«Τρένο» οι Γκρίζλις, 11 σερί νίκες και συνεχίζουν (VIDEOS)

Η ομάδα του Μέμφις πήρε ρεβάνς, από τους Τίμπεργουλβς, για τη βαριά ήττα του Νοεμβρίου

Στις 20 Νοεμβρίου, στη Μινεσότα, οι Μέμφις Γκρίζλις είχαν χάσει με διαφορά 43 πόντων, 138-95, από τους Τίμπεργουλβς. Από τότε, η εικόνα των Γκρίζλις έχει αλλάξει, με την ομάδα του Μέμφις να μετράει έντεκα συνεχόμενες νίκες, αφού, στη νέα συνάντηση με τους Τίμπεργουλβς, επικράτησε 116-108. Με τον Άντονι Έντουαρντς να ξεκινάει εξαιρετικά και να πετυχαίνει 25 πόντους, στο πρώτο ημίχρονο, οι Τίμπεργουλβς είχαν προβάδισμα επτά πόντων, 53-60, μετά τις δυο πρώτες περιόδους, όπου ο Μοράντ των Γκρίζλις είχε 1/6 σουτ και 0/4 τρίποντα. Το σκηνικό άλλαξε, τελείως, στο τρίτο 12λεπτο. Ο Μοράντ πήρε μπρος και οι γηπεδούχοι, με επιμέρους 37-24, προηγήθηκαν 90-84, ενόψει τέταρτης περιόδου. Στο τελευταίο τετράλεπτο, το προβάδισμα άλλαξε, αρκετές φορές, χέρια, με τον Μπράντον Κλαρκ να βάζει μπροστά τους Γκρίζλις, 107-106 με 1:47 για το τέλος, και την ομάδα του Μέμφις να φροντίζει να διευρύνει το προβάδισμά της, μέχρι το τελικό 116-108. Ο Ντέσμοντ Μπέιν με 21 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Τζάρεν Τζάκσον Τζούνιορ να ακολουθεί με 20 πόντους. Ο Ζα Μοράντ είχε 12 πόντους, 9 ασίστ και 8 ριμπάουντ. Για τους Μινεσότα Τίμπεργουλβς, ο Άντονι Έντουαρντς έβαλε 30 πόντους και ο Ντ'Άντζελο Ράσελ σταμάτησε στους 29 πόντους και τις 6 ασίστ.

Τρίτη νίκη, στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια, για τους Νιου Ορλινς Πέλικανς, που επιβλήθηκαν 113-89 των Λος Άντζελες Κλίπερς. Από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό, οι Πέλικανς κυριάρχησαν, προηγήθηκαν έως και με +23, 49-26, στο πρώτο ημίχρονο, πριν από το 53-34 του 24ου λεπτού, με τους Κλίπερς να έχουν 11/42 σουτ και 2/18 τρίποντα. Σε κανένα σημείο του αγώνα οι γηπεδούχοι δεν έχασαν το προβάδισμα και στα 2:38 για το τέλος της τρίτης περιόδου πήραν και τη μεγαλύτερη διαφορά, +28, 81-53. Ο Μπράντον Ίνγκραμ έβαλε 24 πόντους και ήταν ο πρώτος σκόρερ των Πέλικανς, με τον Γιόνας Βαλαντσιούνας να πετυχαίνει νταμπλ-νταμπλ, 18 πόντοι και 16 ριμπάουντ. Ο Τέρενς Μαν με 15 πόντους ξεχώρισε από τους Κλίπερς, οι οποίοι στερήθηκαν, για 11ο σερί παιχνίδι, τις υπηρεσίες του τραυματία Πολ Τζορτζ.

