 τους Σικάγο Μπουλς. Μετά το δυνατό ξεκίνημα των Μπουλς, 2-10, οι Μάτζικ ισορρόπησαν και στο τελευταίο τρίλεπτο πήραν διψήφια διαφορά, 48-37, την οποία και ανέβασαν, για το 53-37 του ημιχρόνου. Στο τρίτο 12λεπτο, οι Μάτζικ προηγήθηκαν και με +20, 71-51, με τους Μπουλς να έχουν σε εξαιρετική βραδιά τον ΝτεΡόζαν και να μειώνουν στο 85-74 του 36ου λεπτού. Ωστόσο, στη τελευταία περίοδο, η ομάδα του Σικάγο, των εννέα διαθέσιμων παικτών, έμεινε από δυνάμεις και γνώρισε έβδομη ήττα, στα εννέα τελευταία παιχνίδια. Ο Μόριτζ Βάγκνερ έβαλε 23 πόντους και ο μικρότερος αδελφός του, ο Φραντς, σημείωσε 18 πόντους για τους Μάτζικ, που πανηγύρισαν εντός έδρας νίκη μετά τη 1η Δεκεμβρίου. Για τους Μπουλς, κορυφαίος ήταν ο ΝτεΜαρ ΝτεΡόζαν με 41 πόντους, 12η φορά που πετυχαίνει 30+ πόντους τη φετινή σεζόν.

Στο τέταρτο παιχνίδι του, μετά την επιστροφή από τραυματισμό, ο Σι Τζέι ΜακΚόλουμ πέτυχε νταμπλ-νταμπλ και οι Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς νίκησαν, εκτός έδρας, 114-105 τους Τορόντο Ράπτορς. Οι Μπλέιζερς ξεκίνησαν με 6/8 σουτ, έναντι 1/16 των αντιπάλων τους, και προηγήθηκαν 4-25, πριν από το 15-33 του 12ου λεπτού. Τα κακά ποσοστά ευστοχίας των γηπεδούχων συνεχίστηκαν και στο δεύτερο 12λεπτο με τους Μπλέιζερς να προηγούνται 34-64 στο ημίχρονο. Στις δυο πρώτες περιόδους, οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερα λάθη από εύστοχα σουτ. Η εικόνα των γηπεδούχων βελτιώθηκε στο τρίτο 12λεπτο, με αποτέλεσμα η τέταρτη περίοδος να ξεκινήσει με τους φιλοξενούμενους στο +19, 67-86. Οι Μπλέιζερς δεν ανησύχησαν από τη βελτιωμένη απόδοση των Ράπτορς και λίγο έλειψε να το πληρώσουν, αφού, στο 1:24 για το τέλος, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 101-105. Τελικά, δυο τρίποντα του Σίμονς, για το 101-111, "κλείδωσαν" τη νίκη για τους Μπλέιζερς. Ο Σι Τζέι ΜακΚόλουμ, με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ, ήταν εκ των πρωταγωνιστών για τους Μπλέιζερς, με τον Γιουσούφ Νούρκιτς να πετυχαίνει πέμπτο σερί νταμπλ-νταμπλ, 11 πόντοι και 11 ριμπάουντ. Ο Πασκάλ Σιάκαμ με 28 πόντους ξεχώρισε από τους Ράπτορς.

Στη Σάρλοτ, οι Ατλάντα Χοκς έφτασαν σε τέταρτη σερί νίκη, επικρατώντας 113-91 των Χόρνετς. Με τους Χόρνετς να έχουν 0/16 τρίποντα στις δυο πρώτες περιόδους, οι Χοκς είχαν προβάδισμα 11 πόντων, 44-55 στο ημίχρονο. Ο ΛαΜέλο Μπολ έκανε αντιαθλητικό φάουλ, πήρε και τεχνική ποινή, με αποτέλεσμα οι Χοκς να φτάσουν τη διαφορά στο +22, 53-75, πριν από το 66-85 του 36ου λεπτού. Στις αρχές της τέταρτης περιόδου, οι Χοκς προηγήθηκαν και με +27, 66-93, πριν από το τελικό 91-113, με την ομάδα της Ατλάντα να συνεχίζει τη μάχη για είσοδο στα playoffs. Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Τράε Γιανγκ με 30 πόντους και 8/15 τρίποντα. Ο Μάιλς Μπρίτζες και ο ΛαΜέλο Μπολ έβαλαν από 19 πόντους ο καθένας για λογαριασμό των Χόρνετς.

Για 14ο σερί παιχνίδι, ο Τζόελ Εμπίντ σημείωσε 25+ πόντους και οι Φιλαδέλφεια Σίξερς έφυγαν νικητές από το Σαν Αντόνιο, 115-109 τους Σπερς. Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν τους γηπεδούχους στο 31% στα σουτ και πήραν προβάδισμα 12 πόντων, 29-41, διαφορά που κράτησαν μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου, 47-59. Στο τελευταίο δίλεπτο της τρίτης περιόδου, οι Σίξερς προηγήθηκαν και με +15, 71-86, με τους Σπερς να αντιδρούν και να κατεβάζουν τη διαφορά στο δίποντο, 109-111 στα 33.2 δευτερόλεπτα για το τέλος. Οι βολές του Εμπίντ, ωστόσο, "κλείδωσαν" την έβδομη συνεχόμενη νίκη των Σίξερς, με αντιπάλους τους Σπερς. Ο Καμερουνέζος σέντερ τελείωσε το παιχνίδι με 38 πόντους και 12 ριμπάουντ. Ο Γιάκομπ Πελτλ με 25 πόντους και 10 ριμπάουντ ξεχώρισε από τους Σπερς.

Ο Νίκολα Γιόκιτς έκανε τα... δικά του, οι Νάγκετς είχαν συνολικά 6 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και όλα αυτά αποδείχθηκαν αρκετά για την ομάδα του Ντένβερ, που επιβλήθηκε - έστω και λίγο πιο δύσκολα από ότι περίμενε - με 117-111 των Πίστονς. Ο Γιόκιτς είχε 34 πόντους, 9 ριμπάουντ και 8 ασίστ για το Ντένβερ, με τον Γουίλ Μπάρτον να προσθέτει 14 πόντους και τον Άαρον Γκόρντον 13 πόντους. Για τους Πίστονς, οι Κέιντ Κάντινγκχαμ, Τρέι Λάιλς, Αϊζάια Στιούαρτ και Κόρι Τζόζεφ είχαν από 18 πόντους.

Διαβάστε εδώ για τη νίκη των Νικς κόντρα στους Κλίπερς

Τα αποτελέσματα των αγώνων, που έγιναν Κυριακή βράδυ, στο NBA (πατήστε επάνω στα ματς για στατιστικά):

Ουάσινγκτον Γουίζαρντς-Μπόστον Σέλτικς 87-116

Μαϊάμι Χιτ-Λος Άντζελες Λέικερς 113-107

Ορλάντο Μάτζικ-Σικάγο Μπουλς 114-95

Τορόντο Ράπτορς-Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς 105-114

Σάρλοτ Χόρνετς-Ατλάντα Χοκς 91-113

Σαν Αντόνιο Σπερς-Φιλαδέλφεια Σίξερς 109-115

Ντάλας Μάβερικς-Μέμφις Γκρίζλις 104-91

Μινεσότα Τίμπεργουλβς-Μπρούκλιν Νετς 136-125