56 ΣΧΟΛΙΑ

Αρχοντικό πέρασμα της ΑΕΚάρας από το Περιστέρι!

Πάλευαν μόνοι τους ο… Γκορτσίλας και ο VARίστας - ανακάλυψη του Κλάτενμπεργκ για τον Ατρόμητο, όμως η ομάδα του Γιαννίκη ήταν άριστα στημένη και αποφασισμένη να μην δώσει κανένα δικαίωμα - Ο Λιβάι Γκαρσία έφτιαξε και τα δύο γκολ που έβαλαν οι Τζαβέλας και Τσούμπερ για το τελικό 0-2 - Πέναλτι - ορισμός δεν δόθηκε υπέρ του Μάνταλου, χάρισε δύο (!) φορές αποβολή στον Κουλούρη ο προκλητικός διαιτητής

SUPER LEAGUE – 19η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ – ΑΕΚ 0-2

ΓΗΠΕΔΟ: Περιστερίου

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γκορτσίλας (Μακεδονίας)

Έχοντας ως βασική σταθερά την εξαιρετική ανασταλτική λειτουργία, που έδειξε και στην Τούμπα, και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση με την βολίδα του Τζαβέλλα στο πρώτο μέρος και το καταπληκτικό γκολ της επανάληψης σε δημιουργία Γκαρσία και… εκτέλεση Τσούμπερ, η ΑΕΚ πέρασε νικηφόρα από το Περιστέρι επικρατώντας με 0-2 του Ατρόμητου. Κλειδί για να έρθει το σημαντικό διπλό, απέναντι σε μια ομάδα που καιγόταν για βαθμούς, ήταν η σοβαρότητα στην άμυνα, με τους παίκτες του Γιαννίκη να δείχνουν μια συνέπεια, μια βελτίωση και μια συνέχεια, των όσων είδαμε κόντρα στον ΠΑΟΚ, γεγονός πολύ σημαντικό. Ουσιαστικά, η ΑΕΚ ήταν άριστη τακτικά, κινδύνευσε ελάχιστα, και επιθετικά, έχοντας την γνωστή ποιότητα, βρήκε ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο και πήρε άνετα τη νίκη. Μια νίκη, που αποκτά ακόμα μεγαλύτερη αξία, αν αναλογιστούμε τόσο τις απουσίες που υπήρχαν με τελευταίο πρόβλημα που προέκυψε αυτό του τερματοφύλακα, με τον Χατζηεμμανουήλ να μπαίνει αντί του Τσιντώτα και να στέκεται άξια χωρίς πρόβλημα, όσο και τα διαιτητικά όργια του Μακεδόνα Γκορτσίλα και του Λετονού VARίστα Τρεϊμάνις που έφερε ο Κλάτενμπεργκ, οι οποίοι έφαγαν πεντακάθαρο πέναλτι του Μάνταλου στο 0-1 και την αποβολή του Κουλούρη σε… δύο χρόνους, αρχικά στο φινάλε του πρώτου μέρους για βάναυσο χτύπημα στον Μάνταλο και ακολούθως στην επανάληψη για ξεκάθαρο χέρι. Ίσως ο… ελπιδοφόρος Γκορτσίλας, δεν ήθελε να στεναχωρήσει την αδελφή της ξεναγού του Κλάτενμπεργκ στην Τρούμπα που είναι στέλεχος του Ατρόμητου. Υπενθυμίζεται πως ο Άγγλοςαρχιδιαιτητής, είχε γνωρίσει τις ομορφιές του Πειραιά με συνοδό την κυρία Ντέπυ Κοξένογλου αδελφή στελέχους του Ατρόμητου.

