1 ΣΧΟΛΙΑ

Λύγισε η λαβωμένη ΑΕΚ

Θέλει πολλή δουλειά για να φτιαχτεί μια τελείως διαφορετική ομάδα χωρίς τον καταλύτη Ανγκόλα - Μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν μέσα στο παιχνίδι η ΑΕΚ στο Περιστέρι (101-81)

Ο Μπράιαν Ανγκόλα βρέθηκε στο «Ανδρέας Παπανδρέου», αλλά δεν ήταν φυσικά σε θέση να αγωνιστεί, κάτι που στοίχισε στο καθαρά αγωνιστικό σκέλος, με την ΑΕΚ να μην τα καταφέρνει και να γνωρίζει την ήττα από το Περιστέρι με 101-81 για τη 12η αγωνιστική της Basket League.

Αυτό ήταν το πρώτο ματς της Βασίλισσας για το 2022 και η πρώτη αγωνιστική δραστηριότητα μετά από τρεις εβδομάδες απραξίας, λόγω της αναβολής δύο αγωνιστικών του πρωταθλήματος, εξαιτίας του κορονοϊού. Πλέον, η Ένωση έχει ρεκόρ 5-6, όσο έχει και το Περιστέρι, που την έπιασε.

Είναι σαφές ότι η ΑΕΚ «λύγισε» επειδή ήταν «λαβωμένη», τόσο με το θέμα του Ανγκόλα, όσο και με τα όσα… τράβηξε από τον κορονοϊό. Άλλωστε, είχαν βγει θετικοί μέχρι πρόσφατα, σχεδόν όλοι οι παίκτες του Στέφανου Δέδα, ο οποίος γνωρίζει καλά ότι πλέον έχει πολλή δουλειά μπροστά του, για να φτιάξει μια τελείως διαφορετική ομάδα, μιας και θα λείψει για κάποιο διάστημα ο Ανγκόλα, ο οποίος αποτελεί τον καταλύτη στην επίθεση της Ένωσης.

Δεν υπάρχουν πολλά να ειπωθούν για το ματς, αφού η ΑΕΚ ήταν ανταγωνιστική μόνο στην 1η περίοδο, η οποία και τελείωσε με 28-25 εις βάρος της. Από εκεί και πέρα, η διαφορά μεγάλωνε συνεχώς. Πρώτος σκόρερ της Βασίλισσας ήταν ο Νίκος Παππάς με 16 πόντους. Σε ατομικό επίπεδο, πολύ καλή παρουσία είχε ο Γιάννης Κουζέλογλου στο ντεμπούτο του, με 14 πόντους και 6 ριμπάουντ σε 20 λεπτά συμμετοχής. Από 14 πόντους είχαν επίσης οι Κίνο Κολόμ (7ασ.), Έρικ Γκρίφιν (9ρ.) και Ίαν Χάμερ (7ρ.). Ο Άντι Ράουτινς θα χρειαστεί χρόνο για να βρει τα… πατήματά του, ενώ είχε 3 πόντους με 1/7 τρίποντα σε 22 λεπτά.

Από εκεί και πέρα, να προσθέσουμε ότι πλέον το επόμενο προγραμματισμένο παιχνίδι για τη Βασίλισσα, είναι αυτό της Κυριακής που ακολουθεί (23/01), όπου και θα υποδεχθεί τον ΠΑΟΚ, στο Ολυμπιακό κλειστό των Άνω Λιοσίων, για τη 13η αγωνιστική, με την οποία και θα πέσει η αυλαία για τον πρώτο γύρο της Basket League.

