Ο Κάρι «ξέρανε» τους Ρόκετς με buzzer beater νίκης (VIDEO)

Ο ηγέτης των Γουόριορς μίλησε στο τέλος και η ομάδα του Γκόλντεν Στέιτ έμεινε όρθια- Όλα τα αποτελέσματα στο NBA

Στα τελευταία 1:48, είχε αστοχήσει σε τρία σουτ τριών πόντων, αλλά την κρίσιμη στιγμή δεν δίστασε. Ο Στεφ Κάρι πήρε το σουτ, στα 1.6 δευτερόλεπτα, ευστόχησε και οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς νίκησαν 105-103 τους Χιούστον Ρόκετς. Αυτό ήταν το πρώτο buzzer beater νίκης στην καριέρα του 33χρονου γκαρντ. Με τον Κάρι να ξεκινάει με 0/8 σουτ, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν να κυνηγάνε στο σκορ, με τους Ρόκετς να παίρνουν προβάδισμα έξι πόντων, 24-30 στο 12'. Στο φινάλε του ημιχρόνου, η ομάδα του Χιούστον βρέθηκε στο +9, 43-54, με τους Γουόριορς να κάνουν ένα εξαιρετικό τρίτο 12λεπτο και τις δυο ομάδες να μπαίνουν στη τέταρτη περίοδο ισόπαλες, 76-76. Με 3:07 για το τέλος, οι Ρόκετς ήταν μπροστά, 99-103, αλλά, μέχρι το φινάλε, δεν πέτυχαν ούτε πόντο, με τους Γουόριορς να ισοφαρίζουν και τον Κάρι να αναλαμβάνει να δώσει τη νίκη στην ομάδα του Γκόλντεν Στέιτ. Ο ηγέτης των Γουόριορς τελείωσε το παιχνίδι, έχοντας πετύχει 22 πόντους, με 4/13 τρίποντα, και τον ακολούθησε, σε απόδοση, ο Τζόρνταν Πουλ με 20 πόντους. Το πάλεψαν μέχρι τέλους οι Χιούστον Ρόκετς, που είχαν για πρώτο σκόρερ τον Κρίστιαν Γουντ, 19 πόντους, αλλά και 15 ριμπάουντ.

Ο Λεμπρόν Τζέιμς έπαιξε σε θέση σέντερ και οι Λος Άντζελες Λέικερς πέρασαν νικηφόρα από το Ορλάντο, 116-105 τους Μάτζικ. Με τους παγκίτες να πετυχαίνουν 24 πόντους, οι Ορλάντο Μάτζικ πήραν προβάδισμα 8 πόντων στο ημίχρονο, 62-54, την ίδια στιγμή που οι Λέικερς τα περίμεναν όλα από Λεμπρόν και Γουέστμπρουκ, 30 πόντους και οι δυο μαζί μετά τις δυο πρώτες περιόδους. Το τρίτο 12λεπτο έγειρε την πλάστιγγα προς τη μεριά των φιλοξενούμενων, αφού οι Λέικερς ξεκίνησαν με επιμέρους 20-2, προηγήθηκαν 64-73 και, με συνολικό σκορ 16-31 στην τρίτη περίοδο, η ομάδα του Λος Άντζελες ήταν μπροστά με +7, 78-85, ενόψει τελευταίας περιόδου. Εκεί όπου, με ένα σερί 7-0, προηγήθηκε 87-103, σφραγίζοντας την πρώτη, εκτός έδρας, νίκη της μετά από τις 28 Δεκεμβρίου. Ο Λεμπρόν έβαλε 29 πόντους και ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Καρμέλο Αντονι να πετυχαίνει 19 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, να τελειώνει το παιχνίδι με 23 και τον 37χρονο άσο να πετυχαίνει 20+ πόντους για όγδοη φορά, τη φετινή σεζόν. Το, εντός έδρας, ρεκόρ των Ορλάντο Μάτζικ έφτασε στο 2-17, το χειρότερο στο NBA, με τον ρούκι Τζάλεν Σαγκς να βάζει 22 πόντους.

