19 ΣΧΟΛΙΑ

Σωστή νοοτροπία και εύκολη πρόκριση για την ΑΕΚ

Η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη παρουσιάστηκε σοβαρή και καθάρισε άνετα Κηφισιά και πρόκριση στο ΟΑΚΑ από το πρώτο ματς – Τρεις ασίστ ο μαέστρος Γέβτιτς, οι Ανσαριφάρντ, Σβάρνας, Τάνκοβιτς και Χατζισαφί σκόραραν για το τελικό 4-0

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΟΣ – ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16

ΑΕΚ – ΚΗΦΙΣΙΑ 4-0

ΓΗΠΕΔΟ: ΟΑΚΑ

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Βάτσιος Αριστείδης

Με σοβαρότητα, σωστή νοοτροπία και μαέστρο τον Ντάρκο Γέβτιτς που σέρβιρε τρεις ασίστ, η ΑΕΚ επικράτησε άνετα 4-0 της Κηφισιάς στο ΟΑΚΑ και καθάρισε από απόψε ουσιαστικά την πρόκριση της στα προημιτελικά του Κυπέλλου, αφού η ρεβάνς (23/12) είναι τυπική διαδικασία. Η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη, ήταν κυρίαρχη καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, ακόμα και στο… στείρο πρώτο μέρος του 0-0, ενώ στην επανάληψη βρήκε τέσσερις φορές το δρόμο προς τα δίχτυα, έχοντας στα τρία από τα τέσσερα γκολ, δημιουργό τον Ντάρκο Γέβτιτς. Ο Ελβετός… σέρβιρε στο 52’ με ωραία εκτέλεση φάουλ το 1-0 στον Ανσαριφάρντ που με έξυπνη ψηλοκρεμαστή κεφαλιά άνοιξε το σκορ, στο 57’ ο Σβάρνας με εξαιρετικό ανέβασμα και τελείωμα έκανε το 2-0, ενώ ακολούθησαν δύο ακόμα ασίστ του Γέβτιτς, στο 70’ όταν βρήκε τον Τάνκοβιτς με πανέξυπνη εκτέλεση φάουλ και ο Σουηδός εκτέλεσε και στο 74’ που μοίρασε αριστερά και ο Χατζισαφί με άπιαστο σουτ διαμόρφωσε το τελικό 4-0. Το σημαντικό είναι πως απόψε η ΑΕΚ έδειξε σωστή νοοτροπία, οι παίκτες που μπήκαν, ακόμα και εκείνοι που έχουν μικρό χρόνο συμμετοχής όπως ο Στράτος Σβάρνας ήθελαν να αποδείξουν πράγματα και έχοντας το σωστό κίνητρο βοήθησαν την ομάδα να φτάσει σε ένα άνετο σκορ και σε μια άνετη πρόκριση από το πρώτο ματς.

Με διάταξη 4-2-3-1, τους Σάκχοφ – Λε Ταλέκ στον άξονα, τον Γέβτιτς δεκάρι, τον Γκαρσία δεξιά, τον Τάνκοβιτς αριστερά και τον Καρίμ στην κορυφή ξεκίνησε η ΑΕΚ. Ήταν ένα πρώτο ημίχρονο που οι παίκτες του Αργύρη Γιαννίκη είχαν την κατοχή, έλεγχαν τον ρυθμό, δημιουργούσαν φάσεις πατώντας με άνεση στα αντίπαλα καρέ, αλλά τους έλειπε η τελική προσπάθεια. Είναι χαρακτηριστικό, πως καμία από τις 12 τελικές των κιτρινόμαυρων στο πρώτο μέρος δεν έγινε γκολ, ενώ ούτε και τα 7 κερδισμένα κόρνερ, βρήκαν ουσία και ανταπόκριση. Η πρώτη μεγάλη στιγμή της ΑΕΚ ήταν με την προσπάθεια του Καρίμ στο 7’ και την επέμβαση του Μιχελή, ενώ στο 13’ ήρθε το δοκάρι, με τη σέντρα-σουτ του Ρότα. Ακολούθησαν άλλες δύο καλές στιγμές με τον κινητικό Καρίμ και το σουτ του Σάκχοφ, μετά από ωραία συνεργασία, που το έβγαλε στο παραθυράκι του ο Μιχελής, ενώ στο 29’ η Κηφισιά είχε την πρώτη της τελική με κεφαλιά του Τετέι, όπου ο Τσιντώτας μπλόκαρε. Αυτό που έλειψε στο πρώτο μέρος από την ΑΕΚ ήταν το καθαρό μυαλό. Η μπάλα κυκλοφορούσε σωστά, υπήρξε ανάπτυξη από τα άκρα και πλαγιοκοπήσεις, αλλά όταν έφτανε η στιγμή να τελειώσει σωστά η φάση, πάντα κάτι έλειπε. Και το 0-0 ήταν αποτέλεσμα ημιχρόνου…