Την πρώτη της νίκη, στο 2022, πανηγύρισε η Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ, καθώς νίκησε, μέσα στο Μπρούκλιν, 130-109 τους Νετς. Με 12 γρήγορους πόντους από τον Γκίλτζιους-Αλεξάντερ, η Θάντερ πήρε διψήφιο προβάδισμα, 11-21, για να σημειώσει, στη συνέχεια, άλλους 16 συνεχόμενους πόντους, για το 26-38 του 12ου λεπτού. Ο 23χρονος γκαρντ ήταν εξαιρετικός και, με 1:08 για το τέλος του ημιχρόνου, έδωσε προβάδισμα 21 πόντων, 47-68, στην ομάδα του. Με το σκορ ημιχρόνου στο 51-70, η Θάντερ ανέβασε τη διαφορά στους 22 πόντους, 57-79, στις αρχές της τρίτης περιόδου, με τους Νετς να αντιδρούν και να μειώνουν σε 96-104, 8.5 λεπτά πριν από το τέλος. Ακολούθησε ένα επιμέρους 14-4 της Θάντερ, για το 100-118 και εκεί τελείωσαν όλα. Για μια ασίστ, ο Γκίλτζιους-Αλεξάντερ έχασε το τριπλ-νταμπλ, αφού τελείωσε τον αγώνα με 33 πόντους, 10 ριμπάουντ και 9 ασίστ. Ο ρούκι Τζος Γκίντεϊ βοήθησε την Θάντερ με 19 πόντους. Για τους Μπρούκλιν Νετς, ο Κέβιν Ντουράντ έμεινε εκτός να ξεκουραστεί, ο Καϊρί Ίρβινγκ δεν επιτρέπεται να παίζει στη Νέα Υόρκη, όντας ανεμβολίαστος, και, έτσι, έμεινε να παλεύει μόνος του ο Τζέιμς Χάρντεν. Ο "Μούσιας" είχε 26 πόντους, 9 ασίστ και 7 ριμπάουντ.

Δυο βράδια πριν, οι Ντένβερ Νάγκετς έχασαν διαφορά 25 πόντων και ηττήθηκαν από τους Λος Άντζελες Κλίπερς. Τα ξημερώματα, φρόντισαν να μην την... ξαναπατήσουν, επικρατώντας, εύκολα, των Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς με 140-108. Σημειώνεται πως η ομάδα του Πόρτλαντ παρατάχθηκε χωρίς τους τέσσερις τοπ σκόρερ της, με Λίλαρντ και ΜακΚόλουμ να είναι τραυματίες, τον Πάουελ να είναι στο υγειονομικό πρωτόκολλο και τον Σίμονς να μην αγωνίζεται για προσωπικούς λόγους. Στο ημίχρονο, οι Νάγκετς προηγούνταν 72-57 και, παρότι χρειάστηκε να περάσουν τρία λεπτά, στο τρίτο 12λεπτο, για να πετύχουν το πρώτο καλάθι, οι γηπεδούχοι έφτασαν και στο +26, 90-64, πριν το 101-80 του 36ου λεπτού. Στη τελευταία περίοδο, οι... ρεζέρβες των Νάγκετς έφτασαν τη διαφορά έως και το +37, 140-103, στα 1:20 για το φινάλε. Πριν αποχωρήσει με πρόβλημα στον αυχένα, στη τρίτη περίοδο, ο Γουίλ Μπάρτον έβαλε 21 πόντους και ήταν ο πρώτος σκόρερ των Νάγκετς. Ο Νίκολα Γιόκιτς πρόσθεσε 20 πόντους, με τον Φακούντο Καμπάτσο να έχει 18 πόντους και 12 ασίστ. Από τους Μπλέιζερς, ξεχώρισε ο Μπεν ΜακΛέμορ με 18 πόντους.

Διαβάστε εδώ για τη νίκη των Μπακς επί των Γουόριορς

Τα αποτελέσματα των αγώνων, που έγιναν τα ξημερώματα, στο NBA (πατήστε επάνω στα ματς για στατιστικά):

Μέμφις Γκρίζλις-Μινεσότα Τίμπεργουλβς 116-108

Νιου Ορλινς Πέλικανς-Λος Άντζελες Κλίπερς 113-89

Μπρούκλιν Νετς-Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ 109-130

Ντένβερ Νάγκετς-Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς 140-108

Η 1η ελληνική crypto πλατφόρμα έρχεται...