Με πρωταγωνιστές τους Τέρι Ροζίερ και Μάιλς Μπρίτζες, οι Σάρλοτ Χόρνετς έφτασαν σε έβδομη νίκη, στα οκτώ τελευταία παιχνίδια, επικρατώντας 121-98 της Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ. Χάρη σε ένα επιμέρους 24-8, η ομάδα της Σάρλοτ προηγήθηκε 37-20 στο 12' και, στα μισά του δεύτερου 12λεπτου, το σκορ ήταν στο 46-27, με τους Χόρνετς να διατηρούν μια διαφορά, κοντά στους 20 πόντους, παρότι ο Λόνζο Μπολ είχε χρεωθεί με τρία φάουλ. Η λήξη του ημιχρόνου βρήκε τους Χόρνετς στο +17, 69-52, η Θάντερ μείωσε σε 82-73, στα 4:06 πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, αλλά οι γηπεδούχοι δεν άφησαν άλλα περιθώρια και, με τρίποντο του Μπρίτζες, έφτασαν τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, 111-86, 5 λεπτά πριν από το φινάλε. Τρεις παίκτες των νικητών τελείωσαν το παιχνίδι με 20+ πόντους. Ο Τέρι Ροζίερ ήταν ο πρώτος σκόρερ, σημειώνοντας 24 πόντους, ακολούθησε ο Μάιλς Μπρίτζες με 22 πόντους και 14 ριμπάουντ, ενώ ο Πι Τζέι Ουάσινγκτον έβαλε 20 πόντους. Ο Σάι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ σημείωσε 29 πόντους, για την Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ, αλλά έμεινε στους 4 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Τζέιμς Χάρντεν κατέγραψε το 66ο τριπλ-νταμπλ της καριέρας του και οι Μπρούκλιν Νετς έφυγαν νικητές από το Σαν Αντόνιο, 117-102 τους Σπερς. Οι Νετς ξεκίνησαν το παιχνίδι, προηγούμενοι 5-14, οι Σπερς ισορρόπησαν, πέρασαν μπροστά στο σκορ, αλλά δεν κατάφεραν να ξεφύγουν και, στη λήξη του ημιχρόνου, είχαν προβάδισμα ενός πόντου, 51-50. Στα 5:43 για το τέλος του τρίτου 12λεπτου, οι Σπερς ήταν μπροστά με 67-63, για να ακολουθήσει ένα ξέσπασμα του Χάρντεν, καθώς ο "Μούσιας" έβαλε 8 σερί πόντους, για το 67-71, με τους Νετς να μπαίνουν στη τέταρτη περίοδο, έχοντας το προβάδισμα, 74-79. Στα 8:45 για το τέλος, οι Σπερς μείωσαν σε 82-88, αλλά αυτό ήταν το καλύτερο που κατάφεραν, αφού, μέχρι το φινάλε, οι Νετς φρόντισαν να ανεβάζουν τη διαφορά και να φτάσουν στο τελικό 102-117. Ο Τζέιμς Χάρντεν τελείωσε το παιχνίδι με 37 πόντους, 11 ασίστ και 10 ριμπάουντ. Ο Καϊρί Ίρβινγκ είχε 24 πόντους για τους Νετς, που έφτασαν σε πέμπτη σερί νίκη επί των Σπερς. Η ομάδα του Σαν Αντόνιο είχε για κορυφαίο παίκτη τον Ντεζούντε Μάρεϊ, που σημείωσε τριπλ-νταμπλ, με 25 πόντους, 12 ριμπάουντ και 10 ασίστ.

