3 ΣΧΟΛΙΑ

Όλα μηδέν στη Λεωφόρο

Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος απέναντι στον ΟΣΦΠ που δεν έκανε ούτε ένα σουτ στην εστία(!) και μάλλον φεύγει και χαρούμενος με τον βαθμό(0-0)

SUPER LEAGUE 1, 18η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-0

ΓΗΠΕΔΟ: Λεωφόρος (Απ. Νικολαΐδης)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Πάβελ Ρατσκόφσκι (Πολωνία)

Χωρίς σκορ ολοκληρώθηκε το ντέρμπι στο Απ. Νικολαΐδης ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και τον Ολυμπιακό. Σε ένα αποτέλεσμα που αδικεί τους "πράσινους" που πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, είχαν την κατοχή της μπάλας και έφτιαξαν και τις μοναδικές προσπάθειες για γκολ στο ματς. Ούτε ένα σουτ στην εστία του Μπρινιόλι δεν έκανε ο ΟΣΦΠ που φεύγει μάλλον χαρούμενος με τον βαθμό! Ο ΠΑΟ ζήτησε και πέναλτι στο 77' σε μαρκάρισμα του Ρέαμπτσουκ στον Παλάσιος με τον Ρατσκόφσκι να λέει εύκολα "παίζετε".

Νεύρα, λάθη και το… απόλυτο μηδέν. Ούτε φάσεις, ούτε καν υποψίες το πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να κάνουν σωστή κατεβασιά προς την αντίπαλη εστία! Ο ΠΑΟ πάντως, πατούσε κάπως καλύτερα, απλά έδειχνε να μην το... έχει στην τελική προσπάθεια. Χαρακτηριστική η φάση του 33'. Σέντρα του Κώτσιρα, διώξιμο του Μπα και κάκιστο σουτ του Μαουρίσιο σχεδόν από το ημικύκλιο! Ο Πέδρο Μαρτίνς γύρω στο 30' αποφάσισε να αλλάξει Μασούρα και Ρόνι Λόπες αφού η ομάδα του δεν είχε πατήσει ούτε την περιοχή του Μπρινιόλι! Στο 41' ο Παναθηναϊκός από μία ατομική ενέργεια του Χουάνκαρ από τα αριστερά και σέντρα , ο Μακέντα σε εξαιρετική θέση έπιασε την κεφαλιά τόσο άσχημα, που της έδωσε ύψος και η μπάλα έφυγε ψηλά αουτ! Αυτή ήταν η πρώτη - και η τελευταία αξιόλογη στιγμή - στο πρώτο μέρος.

Καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας και στο ξεκίνημα του β' μέρους από τον Παναθηναϊκό. Γενικά οι "πράσινοι" έδειχναν να θέλουν περισσότερο τη νίκη. Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς προσπάθησε να γίναι επικίνδυνη, αλλά οι σέντρες Κώτσιρα και Χουάνκαρ ήταν εύκολη λεία για τους αμυντικούς του ΟΣΦΠ. Οι ερυθρόλευκοι τώρα, είχαν τελείως παθητικό ρόλο στο ματς. Με 11 παίκτες συνεχώς πίσω από την μπάλα, η ομάδα του Πειραιά προσπαθούσε να μην δεχθεί φάση! Ούτε η είσοδος των Ελ Αραμπί, Βαλμπουενά έκαναν πιο επιθετικό τον ΟΣΦΠ. Στο 74' ο Βιγιαφάνιες δοκίμασε το πόδι του από αρκετά μακρινή απόσταση και δεν βρήκε εστία στο πρώτο σουτ του β' μέρους! Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ΠΑΟ αύξησε την πίεσή του. Κεφαλιά του Ιωαννίδη στο 80' έδιωξε ο Βάτσλικ. Ένα λεπτό μετά ήταν η σειρά του Παλάσιος να δοκιμάσει το πόδι του, δίχως - και αυτός - επιτυχία! Ο Παπασταθόπουλος στο 88' έκοψε την σέντρα του Κώτσιρα πρωτού ο Ιωαννίδης εκτελέσει. Ενώ ένα λεπτό μετά, το... τσαφ του Μανωλά δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί κάποιος "πράσινος". Το ματς ολοκληρώθηκε δίχως κάτι άλλο στα τελευταία λεπτά με τις δύο ομάδες να μοιράζονται από έναν βαθμό...

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ(Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Χουάνκαρ, Βέλεθ, Σένγκεφελντ, Μακέντα(46' Ιωαννίδης), Ρούμπεν Πέρεθ, Βιγιαφάνιες, Αΐτορ(66' Βιτάλ), Κώτσιρας, Παλάσιος, Μαουρίτσιο(81' Αλεξανδρόπουλος)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ(Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Μανωλάς, Παπασταθοπουλος, Μπα, Λαλά(66' Καρμπόβνικ), Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Καμαρά, Μασούρας(59' Βαλμπουενά , Τικίνιο(85' Βρουσάι), Λόπες(46' Ελ Αραμπί)