Ο Ντόντσιτς προσγείωσε ανώμαλα τους Γκρίζλις (VIDEOS)

Ο Σλοβένος γκαρντ πέτυχε τριπλ νταμπλ και οι Ντάλας Μάβερικς έβαλαν τέλος στο νικηφόρο σερί, 11 αγώνων, των Μέμφις Γκρίζλις- Όλα τα αποτελέσματα στο NBA

Ο Λούκα Ντόντσιτς ήταν αυτός που έβαλε τέλος στο νικηφόρο σερί, 11 αγώνων, των Γκρίζλις. Πετυχαίνοντας τριπλ-νταμπλ, ο Σλοβένος γκαρντ οδήγησε τους Ντάλας Μάβερικς στη νίκη, μέσα στο Μέμφις, με 112-85. Στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου, οι Μέμφις Γκρίζλις είχαν το προβάδισμα και στο φινάλε της δεύτερης περιόδου προηγούνταν με 55-50. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Μάβερικς ανέβασαν στροφές και με επιμέρους σκορ 34-18, προηγήθηκαν 73-84 ενόψει τέταρτης περιόδου. Ακολούθησε και ένα σερί 7-0, στα πρώτα λεπτά του τέταρτου 12λεπτου, για το 73-91, με τους βασικούς των Γκρίζλις να αποσύρονται στον πάγκο, στο τελευταίο πεντάλεπτο, αφού η διαφορά είχε φτάσει τους 24 πόντους, 73-109. Ο Λούκα Ντόντσιτς τελείωσε τον αγώνα, έχοντας 27 πόντους, 12 ριμπάουντ και 10 ασίστ. Στη τρίτη περίοδο, ο Σλοβένος είχε 18 πόντους με 8/10 σουτ. Για τους Γκρίζλις, ο Ζα Μοράντ έβαλε 19 πόντους.

Οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς έψαχναν ένα ξέσπασμα, μετά την ήττα από τους Μιλγουόκι Μπακς, και το βρήκαν στο Σικάγο, όπου διέλυσαν τους Μπουλς με 138-96. Το παιχνίδι ξεκίνησε στραβά για τους Μπουλς, αφού, στα πρώτα λεπτά, ο Ζαχ ΛαΒιν βγήκε νοκ άουτ με τραυματισμό. Οι παίκτες των Γουόριορς ήταν αποφασισμένοι, ο Άντριου Ουίγκινς έβαλε 20 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και μετά τις δυο πρώτες περιόδους, η ομάδα του Γκόλντεν Στέιτ προηγούνταν 47-78. Ο ρούκι Τζόναθαν Κουμίνγκα ήρθε από τον πάγκο και, με 25 πόντους, ήταν ο πρώτος σκόρερ των Γουόριορς. Ο Τζόρνταν Πουλ έβαλε 22 πόντους (5/9 τρίποντα), ο Άντριου Ουίγκινς προσέφερε 21 πόντους και ο Στεφ Κάρι σταμάτησε στους 19 πόντους. Για τους Μπουλς, κορυφαίος ήταν ο Νίκολα Βούτσεβιτς, με 19 πόντους και 14 ριμπάουντ. Μετά από τις εννέα συνεχόμενες νίκες, η ομάδα του Σικάγο μετράει τρεις ήττες, στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια.