Το ίδιο σκηνικό επικράτησε και στα πρώτα λεπτά της επανάληψης. Όπου η ΑΕΚ πατούσε με μεγάλη άνεση στην αντίπαλη περιοχή και με τον Γκαρσία και με τον Καρίμ και με τον Γέβτιτς, αλλά αδυνατούσε να τελειώσει σωστά τις φάσεις που δημιουργούσε. Εν τέλει, το γκολ ήρθε στο 52’ από στημένη μπάλα, όταν ο Γέβτιτς εκτέλεσε εξαιρετικά το φάουλ, έφερε τη μπάλα στην καρδιά της αντίπαλης περιοχής και εκεί ο Ανσαριφάρντ με πανέξυπνη ψηλοκρεμαστή κεφαλιά νίκησε τον Μιχελή για το 1-0. Πέντε λεπτά αργότερα, η ΑΕΚ βρήκε και δεύτερο γκολ. Όλα ξεκίνησαν από το ωραίο κλέψιμο-κατέβασμα της μπάλας από τον Σβάρνα, με τον διεθνή αμυντικό να παίζει κάθετα ακολουθώντας και τη φάση, με αποτέλεσμα μετά από κόντρες να βρεθεί φάτσα με τον Μιχελή γράφοντας με ωραίο πλασέ το 2-0. Στο 64’ ο Αργύρης Γιαννίκης αναγκάστηκε να αποσύρει από το ματς τον Λιβάι Γκαρσία ο οποίος δέχτηκε ένα πολύ σκληρό μαρκάρισμα και αντιμετώπισε πρόβλημα τραυματισμού, βάζοντας στο ματς τον Άμραμπατ στο αριστερό άκρο της επίθεσης. Η Κηφισιά είχε την πρώτη απόπειρα να βγει από το δικό της μισό στην επανάληψη στο 65’ με μια προσπάθεια του Τζέλη όπου εύκολα ο Τσιντώτας καθάρισε. Στο 69’ η ΑΕΚ βρήκε και τρίτο γκολ από πανέξυπνη και γρήγορη εκτέλεση φάουλ του Γέβτιτς, ο οποίος βρήκε τον Τάνκοβιτς και ο Σουηδός με κεραυνό μέσα από την περιοχή νίκησε τον Μιχελή. Αυτή ήταν η τελευταία προσπάθεια του Τάνκοβιτς ο οποίος στο 70’ έδωσε τη θέση του στον Αραούχο, ενώ σε εκείνο το σημείο βγήκε και ο Λε Ταλέκ για να μπει ο Σιμάνσκι. Τρία λεπτά αργότερα η ΑΕΚ, που έκανε ότι ήθελε στο γήπεδο, έφτασε και σε τέταρτο γκολ. Πάλι δημιουργός ήταν ο Γέβτιτς, που άνοιξε αριστερά στον Χατζισαφί και εκείνος με ωραίο διαγώνιο σουτ βρήκε δίχτυα. Αυτή, ήταν η τρίτη ασίστ του Γέβτιτς στο ματς, που σέρβιρε επίσης το πρώτο γκολ στον Καρίμ και το τρίτο του Τάνκοβιτς. Δέκα λεπτά πριν το φινάλε ο Γιαννίκης ολοκλήρωσε τις αλλαγές του, βάζοντας στο ματς Μοχαμάντι- Κοσίδη, βγάζοντας Γέβτιτς- Ανσαριφάρντ, με τον Χατζισαφί να πηγαίνει αριστερό χαφ έχοντας πίσω του τον Μοχαμάντι, ενώ ο Άμαμπατ ήρθε δεξιά, με τους Αραούχο-Κοσίδη να είναι στην κορυφή. Η ΑΕΚ θα μπορούσε να φτάσει και σε άλλα τέρματα αφού δημιούργησε φάσεις στο τελευταίο δεκάλεπτο, με το 4-0 να είναι τελικό σκορ, με την ομάδα του Γιαννίκη ουσιαστικά να καθαρίσει από απόψε την υπόθεση πρόκριση.

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Ρότα, Σβάρνας, Τζαβέλλας, Χατζισαφί, Σάκχοφ, Λε Ταλέκ (70’ Σιμάνσκι), Γκαρσία (64’ Άμραμπατ), Γέβτιτς (80’ Μοχαμάντι), Τάνκοβιτς (70’ Αραούχο), Ανσαριφάρντ (80’ Κοσίδης).

ΚΗΦΙΣΙΑ: Μιχελής, Σμπώκος, Σωτηράκος, Αρτυματάς, Παυλάκης, Οικονομίδης (61’ Τζέλης), Πρίτσας (46’ Ντοριβάλ), Καλλέργης (61’ Κρητικός), Παπασάββας (82’ Παπαγγελής), Τετέι (72’ Αγγελόπουλος), Γιαννιτσάνης.