119 ΣΧΟΛΙΑ

Καθάρισε το ντέρμπι με Σιμάνσκι η ΑΕΚΑΡΑ!

Η γκολάρα του Νταμιάν, από μια συνολικά εξαιρετική επιθετική ενέργεια, έκρινε το ματς με τον Παναθηναϊκό (1-0) και η Ένωση πήρε το πολύτιμο τρίποντο

SUPER LEAGUE – 12η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΑΕΚ – ΠΑΟ 1-0

ΓΗΠΕΔΟ: ΟΑΚΑ

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τόμας Μπογκνάρ (Ουγγαρία)

Πήρε το ντέρμπι με ψυχή και την γκολάρα του Σιμάνσκι η ΑΕΚ! Η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη, σε ένα ντέρμπι με πολύ τακτική, επικράτησε 1-0 του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ με το γκολ του Νταμιάν Σιμάνσκι με εξαιρετική κεφαλιά μετά από εκπληκτική σέντρα του Μοχαμάντι και τρομερή ομαδική προσπάθεια από την αρχή μέχρι το τέλος! Η Ενωση είχε καλά και μέτρια διαστήματα αλλά σε τέτοια ματς, μετρά το αποτέλεσμα. Και η ΑΕΚ το πήρε! Ένα δεύτερο σερί μεγάλο αποτέλεσμα για την ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη μετά το χρυσό διπλό στα Γιάννενα που δείχνει πως η ΑΕΚ χτίζει μέταλλο. Ο Σιμάνσκι ήταν σίγουρα εκ των πρωταγωνιστών, όπως και ο Τσούμπερ, που μπήκε στο ματς, είχε δύο γκολ που ακυρώθηκαν τελικά με VAR ως οφ-σάιντ, σε ένα χρονικό σημείο μετά το 65’ που η ΑΕΚ δεν απειλούνταν και είχε πάει το ματς στα μέτρα της με τον Γιαννίκη να διαβάζει τις ανάγκες του αγώνα κλειδώνοντας το τρίποντο με την είσοδο του Σάκχοφ κατά κύριο λόγο και του Λε Ταλέκ! Πρωταγωνιστής και ο λαός της ΑΕΚ στο αποψινό ντέρμπι, αποτέλεσε τον 12ο παίκτη και έσπρωξε πάντα με υποστήριξη την ομάδα προς τη νίκη!

Με διάταξη 4-2-3-1, τον Μισελέν στο δεξί άκρο, τους Σιμόες – Σιμάνσκι στον άξονα, τον Μάνταλο δεκάρι, τους Γκαρσία – Άμραμπατ στα άκρα και τον Αραούχο κορυφή ξεκίνησε η ΑΕΚ. Ήταν ένα πρώτο ημίχρονο που η Ένωση μπήκε πολύ δυνατά, είχε το γκολ με το καλημέρα, αλλά μετά το δεκάλεπτο υστέρησε στη δημιουργία, δεν ειχε ηρεμία στο παιχνίδι της και δεν μπορούσε να φανεί απειλητική. Οι πράσινοι απο την άλλη είχαν την κατοχή, χωρίς όμως να απειλούν, αφού στο πρώτο ημίχρονο είχαν μόνο ένα σουτ που έβγαλε ο Στάνκοβιτς και άλλη μία κεφαλιά του Μακέντα που έφυγε άουτ. Αμυντικά η ΑΕΚ δεν κινδύνευε, όμως έπαιζε με τη... φωτιά σε ορισμένα σημεία με τους χώρους που έδινε. Ουσιαστικά έλειψε η ένταση και η δημιουργία. Επομένως, αν και Παναθηναϊκός έδινε… δικαιώματα και είχε ρήγματα, η ομάδα δεν μπορούσε να διαβάσει τα κενά. Η ΑΕΚ από το πρώτο μέρος κρατά σίγουρα το καλό ξεκίνημα και το γκολ του Σιμάνσκι με κεφαλιά στο 2’ από τη σέντρα του Μοχαμάντι και μερικές στιγμές μέχρι το τέταρτο που η μπάλα κυκλοφόρησε καλά.

Με μεγάλες ευκαιρίες εκατέρωθεν ξεκίνησε η επανάληψη στο ΟΑΚΑ. Η ΑΕΚ απείλησε στο 47’ με σουτ του Αραούχο που το έβγαλε ο Μπρινιόλι, ενώ ο αντίπαλος ένα λεπτό μετά δημιούργησε τη δική του μεγάλη στιγμή, όταν σε πρώτο χρόνο ο ο Στάνκοβιτς σταμάτησε πάνω στη γραμμή το σουτ του Παλάσιος, ενώ στην εξέλιξη σε νέα προσπάθεια του Αϊτόρ αυτή την φορά, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και έφυγε έξω. Στο 57’ η ΑΕΚ, που δεν πατούσε καλά, απειλήθηκε εκ νέου με σουτ του Παλάσιος. Βλέποντας αυτη την εικόνα ο Αργύρης Γιαννίκης προχώρησε σε διπλή αλλαγή στο 65’, βγάζοντας Σιμάνσκι και Γκαρσία, περνώντας στο ματς αντίστοιχα Σάκχοφ και Τσουμπερ. Στο 71’, σχεδόν με το καλημέρα με την είσοδο του στο ματς, ο Τσούμπερ σκόραρε με εξαιρετικό αριστερό σουτ αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφ-σάιντ, στην πάσα του Αραούχο προς τον Ελβετό. Μπαίνοντας στο τελευταίο 20λεπτο η ΑΕΚ μπόρεσε να παγώσει τον ρυθμό και να ελέγξει το ματς χωρίς να κινδυνεύει, όντας καλά τακτοποιημένη στο γήπεδο. Στο 84’ ο Αργύρης Γιαννίκης προχώρησε στην τρίτη του κίνηση βάζοντας τον Λε Ταλέκ αντί του Μάνταλου γυρίζοντας το σύστημα περισσότερο σε 4-3-3 με δύο εσωτερικούς. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η ΑΕΚ να κρατά μπάλα έξυπνα, να μην κινδυνεύει και αντίθετα να απειλεί σε μια δύο περιπτώσεις όπως αυτή του Τσούμπερ στο 90’. Η ΑΕΚ κράτησε άνετα στα τελευταία λεπτά και μάλιστα στο 97’ πέτυχε και δεύτερο γκολ και πάλι με τον Τσούμπερ αλλά και αυτό ακυρώθηκε μέσω var για οφ-σάιντ.

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Μισελέν, Βράνιες, Μήτογλου, Μοχαμάντι, Σιμόες, Σιμάνσκι (65’ Σάκχοφ), Μάνταλος (84’ Λε Ταλέκ), Γκαρσία (65’ Τσούμπερ), Άμραμπατ, Αραούχο (90’+3 Χατζισαφί).

ΠΑΟ: Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Βέλεθ, Σάρλια, Χουανκάρ, Πέρεθ, Μαουρίτσιο, Βιγιαφάνες (84’ Αλεξανδρόπουλος), Παλάσιος (73’ Καρλίτος), Μακέντα, Αϊτόρ (61’ Βιτάλ).