Με 32 νίκες σε 41 παιχνίδια ολοκλήρωσαν το πρώτο μισό της σεζόν οι Φίνιξ Σανς και παραμένουν η ομάδα με το καλύτερο ρεκόρ στην κανονική περίοδο, για φέτος, αφού πέρασαν νικηφόρα και απο την Ιντιανάπολις, 112-94 τους Πέισερς. Στο πρώτο ημίχρονο, οι δυο ομάδες σούταραν με κακά ποσοστά, αλλά οι Σανς είχαν ΝτεΆντρε Έιτον και προηγούνταν 38-46, μετά τις δυο πρώτες περιόδους. Στα πρώτα λεπτά του τρίτου 12λεπτου, οι Σανς έφτασαν την διαφορά στους 13 πόντους, 46-59, για να ξεκινήσει μια αντεπίθεση των Πέισερς, που έφερε την ομάδα της Ιντιανάπολις μπροστά στο σκορ, 76-73, 1:44 πριν το τέλος της περιόδου. Τότε, οι Σανς απάντησαν με επιμέρους 23-2, για το 78-96, και ήλεγξαν το παιχνίδι μέχρι το τέλος. Ο Ντέβιν Μπούκερ με 35 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον ΝτεΆντρε Έιτον να βάζει 27 πόντους και να μαζεύει 12 ριμπάουντ. Ένατη ήττα, στα δέκα τελευταία παιχνίδια, για τους Πέισερς, που είχαν για πρώτο σκόρερ τον Τζάστιν Χόλιντεϊ με 25 πόντους.

Ο Τζόελ Εμπίντ δεν κατάφερε να ολοκληρώσει ένατο σερί ματς με 30+ πόντους, ωστόσο, έκανε νταμπλ-νταμπλ και οδήγησε τους Φιλαδέλφεια Σίξερς στη νίκη, 111-99 τους Μπόστον Σέλτικς. Το πολύ δυνατό ξεκίνημα των Σίξερς έκρινε και το παιχνίδι, αφού η ομάδα της Φιλαδέλφεια, κάνοντας επιμέρους 28-2, προηγούνταν 32-14 μετά το τέλος της πρώτης περιόδου. Στο πρώτο ημίχρονο, η διαφορά έφτασε έως και το +22, 55-33, και στην επανάληψη, οι Σέλτικς δεν κατάφεραν να κατεβάσουν τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο, με αποτέλεσμα να ηττηθούν για πρώτη φορά, μετά από τρεις συνεχόμενες νίκες. Ο Τζόελ Εμπίντ τελείωσε το παιχνίδι με 25 πόντους και 13 ριμπάουντ, με τον Ταϊρίς Μάξεϊ να βάζει 23 πόντους για την όγδοη νίκη των Σίξερς, στα εννέα τελευταία παιχνίδια. Για τους Σέλτικς, ο Τζάιλεν Μπράουν έβαλε 21 πόντους και ο Τζέισον Τέιτουμ σταμάτησε στους 20 πόντους.

Τα αδέλφια Βάγκνερ φρόντισαν ώστε οι Μάτζικ να βάλουν τέλος στο σερί 10 αρνητικών αποτελεσμάτων, με την ομάδα του Ορλάντο να επικρατεί, μέσα στη Σάρλοτ, 116-109 των Χόρνετς. Στο πρώτο ημίχρονο, καμία από τις δυο ομάδες δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ και η λήξη του ημιχρόνου βρήκε τους Σάρλοτ Χόρνετς να προηγούνται 63-61. Μάλιστα, στο ξεκίνημα του τρίτου 12λεπτου, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν και με +8, 74- 66, με τους Μάτζικ να απαντάνε, 87-88, και τους Χόρνετς να πηγαίνουν με προβάδισμα, στη τέταρτη περίοδο, χάρη σε τέσσερις αναπάντητους πόντους, για το 91-88. Στο τελευταίο 12λεπτο, οι Μάτζικ ανέβασαν ταχύτητα και, με επιμέρους 15-2, προηγήθηκαν 93-103. Χάρη σε αυτό το ξέσπασμα, έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη, ανεβάζοντας τη διαφορά και στο +13, 99-112, πριν από το τελικό 109-116. Ο Μόριτζ Βάγκνερ με 26 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των Μάτζικ, με τον αδελφό του, τον Φραντς, να βάζει 19 πόντους και να μοιράζει 7 ασίστ. Από τους παγκίτες, οι Μάτζικ πήραν 55 πόντους, ενώ οι Χόρνετς μόλις 19. Η ομάδα της Σάρλοτ ηττήθηκε, μετά από πέντε σερί νίκες, είχε 12/42 τρίποντα και πρώτο σκόρερ τον ΛαΜέλο Μπολ με 23 πόντους.