Ανατρέποντας διαφορά 24 πόντων, οι Λος Άντζελες Κλίπερς έφυγαν νικητές από τη Φιλαδέλφεια, 102-101 τους Σίξερς. Στο τέλος της πρώτης περιόδου, οι Κλίπερς ήταν μπροστά με +7, 17-24, αλλά, στο δεύτερο 12λεπτο, ο Τζόελ Εμπίντ "ζεστάθηκε" και οδήγησε τους γηπεδούχους σε επιμέρους 37-16, για το 54-40 του ημιχρόνου. Με 7:39 να απομένουν για το τέλος της τρίτης περιόδου, οι Σίξερς έκαναν το 68-44 και όλα έδειχναν πως η ομάδα της Φιλαδέλφεια είχε το παιχνίδι υπό τον έλεγχό της. Αποδείχτηκε πως δεν ήταν έτσι. Οι Κλίπερς ξεκίνησαν να κατεβάζουν τη διαφορά και στο τέλος του τρίτου 12λεπτου, το σκορ ήταν 80-70. Οι Σίξερς προσπάθησαν να κρατήσουν τη διαφορά κοντά σε διψήφιο νούμερο, αλλά, 1:51 πριν το τέλος, οι Κλίπερς ισοφάρισαν, 96-96. Επιπλέον, στην επόμενη επίθεση των Σίξερς, ο Μπατούμ έκλεψε την μπάλα, από πάσα του Εμπίντ, και ο Ζούμπατς έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, 96-98 στο 1:30. Στη συνέχεια, οι παίκτες των Κλίπερς έβαλαν τις βολές, οι Σίξερς είχαν μια τελευταία ευκαιρία να πάρουν το ματς, αλλά το λέι άπ του Μάξεϊ ήταν άστοχο. Δεύτερη νίκη, στα πέντε τελευταία παιχνίδια, για τους Κλίπερς, που είχαν για πρώτο σκόρερ τον Ρέτζι Τζάκσον με 19 πόντους. Ο Τζόελ Εμπίντ είχε άλλη μια τρομερή βραδιά, με 40 πόντους, 13 ριμπάουντ και 6 ασίστ, όμως, αυτή τη φορά, δεν έφτανε για τους Σίξερς, που ηττήθηκαν για δεύτερη φορά στα δώδεκα τελευταία παιχνίδια.

Οι Ατλάντα Χοκς έφτασαν σε τρίτη σερί νίκη, 110-108 τους Μαϊάμι Χιτ, παρότι πήγαν να χάσουν μια διαφορά 18 πόντων που είχαν αποκτήσει. Με 4:44 για το τέλος του ημιχρόνου, οι Χοκς πήραν διψήφιο προβάδισμα, 51-41, χάρη σε ένα σερί 9-0, και, λίγο αργότερα, η διαφορά ανέβηκε, 58-44, πριν από το 60-51 του ημιχρόνου. Στα τελευταία λεπτά του τρίτου 12λεπτου, συγκεκριμένα στα 1:13, η ομάδα της Ατλάντα έφτασε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, 88-70. Οι Χιτ έκαναν την προσπάθεια για τη μεγάλη ανατροπή και, με 3:13 για το τέλος, μείωσαν σε 105-99. Λίγο αργότερα, στα 55.8 δευτερόλεπτα, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν σε απόσταση αναπνοής, 109-108, είχαν την ευκαιρία να περάσουν μπροστά, αλλά ο Τζίμι Μπάτλερ αστόχησε σε λέι απ, για να ακολουθήσει μια βολή του Γιανγκ που διαμόρφωσε το τελικό 110-108, αφού, ξανά, ο Μπάτλερ ήταν άστοχος, σε σουτ τριών πόντων. Στους 28 πόντους σταμάτησε ο Τράε Γιανγκ, πρώτος σκόρερ των Χοκς, με τον Κέβιν Χουέρτερ να βάζει 21 πόντους. Μετά από 10 σερί, εντός έδρας, ήττες, η ομάδα της Ατλάντα μετράει, πλέον, τρεις συνεχόμενες νίκες στο σπίτι της. Οι Χιτ παρατάχθηκαν χωρίς Κάιλ Λάουρι και Τάιλερ Χίρο, με τον Μπαμ Αντεμπάγιο να πετυχαίνει 21 πόντους.