Με διάταξη 4-2-3-1 ξεκίνησε η ΑΕΚ στο Περιστέρι, με τον Λε Ταλέκ δίπλα στον Σιμάνσκι, τον Μάνταλο δεκάρι, τους Γκαρσία – Τσούμπερ στα άκρα και τον Καρίμ στην κορυφή. Ήταν ένα πρώτο ημίχρονο, που είδαμε παιχνίδι υπομονής από τους παίκτες του Αργύρη Γιαννίκη με μηδενικά ρίσκα. Η Ένωση, είχε τον έλεγχο και αφού ξεπέρασε τη νευρικότητα του πρώτου 20λεπτου, όπου έκανε πολλά και αβίαστα λάθη στον χώρο του άξονα, βρήκε τα πατήματα της, βρήκε το γκολ και πήγε με προβάδισμα στα αποδυτήρια. Οι κιτρινόμαυροι, ουσιαστικά ανασταλτικά δεν αντιμετώπισαν το παραμικρό πρόβλημα και η μόνη στιγμή που απειλήθηκαν ήταν το φάουλ του Μουνίθ στο ξεκίνημα. Το ματς ήταν κλειστό στο σύνολο του, αλλά η ΑΕΚ βρήκε τη λύση που έψαχνε στο 22’, όταν από εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου, ο Γκαρσία άδειασε υπέροχα τον αντίπαλο του, νικήθηκε από τον Γιαννιώτη, αλλά ο Τζαβέλλας που πήρε το ριμπάουντ δεν αστόχησε και με άπιαστο βολέ έκανε το 0-1. Από εκεί και πέρα, η Ένωση ήλεγξε απόλυτα την κατάσταση, κράτησε καλύτερα και με μεγαλύτερη ηρεμία την μπάλα και μπορεί να μην έβγαλε κάποια μεγάλη φάση, αλλά έχει δύο περιπτώσεις, που έχει αδικηθεί από τις διαιτητικές αποφάσεις. Αρχικά, στο 29’, δεν δόθηκε πεντακάθαρο πέναλτι σε ανατροπή του Μάνταλου από τον Ντένιτς, με τον Μακεδόνα διαιτητή Γκορτσίλα να κλείνει τα μάτια σε συνεργασία με τον Λετονό VARίστα Τρεϊμάνις που έφερε ο Κλάτενμπεργκ, ενώ ακολούθησε η αποβολή-μαρς που έφαγε πάλι η διαιτητική ομάδα, σε ένα βάναυσο χτύπημα του Κουλούρη στον Μάνταλο. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τα φρικτά παράπονα των ανθρώπων της ΑΕΚ προς την διαιτητική ομάδα και τον Γκορτσίλα…

Χωρίς αλλαγές ξεκίνησε στην επανάληψη η ΑΕΚ, με διάθεση όμως να δώσει χώρο στον αντίπαλο και με γρήγορη ανάκτηση να τον βρει ανοργάνωτο. Το… πλάνο, έπιασε με το καλημέρα στα πρώτα λεπτά, αφού στο 51’ ο Γκαρσία βγήκε στο ανοιχτό γήπεδο και με καταπληκτικό τρόπο βρήκε τον Τσούμπερ που με πλασέ έκανε το 0-2, για μια ιδανική εκκίνηση στο β’ μέρος. Βεβαίως, την ίδια ώρα, η ΑΕΚ έχανε τον Μάνταλο που αντιμετώπισε πρόβλημα τραυματισμού. Ο Γιαννίκης στο 52’ τον αντικατέστησε αναγκαστικά και έφερε τον Γέβτιτς από τον πάγκο, χωρίς να αλλάξει κάτι στη διάταξη. Η Ένωση έχοντας και την ψυχολογική ώθηση από εκεί και πέρα, μετά το δεύτερο τέρμα, είχε την απόλυτη υπεροχή και τον έλεγχο και ήταν εκείνη που δημιουργούσε επικίνδυνες καταστάσεις με τον Γκαρσία που ήταν σε μεγάλη μέρα και τον Τσούμπερ. Στο 63’ ο Γιαννίκης σκεπτόμενος και τον ΠΑΟΚ που είναι μπροστά, θέλοντας να κάνει και διαχείρηση, απέσυρε από το ματς Γκαρσία – Τσούμπερ, φέρνοντας από τον πάγκο Άμραμπατ – Μισελέν με τον Γάλλο να πηγαίνει να παίξει ως δεξιός χαφ. Δύο λεπτά αργότερα τα πράγματα απλοποιήθηκαν ακόμα περισσότερο, αφού ο Ατρόμητος έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω της αποβολής του Μουνίθ που χτύπησε τον Ρότα. Οι γηπεδούχοι αν και με παίκτη λιγότερο πάντως, είχαν την πρώτη τους καλή στιγμή στην επανάληψη στο 75’ με την κεφαλιά άουτ του Ντένιτς, σε μια περίπτωση που αδράνησε η κιτρινόμαυρη άμυνα, από τις λίγες στο ματς. Στο 84’ ο Γκορτσίλας έκλεισε τα μάτια σε αποβολή του Κουλούρη χαρίζοντας δεύτερη κίτρινη για χέρι του επιθετικού του Ατρόμητου σε ακόμα ένα διαιτητικό λάθος. Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε ένα κομβικό κόψιμο του Μοχαμάντι πριν ο Κλωναρίδης σουτάρει, ενώ στο φινάλε ο Γέβτιτς έχασε μια σημαντική στιγμή με άστοχο σουτ.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Γιαννιώτης, Καστεγιάνο, Βασιλαντωνόπουλος, Γκαλβάο, Στρούγγης, Χαρίσης (83’ Ερλινγκμαρκ), Ντένις, Καρτάλης (63’ Σπιριντόνοβιτς), Μουνίθ, Μπεντινέλι (78’ Κλωναρίδης), Κουλούρης.

ΑΕΚ: Χατζηεμμανουήλ, Ρότα, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Μοχαμάντι, Σιμάνσκι (75’ Σιμόες), Λε Ταλέκ, Μάνταλος (52’ Γέβτιτς), Γκαρσία (63’ Μισελέν), Τσούμπερ (63’ Άμραμπατ), Ανσαριφάρντ (76’ Αραούχο).