Οι Πίστονς τελείωσαν το 2021 με 18 ήττες, στα 19 τελευταία παιχνίδια, αλλά, στο ξεκίνημα του 2022, η ομάδα του Ντιτρόιτ εμφανίζεται βελτιωμένη, με πέντε νίκες, σε οκτώ παιχνίδια, μετά και το 103-87 επί των Τορόντο Ράπτορς. Κρατώντας τους αντιπάλους τους στο 28.6% στα σουτ και τους παγκίτες να βάζουν 22 πόντους, οι Πίστονς είχαν προβάδισμα 13 πόντων, 56-43, στη λήξη του ημιχρόνου. Παρότι πολλοί βασικοί παίκτες είχαν προβλήματα με τα φάουλ, οι γηπεδούχοι ανέβασαν τη διαφορά στους 18 πόντους, 67-49, με τους Ράπτορς να... ξυπνάνε και να μειώνουν σε 69-60. Ωστόσο, επιθετικά, η ομάδα του Τορόντο δυσκολευόταν πολύ, με αποτέλεσμα να βρίσκεται στο -17, 83-66, ενόψει τέταρτης περιόδου. Επιπλέον, το τελευταίο 12λεπτο ξεκίνησε με τρίποντο των Πίστονς, για το 86-66, και το γεγονός πως οι Ράπτορς μείωσαν, 91-83, στα 3:39 πριν το τέλος, δεν άγχωσε τους γηπεδούχους που έκαναν τα απαραίτητα για να εξασφαλίσουν τη νίκη. Με τρεις από τους πέντε βασικούς να έχουν πρόβλημα με φάουλ, οι Τρέι Λάιλς (21 πόντοι) και Τζος Τζάκσον (13 πόντοι) ήρθαν από τον πάγκο και συνέβαλαν, καθοριστικά, στη νίκη των Πίστονς. Μετά από έξι συνεχόμενες νίκες, οι Ράπτορς μετράνε δυο σερί ήττες, με τον Φρεντ ΦανΒλιτ να βάζει 24 πόντους, αλλά με 6/21 σουτ.

Οι Μαϊάμι Χιτ ξέσπασαν στη τελευταία περίοδο και νίκησαν 124-118 τους Ατλάντα Χοκς. Το ξεκίνημα, για την ομάδα του Μαϊάμι, ήταν εκρηκτικό, αφού προηγήθηκε 30-13, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Στο δεύτερο 12λεπτο, οι Χοκς έβαλαν 40 πόντους και στο τέλος του ημιχρόνου προηγούνταν 64-70. Με 13.7 δευτερόλεπτα για το φινάλε της τρίτης περιόδου, οι Χοκς προηγήθηκαν 88-99, αλλά, από εκείνο το σημείο ξεκίνησε η αντεπίθεση των Χιτ. Αφού μείωσαν σε 94-99 στο 36ο λεπτό, στη τελευταία περίοδο εγκλώβισαν τους Χοκς, με την ομάδα της Ατλάντα να έχει, στο τέταρτο 12λεπτο, περισσότερα λάθη από εύστοχα σουτ. Στα τελευταία 3:13 λεπτά, με το σκορ στο 114-116, οι Χοκς δεν πέτυχαν καλάθι παρά μόνο με βολές, επιτρέποντας στους Χιτ να κάνουν επιμέρους 10-2 και να πάρουν το ματς. Ο Τάιλερ Χίρο έβαλε 11 πόντους στη τελευταία περίοδο και ολοκλήρωσε τον αγώνα με 24 πόντους, όντας ο πρώτος σκόρερ των Χιτ. Ο Τζίμι Μπάτλερ, στην επιστροφή του από τραυματισμό, έβαλε 23 πόντους. Για τους Χοκς, ο Τράε Γιανγκ έβαλε 24 πόντους.