Με επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι του Γιουσούφ Νούρκιτς, οι Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς νίκησαν, μέσα στη Βοστώνη, 109-105, τους Σέλτικς. Στο φινάλε της πρώτης περιόδου, οι Μπλέιζερς είχαν προβάδισμα πέντε πόντων, 25-30, αλλά, στο δεύτερο 12λεπτο, οι Σέλτικς ανέβασαν στροφές και στο ημίχρονο προηγούνταν 58-54. Με 6:12 να απομένουν για το τέλος της τρίτης περιόδου, οι Μπλέιζερς ξεκίνησαν ένα σερί 10-0, που τους έφερε μπροστά στο σκορ, 70-75, και οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στη τέταρτη περίοδο, έχοντας το προβάδισμα, 82-83. Στα 9:17 για το τέλος του παιχνιδιού, το σκορ ήταν στο 92-89, με τους Σέλτικς, στα επόμενα λεπτά, να πετυχαίνουν οκτώ αναπάντητους πόντους, για το 100-89. Ακολούθησε ένα σερί 11-0 των Μπλέιζερς και οι δυο ομάδες ήρθαν στα ίσα, 100-100, στο 1:37. Το τρίποντο του Κόβινγκτον έδωσε προβάδισμα στους Μπλέιζερς, 102-103, για να έρθει ο Νούρκιτς, μετά από άστοχο σουτ του Σίμονς, να πάρει το επιθετικό ριμπάουντ και να πετύχει το καλάθι, για το 104-105 στα 13.1 δευτερόλεπτα. Στη συνέχεια, οι Μπλέιζερς έβαλαν τις βολές και πήραν το ματς. Ο 27χρονος σέντερ, εκτός από καθοριστικός, ήταν και ο πρώτος σκόρερ των νικητών, βάζοντας 29 πόντους, ενώ μάζεψε και 17 ριμπάουντ. Ο Σι Τζέι ΜακΚόλουμ ακολούθησε, σε απόδοση, με 24 πόντους. Δεύτερη σερί ήττα για τους Μπόστον Σέλτικς, με τον Τζέισον Τέιτουμ να σημειώνει νταμπλ-νταμπλ, 27 πόντοι και 10 ριμπάουντ.

Στο τέταρτο 12λεπτο, οι Τορόντο Ράπτορς είχαν πάρει μια διαφορά 18 πόντων, μέσα στην Ουάσινγκτον, και παραλίγο να χάσουν το ματς. Τελικά, με καθοριστικό Φρεντ ΦανΒλιτ, κατάφεραν να επικρατήσουν των Γουίζαρντς με 109-105. Οι Γουίζαρντς μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, προηγήθηκαν 24-12, και, με 7:48 για το τέλος του ημιχρόνου, η, υπέρ τους, διαφορά ήταν στο +13, 40-27. Από εκείνο το σημείο, οι Ράπτορς ανέβασαν την απόδοσή τους και στο ημίχρονο προηγούνταν με 54-55. Σχεδόν στα μέσα του τρίτου 12λεπτου, οι Γουίζαρντς ήταν μπροστά με 71-69 και, τότε, ξεκίνησε το ξέσπασμα των Ράπτορς, με την ομάδα του Τορόντο να κάνει επιμέρους 22-6, για το 77-91 του 36ου λεπτού. Επιπλέον, στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 77-95 και κάπου εκεί χαλάρωσαν. Οι γηπεδούχοι το εκμεταλλεύτηκαν και έφτασαν στην ισοφάριση, 102-102 με 1:10 για το τέλος, χάρη σε πέντε σερί πόντους του Μοντρέζλ Χάρελ. Αλλά, ένα τρίποντο του ΦανΒλιτ και ένα λέι απ του Ανουνόμπι γλίτωσαν τους Ράπτορς από το... χαρακίρι. Για τους νικητές, ο ρούκι Σκότι Μπαρνς έκανε ρεκόρ καριέρας και με 27 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Τορόντο. Ο ΦανΒλιτ μοίρασε 12 ασίστ και έβαλε 21 πόντους, όσους και ο Πασκάλ Σιάκαμ. Οι Γουίζαρντς ξεκίνησαν τη σεζόν με ρεκόρ 10-3 και, από τότε, πέτυχαν μόλις τρεις νίκες, χάνοντας 17 φορές. Ο Μπράντλι Μπιλ έβαλε 25 πόντους.