Η αρχική πεντάδα της ΑΕΚ απαρτιζόταν από τους Κολόμ, Φλιώνη, Παππά, Γκρίφιν και Χάμερ. Οι γηπεδούχοι άρχισαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 12-6 στο 3’. Η Ένωση ισοφάρισε στο 5’, σε 14-14 με τρίποντο του Φλιώνη και πήρε το προβάδισμα στο 6’, με 19-17, με τρίποντο του Παππά, ενώ προηγήθηκε και με 25-21 στο 8’, με τρίποντο του Γκρίφιν. Τελικά όμως, οι γηπεδούχοι έκαναν 7-0 σερί και προηγήθηκαν με 28-25 στο τέλος της 1ης περιόδου.

Αυτό συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκάλεπτου, με το Περιστέρι να φτάνει στο 13-0 το σερί του, μιας και προηγήθηκε με 34-25 στο 11’. Ο Γκιέλο δημιούργησε πολλά προβλήματα στην άμυνα του Δικεφάλου και οι γηπεδούχοι έφτασαν να προηγούνται και με 42-29 στο 14’. Οι παίκτες του Δέδα αντέδρασαν και μείωσαν σε 43-36 στο 17’, με ένα λέι απ, που πέτυχε ο Κολόμ. Οι γηπεδούχοι όμως, έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με σκορ 48-39 υπέρ τους.

Όσον αφορά στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παππάς με τρίποντο, μείωσε σε 50-42 στο 21’, αλλά το πρόβλημα ήταν σαφές στην άμυνα της Ένωσης. Στο 23’, χρεώθηκε και με τεχνική ποινή ο Δέδας, με τους γηπεδούχους να έχουν 3/3 βολές σε εκείνο το σημείο και να προηγούνται με 59-45. Η διαφορά μεγάλωνε συνεχώς, με τους γηπεδούχους να φτάνουν να προηγούνται μέχρι και με 74-55 στο 27’. Μετά από ένα γκολ-φάουλ του Χάμερ, η ΑΕΚ μείωσε σε 76-63, σκορ με το οποίο και τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο.

Με τυπική διαδικασία έμοιαζε εξ αρχής, η 4η περίοδος. Στο 34’, η ΑΕΚ βρέθηκε να χάνει με 85-65, δηλαδή για πρώτη φορά με 20 πόντους διαφορά και τα πάντα είχαν κριθεί ουσιαστικά. Τα νεύρα ήταν τεντωμένα και ο Γκρίφιν αποβλήθηκε στο ίδιο λεπτό, μετά από αντιαθλητικό φάουλ που έκανε πάνω στον Χρυσικόπουλο. Η Βασίλισσα μείωσε μέχρι και τους 15 πόντους (89-74 στο 34’) με 1/2 βολές του Κουζέλογλου, αλλά δεν μπόρεσε να κάνει κάτι παραπάνω. Τελικό σκορ ήταν το 101-81 εις βάρος του Δικεφάλου.

Διαιτητές: Τσαρούχα-Κάρδαρης-Μηλαπίδης.

Τα δεκάλεπτα: 28-25, 48-39, 76-63, 101-81.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Μίλαν Τόμιτς): Κόζι 9 (1), Πέτεγουεϊ 18 (2), Μωραΐτης 8 (2), Γκιέλο 17 (5), Χρυσικόπουλος 16 (2), Κατσίβελης 14 (3), Μπράουν 7, Γκρέι, Φίλιππας, Ζούγρης, Ευσταθιάδης 4, Χρηστίδης 8.

ΑΕΚ (Στέφανος Δέδας): Κολόμ 14 (2), Σαξιώνης, Φλιώνης 5 (1), Ράουτινς 3 (1), Φιλιππάκος, Παππάς 16 (3), Γκρίφιν 14 (3), Καρλής 1, Κουζέλογλου 14 (2), Χάμερ 14.

gecos - 17/1/2022 01:15

Λανγκφορντ , Σλοτερ, εχθές… Σε οποιαδήποτε κατάσταση…

ΥΓ Αν θέλαμε κλασικό σουτέρ γιατί δεν πήραμε τον Γιαννοπουλο και πήραμε τον Ραουντινς, που πιάνει και θέση ξένου;