Οι Κλίβελαντ Καβαλίερς κράτησαν χωρίς σκορ, γιά ένα πεντάλεπτο, τους Σπερς, στη τέταρτη περίοδο, και έφυγαν νικητές από το Σαν Αντόνιο, 114-109. Σουτάροντας με 53% στο πρώτο μέρος, οι Καβαλίερς είχαν προβάδισμα πέντε πόντων στο ημίχρονο, 59-64. Με 5:31 για το τέλος της τρίτης περιόδου, οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά στο σκορ, 71-75, με τους Σπερς να κάνουν επιμέρους 15-2 και να παίρνουν το μεγαλύτερο προβάδισμά τους στο παιχνίδι, 86-81, πριν από το τρίποντο του Τσέντι Όσμαν, για το 86-84 του 36ου λεπτού. Παίρνοντας ψυχολογία από αυτό το τρίποντο, οι Καβαλίερς κυριάρχησαν στη τελευταία περίοδο, και με το σκορ στο 103-103, 6:04 για το τέλος, κράτησαν άποντους τους Σπερς για πέντε λεπτά. Με συνεχόμενα καρφώματα, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 103-108 και δεν απειλήθηκαν μέχρι το φινάλε. Τρίτη συνεχόμενη νίκη για τους Καβαλίερς, που είχαν για πρώτο σκόρερ τον Ντάριους Γκάρλαντ με 32 πόντους. Νταμπλ-νταμπλ για τον Τζάρετ Άλεν, με 17 πόντους και 16 ριμπάουντ. Για τους Σπερς, ο Ντεζούντε Μάρεϊ είχε 30 πόντους και 14 ριμπάουντ, με την ομάδα του Σαν Αντόνιο να έχει μια νίκη, σε οκτώ παιχνίδια, στο ξεκίνημα του 2022.

Με πρωταγωνιστή τον Μάρβιν Μπάγκλεϊ, οι Σακραμέντο Κινγκς νίκησαν 126-114 τους Χιούστον Ρόκετς. Στα πρώτα 7.5 λεπτά του παιχνιδιού, ο Κρίστιαν Γουντ είχε βάλει 15 πόντους και βοήθησε τους Ρόκετς να πάρουν διψήφιο προβάδισμα, 18-29. Όμως, στη συνέχεια, ο 26χρονος σέντερ πέρασε το μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου στον πάγκο, λόγω φάουλ. Αυτό το εκμεταλλεύτηκαν οι Κινγκς και προηγήθηκαν 65-60 στο ημίχρονο. Στο τρίτο 12λεπτο, οι Κινγκς είχαν το προβάδισμα, αλλά δεν μπορούσαν να ξεφύγουν στο σκορ και μπήκαν στη τελευταία περίοδο με +9, 98-89. Με το σκορ στο 98-91, οι Κινγκς έκαναν σερί 12-0, για το 110-91, με τους Ρόκετς να απαντάνε για το 110-103. Οι Κινγκς επανέφεραν τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο, 116-106, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 118-111 αλλά δεν μπορούσαν κάτι παραπάνω. Στην καλύτερη, εφετινή, του εμφάνιση, ο Μάρβιν Μπάγκλεϊ, με 26 πόντους και 13 ριμπάουντ, ήταν ο καλύτερος παίκτης των Κινγκς. Ο Κρίστιαν Γουντ πέτυχε 26 πόντους για τους Ρόκετς, με την ομάδα του Χιούστον να μετράει 16 ήττες στα 20 τελευταία παιχνίδια.

Τα αποτελέσματα των αγώνων, που έγιναν τα ξημερώματα, στο NBA (πατήστε επάνω στα ματς για στατιστικά):

Σάρλοτ Χόρνετς-Ορλάντο Μάτζικ 109-116

Ντιτρόιτ Πίστονς-Τορόντο Ράπτορς 103-87

Ιντιάνα Πέισερς-Φίνιξ Σανς 94-112

Φιλαδέλφεια Σίξερς-Μπόστον Σέλτικς 111-99

Σικάγο Μπουλς-Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς 96-138

Μαϊάμι Χιτ-Ατλάντα Χοκς 124-118

Σαν Αντόνιο Σπερς-Κλίβελαντ Καβαλίερς 109-114

Σακραμέντο Κινγκς-Χιούστον Ρόκετς 126-114