Οι Τζαζ προέρχονταν από τρεις σερί ήττες, μέσα στην έδρα τους, αλλά, τα ξημερώματα, η ομάδα της Γιούτα βρήκε τη νίκη, παίζοντας μέσα στο σπίτι της, με το 111-101 επί των Ντιτρόιτ Πίστονς. Με σερί 8-0, οι Τζαζ προηγήθηκαν 54-44, στο τελευταίο τρίλεπτο του ημιχρόνου, και οι γηπεδούχοι προηγούνταν 60-52, μετά τις δυο πρώτες περιόδους, έχοντας τον Γκομπέρ να βάζει 18 πόντους και, συνολικά, τους παίκτες των Τζαζ να έχουν 18 πόντους από το ζωγραφιστό έναντι 4 των αντιπάλων τους. Στο τρίτο 12λεπτο, οι Πίστονς πέτυχαν εννέα αναπάντητους πόντους, για να μειώσουν σε 67-64. Ακολούθησε η απάντηση των Τζαζ, για το 85-75, χάρη σε επιμέρους 11-1, πριν από το 87-82 του 36ου λεπτού. Στα μισά της τελευταίας περιόδου, οι Πίστονς έφτασαν σε απόσταση αναπνοής, 95-94, αλλά ο Γκομπέρ φρόντισε, με συνεχόμενα καλάθια, να επαναφέρει τη διαφορά, σε επίπεδα ασφαλείας, για τους Τζαζ, κάνοντας το 100-94, στα 5:30 λεπτά για το τέλος. Οι Πίστονς δεν είχαν άλλες δυνάμεις και υποχρεώθηκαν σε τρίτη ήττα, στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια. Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Ρούντι Γκομπέρ, με τον 29χρονο σέντερ των Τζαζ να έχει 24 πόντους, 13 ριμπάουντ και 4 τάπες. Ακολούθησαν, σε απόδοση, οι Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς (23 πόντοι), Τζόρνταν Κλάρκσον (20 πόντοι) και Μάικ Κόνλεϊ (19 πόντοι). Από τους Πίστονς, ξεχώρισε ο Κέιντ Κάνινχαμ, που σημείωσε 25 πόντους.

Ο Ζα Μοράντ βγήκε νικητής στη μονομαχία με τον Νίκολα Γιόκιτς και οι Μέμφις Γκρίζλις επικράτησαν, μέσα στο Ντένβερ, των Νάγκετς με 122-118. Στο πρώτο ημίχρονο, ο 22χρονος γκαρντ των Γκρίζλις είχε βάλει 23 πόντους και η ομάδα του Μέμφις είχε προβάδισμα πέντε πόντων, 63-68, μετά τις δυο πρώτες περιόδους. Στο τρίτο 12λεπτο, οι Νάγκετς προηγήθηκαν, αλλά όχι με διαφορά μεγαλύτερη των έξι πόντων και οι Γκρίζλις έκλεισαν το 12λεπτο με επιμέρους 9-1, για το 92-98. Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με έξι αναπάντητους πόντους των φιλοξενούμενων, για το 92-104, με τη διαφορά να φτάνει και σε διψήφιο νούμερο, 96-108. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 111-115, αλλά το τρίποντο του Τζάρεν Τζάκσον, στα 41 δευτερόλεπτα, "κλείδωσε" τη νίκη των Γκρίζλις. Ο Ζα Μοράντ με 38 πόντους ήταν ο κορυφαίος των Γκρίζλις, με τον Τζάρεν Τζάκσον να προσθέτει 20 πόντους. Για τους Νάγκετς, ο Νίκολα Γιόκιτς κατέγραψε τριπλ-νταμπλ για τέταρτο σερί παιχνίδι, με 26 πόντους, 11 ριμπάουντ και 12 ασίστ.

Διαβάστε εδώ για τη νίκη των Μπακς επί των Μπουλς

Τα αποτελέσματα των αγώνων, που έγιναν τα ξημερώματα, στο NBA (πατήστε επάνω στα ματς για στατιστικά):

Σάρλοτ Χόρνετς-Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ 121-98

Ορλάντο Μάτζικ-Λος Άντζελες Λέικερς 105-116

Φιλαδέλφεια Σίξερς-Λος Άντζελες Κλίπερς 101-102

Ατλάντα Χοκς-Μαϊάμι Χιτ 110-108

Μπόστον Σέλτικς-Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς 105-109

Ουάσινγκτον Γουίζαρντς-Τορόντο Ράπτορς 105-109

Σαν Αντόνιο Σπερς-Μπρούκλιν Νετς 102-117

Ντένβερ Νάγκετς-Μέμφις Γκρίζλις 118-122