SUPER LEAGUE 1, 12η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΟΦΗ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-3

ΓΗΠΕΔΟ: Θ. Βαρδινογιάννης

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Διαμαντόπουλος

Ο Ολυμπιακός πέρασε από την Κρήτη, επικρατώντας 3-1 του ΟΦΗ με ανατροπή για να φτάσει τις 7 σερί νίκες στο πρωτάθλημα. Ο ΟΦΗ αν και προηγήθηκε στο σκορ, στην επανάληψη δεν βγήκε στο γήπεδο και έχασε σβηστά το ματς. Δύο γκολ πέτυχε ο Σισέ αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή του Επασί.

Πιο απειλητικός ο ΟΦΗ στο ξεκίνημα του παιχνιδιού. Γυριστό του Καστάνιος, μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Βατσλίκ στην πρώτη τελική του ΟΦΗ στο ματς στο 6'. Πολλά τα λάθη από τους ερυθρόλευκους  που στο 16' βρέθηκαν πίσω στο σκορ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ και η άμυνα του Ολυμπιακού δεν έδιωξε η μπάλα έμεινε ζωντανή στην περιοχή και μετά και το... τσαφ του Λόπες, ο προωθημένος Διαμαντής με  σουτ στην κίνηση έκανε το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι πήραν τη πρωτοβουλία των κινήσεων μετά το 20ο λεπτό. Πλασέ του Αγκιμπού Καμαρά έξω από την περιοχή, η μπάλα άουτ στο 21'. Ο Επασί ένα λεπτό μετά σταμάτησε εντυπωσιακά τον Ρόνι Λόπες. Και στο 25' ήρθε η ισοφάριση. Σέντρα του Εμβιλά, ο Σισέ ανενόχλητος μέσα στη περιοχή και με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-1. Πολλή ένταση και νεύρα ως την ανάπαυλα. Το ματς πήγε στη δύναμη δεν είχε ρυθμό και φάσεις.

Στην επίθεση ο Ολυμπιακός από το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, ο ΟΦΗ αγνοείται ακόμα. Νέα σέντρα του Εμβιλά στο 49' πάλι αμαρκάριστος ο Σισέ και αφού η μπάλα του στρώθηκε από στραβοκλωτσιά του Διαμαντή έκανε το 1-2. Ο ΟΦΗ δεν μπορούσε να αλλάξει δεύτερη μπαλιά. Κατεβασιά και ευκαιρία οι ερυθρόλευκοι. Σουτ του Αγκιμπού στο 58' μέσα από την περιοχή, διώχνει με τις γροθιές ο Επασί. Στα... καπακια το σουτ του Εμβιλά περνάει λίγο άουτ. Στο 60' ο Ρόνι Λόπες με ωραίο ξερό σουτ μέσα από την περιοχή έκανε και το 1-3. Ο Ολυμπιακός άγγιξε και το τέταρτο γκολ στο 73'. Σέντρα του Μαντί Καμαρά στο δεύτερο δοκάρι, ο Σισέ δεν μπορεί να νικήσει σε δύο χρόνους εξ επαφής τον Επασί, στη συνέχεια ο Μπα έστειλε την μπάλα στο δοκάρι της εστίας του Επασί. Μοναδική στιγμή του ΟΦΗ στην περιοχή του ΟΣΦΠ στο δεύτερο 45λεπτο σημειώθηκε στο 84' όταν ο Σελίμοβιτς πρόλαβε τον Βάτσλικ αλλά έστειλε την μπάλα αουτ με το κεφάλι.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Επασί, Μαρινάκης, Βούρος, Διαμαντής(75' Σελιμοβιτς), Μπαλογιάννης, Τοράλ, Μεγιάδο, Ντε Γκούζμαν, Φαν Ντάινεν(70' Τσιλιανίδης), Λάμπρου, Καστάνιος(70' Γιάννου)

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά, Μπα, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μπουχαλάκης(68' Μαντί Καμαρά), Λόπες, Α. Καμαρά, Μασούρας, Ελ Αραμπί

okiprios - 5/12/2021 08:54

Ελάτε ρε παιδιά που έπαιξε αλλιώς ο ΟΦΗ, Εμείς μόνοι μας βγάλαμε τα μάτια μας, δε μας φταίνε οι άλλοι, ας κερδίσουμε σήμερα να είμαστε έστω στους 6 και βλέπουμε, έχει δρόμο ακόμα, σκοπός είναι να μπούμε play offs με τη μικρότερη δυνατή διαφορά εις βάρος μας και θα έχουμε την ευκαιρία μας.

stathis_aekara - 5/12/2021 00:55

Παιδια δυστυχως τα τρια τελευταια χρονια το πρωταθλημα οι γαυροι του νοτου και του βορρα το παιρνουν σχεδον αηττητοι η με μια αντε το πολυ δυο ητες!!Αφου εκτος απο διαιτητικη ευνοια εχουν και τις ομαδες δορυφορους που εμεις δυστυχως ποτε δεν ειχαμε και ειναι πολυ δυσκολο να τους χτυπησουμε!!Αν αυριο δεν κερδισουμε μαλλον το πρωταθλημα τελειωνει για αλλη μια χρονια πριν τα χρστουγεννα δυστυχως!!Πρεπει απο του χρονου να κανουμε και εμεις κατι οσο και αν δε μας αρεσουν... Συνέχεια αυτες οι πρακτικες για να ειμαστε ανταγωνιστικοι με τους ακατανομαστους!!Γιατι απο οτι φαινεται δεν αρκει μονο να εχεις καλη ομαδα στη χωρα που ζουμε!!

akaliptos - 4/12/2021 23:51